Тема. Пряма мова. Діалог. Мета



Скачати 52.74 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір52.74 Kb.
ТипУрок

Тема . Пряма мова. Діалог.

Мета: поглибити поняття про пряму мову; формувати вміння розрізняти пряму

мову і слова автора ,правильно розставляти розділові знаки при прямій

мові та діалозі; вміння складати діалоги; розвивати творчу уяву,

культуру мовлення; виховувати пошану до давніх традицій.



Тип уроку : комбінований.

Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, подарунки, статуетка Ангела, прутик.

Хід уроку

І. Мотивація навчання .

  • Доброго дня, любі діти. Рада вас бачити. З яким настроєм ви прийшли на

урок (Відповіді учнів)

  • Я також трохи хвилююсь, але й радію: адже кожне нове знайомство чи нова зустріч відкриває мені цікаве. А сьогодні незвичайний урок, він овіяний передчуттям свята.

  • Погляньте уважно на мій стіл. Що ви бачите на ньому?

  • Так, правильно, на ньому подарунки і різка.

  • Діти, скажіть, з яким святом пов’язані дані предмети?

  • Звичайно. Ці речі приносять дітям посланці Св.Миколая.

  • Хто приносить цукерки? (Ангели) (Слайд №1)

  • А різку? (Антипко)

  • Протягом року, я сподіваюсь, всі ви були дуже чемні, гарно вчились, тому Миколай – Чудотворець відправив до вас свого Ангела –помічника, він буде

уважно спостерігати за вами на сьогоднішньому уроці і для тих, хто гарно працюватиме він приготував гостинці. (Слайд №2)

Святий Миколай мені сказав: «Іди, Ангеле, по світу, принесеш звістку мені, як себе поводять діти!» (Слайд №3)



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Зачитати, що саме сказав Ангелові Святий Миколай?

  • Це висловлення особи, передане дослівно. Як воно називається? (Пряма мова)

  • Діти, а що відбувається між вами і мною(Діалог)

  • То як ви думаєте, що ми сьогодні будемо вивчати? (Пряму мову, діалог)

  • А яка мета нашого уроку? (Поглибити знання про пряму мову та діалог, навчитися правильно записувати речення з прямою мовою та діалогом, складати діалоги,розвивати творчу уяву, культуру мовлення, виховувати пошану до традицій)

  • Отож, відкривайте ваші зошити, запишіть сьогоднішню дату, «класна робота», тему уроку.

  • Всі ви з нетерпінням чекаєте подарунків, давайте дізнаємось, яких саме. По черзі дістаньте з кошичка картку.

  • Мабуть, ви помітили, що декому випала картка із зображенням книг, іншим – конструктора або комп’ютера чи солодощів.

  • Тож об’єднайтесь в 4 групи. Ті, хто чекатиме книг, сідитимуть тут, хто- конструктора-тут, відповідно сюди сядуть, ті хто буде чекати комп’ютера, і сюди - ті, хто любить солодощі.

ІІІ. Засвоєння та закріплення навчального матеріалу.

  1. Спостереження над мовним матеріалом

  • Давайте Ще раз поглянемо на речення записане на слайді.

  • На які дві умовні частини ви можете його поділити?

  • Слова, сказані Миколаєм, передані дослівно, тому ми говоримо, що це пряма мова.

  • Що супроводжує Пм. (Слова автора)

  • Зверніть увагу, як записане це речення.

  • Схематично ми можемо його зобразити так : Са: «Пм!» (Слайд №4)

  • А чи можна пряму мову поміняти місцями з словами автора?

  • Тоді таке речення треба писати так.

«Іди, Ангеле, по світу, принеси звістку про те, як поводять себе діти!»- сказав святий Миколай. (Слайд №5)

«Пм!» - са.



  1. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.С.119

(Слайд №5)

  • А тепер давайте звернемось до нашого підручника.

  • Прочитаємо теоретичний матеріал.

  • Діти, чи про все ми сказали? Чи, може, в підручнику є відомості, над якими ми не пацювали?

Са: «Пм.» «Пм», - са. (Слайд №6)

Са: «Пм!» «Пм!» - са.

Са: «Пм?» «Пм?» - са.


  1. Робота біля дошки.

Вправа 219.(2 речення.)(Переписати, визначити пряму мову та слова автора, пояснити розділові знаки, записати схеми до них)

  1. Коментований диктант

«Донечко, лягай пати, бо сьогодні незвичайна ніч», - сказала мати. Вранці Марійка прокинулась і радісно вигукнула: «Мамо, Святий Миколай приніс подарунок!»

  1. Гра «Поверни розділові знаки на місце.»

І,ІІ групи – Бабуся постійно: говорила « мені Нехай береже тебе, онучку, Святий» Миколай.

ІІІ,ІV група– Мамо, а що Святий Миколай – це наш український Дід – Мороз «? запитав Михайлик».

Фізкультхвилинка


Встало сонечко вгорі,

Посміхнулось дітворі,

Віє вітер їй в лице,

захиталось деревце.

Присіли всі біля доріжки,

Вирвем ягідок тут трішки.

Спинки ми повигинаєм.

Відпочинем й посідаєм.



  1. Спостереження над мовним матеріалом

Жінка сиділа у тяжкій задумі, як раптом біля неї з’явилася людська тінь і запитала:

- Чого ти хочеш просити у долі для своїх дітей?

Мати здригнулася… Глянула на тінь, що стояла непорушно, і промовила до неї:

- Це ти питаєш?

- Я!

- Хто ж ти?



- Я негайно виконую всі бажання.

- Я хочу, щоб вони жили краще від мене, - сказала мати.



  • Діти, ви впізнали, з якого твору цей уривок. («Близнята»)

  • А хто автор цього твору (Іван Липа)

  • А за жанром який це твір? (Літературна казка)

  • Що передає цей уривок (Розмову героїв)

  • Скільки їх? (Двоє)

  • Чи знаєте, що це? (Діалог)

  • Як називається висловлювання кожного персонажа? (Репліки)

  • А як вони записуються? (Кожна з нового рядка, перед нею ставимо тире)(Слайд №7Са:

- Рд!)

  • Який знак ставимо після слів автора? (Дві крапки)

  • Коли Слова автора знаходяться після репліки? (Тире, кома(?!) (Слайд №8) –Рд? – са - Рд, - са - Рд! –са.

7. Пояснювальне письмо

- Щастя всім! – співають діти.

- А ви, діточки радійте, -

Промовляє Миколай. -

- Україно, процвітай.

8. Творча робота

Скласти коротенький діалог (5-6 реплік).

І, ІІІ група -Розмова між Миколаєм та Ангелом.

ІІ, ІV група - Розмова між Антипком і Миколаєм.

ІV. Підсумок

Оцінювання

«Незакінчене речення»



Посланець від Миколая просить вас, продовжити речення.

  • Висловлювання якоїсь особи, передане дослівно – це …

  • Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, після неї треба ставити…, тоді писати пряму мову у…

  • Після прямої мови ставимо… , тоді пишемо слова автора з … букви.

  • Розмова двох або кількох осіб - …

  • Слова кожного з співрозмовників - …

  • Кожна репліка пишеться …, перед нею пишемо …

  • Якщо слова автора знаходяться перед реплікою, то після них ставимо…

  • Якщо слава автора розміщені після прямої мови, тоді після неї треба ставити…

  • Діти. Ви всі дуже чемні, старанні, розумні.

  • Я впевнена, що Ангел перекаже Святому Миколаю , що у 5 класі найкращі учні, тому Чудотворець не омине жодну вашу оселю і принесе вам подарунки. А поки для того, щоб ваше чекання було солодшим Ангел передає вам такі гостинці.

  • Дякую за роботу.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка