Тема. Підмет. Способи його вираження. Мета



Скачати 47.37 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір47.37 Kb.
ТипУрок

Тема. Підмет. Способи його вираження.

Мета: поглибити знання учнів про підмет як головний член речення; сформувати вміння виділяти підмети у двоскладному реченні, визначати способи їх вираження; удосконалювати вміння конструювати речення з різними за способом вираження підметами, поглибити світогляд восьмикласників.

Тип уроку: урок – подорож.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями.

У країну простого речення ми потрапили. А тепер, щоб зайти у маєток, де живе підмет, треба продемонструвати перед господарем свої знання.

Група «Теоретики» працює з опорною схемою.



Підмет – головний член двоскладного речення

Означає

Пов'язаний

Відповідає на питання

Виражається


Група «Практики» працює з вправою 89 за підручником, визначає, у яких реченнях підмети виражені словосполученнями, а в яких одним словом.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Уведення їх у поняттєво – термінологічне поле.

Слово вчителя.

Речення – основна синтаксична одиниця, йому належить центральне місце, оскільки воно безпосередньо формує повідомлення. У реченні реалізуються комунікативна й пізнавальна функції мови. Основною ланкою синтаксичної системи української мови є двоскладні речення. Граматичну основу двоскладного речення складають підмет і присудок як головні члени речення, пов’язані специфічним граматичним зв’язком: присудок вимагає підмета у формі називного відмінка, а підмет підпорядковує присудок, визначаючи його форми, особи, числа і роду.



ІV. Сприймання і засвоєння учнями нового матеріалу.

Дослідження – характеристика.

Прочитати вголос вислови, визначити тематику чи можна їх вважати повчальними. Це своєрідний замок, за допомогою якого можна відчинити двері замку, якщо правильно визначити у кожному з них підмет і спосіб його вираження.



Способи вираження підмета


Хто принижує оточуючих,той ніколи не буде великий сам.



Підмет може бути виражений

Центром формування культури спілкування в Україні стала Києво-Могилянська академія.

Там над водою купка людей лагодилась сідати в човен.

Є в нашому житті ще чимало об’єктів для нещадної сатири.

Семеро одного не ждуть.

Сміятися над розумними людьми – це привілей дурнів.

Розумні вчаться для того,щоб знати.

Хай оживає істина стара:людина починається з добра.


V. Засвоєння теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми.

Дослідження-трансформація на основі тексту.

Прочитати мовчки текст. Дібрати до нього заголовок. Усно визначити синтаксичну роль виділених слів. Трансформувати подані речення за зразком так, щоб ці слова виступали в ролі підмета. Визначити спосіб вираження предметів.



Зразок. В Україні завжди високо цінували ввічливість у ставленні до людей. – В Україні завжди високо цінувалася ввічливість у ставленні до людей.

Традиційно розрізняють внутрішню і зовнішню культуру. Протиставляють, з одного боку, духовні багатства людини, її моральність, а з другого – дотримання норм пристойності. Безперечно, суспільною вартісною можна назвати людину з багатим духовним світом, високою моральністю, розвиненим почуттям справедливості, громадянського обов’язку тощо. Проте жодна з цих чеснот не підкаже людині, як, наприклад, цілувати дамі руку чи як поводитися на фуршеті. Людство легше любити, ніж конкретну людину, тому часом носії «високої культури» нізащо не поступляться літній людині нижньою полицею в купе потягу і не допоможуть їй винести валізу з вагона. Отже, внутрішню і зовнішню культури потрібно органічно поєднувати (За Я.Радевичем-Вінницьким).



  • Пояснити лексичне значення слів громадянський і громадський. (Громадянський – властивий свідомому громадянинові, спрямований на користь суспільства. Громадськийналежний усній громаді, суспільству; колективний).

Відтворення деформованого висловлювання.

Визначити межі речень. Списати, розставляючи пропущені розділові знаки. З’ясувати, якими членами речення виступають виділені слова. Дати характеристику підметів, скориставшись схемою.



Кожен із нас не може жити поза суспільством, а жити в суспільстві означає дотримуватись законів і норм співжиття це називається соціальною культурою соціальна культура – явище загальнолюдське вона є атрибутом будь-якого суспільств але водночас маж етнічні (національні) особливості вони обумовлені кліматичними умовами рівнем цивілізаційного розвитку соціально-економічним ладом контактами з іншими народами станом освіти національним характером ментальністю тощо було б дивно якби соціальна культура українців у всьому збігалася з культурою японців арабів французів росіян тощо усе сказане стосується і культури спілкування та поведінки людей у різних видах їхньої діяльності – трудовій, політичній, економічній тощо, у взаєминах між членами суспільства (За Я.Радевичем-Вінницьким).

  • Зробити висновок, чи завжди підмет виражається іменником.

  • Пояснити лексичне значення слова ментальність. (Ментальність – інтелект, розумові здібності.) Дібрати до нього спільнокореневі слова (менталітет, ментальний). Указати на способи творення їх.

  1. Виділити у двоскладному реченні підмет (підкреслити його)

  2. З’ясувати, на яке питання він відповідає

  3. Дослідити, що означає підмет

  4. Визначити спосіб вираження підмета

предмет

опредмечену дію чи ознаку



істоту

абстрактне поняття



Схема характеристики підмета


VI. Підсумок уроку. ( Складемо «придбаний крам» на свою мажу:

Я знаю Я вмію Я можу
VII. Домашнє завдання.

  1. Скласти речення так, щоб підмети в них були виражені: а) прізвищем, ім’ям та по-батькові; б) назвою художнього твору; сполученням числівника з іменником.

  2. Написати міні-твір на тему «Який рівень культури спілкування можна назвати високим?». Виділити головні члени речення. Визначити, чим вони вираженні.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка