Тема: Види помилок



Дата конвертації14.01.2018
Розмір84.7 Kb.
ТипКонспект



Конспект уроку

української мови в 5 класі

на тему «Види помилок. Робота над помилками»
Підготувала

вчитель української мови

та літератури

Бучацької ЗОШ I- III ст. №1

Стасюк Світлана Яремівна

2012

Тема: «Види помилок. Робота над помилками».

Мета: ознайомити учнів із класифікацією помилок, основними прийомами виправлення недоліків; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, удосконалювати навички монологічного мовлення; виховувати наполегливість, любов до народних традицій, звичаїв.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання: карта Країни вивчених уроків, словники.
ХІД УРОКУ
I. Установчо-мотиваційний етап
1. Орієнтація заняття в курсі. Визначення мети.
Учитель. Сьогодні ми відкриваємо сторінку уроків, які є дуже важливими в курсі вивчення української мови. Вони допоможуть вам зробити власне мовлення правильним, точним, виразним, багатим, уникати лексичних помилок, бути приємним співрозмовником.
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з класифікацією можливих недоліків, основними прийомами їх опрацювання. А для цього здійснимо подорож у Країну вивчених уроків.
2. Мотивація навчальної діяльності. Позитивна настанова на працю
Учитель
Того, хто бажає грамоти навчатись,

У творах та переказах

не помилятись,

Я запрошую в Країну вивчених

уроків.

Разом з вами пройдемо ми



кілька кроків.

Вчіться впевнено писати,

На «12» правила всі знати,

Помилок менше допускати,

Знати, як їх швидко виправляти.
3. Проектування навчальної діяльності.
Учитель. Перш ніж вирушити мандрувати, подивімося на карту Країни вивчених уроків і

визначмо маршрут.


Спочатку на шляху до замку короля цієї країни нам треба пройти крізь хащі лісу Лексикології, після цього перепливати на мовному кораблі Лазурове море, перебратися через глибоке урвище й, нарешті, здолати високу гору, за якою відкривається казкова країна.
II. Операційно-пізнавальний етап


  1. Актуалізація опорних знань з фонетики графіки.

а) Робота з картками.


 Наш клас великий, тому, щоб бути організованою групою мандрівників, слід обрати головного. Хто буде капітаном, братиме на себе відповідальність у складних ситуаціях, вирішить наступне завдання.
Завдання: поєднайте швидко й правильно у своїх картках стрілками слова обох стовпчиків. Перші два учні переходять у наступний відбірковий тур.


орфографія
пунктуація
граматика
лексикологія

граматичні форми слова, речення
правила написання слів
лексичний склад мови
правила розстановки розділових знаків


б) Усна конструктивна вправа.
Завдання: два найкращі учні, що перейшли до наступного туру, відгадують слово — назву мандрівної групи. Це слово означає небесне тіло, що являє собою скупчення розжарених газів; має воно два склади:
1 склад — назва одного із п’яти почуттів;
2 склад — дві букви (перша позначає глухий звук, парний [ґ]; друга — перша буква алфавіту. (Переможець стає капітаном.)


  1. Орфографічні вправи.


а) Розподільний диктант (індивідуальне завдання).


  • Голова групи підтвердив якість своїх знань, тому саме йому даємо можливість розподілити у

дві колонки слова, що позначають риси характеру: у першу ті, які він хотів би бачити в кожному члені своєї групи, а які не бажав би, — у другу. Завдання ускладнено необхідністю вставити пропущені букви. За бажанням капітан може додати свої 2-3 слова в кожну колонку.
Х…робрість, ч…сність, бе…душність, улес…ливість, …ічливість, прац…овитість, т…рплячість.
б) Вибіркове списування.


  • Інші учасники групи «складають речі в дорогу».


Завдання: серед слів вибрати ті, написання яких відповідає правилам. Пояснити.
олівець олівец мясо м'ясо печиво печево бульйон бульон апельсин апильсин


  • Ті слова, що ви залишили, містять орфографічні помилки, тобто ті, правопис яких можна

пояснити певними правилами.
Знайомство зі схематичним зображенням орфографічних помилок та прийомами їх опрацювання (одне слово — колективно, друге — самостійно):


М’ясо

правопис апострофа

М’яч, п’ють

Перевірка виконання індивідуального завдання.


  • Подивімось разом, чи вдалося капітанові під час виконання завдання уникнути орфографічних

помилок. Вирушаємо в дорогу.


  1. Аналітичні спостереження за мовними явищами.




  • Перша перешкода на нашому шляху — ліс Лексикології. Ознайомтеся з текстом про цей ліс.


Текст 1
Казковий ліс восени. Ліс повен звуків і кольорів. Радісно вітають у лісі гостей ясно-зелена ялинка, барвиста вільха, крислатий дуб. Ліс є рідною домівкою для малого зайченяти й потужного ведмедя, хитрої лисиці й довірливого їжачка.
Завдання: доберіть заголовок.


  • Які зміни в тексті, на вашу думку, могли б його уяскравити? (Уникнути повторів)

  • Як це зробити? Прочитаймо вдруге текст, уникаючи повторів. Лексичне значення яких слів вам не зрозуміло?

  • Що означає «потужний»?

  • Чи можна вживати це слово з іменником «ведмідь»? Поясніть. (Порушення лексичної сполучуваності слів.)

  • З яким словом правильно вживати слово «потужний»?

  • Подібний недолік, як і повтори однакових слів, належать до лексичних помилок. Поясніть, чому.

Показ графічного позначення лексичних помилок.

  • До цієї групи недоліків належать і вживання русизмів, яких вам слід уникати у творчих роботах. Потренуймося у цьому.




  1. Переклад.




  • Щоб пройти через хащі лісу Лексикології, учасникам групи слід правильно перекласти з російської мови українською назви лісових ягід (тобто виправити русизми).


Ежевика, черника, брусника, боярышник, малина, клюква.
Завдання: показати на малюнку ці лісові ягоди.
5. Конструктивна вправа


  • Першу перешкоду ми здолали, а тепер перед учасниками мандрівки відкривається синє

безкрає море. Корабель, що допоможе його здолати, готовий до відплиття, тільки треба придумати йому назву. Використайте для цього такі букви:
у к т п н у я ц а і


  • Які пунктуаційні знаки ви знаєте?


6. Творче завдання з продовженням.


  • Впевнено обійти рифи, швидше діставатись берега на кораблі допоможуть нам гарні вітрила.

Підтягнімо їх. Розставмо пропущені розділові знаки в реченнях, виправмо пунктуаційні помилки, тобто ті, які пов’язані з неправильною розстановкою розділових знаків. Обґрунтуймо вибір.
Текст 2
Осінь… Чарівна пора року коли задумливо зачаровано падає листя. Швидко але непомітно вона надійшла. Приємно йти осіннього дня по опалому листю. Його килимами застелено вулиці сади й гаї. Листя шарудить і шелестить скрикує і зітхає.
А то раптом…


  • Визначте тип тексту. Накресліть схему п’ятого речення.

  • Додайте до тексту 1-2 речення, продовжуючи головну думку.

  • Використайте конструкції, у яких вживаються розділові знаки. Поясніть їх правопис.


7. Робота з текстом.


  • Осінній вітерець підганяв швидко корабель, і ми вже дісталися берега, де на нас чекають нові

випробування. Попереду глибоке урвище, перейти яке можна по місточку, але сходинки його переплуталися. Треба поставити їх «на свої місця» — відредагувати текст.
Текст 3
Для вересня найвизначнішим є день Семена. Хто не посіє до Семена, мовить народне прислів’я, у того життя буде злиденне. У кожного місяця є свої іменні дні. Саме до цієї дати (14 вересня) селяни поспішали обсіятися озиминою. З Семеновим днем пов’язаний також обряд «женити комина».


  • Зрозумілим текст став після виправлення змістової помилки, що полягала в непослідовності викладу думок.

Знайомство з графічним зображенням змістової помилки, її видами.

  • Визначте стиль тексту. Обґрунтуйте.

  • Що ви знаєте про обряд «женити комина»?

  • Які ще народні свята осіннього циклу або звичаї, пов’язані з ними, ви можете назвати?

  • На нашому шляху остання перешкода — висока гора, за якою розташована Країна вивчених уроків. Вам у пригоді стануть знання з народознавства, які ви продемонстрували в попередній вправі. Щоб здолати гору, нам треба виправити граматичні помилки та з’ясувати, у чому вони полягають.


8. Редагування словосполучень.


Семенківський день

(неправильне творення слова)

Місяць цвітіння вересів

Місяць опадання листів



Помилкове утворення форми слова

Вступати в братчину

Починали весілля з Покрови



Неправильна побудова словосполучення

Схематичне зображення граматичної помилки.

Індивідуальне завдання капітану: знайти помилку в реченні.
У жовтні починають збиратися й на традиційні вечорниці, початок яких ознаменувався масовими гуляннями й обрядовим дійством.
(Неправильне вживання часових форм дієслів також належить до граматичних помилок.)
III. Контрольно-рефлексійний етап


  1. Рецепція знань.

Учитель. Ми дісталися, нарешті, Країни вивчених уроків. Щоб одчинити ворота брами, слід озвучити схематичні зображення помилок, пригадати їх види (I, V, З…)




  1. Інсценівка «У палаці короля Країни вивчених уроків».

Учень (старшокласник) у костюмі короля виходить до школярів зі своїми «підлеглими» (2-3 чоловіки) і звертається до учнів 5 класу.


Радо, гості, вас вітаєм,

Щастя, успіхів бажаєм,

Кожен день навчання в школі

Знань щоб вам приносив море.

Перешкоди ви долали,

Види помилок вивчали,

А тепер прийміть на згадку

Для робіт творчих підказку:

Словники міцніш тримайте,

Мову рідную вивчайте.


(Учасники інсценівки вручають кожному учневі пам’ятки для роботи над помилками та знайомлять школярів з виставкою словників, які можна використовувати під час виправлення недоліків. Найактивнішим учням вручають медалі з балами (оцінками).)


  1. Робота з пам’ятками (усно).

Пояснення недоліків, яким особливу увагу протягом уроку не приділяли.


IV. Домашнє завдання


  1. Докладно ознайомитися з пам’яткою опрацювання помилок.

  2. Скласти словниковий диктант (10-15 слів) на різні орфограми (4-9 балів).

  3. Написати твір-мініатюру «Осінь фарбами малює» або «Народні звичаї, традиції українців у побуті сучасників».


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка