Тема: Повторюваність явищ. Взаємозв’язок явищ у природі Мета урокуСкачати 114.18 Kb.
Дата конвертації27.10.2017
Розмір114.18 Kb.
ТипУрок

Тема: Повторюваність явищ. Взаємозв’язок явищ у природі

Мета уроку: формувати в учнів розуміння взаємозв’язку між явищами та повторюваності явищ в природі; закріпити й узагальнити знання про значення світла, тепла, звуків, хімічних явищ у природі; розвивати спостережливість, уважність, порівнювати й аналізувати навчальний матеріал, робити висновки; виховувати здатність співпереживати, екологічну свідомість школярів.

Тип уроку: комбінований.

Немає нічого більш винахідливого, ніж природа. Цицерон

Хід уроку I. Організаційний момент Створення емоційного настрою. У нашому житті, як казали наші предки, усе змінюється. Але нехай сьогодні незмінним залишається гарний настрій, здоров’я і потяг до знань! Давайте один одному всміхнемося! Із усмішки натхнення зачерпнемо, із настроєм почнемо працювати і перешкоди будь - які долати!

В усі часи усі народи

Вивчали явища природи.

Природа – матінка дивує:

То дощ паде, то вітер дує,

Мороз тріщить, туман лягає,

На небесах веселка сяє.

Отож і ми часу не гаймо,- природні явища вивчаймо.

Тож , ви,напевне, вже здогадалися, що сьогодні піде мова про явища природи. ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Сьогодні ми повторимо, які бувають явища, якими ознаками супроводжуються. Також спробуємо вивести взаємозв’язки між явищами та показати їх повторюваність і темою нашого уроку є: «Повторюваність явищ, їх взаємозв’язок у природі». III. Відтворення та корекція опорних знань 1. Фронтальне опитування Діти, пригадаємо, що таке явища?

 2. Які явища вам відомі?

 3. Як називаються науки, що вивчають ці явища?

 4. Які явища називаються біологічними(Усі явища, які відбуваються з живими організмами називаються біологічними)

 5. Які явища називаються хімічними явищами або хімічними реакціями? (Явища ,під час яких з одних речовин утворюються інші)

 6. Які явища називають фізичними ? (Явища під час яких не утворюються нові речовини, а змінюються форма, розміри, розташування, агрегатний стан речовин)

Дослід 1 Демонструє вчитель

Є 2 посудини. На столі в одній чашці – цукор. Він білого кольору, має форму кристалів. Коли його розтерти,то він подрібнюється і має вигляд порошку.

Це одна речовина, у якої змінилась лише форма. Як можна описувати фізичні явища

1.    Зміна форми тіла.

2.    Зміна лінійних розмірів.

3.    Зміна агрегатного стану.

4.    Зміна положення тіла.

Дослід 2

У пробірку з питною содою доливаємо оцет. Утворилась велика кількість бульбашок. Ми взяли дві речовини і змішали їх, при цьому утворилися інші речовини, одна з яких є вуглекислим газом , який виділяється у вигляді «піни».

У цьому досліді відбулися перетворення речовин, це хімічні явища.

Яка наука вивчає перетворення речовин? (Хімія.)А які ознаки хімічних явищ: поява або зміна кольору, виділення газу,поява осаду,виділення тепла, зміна запаху. IV. Мотивація навчальної діяльності. Діти,а чи подобається вам відгадувати загадки? Послухайте загадки і скажіть,як називаються ці явища у природі?

 • Що сходить без насіння? (Сонце)

2. Взимку стало холодати

і ставок вже не пізнати.

Там, де була рідина

Лиш дзеркальна площина

Що за диво кристалічне?

Це фізичне чи хімічне?(фізичне) • Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. (Блискавка)

4. В  нас  в  дворі  живе  корова.

Молоко  п'єм  для  здоров'я.

А  побуде  в  теплій  хаті -

Будем  сир  й  сметану  мати.

Що  за  наслідок  логічний?

Він  фізичний  чи  хімічний   (хімічний) • Бажаний гість, замість цукерок дрова їсть. (Вогонь)

6. На  вогні  пластинка  мідна

Почорніла,  вірогідно.

Що  за  явище  незвичне?

Це  фізичне  чи  хімічне   (хімічне) • Розфарбоване коромисло через річку повисло. (Веселка)

7. Осінь  стала  вмить  до діла - Листя  геть  все  пожовтіло.

Що  за  результат  класичний?

Він  хімічний  чи  фізичний  (хімічний)


 • Горя не знаю, а гірко плачу. (Дощова хмара)

Як народиться,- летить, а помре, то біжить. (Сніг). Так. Навколо нас багато дивовижного. У природі відбуваються надзвичайно красиві явища(слайди)

 • Полярне сяйво

 • Вогняна веселка

 • Зоряний дощ 

 • Туман    А до нас завітав кореспондент - гра «Мікрофон».

Доброго дня!Я кореспондент Першого національного каналу. І ми продовжуємо програму «Цікаве навколо нас», я її ведуча…

 • Скажіть,будь-ласка, Ви снідали сьогодні? А що саме? Пила чай з бутербродом.

 • Якщо у чашку з чаєм занурити шматок лимону? Що відбуватиметься?Чай посвітлішає і стане кислим. Про що це свідчить? Відбувається хімічне явище

 • На сковороді смажиться омлет. А якщо з олії зробити маргарин,то яке буде явище? хімічне

Дякую. З вами була програма «Цікаве навколо нас»

Отже, дякуємо нашому кореспонденту і продовжуємо.V.Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь з елементами бесіди

У небі ластівка летить, З вітром листя шелестить, Воду п’є лелека,сонце палить.

Спека. Дозріває жито.

Яка пора?! (Літо)Ви уважно слухали рядки віршів?

Скажіть будь-ласка,чи йшла мова тільки про явища одного типу? (біологічне, фізичне,хімічне)

Ми не помилимося, якщо скажемо, що фізичні явища пов'язані з біологічними та хімічними. Зв'язок фізичних і хімічних явищ взаємний. У природі біологічні,фізичні та хімічні явища тісно пов’язані між собою. Вам відомо, що без хімічних явищ не відбуваються біологічні. Адже,з речовин, якими живляться рослини і тварини, у їх тілах утворюються нові речовини, властиві їх організмам. Утворення в зелених рослинах органічних речовин з неорганічних поєднує хімічне(поява нової речовини),біологічне(рослина росте) і фізичне(світлове)явища. Тобто, усі явища в природі взаємопов’язані.

Що є головним джерелом тепла на Землі? Сонце. Воно розтоплює навесні сніг, випаровує калюжі. З ним пов'язана зміна пір року. Від нього залежить, холодним чи теплим буде день. Більшість інших джерел тепла так чи інакше пов'язані із Сонцем (демонстрування малюнка колообігу води в природі).

Обертання Землі навколо своєї осі та навколо Сонця, обертання Місяця навколо Землі — ці явища є причиною багатьох періодичних змін на Земній кулі.

Наприклад, чергуються день і ніч, змінюються пори року. Відповідно до пори доби чи пори року в довкіллі змінюється освітленість, температура, вологість повітря.

Рослини нашого краю щовесни зацвітають, щоліта дають плоди, щоосені дерева скидають листя, а трави засихають. Більшість тварин навесні народжує малят, за літо їх вигодовує і виховує, а восени готується до зимівлі. Одні тварини (білки, сойки, дятли та ін.) роблять запаси їжі на зиму, інші—залягають у сплячку, багато птахів відлітають у теплі краї. Періодичні явища спостерігаються і впродовж доби. Наприклад, повертання до Сонця своїх голівок соняхів, розкриття і закриття своїх віночків квітками кульбаби, цикорію та ще багатьох рослин. Шведський учений Карл Лінней полюбляв показувати гостям свій «квітковий годинник», що відкривають і закривають свої віночки в різний час доби (демонстрування малюнка квіткового годинника). Блакитні суцвіття цикорію і рожеві квітки шипшини розкривалися в 4-5 годині ранку,суцвіття кульбаби-в 5-6 годині. Дещо пізніше, в 6-7 годині ранку, розкривалися квітки картоплі, а ще пізніше, в 9-10 год, – суцвіття календули, увечері квітки послідовно закривалися. Кожна квітка у такому годиннику буде відкриватися і закриватися не безкінечно. Як у всього на Землі, у неї свій цикл. Вона згодом умирає, але до того сформує насіння, з якого утвориться така сама рослина, і так по колу. Такі зміни відбуваються і в неживій природі, але вони можуть тривати мільйони років, тому менш помітні для людини. Є в природі і «живі годинники». Кажани, які сплять у схованці, не визирають щоразу з неї, щоб довідатись, чи настала ніч. Навесні і влітку можна легко визначити час зі співу птахів. Соловей прокидається на початку другої години ночі. В 2-3 год. ранку починає співати польовий жайворонок. У 5 год. прокидається зяблик. А ось горобець, що живе поруч з людиною, прокидається пізно – в 6 годині.
Найвірніший ранковий будильник – півень, причому не тільки навесні і влітку, а в будь-яку пору року .

Живі організми по-різному пристосовуються до зміни температури. Пристосування тварин до холоду:активний рух,накопичення жиру, зміна шерсті, кочівля в теплі місця, сплячка. Змінюються пори року, рухається Сонце, день змінюється на ніч, з’являється і зникає веселка, зростає хлібний колосок, старішає людина ,узимку буде випадати сніг, а восени опаде листя. Тобто існує певний ритм,чергування явищ у природі. Робота з підручником (стор. 45),Робота в зошиті: Ритмічними називаються такі явища природи, які періодично повторюються. Усе живе на Землі відчуває ритмічну зміну дня і ночі, ритми живлення, дихання. У світі живої природи також багато прикладів повторюваних явищ. З дитинчатами відбуваються ті самі біологічні явища, що й з батьками. Вони народжуються, ростуть, розвиваються, живляться, залишають потомство, гинуть. Завдяки такій повторюваності явищ існує життя на Землі. Живі організми пристосовуються до ритмів у природі — добових та річних.

-Який сьогодні місяць?-А з яким явищем він пов'язаний ? (листопад)

-А що нам відомо про це? Листки рослин випаровують воду. Восени вологи мало і листок відмирає. Таким чином, скидаючи листя, дерево або кущ готується до відпочинку взимку. Найбільше листя опадає після перших заморозків. Раніше за інші дерева скидає своє листя липа, потім клен і горобина. До пізньої осені зберігає своє листя берізка та дуб.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА(3 хв.)«Природні явища»(відео)

VI. Узагальнення вивченого матеріалу робота в групах

Працювати будемо групами, адже,коли ви виростете, то уміння працювати в групі допоможе об’єднатися в робочі колективи, і це приведе до об’єднання країни, всього українського народу. Гра «Віднайди пару»1. Горіння свічки.

2. Почорніння срібних предметів.

3. Протухання яєць.

4. Скисання молока.

5. Взаємодія соди з оцтом.


а. Поява осаду

б. Виділення газу

в. Зміна кольору

г.Виділення тепла і світла.

д.Зміна запаху


Вказати,яке це явище:1. Йде дощ.2. Цвях покрився іржею  3. Кипить вода в чайнику.4. Достигання плодів.5.Птахи вчать літати пташенят. 6.Листя опадає . 7.Квашення капусти. 8.Заміна шерсті у зайців. 9. Плавлення воску.10.Зміна кольору листків.11.Плетіння павутини.12. Кування заліза.

Розв’яжи логічні задачі

а) Коли вовки об’єднуються в зграю, біжать на полювання. Про які явища згадується? (біологічне та механічне), ці явища пов’язані між собою

б)  Ваша мама подрібнює цукор на пудру, вона використовує її для випікання тістечка,(фізичне)ще додає соди,погашеної оцтом (хімічне),а випічкою годує своїх дітей(біологічне). в) На заводі з соняшникової олії виготовили маргарин та відправили до магазину. Які явища тут згадуються? (хімічне, механічне)

г) Дитина заблукала в Києві, потім по мобільному телефоні подзвонила мамі і вона її знайшла. Про які явища згадується?  (електричне,біологічне)Виправити помилки

«Скрізь явища хімічні, о мамочко моя!

Ось гріє батарея, цьому радію я.

Мій телефон вібрує , а ще – співать він вміє .

Моя кицюня Мурка не хоче молока.

Воно давно прокисло, вреднючка ж ти така!

Готує мама тісто – он соду додала.

Ще й оцтом загасила, ну це її діла.

А я відкрию «фанту» - там бульбашки такі.

Піду після обіду, є справи в гаражі.VII. Закріплення вивченого матеріалу

Кожній порі року властиві свої природні явища, які щороку повторюються. Всі явища в природі протікають самочинно. Під час усіх перетворень речовин жодна частинка не зникає безслідно і не виникає з нічого. У всіх природних явищах проявляються загальні закономірності природи. Для того, щоб краще запам’ятати  взаємозв’язок між явищами, пропоную вам створити невеличкий відеоролик.

Практична робота на комп’ютері

VIII. Підбиття підсумків

Учитель. Нам залишилося підвести підсумки роботи на уроці. Сьогодні ми повторили, якими бувають явища, встановили взаємозв’язки між ними, побачили, що явища в природі повторюються. Отже, як сказав Цицерон : «немає нічого більш винахідливого, ніж природа».

Сподіваюся, що ваші знання та вміння пригодяться вам при вивченні наступних розділів та інших  наук  про природу. Навчаючись користуватися своїми знаннями, ми набуваємо досвіду і впевненості в своїх силах, ми просуваємося вперед, що дозволить змінити на краще своє життя . ІX. Домашнє завдання. • 1.Повторити §10

2. Практичне завдання ” Сюрприз для мами ”

 • “ Сюрприз для мами, або допоможи мамі позбутися накипу”. У чайнику з’явився накип – не розчинені солі кальцію й магнію. Щоб його позбутися, налийте в чайник оцет і доведіть його до кипіння. Кип’ятіть півгодини. Потім злийте і прополощіть водою.

Хвилинка поезії «Осінь надихає, заставляє задуматися про сенс життя, для чого ми живемо, адже у житті людей колись теж наступає осінь – так називають старість людини». Пропонується послухати вірші відомої, талановитої, сучасної української поетеси Ліни Костенко. Життя коротке і шалене. Летить, як цифри на табло.
Учора все було зелене, учора все іще було, красива осінь вишиває клени,

червоним,жовтим,срібним,золотим,а листя просить:–Виший нас зеленим! 

Ми ще побудем, ще не облетим. 

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка