Тема: Творчість Івана Яковича Франка через призму алгебраїчних обчислень



Скачати 117.1 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір117.1 Kb.
ТипУрок

Тема: Творчість Івана Яковича Франка через призму алгебраїчних обчислень.

Мета: виробляти навички обчислень виразів зі степенями та тотожних перетворень, уміння самостійно застосувати знання в комплексі, в нових умовах; розвивати пам’ять, логічне мислення, обчислювальні навички; виховувати старанність, самостійність, бажання працювати на уроці творчо, свідоме ставлення до вивчення математики. Підсумувати знання учнів про життєвий і творчий шлях великого українського письменника; удосконалювати навички виразного читання.

Тип уроку. Урок комплексного застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: картки для самостійної роботи, дидактичний матеріал « Алгебра в таблицях, 7- 9 класи», мікрокалькулятори, кодоскоп, цитати про математику та про Великого Каменяра, виставка художньої літератури, магнітофон.
Хід уроку

І. Організація класу та оголошення теми і мети уроку.

Учитель математики. Сьогодні у нас урок застосування вмінь і навичок тотожно перетворювати вирази і виконувати дії із степенями. А присвячений цей урок Івану Яковичу Франку, великому українському письменнику, з творчістю якого ви знайомі. Ви будете виконувати алгебраїчні перетворення, розв’язувати математичні завдання, повторюючи і закріплюючи знання про життєвий і творчий шлях Франка.

Учитель літератури. Зовнішність якої людини описав Михайло Коцюбинський: « Невеликий, хоч сильна мужчина. Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, в лініях бороди щось енергійне, уперте. Рудувате волосся непокірливо пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений, він тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри. Сильна, уперта натура, яка цілою вийшла з житейського бою!»

Так, це Іван Якович Франко.

Пригадайте деякі епізоди з життя письменника.

Робота з хронологічною таблицею.

27 серпня 1856р. – дата народження письменника.

У 1875р. – студент Львівського університету.

У 1893 р. – звання доктора філософських наук.

28 травня 1916 р. – дата смерті І. Я. Франка.

ІІ. Перевірка знань

Учитель математики.


  1. У записаних числах знайдіть те, що означає степінь.

27=3*3*3=33.

( Повторення означення степеня одночлена)



  1. Обчисліть значення одночлена і прочитайте зашифроване слово.

( Робота з підручником).

а) 5х3, якщо х=0.5;

б) – 0, 125у4, якщо у= -2;

в) 12х2у, якщо х=-0, 3, у=1

6

г) -9х2у, якщо х= -1, у= 1

3.

Код: 0,18=у, -2=р, 1=г, 0,625=д.



Відповідь. Друг.

Учитель літератури. « Друг» - назва журналу, у якому працював Франко, будучи студентом. У 1877 р. Франка та інших членів редакції журналу « Друг» заарештували, після цього арешти відбувалися у 1880 р. та 1889 р. У цей період був написаний один із кращих віршів громадянської лірики Івана Франка « Товаришам із тюрми».

Учень ( читає уривок з вірша).
Обриваються звільна всі пута,

Що в’язали нас з давнім життєм;

З давніх бруднів і думка розкута,-

Ожиємо, брати, ожиєм!


Ожиємо новим ми, повнішим

І любов’ю огрітим життєм;

Через хвилі мутні та бурхливі

До щасливих країв попливем.


Через хвилі нещасть і неволі,

Мимо бур, пересудів, обмов,

Попливем до країни святої,

Де братерство, і згода, й любов…


Учитель математики. А тепер поєднаємо математику з мовою.

Математичний диктант із самоперевіркою.

Запишіть у вигляді виразу:

1) різницю квадратів чисел m і n;

2) подвоєний добуток чисел a і b;

3) суму квадратів чисел х і у:

4) квадрат суми чисел c і d:

5) потроєний квадрат суми чисел m і n:

6) квадрат різниці чисел a і b:

7) подвоєний добуток квадратів чисел c і d:

8) подвоєний квадрат добутку чисел х і у.

Відповіді перевіряються через кодоскоп:


  1. m2 –n2; ; 2) 2ab;

3) x2 – y2 4) ( c+d)2;

5) 3 ( m+n)2 6) ( a-b)2;

7) 2c2d2; 8) 2( xy)2;

( Учні обмінюються зошитами і перевіряють математичний диктант олівцями).

Наступне завдання: знайдіть за допомогою мікрокалькулятора значення одночлена

-0, 025a3b2c4, якщо a= -5; b=0,8; c=1.

Значення виразу дорівнює 2.

Учитель літератури. « Пісня і праця – великі дві сили!» - ці крилаті слова належать Івану Франку. Великий Каменяр був невтомним трудівником на ниві культури і науки. Він зробив значний внесок у філософію, економіку, фольклористику, літературознавство, педагогіку та інші галузі знань. Любов до праці прищепив йому батько – сільський коваль. Мати вміла опоетизувати працю чарівною українською піснею. Пісня і праця стали могутніми крильми літературної творчості Франка, тими двома силами, які надихали його на сподвижництво в ім’я рідного народу все життя.

Учениця. ( читає уривок з вірша)

Тямлю як нині: малим ще хлопчиною

В мамині пісні заслухався я;

Пісні ті стали красою єдиною

Бідного мого, тяжкого життя.
Мамо, голубко! Зарана в могилі

Праця й недуга зложили тебе,

Пісня ж твоя в невмираючій силі

В мойому серце ясній, живе.


Пісня і праця – великі дві сили!

Їм я до скону бажаю служить;

Череп розбитий – як ляжу в могилі,

Ними лиш зможу й для правнуків жить.

Звучить пісня на слова Івана Франка « Червона калино, чого в лузі гнешся?»
Другий міні – модуль

ІІІ. Комплексне застосування знань.


  1. Бліц – турнір ( усно).

Запитання 1 –й команді.

  1. Що таке степінь?

  2. Назвіть показник степеня 122

  3. Яке число дістанемо в результаті піднесення до степеня додатного числа?

  4. Яке число є степенем від’ємного числа з парним показником?

  5. Як піднести до степеня нуль?

  6. Що робити з показниками, множачи степені з однаковими основами?

  7. Як поділити степені з однаковими основами?

  8. Що таке одночлен?

  9. Що називається тотожністю?

  10. Що таке рівняння?

  11. Що означає розв’язати рівняння?

Запитання 2 – й команді.

1.Назвіть основу степеня 122.

2. Обчисліть 122.

3. Яке число дістанемо в результаті піднесення до степеня від’ємного числа.?

4. Яким числом є степінь від’ємного числа з непарним показником?

5. Як піднести до степеня 1?

6. Що робити з показниками, підносячи степінь до степеня?

7. Чому дорівнює a0, якщо a =0?

8. Що таке коефіцієнт одночлена?

9. Що таке тотожне перетворення виразів?

10. Що називається коренем рівняння?

11. Сформулюйте формулу лінійного рівняння.




  1. Письмова робота ( самостійно в парах).

    1. 17,2*( 35-0,58x)-0,3x-14,56;

    2. 0,8y+ 52,75=2,5 ( y-19,7);

    3. 5* ( 7,9z-31,405)-( 9z-0,25) *4,1.

Учитель математики. Кожне рівняння має корінь 60. Що воно означає? Так, це вік Франка, він прожив 60 років.

Учитель літератури. Іван Франко був висококультурною, освіченою, ерудованою людиною. Він досконало знав і користувався українською, російською, польською та німецькою мовами. Добри знаючи майже всі слов’янські мови, Франко перекладав з болгарської, словацької, сербської, хорватської та чеської. Вільно володів письменник і грецькою, латинською, єврейською та французькою мовами. Він перекладав також твори англійських та іспанських письменників.

Протягом 40 років виходили з – під пера І. Франка численні поезії, драми, оповідання, повісті, критичні і публіцистичні статті. Тільки список творів Івана Яковича займав книжку до 200 сторінок.

До цього уроку за зразком акровірша « Франко» ви мали скласти власний акровірш « Іван» на математичну тему. ( Учениця нагадує, що таке акровірш).
Акровірш « Франко»
Формули вивчаємо на уроці,

Рівності записуєм в рядок,

А задачі в нас на кожнім кроці,

Навіть степені ми знаєм на зубок.

Коли хочеш математиком ти стати,

Ось завдання – вмій Франка читати.



Власні акровірші

Івасик любить математику,

Вчить правила й означення завжди,

А також мріє він про інформатику –

Навчається у першій школі залюбки.
І знову я розв’язую задачі –

Вони допомагають у житті.

А мама з татом попрацюють хай на дачі –

Нам овочі потрібні на столі.


Третій міні – модуль

ІV. Контроль і самоперевірка знань.

Самостійна робота на картках із взаємоперевіркою.



1 – й варіант

1. Обчисліть:

а) 95*98

910 ( 729)

б) 0,212

0,25*0,23 ( 0, 0016)


2. Виконайте дії:

а) x0*x5 ( x5)

b) a3:a0 ( a3)


  1. Запишіть у вигляді степеня з основою a вираз:

a) ( a3)2 * ( a2)3; ( a12)
b) ( a2*a6)2 ( a16)
2 – й варіант

1. Обчисліть:

a) 817

82*812; ( 4096)




  1. 0,35*0,34

0,36 ( 0,027)

2. Виконайте дії:

a) y0*y8; ( y8)

b) b4:b0. ( b4)

3. Запишіть у вигляді степеня з основою а вираз:

а) ( a2)5*( a3)4; ( a22)


b) ( a3*a7)2. ( a20)

На закритій частині картки відповіді вправ іншого варіанта. Відбувається взаємоперевірка і виставлення оцінок олівцем.



Учитель літератури. Ось і закінчується наша літературна подорож у математичну країну. І закінчується наша повість про великого Каменяра. 28 травня 1916 р. Іван Якович помер. Його поховали у Львові, на Личаківському кладовищі. Наш народ гідно шанує пам'ять Івана Франка. Його іменем названо один з обласних центрів України, Львівський державний університет, бібліотеки і школи. І в нашому місті є вулиця Івана Франка.

( Показ наочності, літератури, малюнків. Читання власних акровіршів).


V. Творча робота та рефлексія.

Алгебраїчно – літературний кросворд.



1







м






















2




а













3







т
















4




е



















5




м



















6







а










7




т

























8




и













9




к






















10




а
















  1. Подруга алгебри ( Геометрія)

  2. Великий Каменяр ( Франко)

  3. Є не лише мовний, а й математичний ( Диктант).

  4. а4 – що це? ( Степінь)

  5. Назва вірша про робітників з молотом.( Каменярі)

  6. Ім’я Беркута. ( Захар).

  7. Рівність із змінною. ( Тотожність).

  8. … - джерело знань. ( Книга).

  9. В запису а5 що таке 5? ( Показник).

  10. …. Потрібні в житті, як гвинтівка в бою.( Знання).

Виділене слово – відповідь, що означає царицю наук.



Учениця. ( Читає уривок з вірша Франка « Каменярі»).

У кожного чоло життя і жаль порили,

І в оці кожного горить любові жар,

І руки в кожного ланці, мов гадь, обвили,

І плечі кожного додолу ся схилили,

Бо давить всіх один страшний якийсь тягар.


Мов водопаду рев, мов битви гук кривавий,

Так наші молоти гриміли раз у раз;

І п’ядь за п’ядею ми місця здобували;

Хоч не одного там калічили ті скали,

Ми далі йшли, ніщо не спинювало нас.
Отак ми всі йдемо, о одну громаду скуті

Святою думкою, а молоти в руках.

Нехай прокляті ми і світом позабуті!

Ми ломимо скалу, рівняєм правді путі,

І щастя всіх прийде по наших аж кістках.
Тестові завдання.

1 – й варіант

1. Подайте у вигляді степеня з основою а вираз ana3.



A. a3n Б.an+3 В.( аn)3.

2. Подайте у вигляді степеня з основою 5 число 255



А. 525 Б.( 55)5 В. 510

3. Запишіть 240 у вигляді степеня з основою 32.



А. 328 Б. 3238 В. 3220

2 – й варіант

1. Подайте у вигляді степеня з основою а вираз ( а2)m



А. а2+m Б. a2am В. а2m

2. Подайте у вигляді степеня з основою 5 число 1254

А. 512 Б. 53+4 В.( 55)4

3. Запишіть 240 у вигляді степеня з основою 16.



А. 1638. Б. 1610 В. 1624
VІ. Підсумки уроку і домашнє завдання.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка