Тема: Щасливий фінал як особливість різдвяного оповідання. Віра письменника у добру сутність людини, яку можна вилікувати від зла. Мета



Скачати 125.84 Kb.
Дата конвертації11.05.2018
Розмір125.84 Kb.

Тема: Щасливий фінал як особливість різдвяного оповідання.

Віра письменника у добру сутність людини, яку можна вилікувати від зла.

Мета: розкрити гуманістичний зміст повісті, розвивати навички аналізу художнього тексту, творчу уяву, мислення та вміння відповідати на запитання, використовуючи цитати; виховувати людяність, розуміння, бажання творити добро та прощати.

Тип уроку: урок узагальнення вивченого (цілісне сприйняття твору)

Методи, прийоми і форми роботи: розповідь учителя, виразне читання з коментарем, бесіда-аналіз, літературний диктант, робота з картками, метод «Мікрофон», коло думок

Обладнання: портрет, відеофільм, презентація до уроку, картки, ілюстрації, пам’ятки, підсвічник, різдвяний віночок на дверях, викладка книжок

Ключові слова та поняття до уроку: :

Гуманізм – чуйне ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.

Гуманний - людяний

Фінал – закінчення, підсумок

Душа – поняття, на яке сучасна людина дивиться, як на означення внутрішнього світу людини.

Дух – надприродна сила, яка править світом і до якої людина активно чи пасивно причетна.

Цілі уроку:

після уроку учні повинні знати:

цілісний зміст повісті;

гуманістичний зміст твору;

основні ознаки понять: гуманізм, душа, фінал.

повинні уміти:

сприймати великий за змістом текст цілісно;

тлумачити факт казкового переродження героя як характерну рису різдвяної повісті;

висловлювати власні судження та особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі, аргументуючи свою точку зору цитатами з тексту;

осмислювати необхідність активної життєвої позиції та максимальної самореалізації.

Епіграф: Не плоть, а дух робить людину людиною.

Людвіг Фейєрбах

Хід уроку

І.Мотиваційний етап

img_0009.jpg1.Забезпечення емоційної готовності

Від дня народження і до останньої хвилини

Є мить прекрасна – це життя людини.

По - різному йдемо життєвим шляхом:

Хтось пролітає непомітним сірим птахом,

Комусь доводиться пливти за течією,

А хтось горить яскравою зорею…

Всі ми з вами різні, але кожний з нас прагне щастя, сімейного затишку, любові та турботи рідних. Протягом усього життя людина шукає своє місце під сонцем, шукає свого Синього Птаха. Синій Птах – це символ щастя, символ пошуків таємниць буття, символ прозріння.

Людина не всесильна. На шляху пізнання на неї чекають різні перешкоди, немає легких шляхів до істини та щастя. Потрібно бути наполегливими,чесними, сильними, цілеспрямованими не тільки у навчанні, а й у самовихованні, і тільки це допоможе подолати будь-які перешкоди, досягти бажаної мети та зустріти своє щастя.

Мені б дуже хотілося, якщо хто-небудь із вас знайде Синього Птаха, то нехай поділиться з нами таким щастям. Бажаю успіхів вам у пошуках щастя та задоволення від пізнання сьогодні на уроці.

img_0010.jpg2.Актуалізація суб’єктивного досвіду

Творчість Діккенса , одного з величніших народних письменників Англії, назавжди вписано в історію англійської та світової літератури. Твори Діккенса не лише перекладені майже на всі мови світу - вони до сьогодні читаються всіма народами світу, користуються любов’ю мільйонів людей як на батьківщині, так і далеко за її межами. Демократизм та глибока людяність творчості Діккенса дає нам можливість стверджувати, що ми «розуміємо, знаємо його майже так, як англійці і любимо не менше, ніж його співвітчизники», - говорив за всіх нас Ф.М.Достоєвський.

Письменника завжди турбувало життя простого народу, бідність, нелюдські умови праці мільйонів і саме це стимулювало його до задуму «Різдвяних повістей», які мали виходити щорічно у дні свят і нести в собі проповідь, звернену як до багатих, так і до бідняків. Одним – покращити життя, інших – виправити. Свято Різдва завжди було пов’язане в Англії з ілюзією примирення ворогів, доброго взаєморозуміння між людьми. Це день, коли «всі люди... вільно відкривають свої серця, що досі були немовби замкнені на замок, і переймаються співчуттям до знедолених». Саме доброті й милосердю (їх називають гуманізмом) своєю творчістю вірно служив англійський письменник Чарльз Діккенс.

  • А чи замислювалися ви над тим, хто ж така людина, для чого вона прийшла у світ, де поряд з добром панує зло? Чому ми всі різні? І чи можна людину вилікувати від зла? ( Відповіді учнів)

img_0007.jpgІІ. Етап визначення мети та планування роботи

  1. Оголошення теми уроку

Тема нашого уроку звучатиме так: «Щасливий фінал як особливість різдвяного оповідання. Віра письменника у добру сутність людини, яку можна вилікувати від зла.»

Епіграфом до уроку будуть слова німецького філософа Людвіга Фейєрбаха «Не плоть, а дух робить людину людиною.»

Наприкінці уроку ви повинні підтвердити правильність цього твердження або спростувати хибну думку. Свій вибір потрібно буде захистити.

Виходячи з домашнього завдання, теми уроку спробуйте побудувати цілі уроку.( Учні формують та озвучують цілі уроку).

  • Запишіть до зошита тему та епіграф уроку.

  • Запис домашнього завдання

img_0014.jpgІІІ. Робота над навчальним матеріалом

( кілька учнів працюють з картками, решта – пишуть літературний диктант)

  1. Завдання на знання тексту твору. Літературний диктант.

  • Назвіть повне ім’я головного героя «Різдвяної пісні у прозі».

  • Як називалася контора, в якій працював головний герой?

  • До якого свята був байдужий Скрудж ?

  • Скільки духів приходило до Скруджа ?

  • Назвіть ім’я останнього духа.

  • Назвіть улюблених літературних героїв Скруджа.

  • Хто одного разу на Різдво врятував Скруджа від самотності?

  • Чим займався Скрудж різдвяними вечорами?

  • Кого Скрудж побачив у минулому?

  • Що для англійців є символом різдвяної вечері?

  • Хто щороку вітав Скруджа з Різдвом?

  • Що стало свідченням того, що люди змінили своє ставлення до Скруджа?

Відповіді: Ебенезер Скрудж, «Скрудж і Марлі», Різдва, три, Дух майбутнього Різдва, Алі-баба та Робінзон Крузо, сестра Фанні, листав книги прибутків, себе, індичка, племінник, вітання.

  1. img_0008.jpgІндивідуальні завдання

Картка 1

Встановіть відповідності між цитатою та тим, кому вона належить:


  1. «– Чекай на другого наступної ночі також о першій. А третього – на третю добу опівночі, з останнім ударом годинника. А зі мною тобі вже не доведеться більше зустрітися. І для свого ж блага запам’ятай твердо все, що трапилося з тобою сьогодні.»

  2. «Це єдині дні у всьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають один перед одним свої серця і бачать у своїх ближніх, – навіть у незаможних і знедолених, – таких же людей, як і вони самі, що бредуть однією з ними дорогою до могили, а не якихось істот іншої породи, яким личить йти інакшим шляхом.»

  3. « Ти хочеш своїми нечистими руками погасити благе світло, яке я випромінюю? Тобі мало того, що ти – один із тих, чиї пагубні пристрасті створили цей вогнегасник і змусили мене рік за роком носити його, насунувши на самісінькі очі!»



  1. «Як люди живуть – такий їм має бути і кінець, коли вони не змінять свого життя.»

  2. « – Ти поклоняєшся тепер іншому божеству, і воно витиснуло мене з твого серця. Що ж, якщо воно зможе підтримати й утішити тебе, як хотіла б підтримати й утішити я, тоді, звичайно, я не повинна засмучуватися»

А. Скрудж

Б. Племінник Фред

В. Привид Давнього Різдва

Г. Кохана Белл

Д.Привид Марлі

Відповіді: 1Д, 2Б, 3В, 4А, 5Г.

Відповідь (орієнтовний ланцюжок доказів):

  1. Прозовий твір розповідного характеру

  2. Обсяг – між оповіданням та романом.

  3. Виклад подій у хронологічному порядку.

  4. Сюжет зосереджено навколо головного героя, його долі.

  5. Доля людини розкривається через кілька епізодів його життя.

  6. Має певну кількість другорядних персонажів.



  1. img_0005.jpgБесіда-аналіз за ключовими епізодами твору ( включаючи роботу з текстом)



  • Назвіть ключові епізоди твору, в центрі яких знаходиться головний герой і які дають йому можливість змінитися.

1.Втручання в життя Скруджа Марлевої тіні.

2.Мандрівка у минуле.

3.Мандрівка з Духом Теперішнього Різдва.

4.Мандрівка з Духом Майбутнього Різдва.



5. Переродження героя.

- Чому, на вашу думку, мандрівка з Духами почалася з минулого? Що там побачив Скрудж?

(відеофрагмент) img_0001.jpg

  • Як ви гадаєте, коли людина може стати убогою душею, забути все добре? Свою відповідь аргументуйте цитатою з тексту.( Коли людське відходить на другий план, а владу над усім беруть гроші.)

  • Де побував Скрудж з духом Теперішнього Різдва? ( у Сім’ї Кретчитів, племінника)

  • Як ці відвідини вплинули на нашого героя?

  • Як ви гадаєте, у чому таємниця щастя Кретчитів?( У єднанні біля родинного вогнища.)

  • Кого на прощання показав Дух Скруджеві? ( Дух показав Скруджеві двох нещасних дітей: Злидаря та Невігластво, як символ породження користолюбства та байдужості.)

(відеофрагмент)

  • Знайдіть та зачитайте фрагмент твору, який показує, де побував Скрудж з Духом Майбутнього Різдва.

  • Що найбільше вразило Скруджа?

(відеофрагмент)

  • Чому Скрудж захотів змінитися?

( Він пізнав істину: Як живеш – такий буде і кінець. Якщо ж людина спробує змінитися – зміниться й кінець, людина духовно відродиться.)

  1. img_0009.jpgРобота над епіграфом уроку

Шановні друзі, ви вже маєте достатньо аргументів, щоб довести чи спростувати твердження, винесене в епіграф уроку:

«Не плоть, а дух робить людину людиною.»

( Душа – поняття , на яке сучасна людина дивиться як на означення внутрішнього світу людини. Дух – надприродна сила, яка править світом і до якої людина активно чи пасивно причетна. Отже, внутрішній зміст людини, її здатність проаналізувати свої вчинки, здатність змінитися, виправитися робить людину – людиною, а казково-фантастичні герої-Духи дають можливість нам це ближче зрозуміти. Саме вони підказали Скруджу, що він живе неправильно, забувши про людське призначення, що скнарість, гонитва за багатством прирікає його на самотність, позбавляє простих земних радощів. Духи сприяли переродженню героя, поверненню грішної душі на шлях істини і добра. І нехай автор у це не дуже вірив, зважаючи на власний досвід та устрій вікторіанської Англії, та все ж він певен, що хоча б у переддень Різдва, здійсниться казкове переродження на сторінках «Різдвяної пісні».)

Слово вчителя

Чарльз Діккенс не просто так показав нам переродження героя напередодні Різдва, бо Різдво – це і є містичне народження Бога в душі кожної людини, кожного віруючого. Ми з вами переконалися, що повість має чітку гуманістичну спрямованість. Вона розповідає про повернення людини на шлях істини, добра, справедливості. Ці поняття мають бути визначними у нашому житті. Якщо поряд з нами наша родина, здоров’я, в житті ми орієнтуємося на моральні цінності, це означає, що той Синій Птах, про якого я згадала на початку уроку, десь поряд.

  • Пропоную вам ще один невеличкий епізод, який покаже вам, як світиться людина, коли у її серце увійшло Різдво. Це ї є щасливий фінал твору. Різдво – це щастя, єднання. Говорять, що під Різдво, що не побажаєш – то все збувається.

(відеофрагмент) img_0001.jpg

  1. img_0001.jpgЗахист ілюстрацій до твору

  • Що ви хотіли показати своїм малюнком?

  • Чи хотіли б ви намалювати щось інше, що саме?

6.Теорія літератури

Коло думок

  • Висловіть власну думку з приводу назви твору, жанру. З якими творами зближує щасливий фінал «Різдвяну пісню у прозі»?



    • Різдвяне оповідання – художній твір, події якого відбуваються під час Різдва і мають щасливе завершення .

    • За жанром цей твір відноситься до повісті.

    • Для письменника Різдво було особливим днем. Він сприймав його як свято серця і торжества любові, уславлення родинного вогнища й сімейного затишку. Це свято , як пісня – добре, щире, ліричне тепле.

    • В центрі «Різдвяної пісні у прозі» — історія старого жмикрута Скруджа, якого неймовірні пригоди Різдвяної ночі примусили подивитися на власне життя по-іншому, ніби збоку, і, зрештою, - змінитися на краще. На мою думку, саме жадібність, зневага свята, робить пісню прозовою, одразу з самої назви розумієш, що щось тут не так вже і складно, ритмічно і весело.

    • «Різдвяна пісня у прозі» за своїм фантастичним змістом та фіналом наближується до казок, бо саме казка, дає змогу нам не забувати, що добро все ж колись переможе зло.

  1. Висновок

Щасливий казковий кінець! Чарльз Діккенс показав нам моральне переродження героя протягом однієї ночі, Різдвяної. Письменник завжди вірив, що людина з черствим серцем та холодною душею, яка швидше зверне увагу на блиск монети чим на промінь сонця, може змінитися, переродитися, стати чуйною. Діккенс показав, що «не гроші роблять людину щасливою, а людяність» треба лише встигнути це зрозуміти за життя.

Пропоную вам запалити символічне вогнище у формі дзвоника, якого так боявся Скрудж на початку твору і яке увійшло , сподіваємось, у його життя до кінця його днів. ( Учень запалює символічний вогник).

ІV. Рефлексивно – оцінювальний етап

  • Сьогодні на уроці ми закінчили з вами роботу над повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі». Чи можете ви сказати, чого навчив вас цей твір?

  • Чи справдилися ваші очікування від уроку? Чи досягли ви їх?

Метод «Мікрофон»

img_0007.jpg



  • У чому ж секрет та причина популярності «Різдвяна пісня у прозі» сьогодні, через багато-багато років?

(Можливо, в тому, що Діккенсу вдалося переконливо показати, що бідняки - - теж люди, які вміють бути щедрими, милосердними і, головне, здатні щиро й віддано любити. Схожу думку висловив Роберт Бернс у вірші «Чесна бідність», який ми вивчали минулого року. Бідні люди часто набагато добріші за багатіїв. А гроші, золото, в яких дехто вбачає чи не єдину гарантію щастя, можуть зробити людину дуже самотньою і нещасною. І найчастіше бідняк, який зберіг у своєму серці любов і доброту, набагато щасливіший за багача, якого всі «люблять» за його гроші.

  • Дякую вам за гарну роботу, ви подарували мені хвилини радості та віри у щасливе майбутнє, у красу людських взаємин.

(Оцінювання учнів)

Шукай краси – Франко колись казав,

Вона є все , вона є всюди.

Та він, мабуть, всього не знав

Втомився світ - красу забули люди.

Якби могла знайти такі ключі,

Що відмикали б навіть таємниці.

Розквітли б взимку квіти уночі

Й про це б мені і вам сказали птиці.

Подумай серцем, настрій подаруй.

І квітка в грудні знову зацвіте

Вигадуй, створюй чи намалюй.

Люби людей, не забувай про це.

img_0002.jpgV. Домашнє завдання:

Написати твір на одну із запропонованих тем:

  1. «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

  2. « Не гроші роблять людину щасливою, а людяність» за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

  3. Чого навчає і до чого закликає письменник своїм твором?


Додаток до уроку

В Англії ім'я Діккенса стало синонімом Різдва. Письменник зробив величезний вплив на сприйняття цього свята у себе на батьківщині, наділивши його новим сенсом, створивши чисто англійську "різдвяну філософію". диккенс.bmpлондон.bmp

Аж до 40-х років XIX століття Різдво в Англії не святкувалося. Тільки у часи царювання королеви Вікторії, англійці почали прикрашати до Різдва ялинку і приєдналися до країн континентальної Європи. При Вікторії виник і звичай публічного виконання різдвяних духовних співів, які можна почути в різдвяні дні на вулицях, в торгових центрах і навіть у вестибюлях станцій метро. Перша різдвяна листівка в Англії також з'явилася у вікторіанські часи (40-і роки XIX століття). Проте саме "Різдвяні повісті" Діккенса, які він писав з 1843 по 1848 рік, додали англійському Різдву духовний і етичний сенс головного і найулюбленішого свята. xtree_01_thumb.jpg

королева виктория.bmp

"Різдвяні повісті", кожну з яких Діккенс публікував напередодні Різдва, були ним задумані як свого роду святочні притчі, як проповіді етичного очищення. Особливий вплив зробила на англійську різдвяну атмосферу перша повість цього циклу - Christmas Carol ("Різдвяна пісня"). Приводом для її написання стала необхідність терміново виплатити грошовий борг. Діккенс заборговував своєму повіреному в справах 270 фунтів - неабиякі гроші на ті часи, якщо врахувати, що тоді джентльмен міг безбідно жити на сто фунтів в рік.


Батько Діккенса був посаджений в боргову в'язницю в 20-і роки XIX століття, що привело до того, що дитиною письменнику доводилося працювати на важких роботах та жити у тюрмі. Діккенс все життя зазнавав фінансові труднощі і панічно боявся повторити долю батька. Довгі романи, які він зазвичай публікував у пресі з щомісячними продовженнями, для цього не годилися. Він зупинив свій вибір на короткій повісті. Почав її писати в жовтні 1843 року з прицілом на публікацію напередодні Різдва. Щоб виграти час, Діккенс вирішив розвинути образ Гебрієля Грабба - другорядного персонажа своїх "Посмертних записок Піквікського клубу". Так народився Ебінезер Скрудж, ім'я якого стало прозивним в Англії.

candle02_thumb.jpg





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка