Тема: Поетична збірка І



Скачати 81.07 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір81.07 Kb.

Тема: Поетична збірка І. Франка «Зів’яле листя». Емоційна гама почуттів ліричного героя в поезіях «Безмежнеє поле…», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…», «Чого являєшся мені...»

Мета: ознайомити учнів зі збіркою «Зів’яле листя», розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра;

розвивати навички виразного читання, уміння робити ідейно-художній аналіз поезій;

виховувати усвідомлення того, що любов – найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти і цінувати.
Обладнання: епіграф до уроку, фото трьох коханих жінок, книга Р. Горака «Тричі мені являлася любов», аудіозапис пісні «ОЙ ти, дівчино, з горіха зерня», мультимедійний проектор, на дошці жмутки зів’ялого листя.

Епіграф уроку Любов – це кара, це сумна в’язниця, Бог від якої заховав ключі.

П. Сорока



Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Мотивація навчальної діяльності.


Метод «Створюємо настрій»


Учитель. Діти, давайте налаштуємося на хороший настрій. Поверніться один до одного, подаруйте усмішку і подумки побажайте чогось доброго та світлого.

Увага на екран!


Слово вчителя. Угорі летять лебеді, прощаючись із рідним краєм. А там десь високо в небі роблять прощальне коло запізнілі ключі журавлів. Вони летять у вирій і сумно курличуть, наче ще раз нагадуючи, що прийшла пора прощання з осінню.

У таку мить у душу зазирає світлий смуток… (У класі тиша. Під тихі звуки музики учень читає напам’ять вірш)

Як почуєш вночі край свойого вікна,

Що хтось плаче і хлипає важко

Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна,

Не дивися в той бік, моя пташко!


Це не та сирота, що без мами блука,

Не голодний жебрак, моя зірко;

А розлука моя, невтишима тоска,

Це любов моя плаче так гірко.


І. Франко
Учитель. Дякую за прекрасний вірш. Діти, а з чим асоціюється лебеді, яких ви бачили на екрані?

І які асоціації викликає слово «кохання»?


Учитель. Любов всемогутня, прекрасна таємнича, сумна, як і осінь. Про неї дуже багато сказано, написано. Сьогодні ми спробуємо розкрити таємниці кохання І.Франка. Допоможуть нам у цьому поезії збірки «Зів’яле листя».


  1. Оголошення теми та мети уроку.


Учитель. Ви вже знаєте Франка як Великого Каменяра. Гадаю, що після сьогоднішнього уроку ви будете називати його ніжним ліриком. А як ви розумієте слова, які є епіграфом до уроку?


  1. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу


Учитель. Збірку «Зів’яле листя» з підзаголовком «Лірична драма» Франко створював протягом 10 років(1886-1896). Назва дуже вдала, оскільки мотивом віршів був смуток, жаль за навіки втраченим коханням!

У передмові до першого видання поет писав, що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко визначив жанр «Зів’ялого листя» як ліричну драму. В дійсності вірш належить перу Франка, багато з них мають автобіографічний характер.


Метод «Мозковий штурм»
Учитель:
Перш, ніж ми будемо аналізувати збірку, давайте згадаємо відомості про ліричного героя
Теорія літератури

Ліричний герой – особа, думки і почуття якої виражаються в ліриці, друге ліричне «Я» поета не ототожнюється з поетом, він живе своїм життям у повній художній дійсності.

«Зів’яле листя» - перлина української інтимної лірики, вона і сьогодні продовжує бентежити розумі і душу читача.

Композиційно збірка складається з трьох жмутків (циклів) зів’ялого листя. Розповідаючи про муки нерозділеного кохання, герой ніби розриває жмуток за жмутком, розкидає зів’яле листя своїх поезій.


Тричі мені являлася любов.

Одна несміла, як лілея біла,

З зітхання й мрій уткана, із основ

Сріблястих, мов метелик підлетіла,

Купав її в рожевих блисках май,

На пурпуровій хмарі вранці сіла

І бачила довкола рай і рай!

Вона була невинна, як дитина,

Пахуча, як розцвілий свіжо гай.
І. Франко
Учитель. Хто ж заволодів серцем юного поета?
Повідомлення учениці про Ольгу Рошкевич.

Учениця. О. Рошкевич з родини священика Михайла Рошкевича. Дівчина освічена, знала німецьку і французьку мови. Перший раз Франко побачив Ольгу, коли їй було 20 років, і закохався в неї.
У 1877 році Франка арештували, коли він перебував у тюрмі до слідства, цим скористався піп Рошкевич, батько Ольги, і видав її заміж за богослава Володимира Озаркевича. Зі своїм чоловіком Ольга жила не дуже щасливо. Хворіла. Перед смертю слізно просила сестру, аби та поклала у труну листи від Франка. Її воля була виконана.
Учитель. Чи любила Франка Ольга? Якби можна було пройти крізь час і простір. Якби можна було запитати про це саму Ольгу.

У ролі О. Рошкевич – Грушовенко Ольга

- Я любила Івана. Невідоме досі чуття любові пробудилося в мені, почало будити нову кров. Ми вмовлялися – віддати життя своє боротьбі за свободу людини від пут, які на неї накладають другі люди… А були блаженні хвилі для мене й Івана, коли людина з людиною будь-якими думками, подає дружньо руку на полі найсвятіших поривань.


Учитель: Драма любові О. Рошкевч та Франка - типова для минулого. Поет свій біль перелив у найкращі поезії.
Перший жмуток (1886-1893)

  1. «Безмежнеє поле»

  2. «Не знаю, чого мене до тебе тягне»

  3. «Твої очі, як те море»


Учень читає напамять «Безмежнеє поле в сніжному завою»
Учитель. Як ви вважаєте, який образ втілено у словах «Безмежнеє поле в сніжному завою»?
Учитель. Образ самотності героя підкреслено зимовим холодом, і, очевидно, безнадією на взаємне кохання.
У багатстві другого кохання

Першого завжди іскринка сяє…

Хто ж став прообразом таких рядків:

Явилась друга – гордая княгиня.

Бліда, мов місяць, тиха та сумна

Таємна й недоступна, мов святиня…


Учитель. Хто ж ця «гордая княгиня»?

Повідомлення учня про Юзефу Дзвонковську.
Юзефа Дзвонковська постає в образі «гордої княгині». Ця дівчина була унікально красива. Іван Франко просив руки і серця у Юзефи, але вона знала, що хвора на туберкульоз, і відмовилася від щастя, щоб у скорому часі не травмувати коханого своєю смертю. Померла Дзвонковська тридцятилітньою. Саме Юзефі присвячений вірш із збірки «Зів’яле листя» - «Вона умерла! Слухай! Бам! Бам –Бам!», у якому автор передає біль втрати і розпачу:

Учень читає вірш:
Лиш біль страшний, пекучий в серці там

Все заповнив, усю мою істоту.

Лиш біль і страшенне: бам, бам, бам…

Лечу кудись в бездонну стужу і сльоту.

Ридать! Кричать! – та горло біль запер.

Вона умерла! – Ні, се я умер.



Другий жмуток (1895).

Учитель: У Другому жмутку лірична драма звучить чи не найтрагічніше.
Поезії другого жмутку - елегія.

  1. «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

  2. «Чого являєшся мені у сні…»

  3. «Червона калина, чого в лузі гнешся?»



Теорія літератури

Елегія(журлива пісня) – ліричний вірш, у якому переважають особисті переживання передусім самотності, розчарування, страждання.


Учитель: Прекрасні поезії Франка надихали композиторів до створення пісень.

Прослуховування пісні « Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

Учитель: Якими образними засобами створено портрет коханої дівчини у пісні?
Учитель: У житті поета вирує особиста драма. Як епілог втраченому коханню, звучить поезія « Чого являєшся мені у сні?»
Виразне читання поезії «Чого являєшся мені у сні…» учителем і ученицею під супровод гри бандуриста.

  • Який твір Пушкіна нагадує поезія?(«Я помню чудное мгновенье»)

Учитель. Ви отримали приємні враження від почутого і прочитаного, а зараз я хочу, щоб ви попрацювали творчо.
Робота в групах (3 групи) «Віра», «Надія», «Любов»
Лідери груп вибирають завдання, записані на «зів’ялих» листках.

  1. завдання. Зробити ідейно - художній аналіз поезій та пісні

1група «Безмежнеє поле»

2група «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

3група «Чого являєшся мені у сні…»


  1. завдання.

1 група складає логічний ланцюжок із слів-антонімів (ключове слово «кохання») за прикладом:

блаженство світла віра вірність

Кохання

мука згубна невіра зрада

та веселку кольорового настрою, який панував на уроці.



2 група складає сенкан за поезією «Чого являєшся мені у сні…»
1 рядок – 1-2 слова(тема) 1. Кохання

2 рядок – 2 прикметника 2. Вічне, красиве, ніжне

3 рядок – 3 дієслова 3. Заворожує, мучить, п’янить

4 рядок – речення 4. Кохання – найвеличніше із людських почуттів

5 рядок – 1 слово(висновок) 5. Кохання необхідно берегти і цінувати
3 група за закінченням римованих рядків складає вірш, визначає розмір та вид римування.
……………………………............................................................неждана
…………………………………………………………………………………..…..не зумів
…………………………………………………………………………………..….з туману
………………………………………………………………………………………………снів


Хвилина релаксації. Звучить лірична мелодія.
Слово вчителя. Заплющте очі, зверніться до своєї юної душі, прислухайтесь до биття вашого палкого серця, подумки полиньте у майбутнє, уявіть собі людину, з якою ви хотіли б прожити все життя. Запрограмуйте своє щастя…
Учень. Отже, не прийняла любові поета і Юзефа. Де ж порятунок? Франко вірив, що любов урятує його від отих земних незгод. Прощай,Ольго, прощай Юзефо. Тільки праця, тільки праця – ось, що тепер його врятує. Аж тут з’являється третя. Хто вона?


Учитель. Явилась третя – женщина чи звір?

Глядиш на неї. – і очам приємно.

- Хто ж ця горда пані?

Повідомлення учениці про Целіну Журавську
Третій жмуток (1896)


  1. «Чорте, демоне розлуки»

  2. «Пісне моя, ти підстрелена пташко»

  3. «Тричі мені являлася любов»


Учитель. Творчі люди багаті на кохання, воно надихає їх на творчість, але настає час, коли хочеться стати земною людиною, мати сімейний затишок.
Коротке повідомлення учнів по Ольгу Хоружинську (дружину письменника)



  1. Підсумки уроку

Ось і перегорнули, мов сторінки книжки, особисте життя Івана Франка. Я впевнена, що жоден з вас на сьогоднішньому уроці не залишився байдужим. Прошу поділитися своїми роздумами в усному міні-творі «Чому збірка «Зів’яле листя» хвилює читача і сьогодні?»


  1. Усний міні-твір «Чому збірка «Зів’яле листя» хвилює читача і сьогодні?»

Заключне слово вчителя

Підсумовуючи ваші відповіді, хочу вас запевнити, що нерозділене кохання мине. Питання тільки, із чим залишиться той, кому не відповіли взаємністю? Буде ображений на долю і на того, хто не любив, чи відчуватиме справжнє свято, яке подарувало йому кохання.


Пам’ятайте, любі мої, що ніщо у цьому світі не зникає, а просто переходить в іншу форму існування. Як ці листочки перетворяться на прекрасні квіти: троянди та лілею.
Нехай життя дарує кожному з вас ніжне, чисте, вірне кохання.
Візьміть із собою в доросле життя ці поетичні рядки І.Франка.

Які слова, дзвінкі й чудові,

Даруєш ти мені,Господь,

Що ми в цілім світі безе любові?

Лиш грішна плоть, нікчемна плоть.

Куди б не шли, за що б не брались,

Все, виявляється, дарма.

Ніщо у цім житті не в радість,

Коли любові в нас нема.

Любов – це те, що буде вічно

І ні початку, ні кінця.

Любов, як Всесвіт, що магічно

Пульсує в грудях у Творця.

І я складає в кожнім слові

Йому подяку і хвалу

За цілий океан любові



Й за кожну крапельку малу.


  1. Оцінювання. Аргументація оцінок.

Учитель. Якщо ви задоволені роботою на уроці підніміть жовті листки, зелені - на ваш погляд не все вдалося.
Домашнє завдання


  1. Вивчити напам’ять поезію «Чого являєшся мені у сні…»

  2. Написати лист автору збірки «Зів’яле листя»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка