Тема. М. Стельмах. “Гуси-лебеді летять”. Єдність світу природи й світу дитячої душі. Символ образу гусей-лебедів



Скачати 81.29 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір81.29 Kb.
ТипУрок

Тема. М. Стельмах. “Гуси-лебеді летять”. Єдність світу природи й світу дитячої душі. Символ образу гусей-лебедів



Мета: охарактеризувати світ природи та світ дитячої душі; пояснити роль образного бачення світу в житті людини, розкрити символіку образу лебедів; розвивати вміння визначати художні засоби твору та їхню роль,

виховувати почуття гуманності , любові до природи



Цілі уроку

Учні знатимуть:

особливості мови твору; зміст поняття символ.



Учні вмітимуть:

пояснювати, як у творі поєднується світ природи і світ людини; розкрити роль зорових і слухових деталей, алегоричний зміст образу лебединої зграї; висловлювати власне ставлення до прочитаного;



відрефлексувати та оцінити роботу у групах.
Тип уроку: засвоєння та формування знань
Обладнання: ілюстрації учнів до твору, презентація « Дитинство М.Стельмаха», уривки із кінофільму «Гуси – лебеді летять», опорна схема,

додатковий матеріал « Теорія літератури»


Методи, прийоми, форми роботи:  евристична бесіда, робота з текстом, робота в групах, робота з асоціативно – логічною схемою, прийоми « Кутки», « Творча візія».

Епіграф


Люби природу не як символ

Душі своєї,

Люби природу не для себе,

Люби для неї.

М Рильський
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань


  1. Уявна зустріч з письменником М. Стельмахом.( Презентація)

  2. Прийом «Кутки» (перевірка прочитання учнями тексту)

Кутки

( За повістю М. Стельмаха «Гуси – лебеді летять»)


1.Таємниче слово, яке сказав Михайлик лебедям, було: « Щастя» (Ні).

2.Разом з Михайликом лебедів зустрічала качка(Так).

3.Ключі від сонця були срібні (Ні).

4.Лебеді полетіли на «тихі води, на ясні зорі» (Так).

5.За книжку « Три торби реготу» на ярмарку хлопчик віддав три карбо-

ванці (Ні).

6.Мати перша навчила Михайлика любити роси, легенький ранковий

туман, п’янкий любисток, м ‘яту….(Так).

7.Люба запропонувала при зустрічі хлопчику покуштувати малини(Ні).

8.Для того ,щоб Михайлик навчався , батько продав корову( Так).

9.Чорнило для писання робили з вугілля(Ні).

10. Батько носив школяра до школи, заматуючи в кирею(Так).

11. Перший раз до школи повів хлопчика дід Дем’ян.(Ні).

12.Твори «Зачарована Десна» О . Довженка і « Гуси- лебеді летять»

М. Стельмаха дуже схожі за своїм ідейно- тематичним змістом. (Так).
Відповіді:
Так Ні


  1. 1

4 3

6 5


8 7

10 9


12 11


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Оголошення теми, мети.

  2. Визначення загальних цілей.




  • Мені цікаво було б з’ясувати….

  • Хочу навчитися….

  • Сподіваюся відкрити для себе щось нове про….

  • Хочу поглибити знання з ….


ІV.Опрацювання навчального матеріалу

Проблемне запитання «Як впливає природа на формування світогляду дитини?»

1.Слово вчителя. Прослухавши життєпис письменника, ви нічого не помітили спільного з прочитаною повістю? Такі твори називають автобіографічними. Це дилогія (тобто два твори. Перший має назву «Щедрий вечір»).

(Запис в зошиті).

  1. Робота з текстом

    • Розказати про життя маленького Михайлика . Підтвердити цитатами з тексту.

    • За чим найбільше любив спостерігати хлопчик?

(За природою)

(Так , у повісті дуже виразно звучить мотив шанування природи.

Людина як добрий і мудрий господар повинна любити , оберігати і

цінувати її красу. Давайте простежимо, чи був головний герой таким господарем?)
Визначити тему повісті: відтворення хроніки життя селянської родини, величної краси хліборобської праці, народної моралі, мудрості, краси навколишнього світу.


  • Як Михайлик ставився до природи?




  • Яким чином відбувається єдність природи і світу дитячої краси?

  • Давайте зясуємо, які епізоди твору свідчать про глибоке розуміння хлопчиком краси навколишньої природи.




  1. Робота з асоціативно –логічною схемою


( Образно - смислове сприйняття ідейного змісту)
( Коментар: на аркуші паперу посередині наклеїти Михайлика, навколо

якого - світ природи, кожне фото підтверджуємо цитатами, у яких визначаємо слухові, зорові дотикові образи та наявні деталі.


  • Прослідкувавши за світом природи , подумайте, які риси характеру

сформувалися в ході спілкування з довкіллям і відразу дайте відповідь на проблемне запитання, поставлене на початку уроку. (Дописати риси в схему)

( Звичайно, природа впливає на формування світогляду дитини: хлопчик вчиться спостерігати за явищами, розвиває фантазію, уяву, старається мислити. Краса навколишнього світу ніби зливається воєдино з Михайликом і робить його добрим , гуманним, ніжним і лагідним. Йому хочеться жити повним життям, радіти вранішньому сонечку, насолоджуватися світанками , які сповіщають про народження дня і дарують нові враження.)

  • Подумайте, у якому творі ви вже знайомилися із таким природолюбом.

( Кіноповість О. Довженка « Зачарована Десна» )


3.Випереджаюче домашнє завдання.

(На попередньому уроці ви були поділені на групи. Кожна група отримала своє завдання.)

1.Художники . Дати визначення етюду як художнього жанру. Намалювати етюд «Весна», прокоментувати кольори,їх значення,поясни-

ти , чому саме ці кольори ви обрали, як це узгоджується з авторським задумом.

2.Літературознавці.Дати визначення етюду як літературного жанру. Написати етюд про весну, прокоментувати художні засоби.

3.Народознавці. Дати визначення символу. Прокоментувати , що символізують лебеді в повісті . Підібрати цитати, проаналізувати художні засоби, вплив світлих кольорів на душу людини.

Символ – це художній образ, який містить вказівку на предмет зображення і, водночас, на предмет, явище, ідею, які безпосередньо не називаються. Про образи-символи ми вели мову на попередніх уроках. Згадаймо, бодай, два: тополя – символ стрункої молодої дівчини, Дніпро – символ України. Є символи народного життя, вони відображені у народній творчості. Скажімо, весна – символ молодості, осінь – старості, ворон – біди та ін. Своїм корінням такі символи сягають давніх часів, первісних вірувань людини.

Лебедя вважають символом богів. Його білизна часто сприймається як символ чистоти, цнотливості вірності, птах життя.

Крила – початок руху. Водночас у народній міфології цей образ має значення краси, вірного кохання.

За міфами саме в лебедя перетворювалися грецький Зевс, слов’янський Білобог; Аполлон їздив на колісниці, запряженій лебедями; птахом-тотемом був він для бурятів. Світова міфологія знає чимало творів, у яких дівчата перетворюються в лебедів і навпаки. Сестру легендарних засновників Києва звали Либідь.

П.Чубинським зафіксовано приклади, коли у народній пісні лебідь символізує також козака: “Де йшла дівка за яриною, де ярина лелії, за нею іде козаченько, як лебідь леліє”.

Цей  топонім зустрічаємо у багатьох регіонах України (с. Лебедівка, урочище Лебедине, м. Лебедин)

Цікаво, що серед інших значень дослідники називають і щасливе дитинство. Саме так прочитуються рядки поезії “Лебеді материнства”: Припливайте до колиски лебеді, як мрії, // Опустіться, тихі зорі, синові під вії” (Матеріал подано за: Словник символів культури України / За заг. редакцією В.Коцура, О.Потапенка, М.Дмитренка. – К.: Міленіум, 2002. С. – 134 – 135.).

–       Що символізують лебеді у повісті?

–       Як ви прокоментуєте такі слова: „Із святково білих хмар, вилітають лебеді і натрушують на хати, на землю і в душу свою лебедину пісню.

І хороше, і дивно, і радісно стає мені, малому, в цім світі…

А лебеді летять… над моїм дитинством… над моїм життям…”

4.Прийом « Творча візія». Переглянути уривок із кінофільму « Гуси – лебеді летять» і порівняти із власними враженнями.

5.Робота в групах

Виконати творчі завдання



1 група. Скласти буриме

…………весна ………..природу

………курличуть

……………….краса ………насолоду

……………….життю ……….кличуть

……………….снагу



Очікувані результати:

Прийшла чарівна весна, Михайлик любить природу,

Навколо така краса. Навколо лебеді курличуть,

Михайлик радіє життю, Дарують хлопчику насолоду,

Природа дарує снагу. Здійснити свою мрію кличуть.

2 група. Скласти уявний діалог Михайлика і лебедів, Михайлика і Люби.

3 група. Скласти сенкан про Михайлика.

Очікувані результати:

Михайлик.

Ніжний, добрий.

Спостерігає, цікавиться, цінує.

Хлопчик уміє бачити красу.

Природолюб.



V. Закріплення вивченого матеріалу

  • Прокоментувати епіграф до уроку

  • Визначити ідею повісті

( Возвеличення селянської праці, краси навколишнього світу, її впливу на формування дитячої душі)

  • Чого навчає повість М. Стельмаха « Гуси – лебеді летять»?

( Твір учить любити працю, природу, поважати батьків, шанувати старість, навчає нас добру, правді, людяності, патріотизму.

М. Стельмах хотів , щоб ми зрозуміли, що саме природа є тією життє-

дайною силою, яка наділяє всіх добротою, щирістю та любов’ю.)

ІV. Підсумок

Підсумовуючи вищесказане, хочеться додати, що саме лебедина зграя мала колосальний вплив на душу Михайлика. І , мабуть, у кожного з нас є свій такий таємний ключ, який відмикає наші душі.

Лебедина пісня! Лебедина зграя!

Хай же летить над нашим життям лебедина зграя,несе нам радість, красу, ніжність. Нагадує про неповторні , такі швидкоплинні роки дитинства, хай чарує нас і робить цей світ кращим, добрішим, досконалішим, яким хотів його бачити Михайло Стельмах.

Тож засівайте добро на землі,

Засівайте подяку, тепло,

Засівайте любов, мир і ніжність,

Все, прощаючи, сійте!

Засіваючи в добре лиш вірте,

Вірне, чисте, святе, осяйне!

Пам’ятайте: добро починається з тебе,

І любові добро не мине!



V. Рефлексія та оцінювання діяльності

Заповнити анкету

1.Чи задоволений ти результатом своєї роботи , процесом уроку?

Чому?


2.Що ти зрозумів і дізнався нового?

3. Що найбільше здивувало? Що не сподобалося? Чому?

4. Чи досягнув ти поставленої мети?

5. Які нові запитання з’явилися в тебе?



VІІ. Інструктаж домашнього завдання

Підготувати розповідь від імені Михайлика « Я і мій світ назавжди»



Додаткове завдання: Намалювати титульну сторінку до повісті

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка