Тема. Узагальнення вивченого з фонетики, графіки, орфографії, орфоепії Мета



Скачати 82.05 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір82.05 Kb.
ТипУрок



Тема. Узагальнення вивченого з фонетики, графіки, орфографії, орфоепії

Мета: навчальна: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів із фонетики; удосконалювати орфоепічні й орфографічні навички;

розвивальна: розвивати увагу, слухову та зорову пам’ять, усне та писемне мовлення;

вихована: виховувати наполегливість, любов до праці.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Соціокультурна лінія. Працею виховується людина

Хід уроку

І Організація класу.

  • Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один одному. Бачу, що у вас усе гаразд. Сподіваюся на такий настрій протягом уроку.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Гра-розминка „Ключове слово“

Прослухати вірш і назвати ключове слово.

Ти знаєш? На землі все голос має:

Гуркоче хвиля, камінь стукотить.

Гуде жучок і пташечка співає,

Десь вітер свище, в небі грім гримить.

Муркоче котик, кенгуру стрибає.

Цвірінькають веселі горобці.

Та думку звук такий не виражає,

Тому немовні звуться звуки ці.

А от людина мислить, розуміє.

І у людини мова є жива!

Вона творити мовні звуки вміє,

Це звуки, що складаються в слова.



  • Який розділ науки про мову вивчає звукову систему мови?

  • З якими розділами ще пов’язана фонетика?

  • Що вивчає графіка? Орфоепія? Орфографія?

  • Навіщо нам мати знання із цих розділів?

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку

Завдання уроку:



    • повторити вивчене з розділів фонетика, графіка, орфографія, орфоепія;

    • закріпити знання про звуки мови і мовлення;

    • удосконалити орфоепічні й орфографічні навички;

    • застосовувати теоретичні знання на практиці.

І щоб виконати всі завдання ми відправимося у мандрівку, повну пригод і, можливо, небезпек. А помандруємо ми у володіння „Фонетика“ до величної та суворої королеви Орфографії. Лише вона дасть нам дозвіл на написання контрольної роботи та пропустить у наступні королівства „Лексикологію“, „Морфологію“ та інші.
IV. Узагальнення та систематизація знань

  • Перед нами декілька зупинок, які ми повинні подолати, щоб потрапити до королеви Орфографії. Тому зосередьтеся, згадайте вивчене і вирушаймо.


Зупинка №1. „Струмок звуків“

Завдання: зробити звуковий запис слів, визначити кількість букв і звуків у словах.

Юнак, щастя, сердиться, на річці, сім’я, джміль.


Зупинка №2. „Місток переносу“

Завдання: поділити слова для переносу.

Ходжу, читати, олівець, алея, підживляти, близький, сестра, Т.Г.Шевченко, ЗШ, акація.


Зупинка №3. „Алфавітний чагарник“

Робота в парах, групах.

Завдання: розшифрувати прислів’я за допомогою алфавіту, кожне число позначає певну букву алфавіту. Пояснити його зміст. (Додаток 1)

  1. Лежачого хліба ніде нема.

  2. Без роботи день роком стає.

  3. Діло майстра величає.

  4. Старається, як мурашка.

  5. Хто рано підводиться, за тим і діло водиться.

  6. Вік живи, вік учись і вік трудись.


Фізкультхвилинка. Відповідаємо на запитання так або ні (якщо так –плеснути в долоні, якщо ні – підняти руки вгору)

  • В українській мові 38 звуків (Так)

  • Із них – 10 голосних (Ні)

  • Звук [дж], [дз] позначається 2-ма літерами (Так)

  • В українській мові немає слів з подвійним наголошенням (Ні)

  • В українському алфавіті 32 букви (Ні)

  • В слові стільки складів, скільки голосних звуків (Так)


Зупинка №4. „ Пустеля Помилок“

Завдання: виправити помилки в тексті.

В народі дуже часто людину, котра старанно працює, порівнюют із бджолою. Сдавалося б, чому, адже людина й комаха не дуже схожі? Та якщо замислитись про житя бжоли, все стає зрозумілим. Тільки-но народившись і трішки набравшись сили, ця комашина поченає працувати й робит це невпинно до кінця житя: щодня вона налітує до дисятка кілометрів в пошуках никтару, потім пиритворює його на мед, а водночас дбае про нові поколіня бджілок. Люди дуже поважают цих трудівниць, та не тільки за смачний ризультат їхної праці, запашний мед, а й за сам спосиб життя.



  • Яке прислів’я ми можемо дібрати до цього тексту?

  • Визначити основну думку тексту?


Виправлений текст

У народі дуже часто людину, котра старанно працює, порівнюють із бджолою. Здавалося б, чому, адже людина й комаха не дуже схожі? Та якщо замислитись про життя бджоли, все стає зрозумілим. Тільки-но народившись і трішки набравшись сили, ця комашина починає працювати й робить це невпинно до кінця життя: щодня вона налітує до десятка кілометрів у пошуках нектару, потім перетворює його на мед, а водночас дбає про нові покоління бджілок. Люди дуже поважають цих трудівниць, та не тільки за смачний результат їхньої праці, запашний мед, а й за сам спосіб життя.

Зупинка №5. „Зайві звуки“

Завдання: у кожному рядку закреслити зайвий звук, пояснити.

  1. [д] [г] [ж] [ф]

  2. [й] [в] [п] [б]

  3. [а] [о] [н] [у]

  4. [ц´] [з] [с´] [п´]

  5. [г] [к] [х] [ф]

  6. [г] [ш] [ф] [и]


Зупинка №6. „ Брама палацу Орфографії“

Вправа з ключем

Завдання: записати слова у дві колонки. В першу із вставленою буквою е у другу – з вставленою буквою и.

Мат..матика, м..лосердя, ос..литися, ж..брак, оп..тати, ж..раф, нав..сати, акт..вний, нам..рзати, ан..кдот, н..ктар, тр..вожний, р..зикувати, ет..кет, бр..ніти, арт..стичність, ен..ргетичний.



Ключ. У кожному слові підкреслити першу букву. Прочитати закінчення вислову В. О. Сухомлинського „Треба тонко відчувати три речі:...(можна, не можна, треба)“

Зупинка №7. „Я – ерудит“

Завдання: розгадати кросворд вправи 425 ( „Українська мова“, 5 клас, С.Я.Єрмоленко, В.Т.Сичова.)

V. Підсумок уроку

Нарешті ми біля Палацу Орфографії. Королева задоволена, адже всі перешкоди подолали успішно.



  • Якою темою об’єднанні наші прислів’я, текст, над яким ми працювали?

  • Як ви розумієте вислів „Працею виховується людина“ ?

Оцінювання.

VI. Домашнє завдання

  1. Вправа 428

  2. Скласти твір-мініатюру „Як я допомагаю мамі вдома“.

Додаток 1




А

Б

В

Г

Ґ

Д

Е

Є

Ж

З

И

І

Ї

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Й

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я



















27

28

29

30

31

32

33





















1

16, 7, 9, 1, 28,19, 4, 19

26, 16, 12, 2, 1

18, 12, 6, 7

18, 7, 17, 1.



2

2, 7, 10

21, 19, 2, 19, 23, 11

6, 7, 18, 31

21, 9,15,21, 17

22,23,1,8.



3

6,12,16,19

17,1,14,22,23,21,1

3,7,16,11,28,1,8



4

22,23,1,21,1,8,23,31,22,33

33,15

17,24,21,1,29,15,1


5


26,23,19


21,1,18,19


20,12,6,3,19,6,11,23,31,22,33


10,1


23,11,17

12

6,12,16,19

3,19,6,11,23,31,22,33


6


3,12,15

9,11,3,11

3,12,15

24,28,11,22,31

12

3,12,15

23,21,24,6,11,22,31

Каталог: attachments -> article
article -> Настилання підлог керамічними плитками
article -> «Фізична культура, основи здоров’я та превентивна освіта в умовах переходу на 12-річну систему навчання: проблеми, завдання, перспективи»
article -> Кривова Галина Вікторівна, учитель світової літератури Великосербулівської зош і–ііі ступенів Єланецької районної ради. Матеріали до вивчення твору Міхаеля Енде «Джим Гудзик І Лукас Машиніст»
article -> Державний стандарт професійно-технічної освіти дспто 7324. Dm. 20. 50-2014

Скачати 82.05 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка