Тема. Натуральні числа. Число нуль. Предмети та одиниці лічби Тип уроку



Скачати 113.75 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір113.75 Kb.
ТипПрограма



Навчальний предмет. Математика 5 клас

Розділ. Натуральні числа

Тема. Натуральні числа. Число нуль. Предмети та одиниці лічби

Тип уроку. Засвоєння нових знань, умінь, навичок

Гуртовенко Ольга Павлівна, вчитель математики

Ставищенського НВК №2

Програма з математики для учнів 5-9 класів загальноосвітніх

навчальних закладів (авт. М.Бурда і інші)

УРОК №1

Тема уроку: Натуральні числа. Число нуль. Предмети та одиниці лічби
Мета уроку: Повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про натуральні числа; сформувати вміння розпізнавати натуральні числа,наводити їх приклади; сформувати поняття цифри, класу та розряду натурального числа; навчити записувати натуральні числа у вигляді суми розрядних доданків.

Активізувати пізнавальну активність; сприяти розвитку логічного мислення; збагачувати інтелектуальний потенціал учнів.

Виховувати почуття гордості за рідну країну; сприяти формуванню інтересу до математики.
Тип уроку: засвоєння нових знань,умінь і навичок
Обладнання та наочність: портрет математика М.Кравчука, картки із завданнями, плакати.
Хід уроку
І. Організаційний момент

Ви вже чотири роки вивчали математику і багато чого цікавого і пізнавального дізналися. Проте ще більше нового вас очікує попереду. Сьогодні ви вперше відкриєте підручник з математики в 5 класі. Ваш підручник яскравий і дуже цікавий, а коли будете самостійно працювати вдома, то стане вам ще й хорошим другом. Скориставшись рубрикою « Дізнайтесь більше», ви зможете поглибити свої знання.


ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Тема нашого уроку :«Натуральні числа. Число нуль. Предмети та одиниці лічби». Багато чого про числа ви вже знаєте, вмієте їх записувати та читати. А сьогодні ви дізнаєтесь, які числа називають натуральними і чи існує найбільше натуральне число; що таке цифра, а що число, що в них спільного і чи є між ними відмінності; що таке системи числення, які вони бувають і якою користуємось ми з вами та іще багато іншого.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На дошці заготовлені слова: «Моя любов – Україна і математика»



Ці слова написані на пам’ятнику у м. Києві українському математику Михайлу Пилиповичу Кравчуку , якого 1938 року безпідставно репресували і заслали на Колиму, де він і загинув. Це людина, якою буде гордитися іще не одне покоління українців.

( Миха́йло Пили́пович Кравчу́к ( 1892Волинь —1942,Колима) — український математик, академік АН УРСР (з 1929), доктор фізико-математичних наук (з 1924), професор Київського політехнічного інституту.

Вчитель всесвітньо відомих у майбутньому конструкторів ракетної та космічної техніки. Методи М. Кравчука використані в США, Японії та інших країнах при моделюванні кібернетичної техніки. Наукові праці М. Кравчука широко використовували американські автори першого у світі комп'ютера.)

Можливо, пройдуть роки і хтось із вас присвятить своє життя математиці як науці, винайде нову систему числення, сформулює нові теореми та доведе їх, а може просто напише новий підручник з математики для учнів 5 класів.



IV. Актуалізація опорних знань

Будьте уважними і запишіть цифрами всі числа, що зустрічаються в тексті (використати текст задачі №28 підручника):

«Дніпро — третя за довжиною річка Європи після Волги і Дунаю, має найдовше русло в межах України. Довжина Дніпра в природному стані становила дві тисячі двісті вісімдесят п'ять кілометрів, тепер (після побудови каскаду водосховищ, коли у багатьох місцях випрямили фарватер) — дві тисячі двісті один кілометр; у межах України — дев'ятсот вісімдесят один кілометр. Поділяється на три частини: довжина верхньої течії (від витоку до міста Києва) становить тисячу триста двадцять кілометрів, довжина середньої частини (від Києва до Запоріжжя) — п'ятсот п'ятдесят кілометрів, а довжина нижньої частини (від Запоріжжя до гирла) — триста двадцять шість кілометрів»

( Учні самостійно виписують числа, а потім звіряють з числами, які записані на відкидній дошці : 3, 2285, 2201, 3, 1320, 550, 326.)

Завдання учням: виберіть серед виписаних чисел найбільше число. Що ви знаєте про класи та розряди? Які класи та розряди містить число 2285?
V. Вивчення нового матеріалу

Вивчення нового матеріалу проходить у формі співбесіди вчителя та учнів, оскільки матеріал, що вивчається, частково учням знайомий.



План вивчення теми:

    • Означення натуральних чисел.

( назва натуральних чисел походить від латинського слова natura, яке в перекладі означає «природа»)

    • Що називають натуральним рядом.

    • Існування чисел, які не є натуральними.

    • Які числа називаються іменованими?

(Навести приклад: Звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначних трудових досягнень. Присвоєння звання Герой України провадиться указом Президента України. Герою України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за визначні трудові досягнення.Станом на 13 жовтня 2016 року загальне число нагороджених сягнуло 426 осіб. 167 з них нагороджено орденом «Золота Зірка», 259осіб — орденом Держави. 

Числа « 426 осіб» та « 259 осіб» є іменованими числами.)

    • Властивості числового ряду:

    • Означення цифри.

    • Що називають системою числення?

    • Яку систему числення називають позиційною?

(На відкидній дошці заготовлено текст:

«Національний парк «Софіївка» в Умані є пам'яткою краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть. Площа —майже 180 га. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних). На сьогодні — це місце відпочинку. Щорічно його відвідують близько 500 тисяч людей». 



Звернути увагу учнів на два види запису чисел: у римській та десятковій системах числення)

  • Що називають класами, розрядами натурального числа?

  • Запис числа у вигляді суми розрядних доданків.

VI. Фізкультхвилинка

«Сама чиста ріка України».



Учитель: Про цю річку існує дуже красива легенда. Я розкажу вам легенду, а ви потріть до тепла долоні, заплющте очі, прикладіть долоні до очей, нехай вони відпочинуть, і спробуйте уявити все, про що я буду вам розповідати.

Жив колись на Рящанській горі Змій, який щороку забирав у неволю найкращу дівчину з навколишніх сіл. Одного року в тих краях поселилась родина, в якій було три сини-ковалі та красуня донька. Прийшла черга і до красуні йти до Змія. Не погодились з цим брати і вирішили боротися зі Змієм. Викували собі брати по важкому мечу і розпочали битву зі Змієм. Сили були не рівними, але любов до сестри надихала братам все сильніше й сильніше. Юнаки виграли битву. Знесилений Змій захотів пити і почвалав напитися до Дніпра. Брати запрягли змія в плуг і проорали за ним глибоку борозну. Визволені з полону дівчата заплакали від радощів і наповнили борозну численними дівочими слізьми. З тих пір і несе Оріль до Дніпра чисту як дівоча сльоза воду. Оріль - ліва притока Дніпра, більша частина річки знаходиться на Дніпропетровщині.
VII. Засвоєння нових знань і вмінь

  • Біля дошки 4 учні працюють з карточками:

Картка 1. Запиши цифрами число, яке зустрічається в тексті:

«Довжина екватора землі – сорок мільйонів сімдесят п’ять тисяч шістсот дев’яносто шість метрів».

(відповідь: 40 075 696 )

Картка 2. Запиши словами найбільше число, яке зустрічається в тексті:

«Ки́їв   столиця України, місто-герой, одне з найбільших і найстаріших міст Європи, його населення на 1січня 2016 року

складало 2964550 осіб».

(відповідь: два мільйони дев’ятсот шістдесят чотири тисячі п’ятсот п’ятдесят)

Картка 3. Яку позицію займає цифра 2 у числах, які є в даному тексті: «Населення Ставищенського району становить 23 206 осіб (на 1 жовтня 2013). Площа району 674 км². Район утворено 7 березня 1923 року».

(відповідь: у числі 23 206 – сотні, у числі 23 206 - десятки тисяч,

у числі 1923 – десятки.)

Картка 4. Запиши число, яке «передує» та число, яке «слідує» за числом, що міститься в тексті:

«На території України протікає 63 119 річок».

(відповідь: число 63 118 передує, а число 63 120 слідує за числом 63119.)




  • Завдання для всього класу (кожен учень виконує завдання самостійно, відповідь коментується):

Чи є в даному тексті числа, які є і числом і цифрою одночасно:

«Київ – столиця України та одне із найстаріших міст світу, яке розташоване на семи мальовничих пагорбах вздовж могучої річки Дніпро. По легенді, в кінці V століття н. е. у 482 році  його заснували три брата: Кий, Щек і Хорив та їх сестра Либідь та назвали місто в честь старшого з братів – Кия. В свій час Київська Русь була однією із самих могутніх держав в Європі».

(відповідь: 1,7,5, 3 )

Учні, які працювали біля дошки коментують свої розвязки.




  • Колективна робота:

  «Станом на 1 серпня 2016 року чисельність наявного населення України становила 42 650 186 осіб». 

Число 42 650 186 записати у вигляді розрядних доданків.

(відповідь: 42 650 186 = 40 000 000 + 2 000 000 + 600 000 + 50 000 + +100 + 80+ 2)

  • Робота з підручником:

Усно: №26;

Письмово: №30 – І варіант, №38 – ІІ (відповідді коментуються);

№42 - самостійно (перевірка вибіркова).
VIII. Підсумки уроку

1) запишіть найменшу цифру.

2)запишіть найбільше натуральне число.

3) запишіть будь-яке натуральне одноцифрове число. Скільки розв’язків має задача?

4) запишіть яке-небудь двоцифрове число, у розряді десятків, якого стоїть цифра 5. . Скільки розв’язків має задача?

5) . запишіть яке-небудь двоцифрове число, у розряді одиниць, якого стоїть цифра 9. Скільки розв’язків має задача?

6) запишіть цифрами і словами шестицифрове число, у розряді десятків тисяч, якого стоїть цифра 5, а решта цифр – одиниці.


  • . Розв’язати кросворд:







1




8
















2



















3
















4































5













6




7


























По горизонталі:

1. Скільки цифр в десятковій системі числення?

2. Яка найбільша цифра?

3. Нуль – це число чи цифра?

4. 5 пар – це … число.

5. Найменше натуральне число.

6. Літера, що передує літері «ь»

7. Система числення.

По вертикалі:

8. Твій рідний край.
(відповідь заготовлена на плакаті)





Д

Е

С

Я

Т

Ь







Д

Е

В

Я

Т

Ь




Ц

И

Ф

Р

А




І

М

Е

Н

О

В

А

Н

Е







О

Д

И

Н




Щ




Д

Е

С

Я

Т

К

О

В

А



IХ. Домашнє завдання

Завдання за підручником: опрацювати параграф 1, виконати №18, №20, №23.

Додаткове завдання: запишіть підряд число, місяць і рік коли Україна офіційно стала незалежною. Яке число ви отримали? Прочитайте його.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка