Тема. О. Турянський. Поема в прозі «Поза межами болю». Історичний матеріал Першої світової війни як предмет художнього узагальненняСкачати 45.21 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір45.21 Kb.

Українська література

11 клас

Українська література за межами України

Тема. О. Турянський. Поема в прозі « Поза межами болю». Історичний матеріал Першої світової війни як предмет художнього узагальнення

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, його стильовою манерою, джерелами творчості; викликати інтерес до них; розвивати навички виразного читання напам’ять, сприйняття матеріалу на слух, виділення головного; поглиблювати вміння аналізувати суспільні та літературні події, поняття; виховувати волю до життя, не сприйняття антигуманних явищ.

Очікувані результати: учні знають матеріал про життєвий і творчий шлях поета, історичні обставини періоду Першої світової війни; вміють визначати жанр « поезії в прозі», тематику та проблематику твору, його особливості.

Тип уроку: комбінований.

Хід роботиІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

Розповідь напам’ять віршів Б.І. Антонича, їх аналіз, наведення прикладів міфологічності та асоціативності в них.ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Ім’я О.Турянського, із творчістю якого ми розпочинаємо знайомство, до недавнього часу було мало відомим широкому колу читачів. Між тим, європейська критика зіставляла його « Поза межами болю» з такими творами, як «Вогонь» А.Барбюса, «Червоний сміх» Л.Андреєва, Е. М.Ремарка та ін., віддаючи перевагу українському письменникові.

Згадаємо ще такі твори, як « Любов до життя» Дж. Лондона, « Старий і море» Е.Хемінгуея, « Воля до життя» О.Довженка. Твір О. Турянського – із цього ряду, бо в ньому йдеться про те, як людина потрапляє в критичну, екстремальну ситуація і рятує її лише жага життя, сильна воля.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу, формування вмінь та навичок

Міні - лекція вчителя( або повідомлення учня).

Осип Васильович Турянський народився 22 лютого 1880 року в с. Оглядів Радехівського району, що на Львівщині, в селянській сім’ї. Був найстарший із восьми дітей. При підтримці сільського вчителя вступив до Львівської української гімназії, згодом закінчив філософський факультет Віденського університету, де й захистив докторську дисертацію.

Перші оповідання письменника побачили світ 1908 року. З 1910-го Турянський викладає українську мову та літературу в Перемишлянський гімназії. Восени 1914-го був мобілізований в австрійську армію і був відправлений на сербсько – австрійський фронт, потрапив до полону. Все пережите в таборі для інтернованих на італійському острові Ельбі О. Турянський відтворив у повісті « Поза межами болю» (1917).

Українська література не багата на твори, що осмислюють Першу світову війну ( назвемо ще « Записки полоненого» Олекси Кобця, твори В. Стефаника). Повість – поема Турянського, написана в стильовому ключі експресіонізму, є видатним явищем у літературі українського модернізму.

Після повернення з Італії до Відня О. Турянський викладає порівняльне право у Віденському університеті. Останнє десятиліття( 1923- 1933) працює в Галичині, займається видавничою та педагогічною діяльністю.

Підірване сербським полоном здоров’я швидко тануло, і 28 березня 1933 року письменника не стало. Через п’ятдесят років стараннями ентузіастів була розшукана могила на Личаківському цвинтарі у Львові, а в Києві видано твори « Поза межами болю. Повість – поема. Син землі. Роман. Оповідання» із передмовою С. Пінчука та вступним словом Р. Федоріва.Робота із словниками літературознавчих термінів.

Експресіонізм( від фр. Expression – вираження, виразність), як й імпресіонізм, постав у творчості західноєвропейських художників ( Ван Гог, Едвард Мунк, Поль Сеззан, Поль Гоген, Анрі Матісс та ін..). Згодом експресіоністичний стиль засвоює німецька література ( С.Георге, Г.Тракль, Ф.Кафка, Б.Брехт тощо), а далі й інші європейські літератури. Для цього стилю характерна зацікавленість глибинними психічними процесами, заперечення як позитивізму, так і раціоналізму, оновлення формально – стилістичних засобів, художньої образності й виразності, часом не поєднуваних між собою, як – от глибинний ліризм і всеохопний пафос, суб’єктивізм і зацікавленість громадською темою.

Український експресіонізм започаткував В.Стефаник, який від декаденських поезій у прозі перейшов на засади експресіонізму. Класичний експресіонізм утвердив О.Турянський повістю « Поза межами болю».

У стильову течію експресіонізму часто вписується творчість М. Куліша («97»), експресіоністичні помічаємо у збірці М. Бажана « 17-й патруль», а особливо в прозі М.Хвильового, І.Дніпровського, Ю.Липи та Т.Осьмачки.

Поема в прозі – ліро – епічний твір, у якому наявний розгорнутий динамічний, напружений сюжет, використовуються ліричні та епічні засоби у відображені дійсності, розкривається внутрішній стан героїв, паралельно з образами, що входять у розвиток сюжету, є образ ліричного героя; написаний у прозі.

О.Турянський писав у стилі експресіонізму.

Риси експресіонізму у світовому літературному поцесі:


 • метою мистецтва проголошувалось спонтанне, вибухоподібне вираження «Я» художника, внутрішній світ якого вважався єдиною реальністю;

 • творець має бути пов'язаний з матеріальним світом, що уособлює хаос, зло;

 • свідоме перекручування форм дійсності;

Естетичні принципи експресіонізму:

 • тяжіння до абстракції;

 • заміна конкретних персонажів символами ( Жінка, Шалений Воїн, Розпач);

 • кричущі художні засоби;

 • гротеск;

 • гіпертрофована емоційність;

 • різноманітні ефекти;

 • естетизація повторного.

Жанр твору О.Турянського визначається як поема в прозі.

Слово вчителя.

У творі О.Турянського історичний матеріал Першої світової війни використано як предмет художнього узагальнення.Коротке повідомлення учня.

( Учень розповідає про Першу світову війну.)Слово вчителя.

Хоча твір і стосується певного історичного періоду, автор вдається до прийому умовності зображення. Події відбуваються поза конкретним часом і простором, тому що порушуються проблеми вічні й загальнолюдські.Повідомлення учня.

( Учні розповідають про оповідання Дж. Лондона « Любов до життя» та О.Довженка « Воля до життя»)ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

Бесіда.

 • Чи зацікавила вас така тема?

 • Яка з проблем вам здалася найактуальнішою?

 • Якої ви думки про експресіонізм у літературі?

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа « Мікрофон».

 • Мене зацікавило…

VI. Домашнє завдання

Прочитати поему в прозі О.Турянського « Поза межами болю», вміти висловлювати власну думку щодо прочитаного.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 45.21 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка