Тема. Рухи рослин. Відповідь рослин на подразнення Мета



Скачати 137.23 Kb.
Дата конвертації14.08.2018
Розмір137.23 Kb.

Тема. Рухи рослин. Відповідь рослин на подразнення

Мета: сформувати в учнів уявлення про здатність рослин, як і тварин, відповідати на подразнення; розглянути основні рухи рослин, а також причини, що їх викликають;

розвивати мислення, пам'ять, увагу, вміння аналізувати, висловлювати власні думки, творчо працювати разом в малих групах;

виховувати бережливе ставлення до рослин.

Основні поняття і терміни: рухи рослин, подразливість, тропізми, настії, нутації, фітогормони.

Тип уроку: комбінований.

Методи і методичні прийоми: словесний, наочний, інформаційний (повідомлення учнів), проблемно-пошуковий, робота в групах, робота з підручником і засобами мультимедіа.

Обладнання: додатковий матеріал, біологічний словник, ноутбук, ілюстрації рослин, картки для учнів, аркуші паперу, маркери, клей, відеоінформація.

Хід уроку


  1. Організаційний момент

  • Чи може людина знати все на світі?

Природа так про все подбала, що повсюди ти знаходиш, чому вчитися.

Леонардо да Вінчі

  • Ось і ми продовжимо вивчати царство Рослин і дізнаватися щось нове та цікаве.

Рослини ніколи і ні в одній зі своїх частин не володіють чутливістю, не мають здатності перетравлювати їжу і не вчиняють рухів під впливом подразнень.

Жан Батист Ламарк, 1909 рік

  1. Актуалізація опорних знань.

- Що таке ріст? Розвиток? Рух? Подразливість?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.

Кожен із вас знає, що тварини, птахи, людина рухаються. На відміну від тварин, більшість рослин ведуть прикріплений спосіб життя, тому що вони не мають органів чуття, нервів та м’язів. А чи можуть рослини рухатись? Пропоную переглянути фрагмент із фільму «Адела ще не вечеряла». Один барон виростив Аделу — рослину, яка їсть тварин, і має намір помститися своєму вчителю, котрий у школі провалив його на екзамені з однієї з природничих наук. Першою жертвою рослини стала собака графа. І лише детектив зміг визначити причину зникнення звіра. (Діти переглядають відеофрагмент).

Як ви вважаєте, чи може так рухатися рослина насправді?


  1. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

  • Отже, сьогодні на уроці ми знайдемо відповідь на наше питання – як рухаються рослини, які бувають види рухів, що таке подразливість рослин, чому рослини рухаються. Будемо співпрацювати творчо, в групах, вчитися аналізувати, висловлювати свої думки. І від роботи кожного з вас залежатиме успіх всіх учнів класу. Тема сьогоднішнього уроку «Рухи рослин. Відповідь рослин на подразнення».

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Пояснювальна бесіда. Що таке подразливість?

  • Що стане з кімнатною рослиною, якщо її винести на вулицю взимку, на мороз? (Загине, тому що відчуває температуру.)

  • Що стане з рослиною, яку поставити в темну кімнату з невеличкою щілиною, з якої вибивається світло? (Рослина буде тягнутися до світла)

Такі прояви відбуваються тому, що рослина, як і тварини, має подразливість.

Подразливість - це загальна біологічна здатність клітин і організмів реагувати
(відповідати) на вплив факторів зовнішнього середовища. Ця специфічна властивість живих клітин обумовлюється і тісно пов’язана з чутливістю до дії того чи іншого фактора. Подразливість є однією з основних ознак життя.

Як організм може відповідати на подразнення? Одним з характерних прикладів подразливості у рослин є здатність до певних рухів, які здійснюються цілим організмом або окремими його частинами. Очевидно, лише за допомогою руху організм або орган може доцільно змінити положення, оптимізувати розміщення своїх частин, уникаючи дії несприятливих факторів, або, навпаки, ефективно використовувати сприятливу дію факторів.



  1. Перегляд відео прискорених рухів рослин.

У нас сьогодні на уроці Настя і Даша виступають в ролі експертів. Вони заздалегідь підготували відео про рухи рослин в прискореній швидкості.

  1. Форми прояву подразливості у рослин. (Робота в групах)

Найбільш поширеними руховими реакціями у рослин на зміну умов середовища є тропізми, настії та нутації.

На початку уроку ми утворили три групи, які так і називаються: тропізми, настії, нутації.

Задача кожної групи - вивчити і розказати іншим групам про свій тип руху рослин. Щоб була ваша розповідь наглядною, ви оформите все на папері. Вам знадобляться підготовлені вами до уроку фото і малюнки. Іще раз нагадаю, що від роботи кожного з вас залежатиме успіх всієї групи.

Пригадайте правила роботи в групах.


Правила роботи в групах

  • Говоріть українською мовою.

  • Дотримуватись правил активного слухання – не перебивайте один одного.

  • Поважайте всі висловлені думки.

  • Намагайтеся дійти спільної думки.

  • Працюйте так, щоб не заважати іншим.

  • Відповіді повинні бути чітко сформульованими.

  • Будьте активними.


У всіх трьох групах будуть працювати дослідники, розумники і питайлики. Кожному члену групи буде дано своє завдання.

Учні-дослідники готували заздалегідь цікаву інформацію, яку потрібно використати (про листкову мозаїку, квітковий годинник, про рослин-хижаків, про міцність ліан тощо).

Розумники повинні скласти міні-проект свого завдання. Їм допомагатимуть і дослідники, і питайлики. Задача питайликів подивитися у біологічному словнику, який знаходиться у мене, певний термін, запам’ятати його та розказати своїй групі.

Картки для дослідників (високий рівень знань)

Група «Тропізми»

1 учень


  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. Розказати про походження назви «геліотропні рослини».

2 учень

  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. Розказати про геотропізм.

Група «Настії»

  1. учень

  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. Розказати про фотонастії.

  1. учень

  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. Розказати про хемонастії.

Група «Нутації»

  1. учень

  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. Які органи рослини вчиняють кругові нутації?

  1. учень

  1. Розповісти про свою цікавинку.

  2. До чого чутливі вусики лазячих рослин?

Картки для розумників (достатній рівень знань)

Група «Тропізми»

  1. учень

Побудувати конспект-схему за зразком

Тропізми – це …

Види тропізмів залежно від подразника

Характер відповідної реакції може бути різним:

1)

2)

Фототропізми – це …



Наклеїти малюнки прикладів фототропізмів

Геотропізми – це …

Типи геотропізмів:

1)

2)



3)

Наклеїти малюнки прикладів геотропізмів



  1. учень

Побудувати конспект-схему за зразком (така ж схема)
Група «Настії»

  1. учень

Побудувати конспект-схему за зразком

Настії – це …

Види настій:


  1. фотонастії – це …

Приклади фотонастій з малюнками

  1. термонастії – це …

Приклади термонастій з малюнками

  1. хемонастії – це …

Приклади хемонастій з малюнками

  1. учень

Побудувати конспект-схему за зразком (така ж схема)

Група «Нутації»

1 учень

Побудувати конспект-схему за зразком

Нутації – це …

Причини нутацій – зміни величин …

Найкраще нутації виражені …

За способом прикріплення розрізняють рослини:

1)

2)

3)



Приклади нутацій і малюнки

2 учень

Побудувати конспект-схему за зразком (така ж схема)



Картки для питайликів (середній рівень знань)

Група «Тропізми»

  1. учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке тропізми, фототропізми, геотропізми.

  1. учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке тропізми, фототропізми, геотропізми.

Група «Настії»

  1. учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке настії, фотонастії.

  1. учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке термонастії, хемонастії.

Група «Нутації»

1 учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке нутації, причини нутацій.



2 учень

Вивчити і розказати своїй групі, що таке нутації, причини нутацій.



Додатковий матеріал

Тропізми

Термін "тропізм" запозичений із грецької мови. Він означає "поворот" або "напрямок". Тропізми — це зміни положення органів закріплених у ґрунті рослин на односторонній вплив фактора оточуючого середовища — світла, сили тяжіння, води, хімічних речовин, механічної травми тощо. Залежно від характеру подразника (світло, сила тяжіння, дотик, хімічні речовини, вода, електричний струм, поранення) рухи рослин називають відповідно фото-, гео-, тигмо-, гідро-, електро-, термо- і травмотропізмами. Характер відповідної реакції може бути різним: органи можуть повертатися до джерела подразнення і від нього (в протилежний бік). Розглянемо прояви фототропізмів та геотропізмів.

Фототропізми — це специфічні ростові рухи рослин та їхніх органів на односторонню дію світла.

У природних умовах на відкритій місцевості фототропізм, як правило, чітко не проявляється, оскільки, крім прямих сонячних променів, на рослину діє порівняно сильне розсіяне світло небосхилу і хмар. При однобічній дії світла (на галявині, біля будівель, у кімнаті, під кроною дерева тощо) фототропізм окремих пагонів, навіть усієї надземної частини, виявляється особливо чітко. Рослини ніби тягнуться до світла (рослини на підвіконні, суцвіття соняшника, листки на пагонах) (демонстрування проявів руху рослин на дію світла, кімнатних рослин, що тягнуться до світла).

Серед факторів, що спричиняють рухи рослин, світло було, безперечно, найпершим, на дію якого людина в першу чергу звернула увагу. Ще в стародавніх літературних джерелах були описані зміни положень органів рослин, які назвали геліотропними. "Геліос" у перекладі з грецької мови означає "Сонце", а "геліотропний" — "спрямований до Сонця". Грецький філософ Теофраст (371—286 р. до н. є.), якого вважають основоположником наукової ботаніки, згадував, наприклад, у своїх творах, що майже всі листки спрямовані своїми верхніми частинами до Сонця. Був відомий і геліотропізм деяких квіток. Так, римський учений Варрон (116— 27 р. до н. є.) зазначав, що квітки, яких називають геліотропними, зранку спрямовують свої голівки в бік Сонця, що сходить, і протягом дня повертаються за ним аж до заходу. Вам добре відомий приклад такої квітки. Яка це квітка? Це — соняшник. Пізніше з’ясували, що такі рухи спричиняє і штучне освітлення, тому термін "геліотропізм" замінили на "фототропізм" (рухи рослини під дією світла). Із органів рослини найбільшою мірою характеризуються позитивним фототропізмом молоді пагони. Корені ж ніяк не реагують на джерело світла. Подумайте, з чим це пов’язано.

Геотропізм — це реакція окремих органів рослини на односторонню дію сили земного тяжіння. Розрізняють три типи такої реакції (геотропізму): 1) коли рослина росте вертикально вниз; 2) коли напрям руху протилежний, тобто догори; 3) коли орган намагається зайняти горизонтальне положення. Спробуйте знайти приклади цих реакцій. Приклади цих типів геотропізму: 1) головні стрижневі корені рослин ростуть вертикально вниз; 2) гілки першого порядку деревних рослин, стебла однодольних, а також черешки листків багатьох рослин ростуть догори (протилежно до дії сили тяжіння); 3) багато кореневищ, бічні корені, бічні гілки ялини, кореневі волоски ростуть горизонтально.

Цікаві прояви рухів рослин на дію сили тяжіння можна спостерігати у хвойних рослин. Наприклад, якщо одламати верхівку сосни, то верхні гілки, які росли паралельно до землі, починають рости догори.

Настії

Настії, як і тропізми — це зміни положень органів прикріплених рослин на дію подразників, що не мають певного напрямку, а впливають рівномірно з різних сторін. Видів настій, як і тропізмів, дуже багато і називаються вони, як і тропізми, залежно від назви подразника. Розглянемо найвідоміші приклади настій, які ви могли спостерігати у повсякденному житті.

Мабуть, ви помічали, що квітки не завжди виглядають однаково.


В природних умовах у сонячні та теплі дні вони здебільшого відкриті, а в похмурі та холодні — навпаки, переважно закриті. Як свідчать експерименти, такі різноманітні стани квіток зумовлені коливаннями інтенсивності освітлення. Мова йде про фотонастії, які найбільш яскраво проявляються у відкриванні та закриванні квіток. (Демонстрування суцвіть цикорію, кульбаби.)

Фотонастії спостерігаються й у листків. Наприклад, кислиця опускає листки ввечері й піднімає вранці.

Коливання температури також можуть спричинити настії листочків оцвітини (чашолистки і пелюстки) квіток багатьох рослин. Якщо внести квіти відомих декоративних рослин, наприклад, крокусів, підсніжників чи тюльпанів із прохолодної вулиці до теплої кімнати, квітки при підвищенні температури розкриваються. Якщо розкриті квітки знов покласти у прохолодне місце, наприклад, у холодильник, то вони закриються. Це приклад термонастій.

Є рухи, пов’язані з наявністю в оточенні рослини хімічних речовин — хемонастії. Такі рухи характерні, зокрема, рослинам, які живляться тваринами. Комахи та інші дрібні тварини слугують цим рослинам додатковим джерелом Нітрогену, який надзвичайно важливий для росту рослин.

Рослин, здатних харчуватися тваринами, у світі відомо близько 400 видів. Всі вони мають відповідні пристосування. Непентес, який росте на Калімантані, утворює глечики об’ємом до чотирьох літрів, але навіть у такі великі утвори найчастіше потрапляють лише комахи, іноді дрібні гризуни.

Нутації

Під нутаціями розуміють здатність рослин до колових або маятникоподібних рухів.



Нутації – обертальні кругові рухи ростучих частин органів рослини: стебел, листків, квітконіжок, вусиків, коренів… Ці рухи зумовлені періодично повторюваними змінами величин тургорного тиску та інтенсивності росту протилежних сторін певного органу. Найкраще такі рухи виражені у верхівок стебел й у вусиків витких рослин. Ці рослини здатні підніматись догори за допомогою якоїсь опори. Такі рослини називаються лазячими, або ліанами. Серед них за способом прикріплення розрізняють виткі, чіпкі й рослини, які вплітаються (демонстрування зображень квасолі, винограду, хмелю).

Добре відомими прикладами цього типу рухів служать рухи стебел витких рослин. Тривалість одного обороту у них становить від 2 до 12 годин. Більшість ліан завиваються вліво, а стебло хмелю - вправо. При цьому змінюється зростання не верхньої і нижньої, а бічних сторін стебла.

Постійні кругові нутації вчиняють також вусики або навіть вся верхня частина пагона у лазячих рослин, що необхідно для пошуку опори при русі стебла до світла. На відміну від в'юнких рослин вусики (особливо кінчики) лазячих рослин дуже чутливі до дотику шорсткої опори (але не скляної палички). Вусики гороху відповідають ростовим рухом на дотик вовняної нитки масою 0,25 мг. В ефекті закручування вусика важлива наявність світла (в темряві не відбувається).

Додаткова інформація для експертів

Щоб органи рослин могли здійснювати рухи, існують певні речовини, що допомагають в цьому. До них належать фітогормони, які виконують різноманітні функції, але деякі з них необхідні саме для рухових реакцій. Фітогормони – це біологічно активні речовини, які регулюють ріст і розвиток рослин. Приклади фітогормонів: 

- ауксин - забезпечує вигинання рослин до світла або від нього, розвиток та ріст пагона із верхівкової бруньки, ріст і розвиток плодів та розвиток додаткових коренів;
- гіберелін – забезпечує ріст пагона у довжину. 

Отже, світ живої природи знаходиться в безперервному русі. Рухаються стада тварин, окремі організми, рухаються бактерії і найпростіші у краплі води чи потоках повітря. Рослини в свою чергу також рухаються, повертаючи свої листи і квітки, тягнуться до світла, тепла та води, тобто  все живе зростає завдяки рухам свого тіла, а самі способи руху за мільярди років пройшли довгий шлях еволюції.


  1. Презентація роботи груп.

Коли група звітує, всі інші учні класу записують головне в зошит. А експерти задають додаткове питання з пройдених тем.

6. Узагальнення і систематизація вивченого

1. Виконання завдань.

А) Доповніть текст словами і словосполученнями з поданого переліку.

Маятникоподібні, односторонній вплив чинника навколишнього середовища, рівномірно з різних боків.

Найпоширенішими руховими реакціями у рослин на зміну умов середовища є:

1) зміни положення органів закріплених у ґрунті рослин на ________ - світла, сили тяжіння, води, хімічних речовин, механічної травми тощо;

2) зміни положень органів прикріплених рослин на дію подразників, що не мають, певного напрямку, а впливають ______________________

3) здатність рослин до колових та__________________________ рухів.

Б) З’єднайте стрілками прояв руху рослин та джерело подразливості.

Ріст коренів униз Сила тяжіння

Розкривання пелюсток квіток Одностороннє освітлення

при підсиленні освітлення Рівномірне освітлення

Ріст кореневищ Температура

у горизонтальному напрямку

Розкривання квіток

при підвищенні температури

Ріст пагонів догори

Повертання до світла рослин

на підвіконні

В) Виберіть і підкресліть рослини, які здатні до колових або маятникоподібних рухів. Дайте відповідь на подане нижче запитання.

Плющ, калина, кульбаба, берізка польова, хміль, сосна, квасоля, горох, гарбуз, яблуня.

В чому проявляється їхній рух стосовно рослин-сусідів або будь-якої опори? (Вони обплітаються або чіпляються).

7. Рефлексія уроку. Підведення підсумків уроку, аргументація оцінок.

1. Контрольно-узагальнююча бесіда.

Що таке подразливість?

Що може бути джерелом подразнення?

Як джерела подразнення можуть впливати на рослину та інші організми? (Однобічно або рівномірно).

Які рухові реакції у рослин на зміну умов середовища є найбільш поширеними? (Реакції на односторонній вплив, на рівномірний вплив, колові або маятникоподібні рухи). Наведіть приклади рухових реакцій організму на односторонній вплив світла, сили тяжіння; на рівномірний вплив сили, температури. Наведіть приклади рослин, які здійснюють колові або маятникоподібні рухи.



8. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал за підручником, відповісти на запитання після параграфа 24. Сторінка 96-98 – тестування – підготуватися до самостійної роботи.






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка