Тема: Міфи Еллади



Скачати 138.55 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір138.55 Kb.







Клас 6-А Дата:
Тема: Міфи Еллади

Мета: (навчальна) поглибити знання міфології давніх греків, перевірити розуміння міфів «Деметра і Персефона»,, «Нарцис», «Дедал та Ікар», «Орфей і Еврідіка», пояснити вплив давньогрецької міфології на світову культуру в цілому, здійснювати міжпредметні і міжлітературні зв'язки;

(розвиваюча) розвивати увагу, усне мовлення, вміння швидко орієнтуватись у матеріалі. чітко і коротко викладати свою думку;

(виховна) виховувати кращі моральні якості, любов до читання.

Методи: евристична бесіда, метод ілюстрації, практичні вправи, виразне читання, постановка проблемних питань.

Обладнання: учнівські ілюстрації до прочитаних міфів, мультимедійний проектор, компьютер, слайдові презентації «Нарцис», «Деметра і Персефона».»Дедал та Ікар», «Орфей та Еврідіка», відеопрезентація «Орфей та Еврідіка», уривок мультфільма «Персефонна», аудіозаписи «К.В.Глюк. Мелодія («Орфей та Еврідіка»)» та «Ш. Каллош. Політ Ікара», «Грецька мелодія»;

Міжпредметні зв’язки: художня культура, музичне мистецтво, українська література.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Форма проведення: урок – заочна екскурсія.
ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності:

Доброго дня!

Сьогодні у нас з вами урок позакласного читання, який я пропоную провести у формі заочної екскурсії до кращих музеїв світу. Ви любите екскурсії? (Так) Але для того, щоб розпочати нашу екскурсію, потрібен квиток, отримати його ми зможемо, розгадавши закодоване послання.

Слайд 1, 2, 3

Хто зумів розтлумачити це послання? Що у ньому закодовано?



(Давньогрецька міфологія – ключ до світової культури)

ІI. Повідомлення мети та теми уроку:

Це дійсно так. На попередніх уроках ми пересвідчились, що міфи про Прометея, Геракла надихали і продовжують надихати митців усього світу на створення літературних, живописних, скульптурних та кіно-шедеврів. І сьогоднішній урок дозволить вам поглибити свої знання з грецької міфології та ще раз підтвердить те, що ця міфологія – скарбниця світової культури.



Слайд 4

Розгорніть, будь ласка, зошити і запишіть число і тему нашого уроку – Міфи Еллади.

Ми з вами говоритимемо про декілька найпопулярніших давньогрецьких міфів в історії людства. Ви читали їх дома і намалювали до них ілюстрації. Давайте назвемо назви цих міфів.

(Діти називають назви, вчитель демонструє виставку малюнків.)



ІІI. Робота над темою уроку:

  1. Театралізація

Вчитель: Цей урок обіцяє бути дуже незвичайним, адже нас бере під свою опіку одна з 9 муз – прекрасна Калліопа, муза епосу, оскільки міфи – це епічні твори.

Слайд 5

( з’являється муза)

Муза: Я чула, називали тут моє ім’я. Що вам потрібно, смертні?

Вчитель: О, Калліопо, ми благаємо тебе, допомогти у дивних наших мандрах. Побачити Елладу давню очима тих, хто був до нас, ми нині хочемо, пробач наше зухвальство.

Муза: Допоможу із радістю, бо я люблю навчання і людей розумних.

Вчитель: А чого навчать нас міфи?

Муза: Міфи, на відміну від казки, не мають на меті повчати людину. Вони створені, щоб розповісти про створення світу та богів, відомих героїв та їх пригоди. Проте міфи все одно ненав'язливо навчають людину. Міф про царя Мідаса вчить не бути жадібними, міф про Пігмаліона та Галатею — вірити у свою мрію. За свої недоліки герої міфів можуть бути покарані, а за подвиги — винагороджені богами. Але марна справа —. шукати справедливості у їх вчинках, бо боги — як люди: необ'єктивні та емоційні. У цьому ви переконаєтесь не раз.

Нас кличе подорож, ось перший міф для вас (муза сідає)



  1. Бесіда за змістом прочитаного

Слайд 6,7 Міф «Деметра та Персефона»

Вчитель: Перед вами дві шановані грецькі богині – Деметра і Персефона, мати і донька. Давайте ж познайомимося із ними ближче.

• Хто така Деметра? (Богиня родючості і хліборобства) Правильно, діти сьогодні за кожну правильну відповідь я даватиму вам символічний діамант, після уроку кожен з вас зможе їх обміняти на оцінку.

• А Персефона хто? (Донька Деметри і Зевса, богиня підземного царства)

• Як ще по-іншому, називала свою дочку Деметра? ( Кора)

• Хто такий Аід? (Бог підземного царства, царства мертвих.)

• Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Ероту вистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.)

Аїд вирішує вкрасти Персефону, ось як це уявляв собі італійський скульптор Берніні

Слайд 8


  1. Мультимедійна хвилинка

А зараз я пропоную вам переглянути маленький уривок з мультфільму, у якому розповідається початок історії Персефони і Аїда

Відеомультфільм

  1. Бесіда за замістом прочитаного

• Що сталося з Деметрою після викрадення Персефони? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей. Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів'яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)

• Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов'яли квіти, повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)

Під час пошуків своєї доньки Деметра у вигляді простої жінки обходила мало не півсвіту. Яка пригода сталася з нею в одному із сіл? (пригода з вівсяною юшкою)

• Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила на ящірку)

Як ви бачили, Деметра дні і ночі шукала свою дитину, а підступний і закоханий Аїд думав. як залишити дружину у своєму царстві назавжди. Це йому вдалося? Яким чином? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату у підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.)

Дізнавшись про з’їдений Персефоною гранат, Деметра впала у відчай і попросила про втручання Зевса



Слайд 9

• Як мудрий Зевс розрішив суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір'ю Деметрою, а одну третину — у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)



  1. Проблемні питання

Слайд 10

• Які природні явища пояснюється у міфі (виверження вулкану на острові Трінакрія (Під островом у кам'яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум'я), зміна пор року)

• Доведіть, що даний текст є міфом (пояснюється виверження вулканів, зміна пор року, поява птахів, плазунів)
Слайд 11Міф «Дедал та Ікар»

• Яка тема цього міфу, тобто про що у ньому розповідається? (розповідь про талановитого митця Дедала і трагічну смерть його сина Ікара)

• Ким за професією був Дедал? (Митцем, різьбярем, будівничим)

• Чому жерці у храмах прив'язували Дедалових дерев'яних богів? (Щоб не повтікали, бо виглядали як живі.)



  1. Літературний диктант.

А зараз я пропоную вам провести літературний диктант. Я читатиму текст, де є пропущені слова. Всього їх буде 12. Ваше завдання записати ці пропущені слова у свої зошити. Потім я зберу у 7 учнів зошити і наша шановна гостя, муза, допоможе мені перевірити їх.

Літератуний диктант «Одним словом»

У Дедала був талановитий учень, його небіж …… Так трапилось, що підліток загинув, він…. У нещасті звинуватили Дедала і засудили митця до……. Дедал відправився на острів….., де правив цар ……. На острові майстер одружився, у нього народився син, якого назвали…… Тим часом царське подружжя спіткала жахлива біда, у них народився син-чудовисько на ім’я……. Потворними хлопчика робили хвіст і голова…… Дедал отримав завдання побудувати хитромудрий палац, велетенський ……. Майстер мріяв повернутися додому, проте цар тримав його як невільника. Тоді Дедал знайшов шлях для втечі – це……..Митець змайстрував крила з пір’я і …. Першим у день втечі мав летіти….



(ключ: Талос, впав з висоти, вигнання, Крит, Мінос, Ікар, Мінотавр, бика, лабіринт, небо, воску, Дедал)

• Як ви знаєте, Ікар загинув, чому? (Він не послухав батьківської перестороги і піднявся високо до сонця.)

• А чому Ікар не послухав батька, невже він був таким поганим сином? (Він захопився відчуттям лету)


  1. Перегляд ілюстрацій до твору

Міф «Дедал та Ікар» широко представлений у пам'ятках світового мистецтва. Розгляньте деякі з них.

Слайд 12-17

Не лише художники та скульптори відтворювали образ нерозважливого Ікара, серед письменників та поетів багато хто використовував у своїй творчості цей образ, роблячи його вічним. Цікавою є поетична спроба нашої сучасниці Олени Карпенко, яку я пропоную вам зараз послухати у виконанні вашої однокласниці Дарини.(Під музику «Ікар» Ш.Каллоша)



  1. Виразне читання

Слайд 18+музика «Ікар»

Я сонця жовток випити можу,

І хочу розвіяти хмари волоссям,

Та крила – занадто важкая ноша

Для того, хто ще не літав досі.

Я - батьковий син! я не можу - в рамках,

Я хочу все вище – до сонця хочу!

Я небо як матір кохав змалку,

А піт – разом з воском розтопленим – в очі.

Нехай терпнуть руки – до жару, до дзвону,

Хай вискочить серце, хай висохне слина.

Я хочу пізнати цю мить невгамовну.

Останнюю мить! Перед самим падінням.


  1. Проблемні питання

Слайд 19

• Яку одвічну мрію людства втілено у цьому міфі? (Мрію про підкорення небесного простору)

• Які географічні назви знаходять своє пояснення у переказі? (Названі на честь героя міфу острів Ікарія та Ікарійське море)

• Чому у віках залишилося ім'я нестримного Ікара, а не розумного, талановитого Дедала? (Ікар є втіленням непереможного потягу до неба, за яке він ладен був віддати своє життя.)



  1. Словникова робота.

Ми з вами говорили на попередніх уроках про те, що давньогрецька міфологія подарувала нам багато афоризмів, крилатих слів, власних назв, що вживаються у переносному значенні. Зверніть увагу, ім’я Ікар стало вживатися для позначення людини високих ідеалів, здатної на самопожертву.

Продовжуємо нашу екскурсію.



  1. Перегляд ілюстрацій

Слайд 20

Ми потрапили з вами у виставкову залу, присвячену міфу про Нарциса. Давайте переглянемо картини (вчитель називає прізвища художників)



Слайд 21-24

На одній з картин ви бачили поруч із Нарцисом жінку, хто це? (Німфа Ехо)

Яку особливість мовлення мала ця німфа? (Вона могла лише повторювати за кимось слова, сама говорити не могла, це була кара Гери)


  1. Фізкультхвилинка

Слайд 25+мелодія «Греческая»

Зараз я пропоную перевірити ваші знання за допомогою інтелектуальної фізкультхвилинки. Я говоритиму про міф «Нарцис». а ви маєте уважно слухати. Якщо ви погоджуєтесь зі мною, витягніть зімкнені у замок руки догори. якщо не погоджуєтесь – струсіть руки донизу, якщо раптом ви не знатимете відповіді – присядьте.



Матір Нарциса була звичайною жінкою. –

Її звали Ліріопея +

Одного разу вона пішла до сліпого віщуна, якого звали Тіресій. +

По дорозі зустріла Геракла і підказала йому шлях до саду Гесперід. -

Ліріопея хотіла дізнатися, чи довго житиме її син. +

Тіресій сказав, що Нарцису належить виконати 10 подвигів. –

Дякую, сідайте. Я бачила, хто з вас впевнено відповідав, а хто часом помилявся.

Насправді, мати Нарциса була німфою, вона дійсно ходила до Тіресія, і отримала дивне пророцтво. Яке, хто мені нагадає? (Віщун сказав, що \ Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить.)


  1. Бесіда за прочитаним

Слайд 26

• Що понад усе любив Нарцис? {Полювати, блукати у лісі)

• Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо) ,

• За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат)

Як ви знаєте, Нарцис загинув від виснаження, оскільки не зміг відірватися від власного зображення. А він зрозумів в кінці кінців, хто ж то відбивається у плесі води. (Так)

Тіло юнака перетворилося на квітку, а що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.)



  1. Проблемні питання

Слайд 27

• Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса.)

• Яка головна ідея цього міфу? (засудження самолюбства, егоїзма, неспроможності любити)


  1. Словникова робота.

Міф про трагічну долю Нарциса був дуже популярний не тільки у давнину. Легенда про горду людину, яка любить лише себе саму, широко відома і в наш час.

У сучасній мові нарцисом (у перен. знач.) називають самозакохану людину.



  1. Бесіда за прочитаним матеріалом

Слайд 28

Останнім на сьогодні я пропоную вашій увазі зал, де зібрані твори мистецтва, що присвячені найромантичнішому міфові - «Орфей та Еврідіка».

• Чиїм сином був Орфей? (Музи Калліопи і річкового бога Еагра, існує версія, що батьком був сам бог Аполлон)

• Що подарував бог Аполлон Орфею? (Кіфару, або ліру)

• Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе на землі завмирало, слухаючи його.)

Орфей зустрів німфу Еврідіку, молоді люди покохали одне одного і вирішили одружитися. Проте бог шлюбу Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки, чому? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.)

• Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.)

• Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих.)

• Чому Харон і пес Кербер дозволили співцю пройти у підземне царство? (Вони були зачаровані його співом.)

• За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючись назад)



  1. Мультимудійна хвилинка

Історія закоханих надихала багатьох композиторів. Проте, мені здається, найкращий музичний твір належить Крістофу Віллібальду Глюку. я пропоную вам зануритись у цю мелодію і ще раз пригадати трагічну історію Орфея та Еврідіки.

Відеофрагмент «Орфей та Еврідіка»

• Чому озирнувся Орфй? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає)

Сучасна російська поетеса Арома Булатова має іншу, не менш цікаву версію, пропоную вам її послухати у виконанні вашої однокласниці Лариси.


  1. Виразне читання.

Слайд 29

Семизвучная пела кифара –


Слух имеющий, всякий пленён.
Пали ниц перед трепетным даром
И Аид, и суровый Харон.
Шли на голос прозрачные лики
Из покинувших бренную жизнь.
...И дрожащая тень Эвридики
Умоляла тебя: «... Обернись!»
Ты не знал. Было ей очевидно,
(И от боли стонало в груди),
Что из тёмного царства Аида
Должен выйти был кто-то один...

  1. Бесіда за змістом прочитаного

Любов Орфея до Еврідіки була надзвичайно сильною, він не міг забути її протягом усього свого життя. Почав сторонитися жінок, усамітнився і так тривало до того часу, поки не побачили його вакханки. Роззлючені жінки не могли пробачити співцю його байдужість до них і вбили Орфея.

• Як безсмертні боги покарали вакханок за вбивство Орфея? (Перетворили жінок на дерева.)



  1. Проблемні питання

Слайд 30

• Як увічнилась пам'ять про Орфея? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно на небі — її можна побачити як сузір'я Ліри.)

• Чого навчають нас цей міф (Не сумніватися, вірити у можливість щастя і вічних почуттів).


  1. Словникова робота

Сьогодні орфеями у переносному значенні називають чудових музикантів та співаків.
Слайд 31

ІV. Підведення підсумків уроку

  1. Вправа «Вибір»

Міфи, про які ми сьогодні говорили, безумовно, залишили у ваших душах слід. Давайте з’ясуємо який:

  • У млинок кидаємо ту інформацію, що вас розважила

  • У смітник – неправильний, на вашу думку, вчинок героя

  • У валізу - те, що візьмете собі у життя

  1. Театралізація з елементами пропагування читання

Муза: Потішили сьогодні ви мене, бо добре знаєте Еллади міфи. Їх так багато, стільки книг! (підходить до виставки книг)

Ось книги ці, в них золоте зерно, хай в душах ваших проросте воно і забуяє дивним пишним садом.



Слайд 32

V. Оцінювання

1.Вправа «Збір діамантів»

Слайд 33

VІ. Домашнє завдання: підготуватися до т/о

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка