Тема. Прекрасний лебідь данської землі. Творчість Ганса Крістіана Андерсена МетаСкачати 66.11 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір66.11 Kb.

Тема. Прекрасний лебідь данської землі.

Творчість Ганса Крістіана Андерсена
Мета: зацікавити учнів творчістю Г.К.Андерсена, підвести до розуміння

своєрідності його творів; розвивати навички виразного,

вдумливого читання та розуміння прочитаного; формувати

полікультурну компетентність; виховувати інтерес до Данії –

батьківщини славетного казкаря, шанобливе ставлення до

культури її народу.


Обладнання: портрет письменника, виставка його книг, ілюстрації до творів.

Тип уроку: комбінований.

В квітучій Данії, де народився я,

Бере мій світ своє начало.

Там данською пісні мені співала,

Казки шептала матінка моя.

Г.К.Андерсен
Зміст уроку

І. Організаційний момент

Бесіда з учнями. Обговорення назви уроку. • Діти, хто з вас бачив коли-небудь лебедя?

 • Чи може хто-небудь з вас описати цього птаха?

 • Що ви знаєте про лебедів?

 • А хто ризикне і покаже при допомозі жестів і міміки лебедя?

( Підбиття підсумків бесіди. Висновок: Лебеді – це прекрасні, горді птахи, величні, ніжні і вірні.)

Робота з портретом

 • Вдивіться в цей портрет.

Чи можна сказати, що ця людина схожа на лебедя?
Мотивація навчальної діяльності

 • Я тримаю в руках портрет людини, яку називають «прекрасним лебедем данської землі». Що зробив цей чоловік для своїх земляків і для всіх нас, щоб удостоїтись такого звання ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку, плану, за яким учні мають працювати

План

 1. Життєвий творчий шлях Г.К.Андерсена.

 2. Особливості казок данського письменника.

 3. Пам’ятники письменнику та його героям.

 4. Премія імені Г.К.Андерсена.

 5. Перші переклади казок Андерсена українською мовою.

 6. «Снігова Королева» - найпопулярніша казка письменника.


Завдання «Обери короля». Тепер, коли ми маємо план, можемо приступати до роботи. В знаєте, що Андерсена називали «королем казки». Думаю, цей титул потрібно заслужити. Але серед вас теж можуть бути королі. Пропоную в кінці уроку обрати «Короля знань». Ним стане найбільш активний учень.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Робота з епіграфом

 • Прочитайте вірш Андерсена про дитинство.

 • Що дізналися про письменника з цього маленького уривка?

Повідомлення учнів із творчої групи про життєвий і творчий шлях письменника

Життя та творчість Г.К.Андерсена

Про своє життя він розповів у автобіографічних нарисах «Казка мого життя» ( 1847) і «Пригоди мого життя» ( 1855). Сім'я була бідною і тулилася в одній кімнаті, де разом з домашніми речами стояв і шевський верстат. Батько його тягнувся до знань і культури, навчав сина бачити і розуміти світ природи. Над його верстатом висіла книжкова полиця, він читав своєму синові комедії класика данської літератури Л. Хольберґа, байки француза Ж. де Лафонтена і казки «Тисячі і однієї ночі». Батько помер у 1816 році. Матері довелось заробляти на прожиття пранням. У1819 p., без грошей, але бажаючи побачити світ і здобути освіту, Андерсен подався у Копенгаген. Перші три роки незграбний і простакувато-надокучливий провінціал-фантазер, одягнутий у перешиті на нього речі батька, намагався пов'язати своє життя з театром. Він навчався співу, відвідував балетну школу, намагався стати драматичним актором і писав — вірші, трагедії та драми.

Упродовж свого життя Андерсен відвідав Італію та Німеччину, Іспанію та Францію, Англію та Швецію, Португалію та Грецію, Балкани та Північну Африку, Малу Азію, подорожував Дунаєм і Чорним морем, збирався відвідати Америку. Його подорожні нотатки, жваво і захопливо написані, відкривали світ сучасним йому данцям. Романтична фантазія, точні замальовки, інколи вигадані, але завжди підказані дійсністю епізоди захоплювали читача. В музеї Андерсена зберігається його дорожній баул і поряд з ним канат, який він возив із собою на випадок, якщо в гостиниці, де він зупиниться, виникне пожежа і йому потрібно буде рятуватися через вікно. «Хто подорожує — живе!» — стверджував письменник.

Найвідоміші казки Андерсена

У данського письменника будь-яке явище природи, будь-яка річ або предмет перетворюється на казку. У казках королі носять стоптані капці, принцеси мандрують світом і потай цілуються зі свинопасами, полини перетворюються на троянди, звичайні речі вночі розповідають дивовижні історії. Найвідоміші казки Андерсена – це «Кресало», «Принцеса на горошині», «Дикі лебеді», «Свинопас», «Дюймовочка», «Стійкий олов’яний солдатик», «Русалонька», «Снігова королева», «Гидке каченя», «Соловей».Памятники письменнику та його героям

Уже до смерті казкаря розпочалося планування встановлення йому пам'ятника, який зараз стоїть на площі перед ратушею у Копенгагені

Пам'ятник Гансу Крістіану Андерсену, який встановлено у місті Копенгагені в затишному куточку Центрального парку на березі невеликого штучного озерця, оточують тераси літніх кафе і ресторанів. Великий казкар про щось замислився, присівши на камінь і дивлячись на воду, в якій хлюпочуться качки. На його колінах — величезна розкрита книга, а біля ніг — маленьке бронзове каченя, те саме «гидке каченя», якого він увіковічнив, зробивши героєм однієї із своїх казок. Протягом усього літа щосуботи зранку професійні актори читають тут казки Андерсена.

На березі гавані серед хвиль сидить на камені бронзова Русалонька, яка стала символом Данії. Вже понад 90 років зустрічає і проводжає вона поглядом своїх «синіх, як море» очей кораблі, що пропливають повз неї. Купити на пам'ять листівку із зображенням Русалоньки чи її статуетку вважає за необхідне кожний турист. Але не кожен знає, що у скульптури героїні Андерсенові казки є ім'я — Еліне Еріксен.

У 1910 р. власник пивоварного заводу Карл Якобсон вирішив поставити пам'ятник знаменитому персонажу, який він доручив створити Едварду Еріксену. Найкращою моделлю молодому скульптору здалася власна дружина, балерина Еліне. Через три роки потому бронзову статую Русалоньки-Еліне було встановлено біля входу в порт. Сталося це через 76 років з того часу, як Андерсен створив цю казку. Бронзовій фігурі вклоняються, її люблять, нею пишаються всі жителі Данії. Для юнаків – вона ідеал жіночої краси, і вони потай бажають, щоб їхні дівчини були схожими на неї. Моряки, виходячи у море, прощаються з Русалонькою, а повернувшись, йдуть до неї з квітами, як до нареченої.


Міжнародна премія ім.. Г.К.Андерсена

У 1953 році в Данії засновано міжнародну Андерсенівську премію для пошанування дитячих письменників, чия творчість здобула широкий резонанс. Цієї премії удостоєні українські письменники Б. Чалий і В. Нестайко.Перші переклади українською мовою казок Андерсена

Україна відкрила для себе Андерсена у 1873 р. Тоді вперше українською мовою 24 казки данського письменника переклав М. Старицький («Казки Андерсена з короткою його життєписсю»). Твори Андерсена російською мовою перекладала Марко Вовчок. Згодом Андерсена перекладали П. Грабовський, М. Загірня (М. Грінченко: 50 казок під назвою «Казки Андерсенови», 1906, 1918, 1919), Олена Пчілка, М. Рильський та ін. У перекладі О. Іваненко побачили світ збірки «Принцеса на горошині» (1956) та «Казки» (1964, 1970, 1977). Інсценізації творів Андерсена входили і входять до репертуару театрів України (Ужгород, Рівне, Севастополь та ін.).Розповідь учителя про створення казки «Снігова Королева»

Одним із шедеврів 40-х років була «Снігова королева». У ній органічно поєднується побут і фантастика, вся вона пронизана і великою любов'ю письменника до людей, і його м'якою іронією стосовно світу, його закоханістю у красу суворої північної природи. Світ одухотворений у цій казці: мислить і відчуває олень, допомагають Герді старі ворони. В цю казку потрапили спогади Андерсена про його бідне дитинство: садок на мансардах у Кая і Герди — це садок його дитинства. Але найголовніша думка твору, то забезпечила йому безсмертя, — це утвердження активності і сили добра. Людяності, яка перемагає навіть розбійників, протистоять злі тролі і бездушна Снігова королева. Носієм героїчного начала стає звичайнісінька людина, маленька дівчинка. Андерсен - романтик дотримується особливостей «місцевого колориту» при описі тих місць, куди потрапляє Герда: це і убогі умови життя в мансарді, це і пихатість при дворі принца і принцеси, це і грубі звичаї у розбійників, це і чум фінки, де немає дверей і тому потрібно стукати у димову трубу. Усі ці реалії, пройняті авторським гумором, уведені в казку, створюють напружену зацікавленість подіями і самовідданою боротьбою за порятунок доброго людського серця — найбільшої цінності у світі.Виразне читання першого оповідання казки «Снігова Королева»

Завдання перед читанням казки.

 • Намалювати троля.

 • Прочитати із словничка, хто такий троль. Зробити нотатки у зошитах.

Бесіда за прочитаним

 • Хто такий троль?

 • Яку чарівну річ він вигадав?

 • Яку властивість мало дзеркало?

 • Яку небезпеку несло дзеркало мало для людей?

 • Яку людину називають людиною із «крижаним серцем»?

ІV. Повторення вивченого

Завдання «Асоціативний малюнок»

( Перевірка вивченого проводиться при допомозі асоціативних малюнків. На них зображенні предмети, які пов’язанні із життям та творчістю Г.К. Андерсена. Діти пояснюють малюнки, які пропонує їм учитель).V. Підбиття підсумків уроку

Обговорення домашнього завдання

Орієнтовне домашнє завдання

 1. Прочитати казку «Снігова Королева».

 2. Виписати телепередачі, мультфільми, кінофільми, у яких згадуються герої казок Андерсена.

 3. Намалювати ілюстрації до казки.

Вибори «Короля знань»

Вручення найактивнішим учням «Золотої медалі Андерсена»

Мацюк Лілія Іванівна, вчитель світової літератури
Скачати 66.11 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка