Тема: стародавня індіяСкачати 57.55 Kb.
Дата конвертації27.10.2017
Розмір57.55 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку з історії стародавнього світу в 6 класі.
ТЕМА: СТАРОДАВНЯ ІНДІЯ.

Терміни: Індостан, Інд, Ганг, Мохеджо-Даро, Хараппа, арії, „Веди”, джунглі, санскрит, індоєвропейські мови.

Обладнання: настінна карта „Стародавній Схід Індія і Китай”, роздатковий матеріал для роботи в групах.

Мета: познайомити дітей з географічним положенням та природними умовами давньої Індії, викликати зацікавленість до вивчення історії інших народів, показати зв’язок історії України з історією інших держав, навчити визначати на карті місцезнаходження країн, що вивчаються.

Новий матеріал:

Сьогодні ми з вами починаємо вивчення давньої Індії, це одна з найдавніших територій, де поселилися і успішно розвивалися людські цивілізації (а які території ми з вами вже вивчили). А почнемо наше знайомство з новою країною з того, що ви спробуєте згадати, які асоціації викликає у вас ця країна ( будь-які асоціації записуються на дошку, що є актуалізацією уваги учнів до нового матеріалу через використання методики „Мозковий штурм”). Ось бачите скільки ви вже знаєте, а сьогодні ми разом продовжимо знайомство з Індією. Тож записуйте тему уроку і план.План: 1. Географічне положення та природні умови.

2. Найдавніші цивілізації долини Інду.

3. Прихід аріїв в Індію.

І.

Перед вами півострів Індостан, який розташований на півдні Азії, і з трьох сторін омивається водою: на сх. – Бенгальська затока;

на зх. – Аравійське море;

на пд. – Індійський океан.

З півночі Індостан захищений найвищою гірською системою – Гімала-ями, які захищають півострів від холодних повітряних мас. Враховуючи всі ці моменти спробуйте визначити яким був клімат в Індії? (теплим і вологим)

Користуючись атласами та картою визначте в якому напрямку треба рухатись з Єгипту та Месопотамії, щоб потрапити в Індію ( на схід ). Уважно подивіться на ці території і скажіть, що між ними спільного ( річки ). Дійсно, люди завжди селилися біля великих річок, які давали можливість вижити. Були такі річки і в Індії – між Гімалаями, та плоскогір’ям, яке займає більшу частину півострова є низовина, в східній частині якої протікає –Ганг, а в західній –Інд. Вони також розливалися.

Отже, чи були в Індії умови, що сприяли виникненню людської цивілізації? Які саме? Тепло, волога достатня кількість води.

ІІ.

В таких сприятливих умовах люди поселилися дуже давно вже 5 тис. років тому в долині річки Інд існували великі міста, залишки яких розкопали археологи. А зараз ми уявимо себе в археологічній експедиції, де нам треба вирішити дуже важливе завдання.Робота в групах. Клас поділено на три групи, кожна отримує завдання, яке треба виконати за 5хв.

Перша – опис природних умов в долинах річок Індії. Треба визначити основні заняття населення.

Друга – опис знайдених в розкопаних містах речей. Треба визначити основні заняття населення цих міст.

Третя – опис розкопаного міста. Треба визначити чи мав народ давньої Індії високу культуру.

( по ходу розповідей дітей робляться записи в зошит )

Висновок: мали досить розвинену культуру, основним заняттям було землеробство, скотарство. Вирощували - пшеницю, ячмінь, горох, бавовну, рис. Розводили корів, овець, буйволів, ослів, кіз, верблюдів, змогли приручити слонів.

Загадка. (слухаючи, визначте, чи правду казав мандрівник? Якщо правду, то про що він розповідав землякам )

Один давній мандрівник, який побував в Індії, повернувся на батьківщину і розповідав, що Індія дивна країна – там на кущах росте біла вовна. Індійці зрізають її з кущів, і виготовляють з неї тканину. А із тростини видавлюють сік, уварюють його на вогні, і він стає твердим і більш солодким ніж мед. (бавовна і цукрова тростина )

Тож ми з вами дослідили чим займалися в Індії, але в справжніх археологів до сьогоднішнього дня залишилися загадки, на які вони поки що не змогли знайти відповідь. Наприклад не змогли прочитати написів, знайдених в містах, не змогли встановити причину запустіння міст. Може хтось із вас зможе це зробити в недалекому майбутньому.ІІІ.

4 тис років тому в Індію проникли племена кочовиків, які принесли з собою багато нового.

Робота з підручником. Відкрийте підручники ст. 105 один абз.

– як наз. кочовики?

- як наз місцеві жителі?

- чим відрізнялись кочовики від місцевого населення?

Раніше арії жили на півдні Сх. Європи до Каспійського моря займалися кочовим скотарством в пошуках нових пасовищ розселилися, одна група перейшла через гори і опинилася в Індії, інша пішла на Іранське нагір’я, деякі арії пішли на Кавказ та в Європу. Вчені вважають, що арії стали предками багатьох народів Європи в тому числі і українців. Доказом цього є схожість слів, що означають одні і ті ж предмети в багатьох мовах. Ці слова збереглися з мови якою розмовляли арії – санскриту. ( таблиця ст. 106 )

Всі мови, що мають корені в санскриті прийнято називати індоєвропейськими.? Чи є зв’язок між Індією та Україною?
Зворотній зв’язок: отже, чи сподобалась вам ця країна....... А щоб з’ясувати як добре ви засвоїли новий матеріал пограємось у гру:

На дошці записані всі нові слова, що звучали на уроці, вчитель читає визначення - відповідає той, хто перший плесне в долоні.  • найдавніші міста, розкопані археологами;

  • півострів на якому розташована Індія;

  • річка, на берегах якої ростуть джунглі;

  • мова давніх аріїв;

  • річка на заході Індії;

  • група мов, що мають походження від санскриту;

  • вологі ліси, що ростуть на берегах Гангу.

На наступному уроці ми з вами продовжимо знайомство з країною, вдома прочитаєте §21 і випишете в зошит всі нові слова що там зустрічаються. (за підручником О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов Історія стародавнього світу, 2006)

Додатки для роботи в групах.
1. За описом долин річок Інду та Гангу визначити основні заняття населення.

Обидві річки беруть початок в Гімалаях. Долини цих річок дуже родючі. Долина Гангу вкрита болотами та джунглями – вологими тропічними лісами. У джунглях водилося багато звірів і птахів: слонів, мавп, тигрів, папуг, отруйних змій. З червня по вересень тут ідуть зливи. В долині Інду рідко йдуть дощі, але обидві річки широко розливаються, несучи з собою родюий мул.

Заняття: ______________________

______________________________

______________________________

_______________________________

______________________________ тому що _________________________________________

_____________________________

2. За описом знайдених речей в містах Мохеджо-Даро і Хараппа визначити основні заняття населення.

У містах знайшли залишки посуду з візерунками, тонкі тканини, знаряддя праці з міді та бронзи, прикраси.було знайдено бронзові гирі для ваг, зернотерки, ступки, сокири, ножі. містах були побудовані спеціальні приміщення для зберігання зерна.

Основні заняття ________________________

_________________________

_________________________

_________________________

_________________________

_________________________

_________________________ тому що ___________________________3. За описом розкопаного міста треба визначити чи мав народ давньої Індії високу культуру.
В центрі кожного міста на пагорбі височіла добре укріплена цитадель, оточена стінами з вежами. Місто перетинали широкі вулиці. Заможні люди жили в дво – або триповерхових будинках з великою кількістю кімнат, бідняки – в маленьких будиночках. Будинки будували з випаленої цегли. Кожний будинок мав внутрішній дворик, куди входили вікна з кімнат. Покрівля будинків була плеската. Увечері, коли спадала спека, на покрівлю піднімалася уся родина відпочити і подихати свіжим повітрям. У багатьох будинках були ванні кімнати. Використана вода по глиняних трубах збігала у міську каналізацію. Такого не було ні в містах Єгипту, ні в містах Месопотамії. Вчені знайшли написи на печатках, мідних пластинках та інших речах.

________________________________________ тому що _______________

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка