Тема: Незмінювані іменники



Скачати 35.88 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір35.88 Kb.
ТипПлан-конспект

План-конспект уроку з української мови «Незмінювані іменники»
Тема: Незмінювані іменники

Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв’язному мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій лексикон.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Лінгвістична розминка

- Яка частина мови називається іменником?

- За чим змінюється іменник?

- Як визначити рід іменника?

- Які іменники належать до власних назв?

- Як пишуться власні назви?

- До якого роду належать назви осіб за професією чи посадою?

- У якому роді вживаються при таких іменниках означення-прикметники?

- Які іменники належать до спільного роду?

2. Дібрати до іменників прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку.

Зразок: професор Корчагіна – професору Корчагіній (Д.в.)

Директор Гобеляк Раїса Олександрівна, секретар Лідія Статник, касир Тетяна Стратієнко, лікар Іван Головченко.


  • У чому переконались ми виконавши це завдання? (прикметники при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі чоловічого роду)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Петриком учнем 6 класу, правда іншої вже школи. В останній день тижня учителька Оксана Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір. Настав понеділок. Петрик з нетерпінням чекав уроку. Щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.

Твір Петрика

Зоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.

У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по воль’єру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.

Стомлені, але щасливі ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.



  • Діти сміялись разом з Оксаною Іванівною, а Петрик нічого не розумів: він же так старався.

Учитель.


ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV. Усвідомлення нового матеріалу практично

  1. Робота в парах (учні читають правила у підручнику, аналізують, ставлячи одному питання і наводять приклади)

  2. Евристична бесіда

  • Які ж іменники належать до незмінюваних?

  • До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?

  • Назви людей?

  • Назви тварин і птахів?

Учитель. А зараз повертаємось до Петрикового твору (у кожного на парті лежить листок із твором)

  • Які іменники вжито неправильно?

  • Як потрібно сказати?

  • Поясніть лексичне значення слів.

  • Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.

  1. Робота з підручником.

Вправа 245 (Списати. Додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів).

  1. Робота біля дошки.

Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі – найкращий вид міського транспорту. … довелось чекати недовго. Біля стоянки … утворилась черга. У … було тепло та затишно.
Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається контекстом.

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником.

автомобільна дорога – шосе поїздка за кордон – турне

стоянка паровозів – депо теплий шарф – кашне

маленький гаманець – портмоне швейна майстерня – ательє


Творча робота «У кафе».

Учитель. Ви відвідали кафе, замовте страви, використовуючи тільки незмінювані іменники, складіть асоціативний кущ




Створюємо матрицю – добираємо до цих іменників прикметники.

Наприклад.



  • Меню –багате, бідне, обмежене

  • Ситро – свіже, солодке, газоване.

  • Какао – смачне, гаряче, солодке

  • Рагу – овочеве, м’ясне, свіже

  • Пюре – рідке, густе, гаряче, смачне

  • Олів’є – свіже, дороге

  • Бізе – солодке, білкове.

Диференційоване завдання:



  • учням І-ІІ рівнів – скласти речення, використовуючи подані словосполучення

  • учням ІІІ-ІV рівнів – написати твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення.

VІ. Підсумки уроку

  1. Що сподобалось на уроці?

  2. Що нового дізнались?

  3. Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?

  4. Якими вміннями і навичками оволоділи?


VІІ. Оцінювання знань, коментування оцінок
VІІІ. Домашнє завдання.

  1. Усно розповідати про незмінювані іменники (за параграфом підручника)

  2. Вправа за підручником або скласти казку про незмінювані іменники.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка