Тема. Р. Бернс «Чесна бідність»



Скачати 151.33 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір151.33 Kb.
ТипУрок

Світ дитинства й моральні цінності в літературі
Тема. Р. Бернс «Чесна бідність»

Мета уроку: ознайомити учнів з життям і творчістю шотландського письменника; підготувати їх до сприйняття твору «Чесна бідність»;

допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору письменника, прийом антитези, який у ньому використаний, познайомити з новим поняттям теорії літератури «афоризм»; розвивати уміння аналізувати художній твір, визначати його головну думку, виділяти основні моральні цінності та їх значення у житті; виховувати патріотизм чесність, шляхетність.



Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, краєвиди Шотландії, географічна карта, аудіозапис пісні «Чесна бідність».

Теорія літератури: головна думка та ідея твору, антитеза, афоризм.


Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів

Шановні учні, ми з вами у вересні місяці знайомилися з перлинами народної мудрості. До цих перлин відносяться і прислів’я. Що таке прислів’я?

Прислів’я – це стислі висловлювання, які в яскравій художній формі виражають закінчене судження, переважно повчального характеру.

Часто ми чуємо такий вислів «Мені прочитали мораль». Що таке мораль? У тлумачному словникові читаємо:



Мораль — це норми і правила поведінки людей у стосунках одне із одним

і в громадському житті. (слайд 1)

У народних прислів’ях говориться: «Маєш честь — ти людина, а без честі — ти тварина», «Краще чисте сумління, аніж царське володіння», «Дерево пізнають по тому, що воно родить, а людину по тому, що вона робить», «Краще бути бідному та в шані, ніж багатому в ганьбі». Отже, згідно з віками виробленою народною мораллю, справжня людина повинна бути чесною й гідною свого високого звання Людини. Саме таким і був шотландський поет Роберт Бернс, саме такі цінності він і оспівував у своїх творах. Із ним та його віршами ми починаємо ознайомлення на сьогоднішньому уроці. (слайд 2-5)

II. Оголошення теми й мети уроку

Тема нашого уроку: Роберт Бернс «Чесна бідність» (слайд 6)



IІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

Український Кобзар Тарас Шевченко назвав Роберта Бернса «поетом народним і великим». А заслужив він таку високу похвалу тому, що писав про найважливіше для кожного народу — про свободу, любов до батьківщини, людську гідність,що не залежить ні від матеріального стану, ні від походження.

А чи знаєте ви щось про країну Шотландію, де народився, жив і творив Роберт Бернс?



  1. Розповідь про Шотландію

Є на карті Європи чудова країна Шотландія, що в перекладі означає « країна людей, що живуть у горах». (слайд 7)

Маленька Шотландія, яка є частиною Великого Об’єднаного Королівства

Великобританії й Північної Ірландії, була насильно приєднана до Англії, потерпала від гніту, мріяла про визволення.

Після приєднання, офіційною стала англійська мова, а шотландська народна збереглася лише

в старих легендах, казках та піснях. Але з’являється поет, який оспівує любу

Шотландію, характер шотландців, мову, красу природи. І стверджує, що дух

народу, його прагнення до волі, його культуру знищити неможливо. Як ви здогадалися -це був Роберт Бернс.

Для шотландської культури Роберт Бернс має таке ж саме значення, як Тарас Григорович Шевченко для української.

Дуже хотілося поетові, щоб життя було влаштоване за принципами добра

й справедливості. Тому й писав в одному зі своїх листів: «Богові відомо, що я не святий,.. але якби я міг,— а коли можу, то я це й роблю,— я б витер сльози

з усіх очей… Навіть людям підлим, тим, хто образив мене, я б усе пробачив…».(слайд 8) Ці слова говорять про його людяність, доброту, бажання допомогти людям, не розраховуючи на винагороду.

На попередньому уроці ви отримали випереджувальне завдання. Вам всім треба було ознайомитись із біографією Роберта Бернса, прочитавши статтю з підручника. А ще четверо учнів отримали індивідуальне завдання: підготувати відомості про окремі етапи життя і творчості великого поета. Вони познайомлять нас з ними через сторінки усного журналу.



  1. Усний журнал

Сторінка І

Дитячі роки (слайд 9,10)

Роберт Бернс народився 25 січня 1759 року в сім'ї садівника , фермера-орендатора Вільгельма Бернса та його жінки Агнеси Бернс. Він був першою дитиною серед семи своїх братів та сестер.Із дитинства любив читати Біблію.А навчився читати малий Роберт завдяки своєму батькові. З 13 років він ходив за плугом, а в 15 став незмінним помічником батька.



Сторінка II

Навчання (слайд 11)

Батько розумів, що лише освіта допоможе його дітям вибитися в люди. Саме тому він навчив дітей читати й писати. Зробив у будинку полицю, поставив на неї книжки. Вечорами в сім’ї влаштовувались читання, незважаючи на те, що в домі часто не було шматка хліба.

Роберта віддали до землемірної школи, а потім відправили на навчання до міста Ервіна. Він рано почав писати вірші. Окрім того, збирав шотландські легенди, балади, вивчав рідну шотландську мову.

Сторінка III

Перші збірки(слайд 12)

Коли Робертові виповнилося 25 років, помер батько. Юнак мав узяти на себе обов'язок піклуватися про сім'ю. Він став господарем ферми Мосгія. Бернс невтомно працював, а вечорами писав вірші.

Перша збірка побачила світ у 1786 році. Жива, барвиста народна мова, теми віршів сподобалися публіці. У Бернса навіть з'явилися покровителі, які запрошували його до Едінбурга.

Друга збірка теж мала успіх. На вилучені гроші Бернс купив невеличку ферму, згодом одружився. Йому довелося працювти, щоб утримувати сім'ю. У перервах між працею продовжував писати вірші. Звичайно, поет, який працював фізично, швидко набрид світському товариству. І про Бернса просто забули.



Сторінка IV

Останні роки життя(слайд 13,14)

Виснажлива праця й нестатки похитнули здоров'я поета. У нього була тяжка форма ревматизму, яку лікарі в ті часи не вміли лікувати. Бернс повільно згасав.

Його останні роки були затьмарені боротьбою з тяжкою хворобою та судновими торговцями, яким він заборгував.

21 липня 1796 року серце Р. Бернса зупинилося. Поетові було лише 37 років. Дружина не мала грошей на пишний похорон. Однак за труною поета йшло 12 тисяч шотландців, які прийшли віддати йому свою останню шану. Друзі Бернса зібрали для дружини та п'ятьох дітей значну суму грошей, щоб вони не знали злиднів. (слайд 15)

Через багато років, коли слава Бернса дійшла до столиці, король призначив удові поета пенсію. Але вона, вірна пам'яті свого чоловіка, відмовилася від цих грошей.


  1. Робота над складанням плану розповіді про поета

Одним із домашніх завдань вам треба буде підготувати усну розповідь про весь життєвий шлях поета. Щоб не перескакувати із однієї віхи життя на іншу чи щось не пропустити, краще орієнтуватись по плану. Спробуємо скласти план розповіді про поета.

Орієнтовний план розповіді про поета(слайд 16)

1. Дитинство поета.

2. Роки навчання.

3. Перші збірки віршів.

4.__________________

5. Важка праця на фермі.

6. Тяжка хвороба.

7. Смерть Р.Бернса.

8. Пам'ять про поета



  1. Доповнення до біографії письменника

У виступах ваших однокласників згадувався батько поета, а про матір не говорилося нічого.

Мати майбутнього поета мала прекрасний голос, веселий характер. Часто,

сидячи за прялкою, співала народних шотландських пісень. Мабуть, народні

пісні вплинули на творчість Р. Бернса і його вірші такі мелодійні. (слайд 17)

Першими слухачами і читачами поезії були рідні, сусіди та знайомі поета. Вони вивчали вірші напам’ять, передавали їх із вуст в уста і часто поезії ставали піснями


  1. Робота з підручником

Бернс був закоханий у рідний край- наймиліший йому за всі країни світу. І, звичайно, він любив народні казки, легенди, пісні. А чи знаєте ви, хто йому привив любов до усної народної творчості?

Зачитування 2 абзацу сторінки 177. (слайд 18)



Цю любов поетові прищепила у дитинстві старенька родичка. То була жінка неписьменна, забобонна. Проте, як згадував Бернс, вона знала безліч казок і пісень – про чортів, привидів, фей, чаклунок, перевертнів, русалок, велетнів, лісовиків, блукаючі вогники тощо. «Від тих старих пісень, - говорив згодом поет, - в мені проростали зернини поезії, що того дрімали…». Міцний зв'язок із шотландським фольклором значною мірою зумовив і самобутність поезії Р.Бернса, і її народність.

7. Доповнення до плану.

Прослухавши розповідь про матір поета, про його стареньку родичку, що ви думаєте, як можна записати 4 пункт плану?

Четвертий пункт може звучати так:

« Вплив матері і старенької родички на мелодійність та пісенність поезії Бернса.» (слайд 19)

8. Розповідь учителя

Бернс мандрує рідним краєм, збирає старовинні шотландські легенди, балади, ґрунтовно вивчає шотландську мову, мріє стати народним співцем. Він подорожував і іншими країнами.

Та лише на рідній землі, серед чудової шотландської природи серце поета

б’ється вільно й натхненно. Ось як він про це пише:



Моє серце в верховині і душа моя,

Моя душа в верховині соколом буя,

Моя мрія в гори лине навздогін вітрам,

Моє серце в верховині, де б не був я сам. (слайд 20)

Роберт Бернс,про якого ми сьогодні говоримо і з чиєю творчістю познайомимось, здебільшого займався самоосвітою. Він добре знав історію, орієнтувався в політиці, читав твори французьких і англійських авторів, захоплювався казками, легендами,піснями свого народу. Ніколи не впадав у відчай, не скаржився. А коли він перебував у доброму гуморі, не було людини веселішої, дотепнішої, винахідливішої за нього. Поет намагався завжди в усьому бути першим. Він пишався своєю фізичною силою — однією рукою міг підняти важкий мішок, найкраще за всіх косив і жав, найшвидше складав снопи. Дуже хотів, щоб життя його співвітчизників було влаштоване за принципами добра та справедливості.


ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

Роберта Бернса любили прості шотландці. Визначні письменники світу цінували його, як людину розумну, добру, мудру. (слайд 21)Ось послухайте спогад про Роберта Бернса відомого французького Вальтера Скотта:

«Це була людина міцна, кремезна… Якби мені не було відомо, хто він такий, я б прийняв його за дуже розумного фермера… за справжнього “доброго господаря”, який сам ходить за плугом. У його зовнішності вгадувався великий

розум та проникливість, і лише очі свідчили про постійну натуру… Великі темні очі горіли <…> коли він розповідав про щось із почуттям чи захопленням»

(В. Скотт).

От ви прослухали багато відомостей про Р.Бернса і скажіть мені якою, на вашу думку людиною був Р.Бернс:

- надзвичайно порядною;

- працелюбною;

- талановитою;

- людяною;

- порядною.

А ще Р.Бернс: патріот, розумний, освічений, фізично сильний та витривалий, шляхетний, благородний, чесний, не підлабузний, принциповий, відповідальний, любить природу, веселий, життєрадісний.

На основі опрацьованого за підручником матеріалу, розповідей однокласників , а також з почутих , від мене повідомлень, спогадів французького письменника В.Скотта спробуємо скласти характеристику письменника, його психологічний портрет.

Психологічне гроно письменника. (слайд 22) (слайд23)
V. Формування навчальних умінь та навичок аналізу поезії.


  1. Читання оригіналу вірша Р. Бернса «Чесна бідність».

    • Якою мовою прозвучав вірш Р.Бернса «Чесна бідність» ? ( англійською мовою, тобто мовою оригіналу)

  2. Виразне читання вчителем вірша Р. Бернса «Чесна бідність» у перекладі М. Лукаша.



  1. Словникова робота (слайд 24)

Лорд – титул вищого дворянства.

Лакейчук – титул нищого дворянства

Шляхетний – благородний, порядний,великодушний, який робить добрі справи, не розраховуючи на винагороду.

  1. Самостійне читання вірша учнями (мовчки)



  1. Обмін враженнями про прочитане.


а) «Мозковий штурм» (слайд 25)

- Яка основна думка вірша? (Поет уславлює вічні людські чесноти — шляхетність розуму, духу,— що надають права людині називатися Людиною.)

- (Слід бути чесним, незалежно від суспільного стану, адже честь заслуговує на найвищу пошану.)

— Слід бути чесним і справедливим.

— Не можна роздавати й одержувати незаслужені нагороди та премії.

— Ніколи не можна втрачати людської гідності.

— Не можна втрачати віри в краще майбутнє.

— Майбутнє буде кращим, якщо всі люди будуть товаришувати, жити

в дружбі та мирі.

б) евристична бесіда

- Які підстави були в Бернса написати такий вірш, як «Чесна бідність»? (Усе



життя був бідним, але не чинив нечесно, не принижувався заради багатства, уважав чесність однією з найважливіших рис справжньої людини.)

- Який займенник повторюється у строфах вірша? Чому? (Ми; поет не відділяє себе від народу)

- Кого поет протиставляє народові? (Багатіїв, короля)

- Як називається художній засіб, в основі якого лежить протиставлення?

(Антитеза)

-Знайдіть у вірші приклади антитези (булки,черстві шматки;шовки,убоге вбрання;



розумний,дурний ).

- В яких творах, вивчених раніше, ви вже зустрічали антитезу? (У народних



та літературних казках, у прислів’ях)дідова дочка,бабина дочка;

- Які ще відомі вам художні засоби використовує автор для розкриття основної думки? Наведіть приклади. (Епітети: чесними людьми, звання простого; черстві шматки,вельможний лорд, розумний чоловік та ін.; порівняння: дурний, як пень; лихий, як чорт; повтори: нічого, нічого; метафори: ум і честь пробили скрізь дорогу.)

- Що нагадує ритм вірша? (Пісню)

- Вірш «Чесна бідність» Р. Бернс написав на мотив відомої шотландської

пісні з приспівом «То а’ваі, а (іа’іваі)» («нічо, нічого»; рос. «при всем при том,

при всем при том»). Хоч поет і відійшов від тем народних пісень, але використав їхні художні прийоми — постійні епітети, порівняння, узагальнення, загальновживані слова (бундючиться, дурний, лихий та ін.), повтори, вигуки, запитання та ін. Деякі з висловів цього вірша стали афоризмами. А чи знаєте ви, що таке афоризм?



в) Робота в зошитах. Запис до літературознавчих словничків(слайд 26)

Афоризм — коротка, стисла, влучна й мудра думка у творі, яка стала популярним і самостійним висловом.(слайд 10)

- Знайдіть у вірші вислови, які, на вашу думку, можуть бути афоризмами,

і поясніть їх. («А будьмо чесними людьми й не біймося нікого», «Звання — лиш скарб, людина — скарб, цінніший од усього», «Людини ж праведної сан не дасться ні від кого», «Щоб ум і честь, де тільки єсть, пробили скрізь дорогу»)

- Подумайте, матеріальні чи моральні цінності є ціннішими для поета?

Свою відповідь підтвердіть словами тексту, (Звичайно, моральні. Підтвердження тому уривок від слів: «Хоч ми їмо черстві куски...» до слів «...найвище від усього».)

г) «Шифровка» (слайд 27)

Розшифруйте вислів із вірша Р. Бернса «Чесна бідність».

«Л д н — с к р б, ц н н ш й д с ь г».

(Пропущені голосні: «Людина — скарб, цінніший од усього».)



д) Творче завдання. Робота з текстом

Користуючись текстом поезії «Чесна бідність» спробуємо скласти «Кодекс честі» самого автора, відобразивши в ньому ті ідеали, яким він поклонявся.



КОДЕКС – це сукупність правил, норм поведінки, переконань. (слайд28)

Кодекс честі Р. Бернса. (слайд 29-32)

1. А будьмо чесними людьми й не біймося нікого.

2. Знання — лиш карб, людина — скарб,

Цінніший від усього.

3. Чесним бути в бідності —

Найвище від усього..

4. Бундючиться вельможний лорд,

Що сотні слуг у нього;

Бо хто розумний чоловік,—

Сміється з того всього.

5. Шляхетний дух, шляхетний ум

Шляхетніш того всього.

6. Щоб ум і честь, де тільки єсть,

Пробили скрізь дорогу.

Всі пункти КОДЕКСУ ЧЕСТІ відносяться до порядних людей. В даному випадку до бідних людей. (слайд 33)

1) Яке ставлення автора до багатих людей? (Він висміює чванливих і пихатих вельмож)

2) Як ви розумієте назву вірша?( Бідні люди більш порядні, оскільки вони сповідують моральні принципи)

3) Зачитайте 2 останні куплети вірша. Які сподівання автора виражені в них?



( В останніх куплетах звучить надія на те, що «ум і честь» проб’ють дорогу до нового суспільства. А ще - віра у братерство чесних, розумних людей всього світу. Адже їм нічого ділити)

4) Яка, на вашу думку, головна ідея вірша? (Віра у світове братерство чесних, розумних людей усього світу)



е) Проблемні запитання

  1. Подумайте, чи є сьогодні актуальними проблеми, що їх піднімає Р.Бернс у своєму вірші. («Моральні принципи, які сповідує автор є вічними)

  2. Яке ваше ставлення до морально-етичних проблем, про які йдеться у вірші?

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

(слайд 34) Незважаючи на те, що більш як 200 років відділяють нас від створення вірша «Чесна бідність», проблеми, порушені в ньому, залишаються такими ж важливими. Духовність, шляхетність, честь, чесність, розум, благородство душі - це риси справжньої людини, до яких слід прагнути кожному. Тільки такі люди зможуть побудувати здорове суспільство, що буде піклуватися про кожну особистість.

VIІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів

Вірші Бернса випромінюють дивовижну життєрадісність, віру в найкращі властивості людської вдачі, перемогу добра, справедливості й розуму на землі. Мабуть, саме тому вони упродовж кількох століть торують шлях до сердець читачів зрізних країн.

Сьогодні цей шлях із островів Великої Британії проліг до Приборжавського, до нашого класу і думаю, що торкнувся душі і серця всіх тут присутніх.

На уроці ви були хорошими слухачами, активними співрозмовниками, допитливими дисциплінованими учнями. Впродовж цілого уроку ми разом досягали наміченої мети, працюючи за формулою «Я + Ви = Ми».

За свою роботу ви чекаєте винагороду. (Виставлення оцінок та їх мотивація)
VIІІ. Домашнє завдання

а) переписати план про життя і творчість Бернса в зошити; підготувати усну розповідь про письменника;

б) навчитися виразно читати вірш «Чесна бідність»;

в) аналізувати «Кодекс честі» за віршем Р.Бернса (сильним учням).


ІХ. Запасний матеріал

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

«Мене зацікавило…»;

«Я згоден (не згоден) (згодна (не згодна))…»;

«Мені здається, що…».

«Читання напам’ять допомогло мені…»;

«Мене зацікавили різні думки щодо…».






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка