Тема. Українці танцюють. Мета



Скачати 67.01 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір67.01 Kb.

Тема.Українці танцюють.

Мета.

Ознайомити учнів з історією виникнення й різновидами українських народних танців, особливостями їх звучання та виконання, навчити розрізняти на слух ритмічні особливості танцювальних композицій.

Розвивати вміння учнів виконувати пісню з інструментальним та фонограмним супроводом, розвивати вміння розпізнавати на слух музичні народні інструменти, самостійно створювати пластичні імпровізації, продовжувати розвивати вміння надавати характеристику засобам виразності музичних творів, супроводжувати спів грою на музичних інструментах.

Виховувати інтерес до українських народних танців, інструментальних

народних творів.


Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка,

ілюстрації до музичного твору та пісні або Мультимедійна презентація.


Основні поняття для засвоєння: українські народні таніц: гопак, козачок,

метелиця.


Твори, що вивчаються на уроці:

• Українські народні танці: гопак, козачок, метелиця в оркестровому

виконанні.

• «Пісенька джури». Сл. О. Кононенка, муз. О. Жилінського

— виконання.
Хід уроку
1. Вхід під музику О. Жилінського «Пісенька джури». Організаційний

момент. Мотивація до навчання.


2. Актуалізація опорних знань: опитування попарно, відповіді на

запитання, різновиди дитячих пісень, історія розвитку дитячого пісенного

фольклору.
3. Бесіда про українські особливості українських народних танців. Історія виникнення народних танців дуже давня. Розпочалася вона з магічних обрядів, рухів та заклинань, які наші предки виконували перед полюванням, збиранням врожаю, битвою з Ворогом тощо. Український народний танець формувався і вдосконалювався протягом віків та був тісно пов’язаний із життям народу, його побутом, працею, певним художнім смаком. Народ трепетно зберігав і розвивав кращі зразки танцювального мистецтва, передаючи від покоління до

покоління форму танців, їхній характер та манеру виконання.

Українські народні танці мають певні різновиди, традиційні рухи

та композиції. Народні танці використовують у побуті, на святах.

У наш час переважно бачимо народні танці на сцені у виконанні

танцювальних колективів або окремих виконавців, вдягнутих у національні

костюми.

Роздивіться ці ілюстрації. На них ви побачите народні танці

України: гопак, козачок, метелиця, аркан.
Характеристика українських народних танців
Гопак — традиційний український народний танець запорозького

походження, який виконують соло або групами в швидкому темпі

з використанням стрибків. Гоцак Виник у побуті Війська Запорозького.

Спочатку виконувався чоловіками. Сучасний гопак танцюють

чоловіки й жінки. Виконання танцю допускає імпровізацію (стрибки,

присідання, обертання). Гопаки бувають сольні, парні, ірупові.


Козачок — український масовий танець швидкого темпу, який

виконують парами, рядами, соло. Цей танець має багато спільного з

гопаком, але за характером більш легкий та веселий.
Метелиця — масовий танець жвавого характеру і темпу, який

виконують у парі, з переплетінням рук і швидким кружлянням, що

нагадує снігову заметіль (метелицю). Танець супроводжується співом

із жартівливими текстами.


Аркан — старовинний український чоловічин танець, який виконують

зімкнутим колом або півколом з топірцями в руках. Він є

головним елементом обряду посвячення молодого гуцула в леґіні

(парубки), після чого той отримував право носити топїрець та підперізуватися

широким паском.
Музичний словничок

Гопак і козачок — швидкі народні танці, які виконувалися сольно, парами та групами.

Аркан — старовинний танець, який виконували чоловіки з топірцями в руках.

Метелиця — народний швидкий танець з кружляннями і

зображенням заметілі.


4. Музичне сприймання. Українські народні яш яф гт ак, козачок,

метелиця в оркестровому виконанні.

5. Аналіз музичних творів.

— Ритм яких танців вам найбільше сподобався? Що ______7___в цій музиці

було особливим?

— Які народні інструменти виконували ці танцювальні композиції?

Який характер танців? Розкажіть про це.

— Які засоби музичної виразності вам вдалося розпізнати у прослуханих

творах? Охарактеризуйте мелодію, лад, гармонію, ритм,

темп, регістр, динаміку кожного танцю.

— Який настрій тобі «навіяла» музика? Розкажіть про нього.
6. Виконання творчого завдання.
Прослухайте ще раз мелодію українського танцю, який вам найбільше

сподобався. Уявіть себе музикантом, котрий грає в оркестрі.

Оберіть ударний інструмент (барабан, маракаси, бубон) та виконайте

музичний супровід танцювальної композиції.

— Які інструменти будуть виконувати головну мелодію?

— В якому регістрі вона звучить?

— Хто виконує — один чи декілька інструментів? А може, цілий

оркестр?


— Який ритм та темп танцю — швидкий, повільний чи помірний?
7. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за

вибором вчителя).
8. Виконання пісні. «Пісенька джури». Сл. О. Колометса,

муз. О. Жилінського.

Виконайте цю пісню під фонограму. Спробуйте заспівати її сольно,

а приспів — з друзями. Створіть до пісні ритмічний супровід,

використовуючи пальці рук, плескання в долоні та притупування. Під

час співу виконуйте пластичну імпровізацію — ритмічні рухи тілом,

які нагадували б традиційні елементи українських народних танців.

Спробуйте створити ритмічний танець без мелодії — в ньому будуть

тільки ритмічні звуки без певної висоти. П короткі звуки відобразіть

руками, а довгі звуки І протупайте ногами. Дайте назву цьому танцю.
9. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

• Які українські народні танці ви знаєте? Розкажіть про їхні

особливості виконання та музичний супровід.

• Який настрій у вас викликали мелодії народних танців?

Розкажіть про свої враження.
10. Домашнє завдання.

Послухайте танцювальну музику. Чи схожа вона на ритми українських

народних танців? Який народний танець виконаєте залюбки?

Для допитливих — виконання музичного проекту.


Проект «Народні танці»

Мета: знаходити та вибирати необхідну інформацію для оформлення

газети.


Очікуваний результат: дитяча газета.

План створення:

У цьому проекті можуть взяти участь одразу всі учні класу. Це

буде колективний проект.

Об’єднайтеся з друзями у чотири групи.

Перша група «Географи» — намалюйте або виріжте з журналу карту

європейських країн та розставте на ній прапорці, які вказуватимуть,

скільки друга та третя групи знайшли народних танців.

Друга група «Українці» — відшукайте інформацію про українські

народні танці та особливості їхнього виконання. Передайте першій

групі кількість віднайдених українських народних танців для позначення

на карті.

Третя група «Європейці» — оберіть ті країни Європи, про які

ви хотіли б розказати. Знайдіть необхідну інформацію про народні

танці європейських країн. Порахуйте кількість віднайдених танців та

передайте інформацію першій групі.

Четверта група «Художники» — придумайте разом оформлення

вашої газети за темою «Народні танці». Оформіть рубрики газети,

наприклад: українські танці, європейські танці тощо. Знайдіть разом

з другою та третьою групами ілюстрації до народних танців. Цікава

вийде газета!


11. Вихід під музику О. Жилінського «Пісенька джури».__

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка