Тема. Максим І Мирослава – сміливі, мужні патріоти; краса їхніх почуттів. Тугар Вовк. Осудження зради громаді заради збагачення. Викриття жорстокості, моральної звироднілості, духовної ницості загарбників (Бурунда) Мета



Скачати 140.49 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір140.49 Kb.

Тема. Максим і Мирослава – сміливі, мужні патріоти; краса їхніх почуттів. Тугар Вовк. Осудження зради громаді заради збагачення. Викриття жорстокості, моральної звироднілості, духовної ницості загарбників (Бурунда)

Мета: навчити учнів характеризувати образи персонажів, підтверджуючи думки цитатами з тексту, удосконалювати навички складання плану характеристики літературного героя, провести аналогію з сучасним життям; виховувати учнів на прикладах позитивних літературних героїв.

Обладнання: ілюстрації – портрети героїв повісті, схема плану характеристики літературного героя.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Бесіда за питаннями.

- Коли вперше, читаючи твір, дізналися про Захара Беркута?

- Що єднає прізвище Захара з назвою птаха?

- Чому Захар Беркут мав авторитет серед тухольців?

- Як Захар реагує на шкоду, яку завдає Тугар Вовк громаді?

- Які сили допомагають Захарові Беркуту прийняти правильне рішення і подолати ворога?

- В чому вбачав тухольський ватажок смисл свого життя?

- До якої справи Захар мав хист?

- Чому Захар Беркут не погодився на пропозицію Тугара Вовка обміняти полоненого Максима на вихід татар з котловини? Що в цей період відчував старий Беркут?

- Чи можна його засуджувати за таке ставлення до свого сина?

- Якими були останні слова Захара Беркута? Що він пророкував для майбутнього покоління?

- Чим повчальний образ Захара Беркута?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Робота над характеристикою образів

Образ літературного героя. Мирослава

а) Слово вчителя.

Художній твір пишеться і читається людиною, і саме людина перебуває в його центрі, тому вивчення персонажів посідає особливе місце в аналізі тексту. Позитивні образи повісті «Захар Беркут» наділено найкращими рисами характеру, поведінки і зовнішності. Вони в сучасного читача викликають повагу, захоплення та симпатію. Це – люди, в яких гармонійно поєдналися моральна і фізична краса. Такою в повісті є Мирослава.

б) Бесіда за питаннями.

- Якою ви уявляєте Мирославу?

- Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?

- Як Мирослава поводила себе під час полювання?

- Через що дочка не зрозуміла свого батька? Як вона сприймала його зраду?

- Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?

- Яким чином Мирослава намагалася визволити Максима з неволі?

- Як Захар Беркут ставився до Мирослави?

- Чому Мирослава не могла перебувати з батьком у ворожому стані?

- Як Мирослава поставилась до загибелі батька?

- Чи будуть, на ваш погляд, щасливими Максим і Мирослава?

- Як автор ставиться до героїв твору?

2.Порівняльна характеристика Максима і Тугара Вовка.

Максим і Тугар Вовк – представники антагоністичних таборів. Вони різні, але у дечому і схожі. У чому ж їхня схожість? (Усвідомлення своєї сили, почуття власної гідності, сміливість, витривалість, залізна воля; розум і кмітливість, бажання повнокровного життя).

Ці позитивні риси підпорядковані абсолютно різним життєвим принципам. Яким саме?

Максим


Визнання рівності між людьми;

найвищий ідеал – влада громади;

любов до рідної землі;

вірність давнім звичаям;

чесність і справедливість;

відвертість.

Тугар Вовк

Почуття своєї вищості, зарозумілість;

найвищий ідеал – влада власника;

відсутність почуття патріотизму;

зневага до народних звичаїв, віри;

підступність і хитрість;

жорстокість.

Ставлення автора до Максима і Тугара Вовка викликає в читача відразу до персонажа. Прізвище Вовк повністю імпонувало його вовчій натурі. Авторська характеристика Тугара Вовка підсилюється його самохарактеристикою: «…Тугар Вовк – се не тухольський вовк, він тухольським ведмедям зуміє показати «зуби».

Через протиставлення в повісті цих дійових осіб підкреслено думкою, що в світі споконвіку бореться добро зі злом, і добро неминуче перемагає, хоча, буває, і ціною великих втрат.

3.Характеристика негативних персонажів(Пета, Бурунда ).

Хани Пета і Бурунда- історичні постаті. Це- керівники нападу ординців на Русь. (Використовуючи план характеристики образів, пропонуємо учням схарактеризувати негативних персонажів).

План- характеристики Бурунди

1.Бурунда-бегадир-керівник монгольського відділу.

2.Портрет героя.

3.Риси характеру:

а) егоїстичний;

б) жорстокий;

в) зарозумілий;

г) підступний;

д) брехливий;

е) цілеспрямований;

є) вольовий.

4) Бурунда-герой ворожого табору.

V. Підсумок уроку

- Чи допомагають другорядні персонажі розкрити характер головного героя?

-Що таке зрада? Чи можна її виправдати? Перелічіть риси, характерні для позитивних і негативних персонажів твору.

VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання

Виділити у тексті описи природи; виписати із твору архаїзми та діалектизми.



Тема. Провідна думка повісті- сила народу в єдності, згуртованості, відданості своїй Батьківщини. Роль пейзажів у повісті. Архаїзми та діалектизми у творі

Мета: навчити учнів розкрити головну думку творів;провести дослідження роль описів в природі у повісті; формувати науковий підхід до розгляду художнього твору, виховувати високо моральні етичні якості, та патріотичні почуття.

Обладнання: схема міні-дослідження, ілюстрація до книги І.Франка «Захар Беркут» (художник В. Литвиненко).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань у формі літературного диктанту за твором І.Франка «Захар Беркут»

Завдання диктанту



  1. Основний рід діяльності тухольців. (Скотарство)

  2. І.Франко у творі називав Максима дитям … (Гір)

  3. Назва великого кам’яного стовпа. (Сторож)

  4. Сила природи, до якої найчастіше звертався З.Беркут. (Сонце)

  5. Мирослава могла вільно рухатися у ворожому стані за допомогою …(Персня)

  6. «Життя в неволі нічого не варте – краще смерть», - так зазначав … (Максим)

  7. Під час битви тухольців з татарами З.Беркут займався … (Лікарською справою)

8.Характер, проявлений Мирославою у поєдинку з ведмедицею. (Безстрашність, стійкість, рішучість)

9.Режисер, який екранізував твір І.Франка «Захар Беркут»? (В.Іванченко на Київській кіностудії ім.. О.Довженка)

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку


  1. Робота зі схемою «Провідна думка твору» (Схема записана на дошці)

Провідна думка повісті

Єдність Відданість

Згуртованість



Народ

( До кожної ознаки підбираємо цитати, учні виразно їх зачитують, записують у зошиті).

Єдність. Жити, працювати для громади, боротися за її добробут – найпочесніший обов’язок. Єдині були тухольці і в боротьбі з монголами, думали не лише про себе, а й про сусідні села, яким загрожувала небезпека. Захар Беркут у передсмертній промові переконує тухольців, що їхня сила в братерській згоді і єдності.

Згуртованість І.Франко створює груповий образ молоді, яка прийшла на допомогу тухольцям. Згуртованими були тухольці, готуючись до страшного бою з ворогом.

Відданість. Багато мандруючи, Захар Беркут набрався життєвої мудрості і вирішив «віддати ціле своє життя на поправу і скріплення добрих громадських порядків у своїй рідній Тухольщині».

Відданість своєму народові, громаді у Максима проявляється, передусім, тоді, коли він попадає у полон.

Мирослава, дізнавшись, що її батько – зрадник, переходить на бік тухольської громади.


  1. Слово вчителя.

Повість «Захар Беркут» - поетичний гімн могутності згуртованого, пройнятого єдиним прагненням колективу людей, здатного перемогти найбільші труднощі, найсильнішого ворога. І Франко закликає народ до єдності, спільних прагнень до кращого майбутнього. Письменник сповнений віри в силу народу, який колись доб’ється кращого життя. «Щаслив, кому судилось жити в ті дні! Се будуть гарні дні, дні весняні, дні відродження народного», - говорив Франко «золотими словами» Захара Беркута.

3. Міні – дослідження ролі описів природи у творі (робота в групах)

- Пропонуємо учням план міні – дослідження.

1. Прикарпатський колорит.

2. Природа -мати.

3. Природа – воїн.

(Учні в групах підбирають відповідний матеріал з тексту, обговорюють його; з узагальненням виступає доповідач).

4. Робота з підручником.

Опрацювання статті «Архаїзми, діалектизми»

Учні зачитують виписані вдома діалекти та афоризми.



ІV. Підсумок уроку. Оцінювання

V. Домашнє завдання

Написати домашній міні-твір за твором І.Франка на одну з тем:

«Захар Беркут – патріот Руської землі»,

«Що я думаю про зрадника Тугара Вовка»,

«Сила народну – в єдності».

Тестові завдання

1. Події у повісті І.Франка відбуваються:

а) в Карпатах;

б) на Волині;

в) на Херсонщині.

2. Події, описані в повісті «Захар Беркут», відбуваються:

а) 988 року;

б) 1241 року;

в) 1421 року.

3. Бабуся розповідала онукові про:

а) різноманітних міфологічних істот, які жили в лісі;

б) набіги монголів;

в) мужнього старця – чаклуна.

4. Діти називали розповідь бабусі:

а) міфом;

б) легендою;

в) байкою.

5. Як називали тухольці свою громадську раду?

а) віче;

б) копа;


в) нарада.

6. Тугар Вовк – це:

а) сільський староста;

б) боярин;

в) воєвода.

7) Мирослава, перебуваючи разом з батьком і гостями на полюванні, була схожа на:

а) берізку;

б) тополю ;

в) калину.

8. Пізнайте героя за його портретом: «Плечистий,підсадкуватий, з грубими обрисами лиця і грубим, чорним волоссям»:

а) Тугар Вовк;

б) Максим Беркут ;

в) Захар Беркут.

9. Хто допоміг Мирославі урятуватися у нерівному двобої з ведмедицею?

а) Батько Тугар Вовк ;

б) Захар Беркут;

в) незнайомий парубок Максим Беркут.

10. Максим, вперше побачивши Мирославу, назвав її:

а) лісовою красунею;

б) дивною дівчиною ;

в) смарагдовим чудом.

11. Яка риса характеру виявилась у Максима тоді, коли Тугар Вовк при людях подякував йому за допомогу своїй дочці Мирославі?

а) гордість;

б) скромність;

в) улесливість.

12. І. Франко зазначив, що у Максима серце було, як:

а) щире золото;

б) міцна скеля;

в) яскрава зірка.

Тести

1. У селі Тухлі приблизно душ:

а) сімсот;

б) півтори тисячі ;

в) двісті п’ятдесят.

2. Основним заняттям тухольців було:

а) полювання ;

б) рибальство ;

в) скотарство.

3. Чим пишалися тухольці?

а) вмінням виробляти глиняний посуд;

б) великим водоспадом;

в) гірським проходом.

4. І.Франко називає Максима дитям:

а) полонини ;

б) гір ;

в) тухольських лісів.

5. Кому з героїв твору належать слова: «… тухольська громада судить по справедливості, а справедливому судові хіба стид піддається?»

а) закличникам ;

б) Максиму ;

в) Т.Вовку.

6. При вході до кожного дворища тухольців стояли:

а) дві липи;

б) лави;


в) стовпи.

7. Тугар Вовк, побачивши Сторожа біля входу до «кам’яної брами», відчув:

а) радість на душі;

б) холод за плечима;

в) тепло біля серця.

8. Для Мирослави «кам’яна бримка», яку зробили тухольці, вважалася:

а) граціозною;

б) страшною;

в) дивовижною.

9. Дорога річ, яка була у кімнаті Мирослави, - це:

а) металеве дзеркало;

б) шкіра ведмедиці, з якою боролася дівчина;

в) книга часів Ярослава Мудрого.

10. Кому з героїв належать слова: «… на чистім полі вони проти нас, мов миш проти кота»?

а) Максиму;

б) Тугару Вовку;

в) Бурунді.

11. Щоб спастися від монголів, Максиму з товаришами треба було потрапити до :

а) лісу;

б) річки;

в) Сторожа.

12. За що Максим дорікав сонцю? Бо воно:

а) перестало бути добрим;

б) висушило гірську річку;

в) пекло полоненого тухольця.

Тести

1.Кому з героїв належать висловлювання: «Раз умирати кожному, але славно вмирати – се не кожному случається»?

а) одному з лучників;

б) Захару Беркуту;

в) Максиму.

2. Обов’язковою атрибутикою кожної громади було:

а) трембіта;

б) князівська грамота;

в) хоругва.

3. Як називали тухольці Мирославу, коли та зненацька приїхала до них у вивернутому монгольському кожусі:

а) мудрою і винахідливою;

б) прегарною і сміливою;

в)винахідливою красунею.

4. Через що тухольці вимушені були залишити своє поселення?

а) перелякалися монголів;

б) для звільнення Максима з неволі;

в) щоб здійснити план Максима.

5. Який план боротьби з ворогами запропонував Захар Беркут тухольській громаді?

а) заблокувати вихід з улоговини й морити ворога голодом;

б) потопити ворогів у котловині;

в) уночі оточити табір монголів і спалити їх живцем.

6. Чого найбільше боявся Бурунда?

а) загинути без бою, без слави;

б) померти мученицькою смертю;

в) потрапити в полон до тухольців.

7. Які віщі сни снилися Захару Беркуту?

а) про смерть сина Максима;

б) про одруження Максима з Мирославою;

в) про небезпеку і про Сторожа.

8. Яку роль відігравав Сторож у знищенні ворога?

а) повернув вбивчий потік води на ворога;

б) надихав тухольців на боротьбу;

в) відлякав ворога своїм зовнішнім виглядом.

9.Хто, за легендою, перетворився на кам’яного Сторожа?

а) Морана, богиня смерті;

б) цар велетнів;

в) один з велетнів.

10. Кого з персонажів повісті «знали не лише як чудового лікаря, що лічить рани й всякі болісті, але й не менше як чудового бесідника та порадника»?

а) Максима Беркута?

б) Захара Беркута;

в) князя Данила Романовича.

11. Якою була головна мета тухольців у боротьбі з монголами?

а) відбити ворога від свого села;

б) переманити ворога на свою сторону;

в) розбити його вщент.

12. Яку власну ідею висловив І.Франко в кінці повісті?

а) народ завжди пам’ятатиме громадський подвиг Захара Беркута;

б) ніколи серед українського народу більше не буде зрадників;

в) земля, яка має таки героїв, здатна відродитися.

Тести

1. Чим Захар Берку причарував до себе людей?

а) своєю силою і кмітливістю;

б) наполегливістю і суворістю;

в) мудрістю і досвідом.

2. За віруваннями наші предки – тухольці були:

а) язичниками;

б) християнами;

в) мусульманами.

3. Захар Беркут був прихильником віри:

а) старої;

б) нової;

в) одночасно двох.

4.Що намагався застосувати Захар Беркут у боротьбі з монголами:

а) воду;

б) річковий пісок;

в) пушки.

5. Тухольці спихали монголів з одного становища за другим у воду, немов:

а) трава під косою;

б) огонь, пущений по скошеній сіножаті;

в)каміння, що сиплеться зі скелі.

6. Яким чином Бурунда хотів помститися Максиму:

а) втопити молодця;

б) зарубати сокирою;

в) підстрелити.

7. Захар Беркут, звертаючись до громади, зазначив, що вона отримала перемогу над ворогом завдяки:

а) згоді оборонців і дружбі;

б) воді і метавкам;

в) Максиму і Мирославі.

8.Останній погляд Захара Беркута перед смертю був на:

а)сонце;

б) громаду;

в)Максима з Мирославою.

9. Хто кликав на спочинок Захара Беркута після бою?

а) Мирослава;

б) Сторож;

в) тухольська громада.

10. В останній промові до громади Захар Беркут наголосив про:

а) необхідність оберігати Сторожа;

б) дружнє і впорядковане життя тухольців на майбутнє;

в) вшанування пам’яті тих, хто загинув.

11. Щасливі дні майбутнього життя захар Беркут уважає:

а) сонячними;

б) весняними;

в) яскравими.

12. Яка головна думка твору?

а) добро завжди перемагає зло;

б) щире і ніжне кохання – безсмертне;



в) сила народу – в єдності.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка