Тема: Правопис не з дієприкметниками



Скачати 110.98 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір110.98 Kb.
ТипУрок

Тема: Правопис не з дієприкметниками

Мета: поглибити знання учнів про правопис дієприкметників, сформувати уміння правильно писати не з дієприкметниками, збагачувати лексичний запас школярів дієприкметниками, розвивати логічне мислення, вміння аналізувати; виховувати повагу до народних свят.

Обладнання: підручник, таблиця «Правопис не з дієприкметниками», картки-завдання, робоча сторінка.

Тип уроку: формування нових знань

Епіграф: Не все відразу дається,



А потроху та помалу,

То зробиш користі чимало.

Народна мудрість



Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

Відповідати на питання прикметниками.

  • Яким був попередній урок? (Важким, цікавим…)

  • Якою була перерва? (Веселою, короткою…)

  • З яким настроєм ви прийшли на урок? (Гарним, сумним, веселим…)

  • Якою повинна бути обстановка на уроці, щоб ви могли засвоїти нову тему? (Робоча)

Малюнкове вітання

На дошці смайл «Радість». Бажаю всім гарного настрою, легкого засвоєння теми.



1

1.Слово вчителя.

 Епіграфом до уроку пропоную обрати народне прислів’я : «Не все одразу дається, а потроху та помалу, то зробиш користі чимало».

 Сьогодні я запрошую вас скористатися вашим життєвим досвідом і уявити себе в ролі працівників телебачення.

 Як сумлінні журналісти, давайте візьмемо ручки і запишемо тему нашого уроку

Але поки що ми не зможемо дізнатися, яка тема нашого уроку, тому що вона записана на дошці і закрита аркушами-конвертами, які містять завдання. Це буде перепусткою до вивчення нового матеріалу.

Запрошую до дошки сміливців, які допоможуть нам у цьому завданні.



  1. Чому слово «недруг» пишемо по-різному?

Його недруг.

Не друг, а ворог.

  1. Яка помилка допущена в реченні?

Не веселий чоловік підійшов до гурту.

  1. Чому в поданих словосполученнях не з дієсловами пишемо по-різному?

Ненавидіти брехню, Не підняти вантаж.

  1. Якої помилки припустилися в реченні?

Старенький вже не добачав.

2

 II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

 Телекомпанія «Дієприкметник» працює в прямому ефірі. Сьогодні ми  вивчимо правила правопису не з дієприкметником, розвиватимемо логічне мислення, збагатимо свій лексичний запас дієприкметниками.

 Сподіваюся, що кожен виявить глибокі знання, "потроху та помалу зробить користі чимало".

 ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Проблемне запитання:


  • Згадаймо правила написання не з прикметником та дієсловом.

  • Дослідити, чи пишеться не з дієприкметником за правилами вживання не з прикметником чи не з дієсловом?

 ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРОГРАМОЮ ТЕЛЕПЕРЕДАЧ

1. Актуальне інтерв’ю

2. Новини

3.Реклама

4.Грудневі святки

5.Будьмо здорові

6.Антигерой

7.Світлофор

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.



3

1. Рольова гра «Актуальне інтерв’ю».

Один учень виконує роль кореспондента, інші відповідають на запитання.

 В ефірі програма «Актуальне інтерв’ю». На прямому зв'язку наш власний кореспондент (прізвище учня). Він з’ясує, як школярі вивчили теоретичний матеріал.

Орієнтовні запитання:

·        Що називається дієприкметником?

·        Що називається дієприкметниковим зворотом?

·        Коли дієприкметниковий зворот виділяється комами?

·        Коли дієприкметниковий зворот комами не виділяється?

·        Які суфікси мають дієприкметники активного стану?

· Які суфікси мають дієприкметники пасивного стану?

Висновок. Респонденти  показали, що теоретичний матеріал засвоїли добре. Для телеканалу «Дієприкметник» (прізвище учня).

Діти, а хто ж такі «респонденти»? Пояснити значення слова.



Респондент – той, хто відповідає на питання, у кого беруть інтерв’ю.

V. Вивчення нового матеріалу

2.Новини

Прочитайте речення. Визначте дієприкметники. Зверніть увагу на написання дієприкметників з не.

4


  1. Незакінчене діло покривається снігом. 2. Не закінчене вчасно діло не дає спокійно спати. 3. Не закінчена, а відкладена справа непокоїть душу. 4. Якщо справа не закінчена, не берися за іншу.



  1. У кожного на парті таблиця .Самостійно опрацювати.

Опрацювання таблиці



3.Реклама.

Диктант «Дружба». У всіх зошитах все повинно бути однаково, окрім почерку. Учні працюють у парах, пояснюють правопис слів, роблять рекламу орфограмі.

Несформований організм, питання досі не з’ясовані, твір не написаний, недомальована картина, не вигадана, а правдива історія.

4.Грудневі святки

Діти, усі ви знаєте, що грудень багатий на свята. 13 грудня – свято Андрія, жінки ворожили ,завбачаючи свою долю. 14 грудня – свято Наума , покровителя розуму, знань, доброчинства.

5

«Батюшка Наум ,веди синка на ум» - говорили у народі. 17 грудня – Варвари, великомучениці за віру.18 грудня – Сави, покровителя рукодільництва. 19 грудня – Святого Миколая ,захисника всіх бідних і знедолених.



Прочитати текст. Знайти у тексті дієприкметники, виписати у зошит, дібрати частку не, пояснити правопис.

Хто він, той святий Миколай, гість з неба, на котрого так чекають діти?

Легенда оповідає, що у дитинстві (а ріс Миколай у заможній родині)

горнувся хлопчик до бідних, нужденних, скривджених, голодних та калік.

Він змалку щиро молився і просив у Господа справедливості, миру, добра,

прощення і милосердя. Вдачею був тихий, незлостивий. Він приходив на

допомогу бідним знедоленим людям у найскрутніші хвилини життя

несподівано і завжди так, аби його ніхто не бачив. Робив добро, не

чекаючи на подяку і славу. І тому його ще за життя називали „батьком

сиріт, вдів і бідних”. Після смерті батьків продав маєток і роздав гроші

бідним, а сам став священиком. Своїми молитвами зцілював недужих, сліпих і калік. Втихомірював море, бурю, гасив пожежі, охороняв від напастей.

Був покровителем подорожніх у путі, а також усіх тварин – диких і

свійських. Усім сердцем любив дітей і кожному хотів подарувати бодай

крапельку своєї любові. Приходить Миколай у людські оселі вночі, тому десь високо в небі тієї ночі чути срібні дзвіночки. То на санчатах їздить Миколай і заглядає в кожне віконце: чи не обминули якої дитини. Переїздить з хмарки на хмарку. Дзвіночки ніжно теленькають. Старий місяць весело усміхається в засніжені вуса. Він знає, що тієї ночі всі мають бути щасливими. І ті, що дарують, і ті, що подарунки роблять. Бо найбільше щастя в житті – робити добро.  

Тож хай і нам допомагає сьогодні у роботі Святий Миколай.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Робоча сторінка



  1. Тест - рольова гра «Я – випускник»

1.Усі дієприкметники пишуться з часткою не разом:

а) не/оране поле, не/дожата, поле не/оране, ніким не/оране поле;

б) не/закутане, не/доглянутий, не/почуте, а бачене, не/посолена;

в) не/до виконаний, не/здійснена, не/вінчана, не/засіяне;

г)не/встелений, не/продане, не/висіяне, ще не/продумана.

6

2) Усі дієприкметники пишуться з часткою не окремо:

а) не/розглянуте, не/дописаний, ще не/випрасувана;

б) не/фарбована, не/розгадані, не/сказані;

в) не/засіяна, досі не/напоєний, не/пошита до свята;

г) не/переглянутий нами, не/зіграна ще, не/куплені, а подаровані.

3) Укажіть речення, у якому дієприкметник пишеться з не разом.

а) Цей аркуш не/надрукований.

б) На хлопчикові був не/випрасуваний костюм.

в) Навколо саду давно не/фарбований паркан.

4) Укажіть речення, у якому дієприкметник пишеться з не окремо.

а) Будівельники оглядають не/наповнений водою басейн.

б) Попереду у вас не/написані твори і не/розв’язані задачі.

в) На мене чекає не/закінчена робота.

5) Позначте рядок, у якому всі дієприкметники пишуться з не окремо:

а) не/розчищена від снігу доріжка, ще не/прочитана книга, не/отриманий ніким факс, не/розквітла троянда;

б) не/догоріле багаття, ще не/збудована дача, не/бачене раніше видовище, не/злічений натовп;

в) досі не/розв’язана проблема, не/позичені, а власні гроші, не/полагоджений майстром холодильник, не/пошитий до свята костюм;

2. Порівняти написання дієприкметників з не. Пояснити різне написання не в кожній парі речень

1) Біля тину стояла нефарбована лавка. Біля тину стояла ніколи не фарбована лавка.

2) Я бачу непрополену грядку. Грядка не прополена.

7

3)На столі лежить непрочитана книга. Книга не прочитана, а перелистана.



3.Підібрати до кожного дієприкметника залежне слово, записати словосполучення парами.

Нерозгадані таємниці –

Непомічена помилка –

Незаписана думка –

Нерозв’язана задача –

4.До поданих слів доберіть синоніми.

Небачений – (дивовижний, надзвичайний, дивний)

Нежданий – (несподіваний, непередбачений, негаданий, неочікуваний, раптовий, випадковий)

5.Завершіть кожне з речень .Поясніть написання не з дієприкметником.
Улюбленою працею кожен із нас буває не виснажений, а ... .

Відчуття задоволення часто буває не висловленим, а ... .

Усвідомлення корисності зробленого робить нас не стомленими, а ... .

6 «Редактор». Відредагуйте прислів’я

1) Дурням закон не писан. 2) У лінивого піч до спини не прив’язана, а приклеїна. 3) Чого Івась ненавченний, того Іван не буде знати. 4) Чоловіка б’ють нележачого, а ледачого. Пес бреше, бо співати не привчиний.

Попрацювали плідно, тому можна й відпочити.

8

5.«Будьмо здорові»  (Фізкультхвилинка)

Підняти настрій ,зміцнити імунітет допоможе масаж.

  Тричі на день кінчиком вказівного пальця робіть 9 колових рухів за годинниковою стрілкою і стільки ж проти неї, злегка натискуючи на потрібні зони шкіри.

Парні точки масажуйте обома руками.

Вони розташовані:



  • у центрі лоба на межі волосся;

  • посередині перенісся;

  • біля внутрішніх країв брів;

  • біля крил носа;

  • біля основи хрящового виступу, який прикриває зовнішній слуховий прохід;

  • в ямці, що прощупується під мочкою вуха;

  • на середній лінії потиличної ямки на палець вище межі росту волосся.

6.Антигерой

Ми знаємо, що Святий Миколай слухняним діткам приносить солодощі та подарунки, а неслухняним – різочки. Тож давайте запам’ятаємо, яким не має бути справжній учень.

У неохайного й ледачого учня книги не складені, олівець не заструганий, лінійка не принесена,таблиця не складена, вірш не вивчений, параграф не опрацьований, проект не оформлений, зошит не підписаний, щоденник не заповнений, уроки не вивчені, правила не повторені, а ще у нього волосся не причесане, зуби не вичищені, одяг не випрасуваний, рот не закритий, очі не зацікавлені.

Пояснити, як пишемо не з дієприкметниками? Поміняти місцями іменники з дієприкметниками. Чи змінився правопис? 9

Попрацюємо у робочих зошитах.

Розподільний диктант.

У дві колонки розподілити словосполучення: разом і окремо .

Нескошена трава, не полита досі розсада, не бачена ніким фортеця, не замкнені матір’ю двері, незірвані яблука, несказане слово, не заросле травою подвір’я, не облагороджений майданчик, ділянка не полита, незірвані помідори, нескопана земля, не вимита, а протерта підлога.

Доберіть до поданих дієприкметників їх антоніми з префіксом не. Поширте антоніми залежними словами, складіть речення .

Загублений -

Заборонений -

Відімкнений -

Занедбаний -

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

7.Світлофор

З’ясування емоційного стану «Світлофор». Отже, закінчив свою роботу канал «Дієприкметник». Покажіть, діти, яку кнопку на уявному пульті ви натиснете.

Підняти руку,якщо колір із значенням підходить вам.

Зелена кнопка означає, що матеріал ви засвоїли на високому рівні .

Жовта кнопка означає, що тема вам загалом зрозуміла, але необхідно ще попрацювати над нею.

Червона кнопка означає, що матеріал вам здається ще не зовсім зрозумілим і ви потребуєте допомоги.

10

Рефлексія

Що мені сподобалося і що не сподобалося на уроці?

Чи змінився ваш смайлик на кінець уроку?

Усі ми рівні перед ним,-

І світлі, й темні,й русі,-

Коли на місці на однім,-

То все одно ми в русі.

А він біжить, а він летить,

То вже не надолужиш. Хто він? (Час)



VIII. Домашнє завдання

1.З кожним із словосполучень скласти по два речення таким чином, щоб дієприкметники з не в першому випадку писалися разом, а в другому - окремо .

Не)витрачена сила, (не)завершена робота, (не)зібраний урожай.

2.Складіть діалог. У репліках використовуйте дієприкметники із заперечною часткою не.

Нехай слова Святого Миколая стануть девізом вашого життя.

Учися, дитинко, хай розум не спить,

Дорогу в науку всім треба любить…

Навчайтесь, навчайтесь, поки молоденькі,



До школи щодня поспішайте, любенькі.

11

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка