Тема. «Мистецтво бути людиною»



Скачати 86.09 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір86.09 Kb.

Тема. «Мистецтво    бути    людиною»

Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього.



Слайд 5
Мета: проаналізувати ідейний зміст новели «Останній листок», з’ясувати основні проблеми твору, підвести учнів до думки: уміння робити добро іншим – важливий засіб подолання життєвих труднощів;

формувати вміння  висловлювати судження щодо проблем, що порушуються у творі ;

розвивати вміння аргументувати свою точку зору цитатами з тексту; сприяти вихованню найкращих людських рис,  прагнення робити добро іншим.
Епіграф до уроку«Прагнення робити добро іншому є  засобом подолання життєвих негаразді»  (О.Генрі) Слайд 6
Тип уроку: урок засвоєння нових знань із використанням інноваційних технологій
Хід уроку
1.Організаційний момент

2.Актуалізація опорних знань
Слово вчителя.

Є один латинський вислів: «Люди часто видаються кращими, ніж є насправді». Ми змогли в цьому пересвідчитись, коли вивчали розділ «Детективна література». Ми зрозуміли, що іноді за привабливою зовнішністю чи приємною посмішкою людини приховані зрадливі помисли. Якщо цей вислів застосувати до життя та до творчості американського письменника О.Генрі, то слід перефразувати його навпаки «Люди часто видаються гіршими, ніж є насправді». Адже, чи може викликати симпатію людина, яку звинуватили в крадіжці грошей з банку; яка переховувалася від правосуддя. Суд. Два роки ув’язнення…



«МІКРОФОН»

  • Які у вас залишилися враження про письменника?

    

Бесіда за запитаннями:

На сьогодні ви мали прочитати твір «Останній листок». Скласти план до твору та вміти стисло переказувати текст. Отже,



  • Який за жанром цей твір? (Новела)

  • Що таке новела?

  • Доведіть, що твір «Останній листок» - це новела. (Метод «Прес»)


Прийом «Порушена послідовність»

Завдання : правильно розташуйте пункти плану новели «Останній листок»
«ОСТАННІЙ ЛИСТОК»

1.Останній  шедевр (7)

2.Старий  Берман (6)

3.Сью  біля  хворої (4)

4.Колонія на Грінвич-Вілідж (1)

5.Підступний  пришелець (2)

6.Хвороба  Джонсі (3)

7.Листя  старого  плюща (5) Слайд 2-3


  • Про що твір О.Генрі? (Буктрейлер) Слайд 4


3.Мотивація навчальної діяльності
Постановка проблемного запитання: «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо»,- стверджував О.Генрі. Слайд 7

Завдання нашого уроку полягає в тому, щоб довести правильність чи помилковість цього вислову. Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, що це за мистецтво «бути людиною», яке місце воно займає серед інших видів мистецтв.


4.Сприйняття й осмислення матеріалу.
1. Робота з текстом твору ( вчитель зачитує уривок з новели «Останній листок» від слів: «…12,11,10,9…» до слів Тоді помру і я»)

2. Евристична бесіда:

  • Хто ці дівчата?

  • Як ви можете охарактеризувати їх?

  • На чиєму боці ваші симпатії?

  • А як ви ставитесь до людей, які говорять неправду? Що сказав лікар Cью , а що вона передала  Джонсі? Вона збрехала?

  • У якщо б у вас була можливість звернутися до наших героїнь і висловити своє ставлення до них, що б ви сказали? (Коло думок)

  • Коли  Джонсі дивилася на листки плюща: вона бажала, щоб останній листок швидше зірвався і полетів, чи воліла б, щоб він залишився?

  • Що ж сталося з останнім листком?  Зачитайте уривок з твору.

«Коли розвидніло, Джонсі звеліла підняти штору.  Листок плюща був ще на своєму місці…»

  • Для Джонсі останній листок плюща – це НАДІЯ. Хто ж дарує їй цю надію?

  • О.Генрі не говорить прямо, що Берман намалював листок на стіні. Хто з персонажів твору може це довести. (Двірник)


3. Розповідь  «двірника» від першої особи. Слайд 8


  • У нього не було друзів, які б могли розповісти яким він був. Але іноді звичайні речі, які оточують людину можуть розповісти про неї значно більше. Який предмет знаходився в комірчині Бермана і 25 років чекав

на свого господаря? (мольберт)

  • Цей мольберт і розповість нам про старого художника.


4. Розповідь «мольберта» від першої особи. Слайд 9


  • Берман все життя мріяв створити шедевр, чи здійснилася його мрія?


5. Словникова робота

ШЕДЕВР – твір мистецтва, який може бути зразком. Слайд 10




  • Сью говорить Джонсі: «це і є шедевр Бермана».

  • Хіба на фоні шедеврів світового мистецтва листок Бермана виглядає якось особливо?

  • То чому ж Сью називає роботу Бермана – шедевром?(Це не тільки витвір мистецтва, а набагато цінніша, важливіша річ , бо вона врятувала життя людині!).

  • Чим розплатився Берман за свій шедевр? (Своїм життям).

  • Чи варто було тратити час, сили, здоров’я на нього? Чому? (Малюнок Бермана – це врятоване молоде життя, яке, можливо, в майбутньому, створить не один такий шедевр. Дівчина мріяла намалювати Неаполітанську затоку).


Висновок: мистецтво створене для того, щоб відтворювати життя. Та все ж за будь-яких обставин – хай найжорстокіших! – найвищим мистецтвом є мистецтво БУТИ ЛЮДИНОЮ. Вчинок Бермана – це його мрія, його шедевр.

  • Згадайте слова Сью: «Який стосунок має листя старого плюща до твого одужання?»

  • Чому автор обрав плющ?(Рослина вибрана не випадково: в античній міфології плющ символізував безсмертя і буяння життя) Слайд 11

  • Чому новела називається «Останній листок»? (Коло думок)

  • Яка ідея цього твору? (Вона в образі Бермана: готовність до самопожертви в ім’я іншої людини. Про Бермана можна сказати як і про О.Генрі: він належить до тих людей, які видаються гіршими, ніж є насправді.)


5. Закріплення вивченого.
Дайте оцінку вчинку Бермана за технологією ‘‘ Вибери позицію ‘‘: Слайд 12

 

 



Прихильники першої позиції:

Ми вагаємося з відповіддю, бо, як відомо, герой – це видатна своїми здібностями людина, відважна, самовіддана, яка розуміє небезпеку, але здійснює подвиг. Берман далеко не героїчна постать, він не має видатних здібностей. Але він, ризикуючи власним життям, рятує життя Джонсі. Отже, виходить, він – герой?


Прихильники другої позиції:

Берман – звичайна людина, непоказна, здатна на високий моральний вчинок. Звичайно, він не думав про себе як про героя, коли видирався по драбині, щоб намалювати листок плюща, він не думав про негоду, про трагічні наслідки своєї справи. Він думав тільки про Джонсі.


Прихильники третьої позиції:

Вчинок Бермана – це вчинок людини, якій нема що втрачати; у нього немає сім‘ї, немає улюбленої справи, нема для чого жити. Можливо, таке життя йому вже давно набридло. Можливо, він і не думав, що захворіє в ту холодну ніч.


Вчитель: Так, Берман – самотня людина. Але ви пропустили важливу деталь: він сприймає себе як ‘‘ сторожового пса ‘‘, який повинен захищати дівчат, отже, він ПОТРІБЕН Сью і Джонсі, у нього є про кого піклуватися. Значить, йому є що втрачати.
Розглянемо ілюстрацію до оповідання художника Г. Кузнєцова. Слайд 13

  • Який епізод з твору вона ілюструє ?

  • Чи могли б ви ‘‘ відтворити ‘‘ думки Бермана у ці хвилини? Чи думав він про смерть? (Ні, звичайно. Він, як буркітливий дідок, міг би бубоніти собі під ніс:‘‘ Бідолашне дівчисько! Вбило собі в голову дурниці! Листок упаде – і вона помре! Ото дурниці! Листок я ще спроможний намалювати. Ану побачимо, що ти вранці заспіваєш, коли побачиш, що листок тримається?! Клятий вітер…І дощ періщить…Нічого. Ти обов‘язково видужаєш, Джонсі, моя люба дівчинко. І ми всі виберемося звідси! ‘‘)


6. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
А тепер, я вважаю, ми можемо відповісти на запитання, поставлене на початку уроку. Чи «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо»,- як стверджував О.Генрі.

Робота за притчею Бруно Ферерро «Троянда»

Австрійський поет Рільке якийсь час жив у Парижі. ІЦодня дорогою до університету він разом зі своєю приятелькою француженкою переходив дуже людну вулицю.

На розі цієї вулиці сиділа вже старша жінка і просина милостиню у перехожих — завжди на тому самому місці, нерухомо, як статуя, з простягнутою рукою й опущеними до землі очима.

Рільке ніколи не давав їй милостині, а його приятелька часто знаходила для неї якийсь гріш.

Якось француженка спитала поета:


Наступного дня Рільке прийшов з гарною трояндою, що лиш почала розпускатися, і дав її убогій жінці. Раптом жебрачка підняла очі, подивилася на поета і, жестом затримавши його, з зусиллям підвелася, схопила його за руку й поцілувала її... І пішла, притискаючи троянду до грудей.

Цілий тиждень ніхто її не бачив. А потім жінка знову сиділа на тому самому місці — мовчазна, нерухома, як і раніше.



  • Чого потребувала жебрачка?

  • Чому саме Рільке вдалося її зрозуміти?


Підсумкове слово вчителя. Життя – дивна штука! Іноді хтось потребує одного лагідного слова, щоби забути образу і витерти сльози, або від одного листка може залежати чиєсь життя, чи невдаха виявиться генієм. Тож будьмо уважними до людей, що нас оточують! Можливо поряд є той, хто вас так любить і поважає, а ви цього не ціните! Можливо хтось поряд потребує не матеріальної, а саме духовної підтримки! Тож будьмо уважні!

Я щиро вірю в те, що ви виростите добрими і милосердними, щирими і співчутливими і обов’язково в житті кожен із вас створить свій шедевр, який можливо врятує чиєсь життя!

 
7. Домашнє завдання: написати «Лист до героя» (до автора).
Додаток

Вправа ‘‘ Мікрофон ‘‘. Чому навчила мене новела?


  • Любов, добро повинні бути не на словах, а на ділі.

  • Не треба вірити в якісь вигадані самим прикмети.

  • Людина не повинна піддаватися хворобі, ліки не допоможуть, якщо

людина втратить смак до життя.

  • Як часто не співпадають зовнішність і внутрішні якості людини!

  • Хотіти вмерти – це великий гріх!

  • Важливо вміти тримати себе як Сью після розмови з лікарем ( вона плаче,

бо шансів вижити у Джонсі мало, але в кімнату до Джонсі заходить, витерши сльози і насвистуючи веселий мотивчик).

  • Не слід ніколи клеїти на людину ярлики – ‘‘ п‘яниця ‘‘ ‘‘ невдаха ‘‘ – ми не

знаємо людину до глибини.

  • Страшно, коли людина п‘є, нівечить свій талант.

  • Як це гарно – подарувати людині  надію, віру в себе, в свої сили.



Вірш Л.Костенко:

І все на світі треба пережити

І кожен фініш –це, по суті, старт.

І наперед не треба ворожити.

І за минулим плакати не варт…

Хай буде все небачене побачено,

Хай буде все пробачене пробачено.

Хай буде вік прожито як належить.

На жаль, від нас нічого не залежить.

А треба жити. Якось треба жити.

Це зветься досвід, витримка і гарт.

І наперед не треба ворожити.

І за минулим плакати не варт.

Хай буде все небачене побачено,

Хай буде все пробачене пробачено.

Єдине, що від нас іще залежить,



Принаймні, вік прожити як належить.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка