Тема. Остап І Андрій: два брати, дві долі Мета



Скачати 129.58 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір129.58 Kb.

Тема. Остап і Андрій: два брати, дві долі
Мета. Розкрити силу характеру Остапа і причини трагедії Андрія, визначити

ставлення братів до батьківщини,їхні моральні якості ;

розвивати навички порівняльної характеристики персонажів,

переказу,виразного читання,усне зв’язне мовлення, усне словесне

малювання; формувати уявлення про сильну особистість,

громадянську позицію школярів, виховувати любов до своєї

батьківщини
Обладнання. Тексти повісті «Тарас Бульба»; ілюстрації до твору

Є. Кибрика; репродукція картини М. Дерегуса

«Загибель Остапа» (1952);мультимедійна дошка; дошка
Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань:

1). « Ланцюжок » (прийом «лови помилку»)
Вчитель: Розташуйте події повісті в правильному порядку:
Облога Дубна

Повернення синів додому

Вибір Андрія

Поїздка на Січ

Помста батька

Мужність і витримка Остапа під час катування

Життя на Січі

Друга зустріч Андрія з дочкою польського воєводи

Загибель Тараса Бульби

Жорстокий бій

Смерть Андрія

Спогади братів про навчання в академії

(2хв.)

(слайд №1)
2).Взаємоперевірка (за допомогою ключів на мультимедійній дошці )

Ключі:
1.Повернення синів додому

2. Поїздка на Січ

3. Спогади братів про навчання в академії

4. Життя на Січі

5. Облога Дубна

6. Друга зустріч Андрія з дочкою польського воєводи

7. Вибір Андрія

8. Жорстокий бій

9.Смерть Андрія

10. Мужність і витримка Остапа під час катування

11. Помста батька

12. Загибель Тараса Бульби



(слайд 2)

(виставлення оцінок )
ІІІ. Оголошення теми, мети, проблемних завдань
Мотивація у вигляді проблемної ситуації (прийом «мікрофон» )
- Що означає слово «батьківщина» для вас ?

- Чи любите ви свою землю ?

- У чому виявляється ця любов ?
2. Робота з епіграфами

- Прочитайте епіграфи до сьогоднішнього уроку


Остапові, здавалося, на віку судилась
бойова путь і трудна наука
вершити воєнні справи.
М.ГогольТарас Бульба

(слайд №3)
- Як ви розумієте цей епіграф?( Остап був здібним воїном, він завжди

думав як себе поводити у бою, був гарним стратегом )

- Заради чого Остап займається військовою справою?(щоб захищати свою

державу)


- Про що свідчать слова Андрія?

Хто сказав, що моя вітчизна Украйна?..

Хто дав мені її у вітчизни?

Отчизна є те, чого шукає душа

наша, що миліше для неї понад усе…

Андрій (“Тарас Бульба”)

(слайд №4)

(про те,що він не вважає Україну своєю батьківщиною і не є патріотом) - Чи можна з цього сказати,що в цих братів різні долі?(так)


3.Тема

- Отже яка тема уроку? (різні долі Остапа і Андрія)



(слайд №5)
- Запищіть сьогоднішню тему уроку:
Остап і Андрій: два брати, дві долі

(слайд №6)
4.Мета і завдання

- Як ви думаєте, чим ми сьогодні будемо займатись на уроці?


(- характеризувати образи;
- порівнювати їх;

-зясовувати чому долі братів стали різними,чому в них було різне

ставлення до батьківщини)
Слово вчителя: кожна людина хоча б один раз у житті стоїть перед вибором. Він може бути різним, та найчастіше стосується честі, совісті, друзів, кохання, вітчизни. М. Гоголь теж порушує ці питання у своїй повісті. Наприкінці уроку спробуйте дати відповідь на проблемне питання:
Чи може людина жити без свого коріння, без пам'яті про предків, без відповідальності перед народом?

Що то за людина?

(слайд №7)
- А також подумайте над такими проблемними завданнями:


  1. Що таке Вітчизна для людини?

  2. Хто із синів Тараса виявився вірним «справжньому ділу» ?


ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1).Вікторина « Що ти знаєш про синів Тараса Бульби? » (прийом «мікрофон» ):

1.Де навчались Остап і Андрій? (у київській академії)

2. Скільки років їм було, коли їх туди віддали?(12)

3. Як вони добиралися додому на канікулах? (пішки, оскільки школярам

заборонялося їздити верхи, та й коней у них не було )

4. Коли Тарас послав їм коней? (коли сини закінчили академію )

5. Кому з братів належать слова « За кривду не подивлюся й не

поступлюся ні перед ким »? ( Остапові )

6. Про кого із синів старий Тарас сказав: « Добрий буде козак! » ? ( про

Остапа)


7. Кого із своїх синів Тарас назвав «мазунчиком»? ( Андрія )

8. Де Тарас поклав спати своїх синів? (надворі )

9. Через скільки днів Остап і Андрій поїхали на Січ ?(наступного дня )

10. З яким настроєм вони покидали домівку? (молоді козаки їхали смутно

й стримували сльози, боячись батька свого )

(оцінюються найактивніші учасники )
2). Переказ за змістом ІІ розділу
- Перекажіть як навчався Остап в академії. Які риси характеру виявилися там,як він ставився до товаришів, до покарань.(с.14-15)

- Як навчався Андрій? Чим він відрізнявся від Остапа?У чому виявилася його хитрість, спритність? Яке почуття ще в академії полонило душу Андрія?



(оцінювання переказів)
3). Бесіда за запитаннями ІІ розділу:
- Які риси вдачі виявилися у братів під час навчання в академії?(в

Остапа:впертість,наполегливість,вірність товаришам, прямодушність.

В Андрія:хитрість. Спритність, вміння викрутитись з будь якої ситуації,

перекласти свою провину на іншого)

- Чи однаково батьки ставилися до своїх синів?(ні, мати більше любила

меншого .а батько виділяв Остапа)

- Яку науку Тарас вважав найважливішою для своїх синів?(перебування на

Січі. «От де наука, то наука! Там вам школа; там тільки наберетесь

розуму.»)

- Чим пояснити рішення Тараса зробити із синів козаків?(він сам був

козаком, і вважав що на Січі сини стануть справжніми чоловіками)

- Про що думали Тарас та його сини, коли їхали на Січ?( Тарасдавнє:перед

ним проходила його молодість, його минулі літа;сини згадували роки

навчання в академії)



(оцінювання відповідей)
4). Виразне читання (зустріч Андрія з полячкою с.17)

- Як полячка ставилася до юнака?(глузувала з нього)

- Як почувався Андрій у її покоях?(збентежено, був «наче у мішку»)

- Як він вибрався з дому полячки?(його вивела служниця полячки- татарка)



(оцінювання)
5).Імітація.( Виконання творчого домашнього завдання – перекази про життя і закони на Січі від імені Остапа і Андрія)

(оцінювання)
6). Створення асоціативного куща «Закони запорозького братства»

(слайд №8)

- Як мають вести себе справжні козаки?




7). Робота з цитатами. Військові здібності братів під час облоги Дубна (розділ-5).
- Яким ми бачимо Остапа?(розсудливим,майбутнім ватажком, сміливим, мужнім)

- Яким ми бачимо Андрія?(теж сміливим і мужнім, але запальним і не розсудливим,необачним, ризикованим)

- Подивіться на асоціативний кущ і скажіть: Чи гідні Остап і Андрій бути козаками на початку твору?(так)
8). Робота з образами Остапа і Андрія (домашнє завдання):
1. Проблемне завдання

- Як ви думаєте, коли розходяться шляхи Остапа і Андрія?(саме під час облоги Дубна,до цього моменту в них виявлялися просто різні риси характеру. А тепер вони починають по-різному ставитись до того що відбувається)


2.Цитатна характеристика образу Андрія (V-IXрозділи)
3. Цитатна характеристика образу Остапа (V-IXрозділи)
9). Робота з репродукцією М.Дерегуса «Загибель Остапа»

- Розгляньте репродукцію,чи вдалося художникові передати силу характеру Остапа?

- Як ви гадаєте. Які почуття і думки охопили Остапа під час страти? Як художник передав стійкість його віри, духу, переконань?

(слайд №9)
10). Робота з проблемними завданнями:
- Подивіться на асоціативний кущ і скажіть:
- Чи гідні Остап і Андрій бути козаками наприкінці твору?(Остап – гідний, а Андрій – ні)

(слайд №10)
- Хто із синів виявився вірним «справжньому ділу»?- за допомогою асоціативного куща ( Остап)
- Що ж таке вітчизна для Остапа?( Січ, батьки, відповідальність перед народом, пам'ять про предків)

Остапові, здавалося, на віку судилась


бойова путь і трудна наука
вершити воєнні справи.
М.Гоголь “Тарас Бульба
(слайд №3)

- Що ж таке вітчизна для Андрія? (його кохана полячка)
Хто сказав, що моя вітчизна Украйна?..

Хто дав мені її у вітчизни?

Отчизна є те, чого шукає душа

наша, що миліше для неї понад усе…

Андрій (“Тарас Бульба”)
(слайд №4)

- Робота з проблемним запитанням:
Чи може людина жити без свого коріння, без пам'яті про предків, без відповідальності перед народом?

Що то за людина?(може, якщо вона «втрачає» свою голову через кохання,або вона - духовно мертва . Така людина є зрадником по відношен

ню до своєї держави, батьків, предків, друзів…)



(слайд №7)
V. Підсумок

- Хто винен у зраді Андрія?(він сам, він обрав кохання, а не обов’язок)

- Яку головну ідею утверджує автор?(вірне служіння батьківщині, відданість до останку)

VI. Домашнє завдання

1-6 балів Повторити вивчені характеристики образів

Остапа і Андрія



7-9 балів Скласти план порівняльної характеристики

Остапа і Андрія



10-12 балів Написати твір-роздум на тему

“Чи виправдана зрада коханням?”



(слайд №11)
VIІ. Оцінювання (само оцінювання:виведення середнього балу за різні види робіт на уроці)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка