Тема. Пригоди на березі Десни



Скачати 46.55 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір46.55 Kb.
ТипУрок

Урок читання № 43

Тема. Пригоди на березі Десни

Василь Чухліб «Деснячки»



Мета. Вчити складати план тексту, давати характеристику дійових осіб, виділяти опис пейзажів, зовнішності дійових осіб; розвивати мовлення учнів, навички читання, вміння орієнтуватися у змісті тексту, знаходити і визначати головне; викликати в учнів інтерес до читання твору, міркування щодо ставлення до природи; виховувати відповідальність за свої вчинки, турботливе ставлення до природи.

Хід уроку.

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання та інтонації.

Гра «Запитай – відповідай!»

Хлопці любили відпочивати на березі річки. ? !



2. Метограма

З «В» - я назва пори року,

що настає після зими.

А тільки «В» на «Д» зміни

і стану повна я води. (Весна – Десна)


  • Показати на карті України річку Десна.

«Довідкове бюро»

Річка Десна впадає у Дніпро. Її довжина 81 км. Долина річки широка і заболочена, малий похил і повільна течія сприяють накопиченню в річці мулу. Береги річки заросли болотною рослинністю.



3.

Д

Е

С

Н

А







Д

У

Н

А

Й







Д

Н

І

П

Р

О




Д

О

Н

Е

Ц

Ь




Д

Г

І

С

Т

Е

Р

4. Робота над скоромовкою.

- Прочитайте скоромовку мовчки.

Весна дивилась на Десну,

Десна не дивувалася.

Чому Весна та на Десну

дивилась й дивувалася?



  • в помірному темпі напівголосно; швидко.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні на уроці ми прочитаємо уривок з книги Василя Чухліба «Олень на тому березі», в якій письменник з любов’ю пише про ваших ровесників, які живуть берегах синьоокої річки Десни.

ІІІ. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Деснячки».

  1. Робота над заголовком

  • Як ви думаєте, чому оповідання називається «Деснячки»?

  • Як автор утворив назву свого оповідання?

(За допомогою суфікса -чк- )

  1. Підготовка до читання. Словникова робота.

а) Читання колонок швидко і правильно.

мабуть


якось

взабрід либонь (ведь) вимальовано

баржа забаглося партизанський

докоряє хутенько опецькуватий

знеможено полохаєм сколихнулася

сухопутний роздратувати неповоротний



  • Пояснення значення слів: неповоротний (повільний, незграбний у рухах)

опецькуватий (невисокий. але товстий і незграбний)

  • Прочитайте спочатку тільки іменники, потім прикметники, дієслова.

  • На які питання відповідають слова, що залишились? (Як?) Так, це слова – прислівники, ми будемо вивчати їх на наступних уроках української мови.

б) Поєднай слово з його значенням

1 Баржа - стан глибокої втоми

2 Сухопутний - засуджує

3 Докоряє - зв’язаний із сушею

4 Знеможено - судно для перевезення вантажів, що плаває своїм ходом або

на буксирі.



  1. Читання твору.



  • Діти, давайте прочитаємо оповідання і дізнаємося де і коли відбувалися подвї описані в ньому.

Читання з «краплинкою»

«ланцюжком»

«Буксиром»

дочитують «мовчки»



  • Хто може відповісти де і коли відбуваються події?

  • Назвіть дійових осіб оповідання.

  • Що любили робити хлопці на Десні?

  • Як би Ви назвали це оповідання і чому?



  1. Вибіркове читання. Робота над змістом.



  • Хто перший прийшов до Тимка? Прочитайте опис зовнішності Валерки.

  • Знайдіть абзац у якому описано Десну.

  • Чому хлопчики сміялися з Тимка?

  • Знайдіть і прочитайте, що Тимко розповів про своє село.

  • Як хлопці ловили рибу? Доведіть словами твору.

  • Що таке «Альбатрос»? Прочитайте опис човна і його команди.

  • Для чого хлопці брали човна? Зачитайте.

  • Від чого застерігав хлоп’ят бакенщик дядько Назар?

  • Прочитайте, що робив на річці бакенщик. Знайдіть його розміркування про Десну.

  • Знайдіть розмову хлопчиків з Вадьком. Прочитаймо її в особах. (Вадько, Варочка, Валерка, автор, Дениско, Тимко).

  • Як ви думаєте, чому Вадько так поводився?

  • Як ви гадаєте, хто у творі головні герої?



  1. Фізкультмінутка.

Ми мандруєм, ми мандруєм

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати

Як вершини нам достатись?

До Десни помандрували і у водах попірнали.

Так ми довго-довго йшли,

І до школи знов прийшли.


  1. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Закінчи порівняння (в парах)

- Знайди в тексті порівняння і допиши.

Вода тиха, як ….. (дзеркало).

Переступав з ноги на ногу. мов ….. (кінь).

Весь червоний, як ….. (його плавки).

Вадько чахкав по воді, як ….. (паровоз).

Вадько був важкий, як ….. (грудка).

б) Гра «Розвідники».



- У скількох абзацах є слова «Дядько Назар»? (4)

  1. Поділ тексту на частини, складання плану. (Робота в зошитах)



  • На скільки частин можна поділити текст?

  • Назвемо кожну з частин.

План.

  1. Зустріч з Десною.

  2. Перше знайомство Тимка.

  3. Малі рибалки.

  4. Човен «Альбатрос» і його команда.

  5. Суперечка з Вадьком.

  6. Справжні Деснячки.



  1. Характеристика дійових осіб.

ІV. Підсумок уроку. З яким оповіданням познайомилися на уроці. Хто автор? Яка головна думка твору?

Домашнє завдання: читання, переказ, ілюстрації.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка