Тема: Роман у ласа Самчука „Марія”



Скачати 34.96 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір34.96 Kb.
ТипПовідомлення

Тема: Роман У ласа Самчука „Марія”. Ідейно-художній зміст роману

Мета: допомагати учням засвоїти зміст, ідейне спрямування роману-хроніки, осягти духовний світ персонажів, створити на основі художнього матеріалу узагаль­нений образ свідомого українця; розвивати навички аналізу прозового твору, логічність і самостійність суджень; формувати в учнів національну свідомість, духовність.

Обладнання: портрет У.Самчука, тексти творів, словники.

Тип уроку: урок поглибленого опрацювання тексту.
Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка д/з.

  1. Розкажіть про дитинство письменника.

  2. Про що мріяв і чого прагнув У.Самчук?

  3. Дайте загальну характеристику творчості Самчука.

  4. Чому багато десятиліть творчість У.Самчука була невідомою в Україні?

III. Вступне слово вчителя.

„Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його для доброго, для прекрасного,” писав Улас Самчук.

Літописцем свого часу, свого нараду назвав Григорій Костюк У.Самчука, який із юнацьких літ був відірваний від батьківщини. Опинившись поза межами рідного краю, на чужих землях, письменник значно глибше і болючіше відчував і переживав трагедії братів і сестер із великої України.


  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Роман „Марія” написано в 1934 році і присвячено українському селу, матерям, які загинули від голоду в 1932-1933 роках. Цей твір — ніщо інше як біографія жінки, трагедія роду, який не в силі зберегти головна героїня. Вона, переживши негаразди, не змогла встояти проти страшних суспільних та історичних обставин.

Усі народи світу мають страх перед зникненням хоча б одного родовідного струмочка. Що означало для влади тьми цілковите винищення родів? Чому виникла потреба тотального знищення людей, яких уже встигли зробити безмовними рабами? Що має відчувати нація, яка в межах людського життя — 60 років – пам’ятає канібалізм? Спробуймо відповісти на ці запитання, розглянувши зміст роману У.Самчука „Марія”.



VІ. Вивчення нового матеріалу.

Питання для бесіди за змістом роману-хроніки У. Самчука „Марія”

1. Які почуття виникли у вас після прочитання роману
”Марія”? Що вас найбільше вразило?

2. Чи можна твір У.Самчука назвати романом? Доведіть свою думку.



  1. Визначте проблематику твору і назвіть його сюжетні лінії.

  2. Марія прожила 71 рік 11 місяців. Як ви думаєте, чому письменник так суворо дотримується опису усіх днів життя героїні?

  1. Поясніть зміст назв розділів роману і самого твору.

6. Праця і любов до землі є визначальними рисами українського національного характеру. Доведіть це твердження за змістом роману.

  1. Доведіть, що поняття гріха і неминучості спокути за нього — одна з основ буття української людини. Чим була для героїв роману У.Самчука віра в Бога?

  2. Які принципи народної моралі виховували в сироти Марії ще змалку і якою була суть моралі нової влади? Прокоментуйте.

  1. Розкажіть про першу зустріч селян з більшовиками. Чи повірили їм селяни?

  2. Чому саме Максим стає прихильником нової влади? Знайдіть відповідні цитати на підтвердження своїх міркувань.

11. Порівняйте світогляд двох братів: Максима і Лавріна.

12. Чи можна стверджувати, що відсутність національної свідомості й гідності в українського селянина — причина перемоги більшовиків ?

13. Які епізоди відображають гірку і жахливу правду про голодомор ? Прокоментуйте їх.

14. Поясніть значення слів геноцид, етноцид, голодомор. При потребі скористуйтесь словником.

15. Зачитайте уривок, де Корній, який помилував пса, сокирою, як скаженого звіра, вбиває сина-комуніста. Яка його художня вартість ?

16. Як ви вважаєте, чи є актуальним роман У.Самчука „Марія” сьогодні?

17. 3’ясуйте за словником значення слова агіографія. Чи можна його застосувати до героїв роману „Марія” і до самого твору?

VІI. Підсумки уроку.

Улас Самчук переконливо доводить, що найбільших збитків революція завдала духовному життю нашого народу. Віками узаконена мораль була дико згвалтована і прикрита гаслами облудного щасливого майбутнього. Це глибоко зрозумів Гнат і побачив не тільки сучасне, а й майбутнє нового покоління.



Гинула від голоду нація: чоловіки господарі землі, жінки — берегині сімейного затишку, діти – майбутнє народу. Зникли носії народник традицій, порвалася розумно виплетена предками основа життя. Є над чим замислитися нам, читачам...

VІІI. Домашнє завдання.

Визначити і записати в зошит проблеми твору.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка