Тема уроку. Соціально побутова п’єса



Скачати 162.26 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір162.26 Kb.
ТипУрок



Соціально-побутова драма

Наталка Полтавка ” І.Котляревського.



Наталка як уособлення кращих

рис української дівчини.

Виразне читання фрагментів

драматичних творів

23-04 наталка.gif

23-04 наталка.gif
Тема уроку . Соціально - побутова п’єса

«Наталка Полтавка».

Наталка як уособлення кращих рис української дівчини. Виразне читання

фрагментів драматичних творів.

Мета уроку.

  • навчальна: удосконалювати вміння учнів характеризувати персонажів п'єс, давати оцінку їхнім діям та вчинкам;

  • розвивальна: розвивати образне мислення, творчу уяву, спостережливість, вміння формулювати власне ставлення до проблеми й висловлювати його;

  • виховна: формувати активну життєву позицію, виховувати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя, прагнення наслідувати кращі риси героїв.

Обладнання. Презентація , ілюстрації до змісту твору, аудіо записи пісень,

дидактичний матеріал.

Тип уроку . Засвоєння знань і формування вмінь.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Драматичний витвір І. Котляревського –

найкраща оздоба української сцени.

Анджело де Губернатіс , італ. учений

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Видатний український драматург Іван Карпенко-Карий писав: «Багато води утекло в море забуття; протягом такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а «Наталку» вивчили напам’ять мало не всі слухачі… Здавалось би, й «Наталці» пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунать довго, довго…»

( Звучить мелодія « Віють вітри, віють буйні…»,вчитель продовжує розповідь)



Вчитель. Під розлогою вербою, що росте біля хати, стоїть струнка, чорнобрива дівчина з відрами через плече. Біля неї в шанобливій позі чоловік в одязі чиновника , а із-за дерева виглядає якийсь дідуган. Вдалині – вишневі садки, луки, вється річка…

Це опис одного з барельєфів на пам’ятнику І.П . Котляревському у м. Полтаві . Скульптор М.Позен відтворив знаменитий факт в історії українського театру, бо саме таку картину побачив глядач у 1819 році на виставі « Наталка Полтавка».

Глядачі були вражені: замість давно обридливих палаців та альтанок вони побачили милі їхньому серцю краєвиди рідної Надворсклянщини, а замість фальшивої мелодрами чи пустого фарсу- глибоку драму серця простої дівчини- селянки.

Трилер

Вчитель. Ми сьогодні будемо насолоджуватися цим твором мистецтва слова. Запишіть тему уроку.

«Метод проектування»

Мету ж нашого уроку, я думаю, ви зможете спроектувати самостійно, давши відповідь на запитання.

-З чим повинні ознайомитися?

-Що повинні розвивати?

-Що маємо виховувати в собі?

ІІІ. 1. Емоційна підготовка учнів.

(Звучить уривок пісні Петра «Сонце низенько..».Вчитель.

село над річкою Ворсклою, вишневі садки, чепурненькі білі хатки під солом'яною стріхою, а біля них квітують мальви, стелеться барвінок, плетуться кручені паничі, а там, за річкою видно славнії шляхи і саму Полтаву..., а далі, за селом, безкраї степи цілують синє небо і скрізь в радості чи в печалі лине пісня...



(Звучить уривок пісні Петра «Сонце низенько..»)

Вчитель. Чудова мелодія Петрової пісні кличе нас у мальовниче село під Полтавою. У ньому ми вже гостювали,читаючи твір, тож давайте пригадаємо, що ж побачили там? Кого зустріли? Про що дізналися? А зробимо ми це схематично, за допомогою простої вправи «Сюжетний ланцюжок» — один учень пригадує подію (дуже коротко), інший продовжує.

2. Сюжетний ланцюжок

1-й учень. У селі під Полтавою ми зустріли дівчину Наталку, що йшла з відрами до річки по воду, вона сумувала за хлопцем Петром.

2-й учень. До Наталки підходить возний Тетерваковський, освідчується їй у коханні і пропонує вийти за нього заміж.

3-й учень. Наталка відмовляє йому і просить возного не жартувати і не вводити її в славу.

4-й учень. З'являється виборний Макогоненко, розповідає возному правду про Наталку. Возний просить виборного бути посередником у справах його сердечних

5-й учень. А в цей час вдома у Наталки відбувається неприємна розмова з матір'ю, в ході якої Наталка погоджується вийти заміж за того, хто першим посватається.

6-й учень. Увечері до Терпелишиної хати приходить виборний Макогоненко і пропонує Наталці вийти заміж за возного. Наталка в розпачі.

7-й учень. Сільською вулицею йде парубок. Це Микола. Він зустрічає Петра, що повертається в Полтаву, починає розмовляти з ним і намагається заприятелювати. Неподалік від них з хати Терпелихи виходить возний з хусткою і виборний з рушником, і хлопці дізнаються про те, що возний заручився з Наталкою — найкращою дівчиною в селі.

8-й учень. За допомогою Миколи Петро дізнається, що це його Наталка збирається вийти заміж. Микола влаштовує зустріч Петра і Наталки.

9-й учень. Наталка відмовляється виходити за возного, Терпелиха у розпачі. Возний і виборний погрожують матері і дочці судом.

10-й учень. Петро просить Наталку не суперечити матері й намагається віддати їй зароблені на чужині гроші, щоб багатий чоловік не дорікав їй за те, що взяв бідну.

11-й учень. Всіх вразив вчинок Петра. Розчулилась Терпелиха, а возний і взагалі відмовляється від своїх задумів і просить матір благословити Наталку і Петра.

12-й учень. Наталка і Петро — щасливі, а з ними співають і веселяться всі.

Вчитель. Літературна вікторина

Чи знаєш ти героїв п’єси »Наталка Полтавка»?

  • «…погрожує притягти до відповідальності дівчину, яка відмовилась одружитися з ним». ( возний)

  • «…пив, гуляв, а розвіявши добро, залишив дочку й жінку без куска хліба»( старий Терпило)

  • «..день і ніч чекає коханого, а, щоб догодити матері, дає слово одружитися з нелюбом» ( Наталка)

  • «…пропонує останні гроші засватаній за багатія дівчині, щоб нелюб не докоряв їй своїм багатством” ( Петро)

  • На нас бідних і безпомощних, як на те похиле дерево, і кози скачуть» (Горпина Терпилиха)

  • «все, здається, близило мене до щастя: но як на те, треба ж опізнитись одним днем, щоб горювати во всю жизнь! Кого безталання нападе, тому нема ні в чім удачі!» (Петро)

  • «один собі живу на світі, як билинка на полі! Сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту, «..що робить, і сам не знаю» (Микола про себе)

  • «Чоловік і добрий був би, так біда – хитрий, як лисиця, і на всі стьобни мотається, де не посій, там і уродиться…» ( Микола про виборного)

Вчитель. Які ж таємниці знав творець п'єси «Наталка Полтавка»? Звідки черпав натхнення? Що ми знаємо про твір? Щоб краще запам'ятати ці відомості, заповнимо паспорт твору.

Про який твір йдеться?

Назва твору

« Наталка Полтавка»

Хто його автор?

Автор

І.П.Котляревський

Якого року записана пєса?

Рік написання

1819 р.

Назвіть життєві та літературні джерела

Джерела твору

Реальне життя, народна поезія і фольклор,шкільні драми, інтермедії

Назвіть персонажів твору

Персонажі

6 дійових осіб: Наталка, Горпина Терпилиха, Петро, Микола, Возний-Тетерваковський,Виборний-Макогоненко ( зачитують СЕНКАНИ до образів)

Що вам відомо про першу виставу?

Пєсу поставлено вперше

У Полтаві 1819 році

Хто написав музику

Музику до пєси

Відомий український композитор Микола Лисенко

Визначте жанр твору

Жанр твору

Соціально-побутова п’єса, бо

  1. твір має всі ознаки драматичного твору;

  2. конфлікт базується на вирішенні сімейних та звичайних життєвих питань;

  3. в основі твору - соціальна і майнова нерівність

Назвіть особливості п’єси «Наталка Полтавка»

Особливості пєси

Реалізм, народність ( в мові), художня досконалість; широке використання фольклору; сатиричне змалювання негативних явищ суспільства; всі події розкриваються через взаємозв’язки героїв.







Види класицизму і сентименталізму.

( дія в творі починається вранці,а завершується,коли сонце низенько)-виявляється вплив класицизму(«єдність часу»). Твір-сентиментальний, бо почуттєвість дійових осіб перебільшено.

(СЛАЙД)

Яка тематика п’єси?

Тематика

Показ життя та відтворення звичаїв українського села поч.. ІХХ ст..

Реалістичне зображення життя , побуту, прагнень народу.

Утвердження перемоги справжнього кохання.

Які питання ставить твір?

Проблематика

Проблеми : кохання , людського щастя, стосунків батьків і дітей, нерівність шлюбів

Відповіді,які дає твір

Основна думка

Кожен з нас – коваль щастя













Вчитель. Кожен, хто зявляється на світ, претендує на щасливу долю, Але чому одні її мають, а інших вона вперто обминає? Що ж таке щастя? Як його знайти? Погляди на цю вічну як світ, проблему дуже різняться. Кажуть:» Щасливими не народжуються, ними стають» .І вирішальну в цьому роль відіграє родина, сімя .»З родини йде життя людини»,» Без сімї немає щастя на землі» - навчає народна мудрість.

МЕТАПЛАН

Запитання: Погоджуєтесь ви чи ні з такою думкою про щастя? Висловіть свої міркування з приводу того, що таке щастя.

1 учень. Мабуть, неможливо дати однозначного визначення щастя, так само, як і кохання . Найкоротше з них колись прозвучало в кінофільмі « Доживемо до понеділка»: « Щастя - це коли тебе розуміють».

2 учень. Я одразу пригадую легенду про щастя.»Стверджують, що воно перебувало в золотистому, щільно стуленому пупянку тюльпана. Ніхто не міг дістатися до нього , хоча й намагалися: хто – силою, хто - хитрощами, хто заклинаннями».

3 учень. Я гадаю, що уявлення про щастя в усіх різне . Комусь для цього достатньо наїстися, комусь – виграти велику суму грошей, а комусь – придбати гарну річ, комусь – прочитати цікаву книгу, комусь вилікувати хвору людину тощо. Усе залежить від матеріального добробуту та моральних цінностей індивідума.

4 учень. Я можу подивитись у вікно, побачити сонце, почути щебет птахів - і хвилі щастя огортають мене.

5 учень. На мою думку, кожен може бути щасливим, але чомусь не всі це усвідомлюють. Григорій Сковорода писав:»Щастя можна знайти тільки в собі, а щоб його віднайти, треба пізнати себе!» Життя й відчувати потрібно щодня, щоб у кінці життя не казали:» У мене було сіре та нецікаве життя! Мені немає що згадувати».

Вчитель: Г.С.Сковорода: « Щасливий – кому вдалося знайти щасливе життя, але щасливіший той, хто вміє користуватися ним».

6 учень. Іноді щастя буває непомітним, воно тихо дрімає в тобі та неголосно співає. Це дивовижні миті, і їх потрібно вміти відчувати. З таких крихітних шматочків і складається вітраж нашого життя.

7 учень. Люди зазвичай шукають щастя у грошах, карєрі, але воно зовсім поряд - у серці кожного з нас і в любові, яку можна дарувати іншим.

Г.С.Сковорода: « Щасливий – кому вдалося знайти щасливе життя, але щасливіший той, хто вміє користуватися ним».

Вчитель. А чи вважає себе щасливою головна героїня нашого твору Наталка Полтавка? Це ми зараз з’ясуємо. Відео з фільму.

( Пісня «Віють вітри, віють буйні…»)

НАТАЛКА. Петре! Петре!Де ти тепер? Може, де скитаєшся в нужді і горі і проклинаєш свою долю; проклинаєш Наталку, що через неї утеряв пристанище, а може й забув, що я живу на світі. Ти був бідним, любив мене - і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю. Ми тепер рівня з тобою, і я стала така бідна, як і ти. Вернися до мого серця! Нехай глянуть очі мої на тебе іще раз і навіки закриються.

Вчитель. Як характеризують Наталку персонажі твору. Ваше бачення образу

усім нашим дівчам.

Вчитель.» Асоціативний диктант»

Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас із образом Наталки.

Здатність до сильних почуттів, пиха, вірність, покірність, хитрість, нерозважливість, працьовитість, кмітливість,щирість, слабкість, рішучість, розум, любов до розкошів, вразливість,сила духу, добросердя, любов до матері і пошана до старших, песимізм



Лист самооцінки

Позитивні риси героя

Самооцінка

Над чим мені потрібно замислитись ?

Доброта







Скромність







Щирість







Рішучість







Сміливість







Мудрість







Чесність







Працьовитість







Шанобливість







Вчитель. Наталка завжди чаруватиме дівочою чистотою, скромністю і відданістю великому коханню. Цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. Сьогодні він нас надихнув на поезію, творчість.



Сцена ( Наталка з дівчатами )

Дівчата: - Ох, Наталко, все співаєш.

Щастя ждеш чи відганяєш ?

Наталка: - Ой, дівчата, та куди ?

Возний йде у старости.

Дівчата : - Що ж поганого, скажи ?

Будеш сестро , панувати, і багато поживати.

Будеш мати добру хату, грошенят буде багато,

У почоті будеш жити, будеш жити, не тужити!

Наталка : - А як жити й не любити ?

Дівчата -О, пусте, аби лиш гроші…

Ну,а возний - він хороший.

Гречний, делікатний , вчений,

І до світських справ учений

Наталка : -Так, знання він добрі має,

Таж я його не кохаю !

Підстаркуватий і нелюбий,

Ну, а там , гляди й беззубий .

І чого він причепився ?

Бачите, оце влюбився !

Щей матусю намовляє, каже, що мене кохає.

Жити з нелюбом – це так,

Наче в клітці золотій соловейко – птах.

Дівчата : - Ти ж вродлива і красива, і розумна й шаноблива,

Мудра, чесна , працьовита,у роботі завше спритна.

Правда, правда небагато приданого дає мати.

Наталка :_-Возний каже : « Можеш вмерти безприданною і сідою панною…»

Серце, серце мені крає,

Плачу, тужу, сліз немає.

З Петром доля заручила,

З ним недоля розлучила.

Дівч ата: - Вже забула Петра трохи ?

Бач , пройшло 4 роки !

Наталка : - Так, роки летять, мов хмари

І немає в мене пари .

Хоч обіцянку я дала, стільки літ Петра чекала,

Але видно все дарма…

Дівчата: - Може він де оженився , в чужім краю поселився ?

Наталка : - Чує серце, каже « ні ! »

А проте, скажіть мені сестри, подруги кохані :

Як відмовлю рідній мамі ?

Стільки літ мене плекала, годувала і навчала

Все для мене, для одної,

Щоб не знала долі тої - бідності і гіркоти

Що в житті треба нести.

Через те, що маму люблю я обіт із Петорм розірву.

На весілля з коханим рушник вишивала,

Але Возному хустку однак пов’язала…

Дівч ата: - Не тужи , Наталко !

Гуде все село, що вернувся з чужини сьогодні Петро !

Наталка : -О, є Бог на світі !

Він бачить страждання, розлукою й часом гартує кохання.

Вернувся, вернувся коханий Петро !

Хоч хустку вязала, мені все одно !

Дівчата: - А мати ?

Наталка: - Що мати мені скаже нині ?

Хіба вона ворог рідненькій дитині ?

Як маю в багатстві із Возним життя проклинати,

то краще бідніше, нехай і простіше, з коханим його доживати.

Дівчата: -У чім твоє щастя , Наталко, скажи?…

Наталка : - У злагоді щастя, воно в простоті

Йому у взаємній любові цвісти,

у праці щоденній ,у слові й ділах.

В любові до краю, у чистих серцях ,

У шані до старших , у мирі й добрі,

Воно у стражданні, воно в чистоті,

Воно у молитві, що лине вночі.

Хай Бог допоможе й зєднає серця

І сльози осушить із мами лиця.

Про рідну землю, рідний край хай пісня моя лине.

Я – донька матері – Землі, Полтавка з України !
Вірш – звертання Наталки Полтавки до сучасних дівчат

( читає учениця )

Живіть з думками про добро,

І вірте у щасливу долю.

Даруйте людям лиш тепло,

Та не згубіть при цьому долю.
Своїх надій не покидайте,

Мрійте , вірте і кохайте.

Любов прийде до вас лиш раз,

То бережіть її всякчас.
Блиск золота, монет, прикрас,

Запалить серце лиш на раз.

І спалить душу, почуття,

Взамін забере все життя.
Любов і вірність прославляйте,

Цноту і скромність величайте

Живіть, надії сподівайтесь,

І мрій своїх ви не цурайтесь.
У кожного своя є мрія,

Своє бажання, свій секрет.

І той його лише долає,

Хто всі зусилля прикладає.



Вартість видів роботи:


  1. «Cюжетний ланцюжок » ____________________________________ 1б.

  2. Літературна вікторина »Впізнай літературного героя» __________ 1б.

  3. Паспорт твору_______________________________ 2б.

  4. Сенкан ----------------------------------------------------- ------------------ 1б.

  5. Озвучення цитат (робота з підручником) ________ 1б.

  6. Пояснення рис характеру Наталки ______________ 2б.

  7. Метаплан _______________________ 1б.

  8. Асоціативний кущ_____________________________ 1б.

  9. Коло ідей_______________________________________ 2б.

  10. Наша творчість_______________________________________ 2б.




  1. Закінчи речення_________________________________________ 1б.




Вчитель.

Життя – це гра, а ми у ній актори.

У ньому все - біда, нещастя, горе,

Розлука,навіть і печаль….

Проте в житті на нього не зважай,

Бо розганяє, наче сонце хмари -

Любов, повага, вірність, що у парі,

Високі, світлі, ніжні почуття…

Усе переплелося. Так усе життя.

По ньому ми йдемо, як і колись Наталка,

Під славним йменням ще й Полтавка.

Дитина української землі,

Що в серці вміла вірність зберегти.

Шляхетність, чистоту, красу оберігати

У пісні, слові, у душі любов до вічного й святого -

До Бога, матері, землі пошанувати .

Прийміть на згадку про урок,

Що був неначе свято,

Багато щирих побажань,

Натхнення, радості, здоровя і достку,

Щоб дивлячись на цю картину

Ви з теплотою згадували

Боднарчук Галину.

І сьому школу пригадали

Як пісня, слово славних українців

Духовно і велично

Сьогодні всіх нас в цьому класі поєднали.

Сенкан

Наталка

Полтавка, українська дівчина

Добра, чесна, працьовита

Кохає і чекає (Петра), любить і поважає (матір)

Своє щастя вбачає у коханні




Терпилиха Мати Наталки, вдова Працьовита, добра, бідна Любить (Наталку), бажає (кращої долі) мріє (про безбідну старість), благословляє (дітей) Щастя вбачає у матеріальному благополуччі








Петро Сирота, парубок Гарний, працьовитий, великодушний Поневірявся, заробляв, любить,відмовляється (від свого щастя) Щастя вбачає у благополуччі близьких




Микола

Сирота, бурлака-наймит Безкорисливий, дотепний, веселий Захоплюється, братається, дружить, допомагає Щастя вбачає у вольності




Возний Тетерваковський

Юриста завзятий, хапун Зверхній, письменний, порядний. Сватається, радить брехнути, погрожує, відступається

Щастя вбачає у владі.




Виборний Макогоненко Представник влади, крутій Хитрий, лукавий, користолюбивий Жартує, запобігає (перед панами), сватає, викручується Щастя вбачає у потрібних зв'язках та в матеріальній вигоді


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка