Тема. Позакласне читання. Костянтина Малицька. «Чом,чом,чом,земле моя…» Пісня,що стала народною. Відтворення художнім словом почуття патріотизму. Мета



Скачати 89.07 Kb.
Дата конвертації21.03.2019
Розмір89.07 Kb.

Тема. Позакласне читання . Костянтина Малицька . «Чом,чом,чом,земле моя…» Пісня,що стала народною . Відтворення художнім словом почуття патріотизму .

Мета:розширити коло читацьких інтересів учнів, ознайомити учнів із життям Костянтини Малицької та її віршем-піснею «Чом,чом,чом,земле моя…»;

вчити розуміти ліричність твору;

розвивати навички виразного читання поетичних творів,уміння

визначати художні засоби,використані в поезії;

виховувати почуття патріотизму,любові до рідної землі.

Цілі.


Учні знатимуть: цікаві факти з життя поетеси; ідейно-художній зміст поезії; художні засоби вірша;чому пісня стала народною; причини популярності пісні.

Учні вмітимуть :виразно читати вірш ; знаходити художні засоби , розкривати їхню роль ; «оживлювати»текст ; розповідати про свої відчуття під час читання ; складати власні вірші про рідний край.

Тип уроку. Урок застосування знань, умінь , навичок (урок позакласного читання).

Вид уроку. Особистісно зорієнтований урок (за А.Фасолею).
Обладнання:портрет К.Малицької, Д.Січинського, текст вірша , малюнки із зображенням природи, робочі картки учнів.

Методи ,прийоми ,види ,форми роботи:робота в парах, «Доміно»,розповідь , асоціювання ,самостійне читання,виразне читання поезії та бесіда за прочитаним, гра « Бджілки» ,учнівські повідомлення.

Випереджувальні завдання:підготувати повідомлення про життя і творчість Костянтини Малицької, підготуватися до виразного читання вірша Костянтини Малицької,створити художні ілюстрації до твору ,скласти власні вірші про рідний край.

Хід уроку



І Мотиваційний етап.

Учитель.


Любі діти,добрий день!

Зичу праці та пісень.

А ще друзі всім бажаю

Сил , натхнення на весь день.

1.Забезпечення емоційної готовності до уроку(«створюємо настрій»).

Учитель: Скажіть собі:

- Я прийшов до школи (для чого?)…(вчитися).

- Треба бути (яким?)…(уважним).

- Зі мною (хто?)…(мої друзі).

- Вони мене…(люблять).

- Мені…(приємно).

- У класі…(сонце, квіти).

- Я готовий…(добре працювати).

-Я люблю …(Батьківщину)

2. Актуалізація опорних знань.



Фронтальна репродуктивна бесіда.

Ми часто чуємо і повторюємо слово Батьківщина, любимо її.

З чим у вас асоціюється це поняття ?

(Бабусина хата , двір біля п’ятиповерхівки , школа, сім’я,вірні друзі, улюблений куточок природи ,мамина колискова).

Зараз я узагальню ваші асоціації.(Вчитель записує на дошці).

люди природа родина




Батьківщина

пісня Батьківщина історія

мова рідне місто(село)

Подивіться на малюнки ,ілюстрації на дошці.

Що ви бачите?(Так, ви бачите нашу Батьківщину. Те, про що ми щойно з вами говорили).

Нещодавно ми вивчили з вами тему «Усна народна творчість».

Пригадайте жанри фольклору?

Ви пам’ятаєте , що є багато прислів’їв і приказок про Батьківщину.Назвіть.

(Батьківщина - всім матерям мати.

Навіть пташка має рідну землю.

Рідна сторона – мати , чужа – мачуха.

Кожному мила своя сторона.

За рідний край життя віддай.

Людина без Батьківщини – що пташка без пісні).



ІІ Цілевизначення і планування.

1.Повідомлення теми уроку.

Ви щойно прослухали прислів’я та приказки про Батьківщину. Звичайно , наш народ – це великий вчитель. Але не тільки в українському фольклорі

сказано багато слів про рідну землю. Важко назвати поета , письменника , який би не звертав своє слово до рідної Вітчизни.

Україна завжди була багата на самобутні таланти , і серед них чимало обдарованих жінок. Про одну із них сьогодні і піде мова.Тому сьогодні у нас урок позакласного читання. Я хотіла б вас познайомити із Костянтиною Малицькою і її віршем –піснею «Чом..».



2.Вибір цілей уроку із загального переліку.

Цілі.

1.Ознайомитися із життям і творчістю Костянтини Малицької.

2.Навчитися виразно читати вірш.

3.Дізнатися , чому пісня стала народною.

4.З’ясувати причини популярності пісні.

5.Визначати художні засоби у творі.

6.Складати власні вірші про рідний край.

Учні отримують картки з цілями уроку, вибирають із запропонованих особистісно значущі, доповнюють власними.

ІІІ Опрацювання навчального матеріалу.

ІV Засвоєння нового матеріалу.

Зараз ми познайомимось із життєписом К.Малицької.

От Оля і Саша підготували невеличку розповідь про письменницю. А ви , діти, уважно слухайте і складайте «Доміно» про життя і творчість Костянтини Малицької , яке потім запишете на дошці під її портретом.

1.Повідомлення учнів.

Повідомлення 1.

Костянтина Малицька…Вона ж Віра Лебедова ,Чайка Дністрова. Письменниця ,педагог,громадська діячка. Багато років працювала вчителькою в Галичині ,на Буковині,брала активну участь у діяльності культурно-просвітницьких товариств у Львові ,була організатором жіночого руху в жіночих громадах Чернівців та Львова.

Повідомлення 2.

Костянтина Малицька допомагала січовим стрільцям1914р.,за це п’ять років відбувала заслання в Сибіру. Тривалий час працювала в бібліотеці Академії

наук ім.В.Стефаника. Вона є автором пісень січових стрільців ( «У Січі , у Січі гуртуймось ,брати»). Писала поетичні твори,оповідання для дітей(зб. «Малі герої»),редагувала дитячий журнал «Дзвінок»,перекладала з іноземних мов.



2.Складання «Доміно».

Ви прослухали життєпис К.Малицької. Тепер на дошці запишіть «Доміно» про її життя і діяльність .

( Діти по черзі виходять до дошки і записують під портретом К.Малицької «Доміно».

К.Малицька педагог письменниця редактор перекладач громадський діяч просвітителька патріот.)

Діти , а кого ми називаємо патріотом?

Прослухайте поезію К.Малицької і подумайте , чи можна авторку назвати патріотом.



3.Виразне читання вірша « Чом…» напам’ять учителем.

Які враження справив на вас вірш?

Про що цей вірш? ( Зображення краси та неповторності рідного краю. Відтворення щирих почуттів ліричного героя ,який захоплюється красою рідної землі).

Що найбільше сподобалося?

Якою у вашій уяві постає змальована рідна земля?

Чим є для авторки Батьківщина?

За що письменниця любить рідну землю?

Якими земними благами захоплюється?

То К.Малицька є патріотом?

4.Гра «Бджілки» (напівголосне читання вірша учнями, кожен у своєму темпі ).

5.Словникова робота.

Які слова є для вас незрозумілими?

Для того , щоб з’ясувати значення цих слів, ми маємо їх пояснити.

Звернімося до робочої картки. Там подані усі невідомі слова. Читають

по черзі учні.

Чом – чому;

Пташня-птахи ,птаство.

Уздріла – побачила .

Яри літ - тут означає початок життя.

6.Виразне читання вголос.

Спробуйте передати власні емоції своїм виразним читанням. Пригадайте усі засоби виразного читання.

(Школярі виразно читають по стовпчику ланцюжком, потім увесь вірш).

Чиє читання вам сподобалось найбільше.



7.Будова вірша.

Як же письменниця побудувала свій твір,щоб показати любов до Батьківщини і переконати нас у цьому?

(Перші дві строфи – це запитання , а дві наступні відповіді).

Учитель. Однак роль питальних речень не стільки отримати відповідь, як ствердити істину. Таке запитання називається риторичним. Ці запитання ставляться читачам не для того , щоб дістати на них відповідь, а щоб привернути їхню увагу до певної думки або самим запитанням ствердити її.



8.Виразне читання у формі діалогу.

Зачитайте вірш у формі діалогу. Один учень читає питання , а інший – відповіді.



9. Пошукова робота.

А тепер повернімося до записів на дошці і знайдімо в тексті слова, за допомогою яких передано такі поняття як природа , сім’я , історія , рідне місто (село).



( Природа – «Манить мене пташні твоєї спів, пахучий цвіт лісів !

Водиця струй твоїх ,що тут пливе.»



Рідне село(домівка) – «Тут,тут,тут ти перше світ уздріла в яри літ».

Історія – «Тут, тут, тут діди твої Пролили кров за честь і свободу».

Сім’я – «Тут,тут,тут усі твої найближчі серденьку і дорогі».

Отже, суть поняття Батьківщина однакова ,хоч виражається у кожного митця по-різному.

Є пісні ,які настільки стають популярними , що ім’я автора притирається і забувається ,і пісня стає народною. Цей вірш К .Малицької і став народною піснею. Послухайте її.

Народна пісня. Звучить пісня у виконанні дітей.

11.Усне малювання.

Які картини постали у вашій уяві і що ви почули після прослуховування пісні?

До кого звертається автор?(Поетеса звертається до землі ,яку уособлює пташиний спів,пахучий цвіт лісів).

Діти, що ми чуємо ? (Спів птахів).

А що бачимо?(Цвітіння дерев).

Однак,крім зорового та слухового образів ,ми ще й відчуваємо запах,аромат – пахучий цвіт лісів.



12.Проблемно-пошукове завдання.

Зараз нам потрібно з’ясувати не менше трьох причин ,чому цей вірш став популярною народною піснею.

Робота в парах(по рядах). Учні працюють з робочими картками.

І ряд


Проаналізувати мелодію пісні.

ІІ ряд


Визначити художні засоби ,використані в поезії.

ІІІ ряд


Дослідити й проаналізувати зміст твору.

Учні по черзі зачитують результати досліджень .



Орієнтовні відповіді.

І ряд. Мелодія відповідає змістові ,побудована за народними мотивами – проста , легка.

ІІ ряд. Авторка широко використовує повтори (чом,чом,чим,чим, тим,тим ,тут,тут),що створює певний ритм, звертання (земле моя, дівчино),епітети(пахучий ,рідний,найближчий),зменшено-пестливі слова (серденьку) ,метафори(чарує краса,водиця пливе,шумить),фразеологічні звороти( в яри літ, пролили кров, за віру і народ),питальні і окличні речення , які надають творові емоційності.

Отже,художніх засобів багато і використані вони з художнім смаком.

ІІІ ряд. Вірш передає глибоке і щире почуття любові до рідної землі ,

Авторка звертається до землі як до живої істоти;звертаючись до молодого покоління,поетеса пояснює сенс поняття «рідний край» - це місце,де ти народився, де живуть твої батьки,рідні,друзі. Це земля полита кров’ю пращурів,

які відстоювали її,тому вона ще дорожча для нас.

Отже,зміст вірша «Чом,чом,чом,земле моя…» близький і доступний кожному,торкає найпотаємніші струни людського серця,описує те,що ,можливо

не кожен здатен висловити вголос.

Причини популярності пісні за висновками дітей:

1.Близький кожному доступний зміст: сокровенні почуття в поетичній формі.

2.Доцільно використаний багатий арсенал художніх засобів,різноманітні синтаксичні конструкції,що надають творові емоційності.

3.Близька до народних пісень мелодія,що легко запам’ятовується завдяки повторам, чіткому ритму.

Авторська пісня стала народною – це свідчить про її велику популярність та близькість до фольклорних творів.
Хочете спробувати себе у ролі поета?

Складіть невеличкий вірш про рідний край за опорними словами ,

малюнками .

Батьківщина Край Земля Україна



IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

  1. Рефлексія («незакінчене речення»).

  2. Намалюйте на чистому аркуші свою ліву долоньку,яка ближча до серденька. На кожному пальчику запишіть:

- Чи виконав я ті завдання,які поставили на початку - Чого навчився…

- Мені (не) сподобалося на уроці…

- Я зрозумів (- ла)…

- Що я серденьком відчув (- ла)…

2. Оцінювання роботи на уроці.

Домашнє завдання.

Обов′язкове . Прочитати твір І.Андрусяка « Стефа та її Чакалка».

За бажанням (на вибір):

1)знайти вірші інших авторів про рідний край ;

2)написати твір-мініатюру « Чом мені ти любий , рідний краю» ;

3)намалювати ілюстрації до твору.



9

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка