Тема. Особливості побудови опису. Складання текстів-описів у науковому та художньому стилях



Скачати 101.98 Kb.
Дата конвертації08.01.2019
Розмір101.98 Kb.


Українська мова

Розвиток зв’язного мовлення

5 клас
Тема. Особливості побудови опису. Складання текстів-описів у науковому та художньому стилях.
Мета : поглибити знання учнів про художній і науковий стилі мовлення, типи мовлення, ознайомити з особливостями побудови опису, навчити з’ясовувати приналежність текстів до того чи іншого стилю й типу мовлення, формувати вміння складати тексти – описи в художньому та науковому стилях мовлення, за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розвиткові почуття прекрасного.
Хід уроку

І. Вступне слово вчителя.
У процесі спілкування ми ділимося враженнями про навколишній світ, описуємо властивості та ознаки предметів живої і неживої природи. Нам цікаво знати, що з ними відбувається і з якої причини. Усе це становить зміст наших висловлювань. Ви знаєте, що в українській мові виділяють три типи мовлення.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу про типи мовлення.
-Які є типи мовлення ?

-Який тип мовлення називається розповіддю ?

-Які ми ставимо до нього питання ?

-Який тип мовлення називається роздумом ?

-Які ми ставимо до нього питання ?

-Що означає описувати щось ?

-Для чого використовують опис ?

-Яке ставимо питання до тексту –опису ?


ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
ІV. Повідомлення вчителя.
Опис – це один із типів мовлення, за допомогою якого ми характеризуємо предмети, називаючи найбільш важливі для них ознаки, властивості тощо. Це можуть бути : розмір, колір, смак, запах, форма, призначення та ін.

Описувати можна все, що ми бачимо навколо, з чим ми зустрічаємося в житті : предмети, тварин, людей, різні процеси та явища.

Описом ми користуємося тоді, коли потрібно, щоб людина, до якої ми звертаємося, ніби побачила, впізнала те, про що ми говоримо.

Опис здебільшого складається з трьох частин : у першій передається загальне уявлення від описуваного предмета, тварини тощо, у другій дається опис частин, деталей, говориться про окремі ознаки, у третій – робляться висновки.

До опису ставимо питання який ?

Опис може бути невід’ємною складовою тексту – розповіді чи тексту-роздуму.

Опис складається в науковому та художньому стилях.
V . Актуалізація опорних знань за матеріалами таблиці « Мовні стилі».
VІ. Пояснення вчителя.
Науковий опис – це максимально точне визначення предмета, явища, перелік їхніх суттєвих характеристик. Як правило, наукові описи того самого предмета подібні між собою. Автори таких описів уникають емоційних висловлювань.
Художній опис – емоційне, образне висловлювання, у якому є метафори, епітети, порівняння. Художні описи того самого явища чи предмета дуже різняться. Вони не лише передають певні відомості, а й збуджують нашу уяву, розвивають фантазію.
Порівняймо схему побудови наукового та художнього описів.
НауковийХудожнійНазва предмета, про який ідеться.Загальне враження від предмета.Форма, колір, розмір.Чому таке враження ?Складові частини.Оцінка предмета, ставлення до нього.Де використовується ?

VІІ. Робота з текстом.
Прочитайте текст. Визначте тип висловлювання і стиль .
Популярний кущ, іноді деревце до п’яти метрів заввишки. Листки супротивні, три -, п’ятилопатеві, великозубчасті, зверху майже голі, а зісподу дещо пухнасті. Квітки білі, зібрані в щитковидні, майже плоскі зонтики; безстатеві крайові значно більші за серединні— променисті, п'ятипе­люсткові; двостатеві серединні дзвоникуваті. Плоди — яскра­во-червоні овальні ягоди. Цвіте з кінця травня по червень.
Мій улюблений кущ – калина. Який він гарний ! Особливо навесні, коли зацвітає. Духмяні білосніжні суцвіття суцільним мереживом укривають кущ. Калина стає схожою на дівчину у весільній сукні. Подме легенький вітерець - і білі пелюстки , облітаючи з гілок, плавно кружляють у повітрі й диво-скатертиною стеляться по землі.
Стоїть на узбіччі дороги дивний кущ. Це ніжна красуня калина. Вона одягла своє чарівне червоне вбрання. Пломенисті кетяги низько хиляться до землі, ніби соромляться своєї вроди. Кожна ягідка налилася вогняними барвами, палахкотить, усміхається до сонця. А багряні й золотаві листочки шепочуть на вітрі , ніжно голублять ваговиті грона.

Усім милує очі цей розлогий чарівний кущ.


VІІІ. Підготовка до написання твору –опису калини.
-З чим, на вашу думку, можна порівняти кущ восени?

(Можливі порівняння: вогнище, багаття, факел, пожежа та ін.).

— А тепер визначимо серед вас найуважнішого. Хто скаже, чим пахне калина?

(Можливі характеристики: запах приємний, тонкий, гіркуватий , терпкий ).

—Обережно скуштуйте соковиту ягідку, що лежить у вас на парті. Охарактеризуйте її смак.

(Можливі відповіді: гірко-кисла; приморожена — гірко-солодка).

Придивіться уважно до кісточки, що сховалася всередині ягідки. Що нагадує вам її форма?

(Можливе порівняння — маленьке сердечко).

— Отже, червоний сік калини нагадує кров. Кісточка всере­дині її ягідки подібна до людського серця, а сама вона, ніби жива істота, простягає до нас віти, даруючи свою красу.

-Які дієслова можна використати при описі куща калини в художньому

стилі ?

( Горить, палає, палахкотить, багровіє, переливається, красується, червоніє, усміхається, ясніє, хизується, стелить, радіє, дарує тощо ).



-Доберіть епітети до слова калина.

(Пломениста, яскраво-червона, багряноцвітна тощо ).


ІХ. Складання текстів - описів калини в науковому та художньому стилях.
Калина – високий , до півтора-трьох метрів гіллястий кущ із сімейства жимолостевих із щитоподібними суцвіттями білого кольору. Плід калини –яскраво-червона шароподібна кістянка з однією плоскою кісточкою , терпка і гірка на смак. Після заморозків гіркуватий присмак щезає. Цвіте в травні-червні, плодоносить у серпні-вересні.
Калина – це невисокий, але пишний кущ. Вона росте на вологих місцях у лісі, у лузі. Садять цей розлогий кущ і біля хати.

Весною калина зацвітає запашним білим цвітом. Кожна квіточка схожа на дівчину в білій хустині.

Восени важкі грона рослини червоніють. Ягоди наливаються цілющим соком. Гіркувато- кислі плоди, ніби намистинки, виглядають з багряно –жовтого листя.

Узимку кущ калини особливо гарний. Навкруги біліє сніг, а пломенисті кетяги палахкотять, мов ліхтарики.

Калину здавна шанують і люблять люди за її красу та лікувальні властивості.
Х. Редагування написаного.
ХІ. Підсумок уроку.

-Чому калину часто називають символом України?

-Уособленням чого може бути калина для українського народу?

(Можливі відповіді: уособленням краси, багатства, родючості, честі, сво­боди, життєдайної сили та ін.).



-Отже, вклонімося калині — окрасі рідної землі, символу українського народу.
Домашнє завдання: скласти текст – опис в науковому і художньому стилях про вербу.

Скачати 101.98 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка