Тема. Література рідного краю. Христя Алчевська. «Кобзарі», «Вона занедбана й забута»,



Скачати 120.75 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір120.75 Kb.
ТипУрок

Тема. Література рідного краю. Христя Алчевська. «Кобзарі», «Вона занедбана й забута», «Сокіл».

Мета: познайомити учнів з творчістю Христі Алчевської, показати красу і багатство її поезії; спонукати до пізнання, розвивати вміння відчувати спостережливість, образні засоби мови; виховувати патріотичні почуття до рідного міста, повагу до історії рідного краю.

Обладнання: збірки творів Христі Алчевської.

ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

IІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Вступна бесіда.
1) Чи доводилося вам раніше знайомитися з творчістю X. Алчевської?
2) Що вам відомо про письменницю?
3) Чи знаєте ви, де нині в Харкові знаходиться колишній маєток Алчевських?

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.
Слобожанщина багата талантами. Але, на жаль, вивчаючи українську літературу в школі, ми прагнемо засвоїти програму і мало звертаємо увагу на те, що кожен край має свою літературну історію. Має і Слобожанщина своїх самобутніх і неперевершених письменників, у чиїх творах відображені мрії, сподівання людей рідного краю. На цьому уроці ми познайомимося з прекрасним поетом, громадським діячем Христиною Олексіївною Алчевською.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.


Христина Олексіївна Алчевська народилась 16 березня 1882 року в Харкові. Батько її, Олексій Кирилович, до того часу встиг зробити стрімку кар’єру від власника маленької чайної крамнички до великого промисловця і банкіра. Мати, Христина Данилівна, у свій час заснувала в Харкові жіночу приватну школу і працювала на педагогічній ниві. Мине деякий час, і її оберуть віце-президентом Міжнародної ліги освіти, почесним членом багатьох освітніх товариств, вона буде удостоєна нагород на кількох міжнародних виставках і з’їздах. Як бачимо, інтереси в сім’ї були дуже різні, але не було ніяких непорозумінь в родині, бо Олексій Кирилович був людиною розумною, напрочуд м’якою, гуманною, активним учасником культурного життя Харкова, і саме він сплачував чималі кошти на утримання недільної школи або на якісь інші благодійні заходи.

2. Повідомлення учнів.

Повідомлення 1. Звичайно малій Христі не довелося з юних літ заробляти на прожиття. Навчалася у так званій домашній школі, потім у харківській Маріїнській жіночій гімназії, у 1900—1902 рр.— на вищих педагогічних курсах в Парижі. Крім того, великою вчителькою була мати: саме вона вперше відкрила наймолодшій доньці, як і п’ятьом старшим дітям, світ вітчизняної і світової літератури та мистецтва. І вже під впливом Шевченка, Франка в душі юної Алчевської проростали перші паростки розуміння того, що народ, серед якого вона живе, зневажений, потоптаний, заслуговує на кращу долю. Цьому ще й сприяло те, що вона багато спілкувалася з Борисом Грінченком, Гнатом Хоткевичем, Олександром Олесем, Пантелеймоном Кулішем, Тадеєм Рильським, Миколою Вороним.

Повідомлення 2. Варто додати, що благодатній високоінтелігентній атмосфері, що панувала в домі Алчевських, завдячують і інші діти. Найстарший син (Дмитро) став кандидатом природничих наук; Григорій прославився як композитор і вокальний педагог; Іван був відомим оперним співаком; Харківську художню школу закінчила Ганна — майбутня дружина відомого архітектора О. М. Бекетова; Микола був автором першого українського радянського «Букваря» і кількох творів російською мовою.

Повідомлення 3. Христя мала багато захоплень. У 1914—1917 рр. уже знаною письменницею вона відвідувала заняття в художній школі.
Тяжко пережила сім’я горе, яке випало на їхню долю: самогубство батька в 1901 році. Збанкрутівши і попросивши допомоги у царя (цар підмовив), Алчевський заявив протест його величності: навідріз відмовився застосовувати більш жорстокі форми визиску заради власного виживання. Сім’я наблизилася до тих верств суспільства, які тяжко працювали, щоб утримувати себе. Тому, щоб утримати себе й матір, Христя йде працювати до гімназії, і це стає другою справою її життя.
Перші твори написала російською мовою (їй було 10 років), і вони були вміщені в рукописний журнал «Товарищ». Українською писалося важче, але вона вперто долала труднощі, тому найкращі її твори написані мовою рідного народу.

3. Повідомлення учителя.


Наш урок ми присвятимо знайомству з поезією Христі Алчевської, зокрема з її усним альманахом «Поезія Христі Алчевської».

4. Альманах «Поезія Христі Алчевської».


(Див. додатки.)

Учениця. Доля рідного народу вражала серце юної Алчевської, болем пройнятий вірш «Пісня полонеників», що нагадує поезії Шевченка, (виразно читає вірш).

Учень. Тож не дивно, що один із своїх віршів вона присвятила Тарасові Шевченку, а саме вірш «Пам’яті Тараса Шевченка» (виразно читає вірш).

Учень. Ішов 1905 рік, все більше наростало в народних масах невдоволення, все більше мріяв народ про те, щоб звільнитися від пут самодержавства і здобути волю. Саме таким настроєм пройнятий вірш «Воля» (виразно читає його).

Учениця. Цій темі присвячено багато поезій Алчевської, серед них і вірш «Сокіл» (виразно читає).

Учень. Спілкування з Гнатом Хоткевичем, який приділяв багато уваги кобзарському мистецтву, спонукало Христю Алчевську до написання поезії «Кобзарі» (виразно читає поезію).

Учениця. Як заклик до молоді, як заповіт звучить її вірш «Люби життя» (виразно читає).

Учень. Драматично розвивалися революційні події в Україні після 1905 року, року, що ознаменував великі суспільні й політичні зміни. Саме про це йдеться у поезії «Вона занедбана й забута…» (виразно читає).

Учениця. Але поетеса має у своєму доробку вірші, які присвячені рідній природі, замилуванню її красою, переживанням. (Виразне читання поезій «Напровесні», «Тихе небо вечоріє…».)

5. Заключне слово до альманаху.


Поетичний доробок Алчевської досить великий: 12 збірок, кілька поем. «Мене не викреслите при всьому бажанні з історії ніяк…», — писала Христя Алчевська на схилі своїх літ, добре розуміючи ціну здобутого, дбаючи про духовне багатство свого народу. Письменниця заслужила на пам’ять у наших серцях, на те, щоб її твори вивчалися і популяризуватися. 100-річчя з дня народження Алчевської було внесено до календаря знаменних дат міжнародної організації ЮНЕСКО. Тож пам’ятаймо і вивчаймо твори письменниці, чиї твори мають належати до золотих фондів українського письменства.

6. Бесіда за творчістю Христини Алчевської.


1) Чи були ви раніше знайомі з творами поетеси?
2) Що вас найбільше вразило із біографії Алчевської?
3) Які почуті твори справили на вас найбільше враження? Чому?
4) На які поетичні образи ви звернули увагу?
5) Що, на вашу думку, спільного у віршах Алчевської й Шевченка?
6) Якими настроями пройняті поезії Христини Алчевської?
7) Як ви уявляєте той час, коли вона писала свої вірші?
8) Що вам відомо з історії про події того часу?
9) Які художні засоби використовує поетеса у своїх творах?
10) 3 якою метою?
11) Який би вірш ви вивчили напам’ять? Чому?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Прочитати оповідання Пантелеймона Куліша «Орися». Самостійно прочитати: Пантелеймон Куліш. «Циган», «Січові гості», «Гордовита пара», «Степ опівдні».

ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І –ІІІ СТУПЕНІВ
ІМЕНІ І.С.БУРЯКА


ВАЛКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Розробка уроку з української літератури


Література рідного краю. Життя і творчість Христі Алчевської.

“ Я – атом у великому всесвітньому порядкові речей”.


Учитель української мови та літератури

Спеціаліст вищої категорії

Житкова Валентина Іванівна

Олександрівка

2015

Тема. Література рідного краю. “ Я – атом у великому всесвітньому порядкові речей.” Життя і творчість Христі Алчевської.

Мета. Ознайомити учнів із життєвим шляхом і творчим доробком видатної харківської письменниці Христі Олексіївни Алчевської, розвивати в них навички аналізу ліричного твору, виховувати любов до рідного міста , повагу до людей, які багато зробили доброго для нього.

Обладнання. Сімейний портрет родини Алчевських, портрет Алчевської, малюнок із зображенням чайки над розбурханим морем.

Я не боюся ні грому, ні хмари -

Змалку я звикла до гнівних пісень.

Серця мого не злякають примари,

В темряві бурі не згубиться день.

Я – провозвісниця гніву безодні,

Білая чайка над морем сумним,

Думка, що збуджує сили народні,

Гасла, що променем сяє ясним.

Х. Алчевська, 1907


ПЕРЕБІГ УРОКУ


І. Оголошення теми, мети та завдань.

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів.

Вступне слово вчителя.

Кожного дня сотні жителів міста Харкова проходять вулицею Раднаркомівською, повз будинок палатного типу, який традиційно називають будинком Алчевських. А чи багатьом з них відомо, звідки ця назва? Яка роль родини Алчевських в історії Харкова, всієї України?

На жаль, сьогодні мало хто цікавиться історією свого міста, долями людей, що прославили його. Зараз ми поговоримо про наших талановитих земляків – родину Алчевських, яка зробила значний внесок в історію та культуру Харкова. Мова піде насамперед про наймолодшу дочку Алчевських – Христю Олексіївну Алчевську. Прислухайтеся до рядочка , що вийшов з- під пера Христі Алчевської:

Я – атом у великому всесвітньому порядкові речей.

Нехай ці слова стануть ключем до розуміння поетичної творчості поетеси. Запишемо у зошит ці слова – вони є темою нашого уроку. Зверніть увагу на епіграф, вчитайтеся у нього. І перед очима постане біла чайка над бурхливим життєвим морем. Білою чайкою уявляла себе поетеса, і ми сприймаємо її саме такою. Хочеться розпочати розмову про поезію Христі Алчевської моїм улюбленим віршем “ Люби життя”.

Христя Алчевська порушує у своїй творчості “ вічні” загальнолюдські проблеми, робить це досить цікаво і своєрідно. Як митець і яскрава особистість , вона заслуговує на вдячність і пильну увагу читачів, передусім, її земляків – харків’ян. Перед проведенням уроку працювали творчі групи, що займались дослідженням життя та творчості поетеси.

ІІІ СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

І група.” Краєзнавці”

1 - й учень.

Наша група одержала завдання зібрати матеріал, що стосується всієї великої родини Алчевських. З цією метою ми провели заочну Інтернет-екскурсію до обласної бібліотеки Короленка, Літературного музею, Харківського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “ Просвіта”. Починаючи цю роботу ми не сподівались на таку кількість труднощів, адже публікацій про Алчевських дуже мало. Та все ж нам пощастило скласти досить великий список літератури, що стосується життя та діяльності цієї незвичайної родини

2 – й учень

В ході роботи ми дізналися, що батько Христі був меценатом, допоміг своїй дружині Христині Данилівні заснувати славнозвісну приватну недільну школу для жінок. Старший син Алчевських , Дмитро, окрім наукової роботи в галузі природничих наук, грав на віолончелі, добре малював. Другий син Григорій став композитором і педагогом із вокалу свого молодшого брата Івана – оперного співака, який з великим успіхом виконував сольні партії в уславленому Маріїнському оперному театрі в Петербурзі. Ганна, майбутня дружина відомого архітектора Бекетові, закінчила Харківську художню школу. Микола Алчевський написав буквар для дітей. Христя поєднувала поетичну творчість із педагогічною діяльністю.

ВЧИТЕЛЬ.

А тепер слово надаємо другій творчій групі –“ біографам”.

”Біографи”

3 – й учень.

Всім відомо, що вивчення творчості письменника неможливо без детального ознайомлення з його життєвим шляхом. Тому наша група одержала завдання докладно опрацювати публікації про Христю Алчевську, зібрані краєзнавцями. Як результат цієї роботи ми пропонуємо вам невеличке повідомлення.

Христина Олексіївна Алчевська народилася 16 березня 1882 року в Харкові у висококультурній сім’ї відомого промисловця і банкіра Олексія Кириловича Алчевського. Мати, Христина Данилівна, була видатним педагогом. Майбутня поетеса вчиласьу домашній школі, потім у Харківській жіночій гімназії, а далі – на вищих педагогічних курсах у Парижі, де й отримала Ґрунтовну освіту. Великий вплив на неї мала мати. Саме вона вперше відкрила наймолодшій доньці, як і п’ятьом старшим дітям, світ вітчизняної і світової літератури та мистецтва.

4 -й учень.

Христя гарно співала і малювала, захоплювалася заняттями в драмгуртку, та найбільшою її пристрастю була література. Дівчина не тільки багато читала, але й сама писала оповідання, складала вірші.

Христя Алчевська почала друкуватися дуже рано, спочатку в газетах, а потім в альманахах. Протягом усього життя вона плідно працювала, її поетичний доробок досить великий: він складається з 12 поетичних збірок, чималої кількості окремих віршів, двох драматичних поем, багатьох перекладів, літературно – критичних статей. Крім літературної діяльності, після трагічної загибелі батька поетеса почала вчителювати в харківських школах і гімназіях, бо велика сім’я втратила все своє багатство ще у роки великої депресії на початку століття.

Христя Алчевська померла 27 жовтня 1931 року, похована на Харківському міському кладовищі.

ВЧИТЕЛЬ.

Слово має остання творча група “ Літературознавці”.

5- й учень.

Нашій групі треба було визначити провідні мотиви поезії Христі Алчевської. Ми звернули увагу на вірші, які увійшли до збірок “ туга за сонцем”, “ Вишневий цвіт”, “ Моєму краю”, “ Песні серця і просторів”. Знайомлячись із ними, ми захопилися громадянською позицією поетеси, адже любов до рідного краю вболівання за його долю є основними мотивами творчості поетеси. Вона була близькою до народу, жила його болями і сподіваннями. Найбільше нас вразив вірш ” Любов моя тиха, люблю тебе, краю.”

( читає виразно цей вірш)

6- й учень.

На наш погляд, поетичний талант Христі Алчевської розкривається, насамперед, в її пейзажній та інтимній ліриці, яка вчить нас бути добрішими, милосерднішими, жити за законами правди, совісті, краси.

( виразно читає поезії “ Золота осінь”, “ Люби життя)

ВЧИТЕЛЬ.

Ви зробили перший крок у вивченні поетичної спадщини нашої землячки, визначили основні теми її лірики. Тепер я хочу звернути увагу на те, що кожен митець сприймає світ по – своєму і передає нам власне бачення навколишнього через певні образи, які часто переходять з одного твору в інший. Вони називаються образами – символами. Я пропоную вам визначити їх у поезіях Христі Алчевської. Перш за все зверніть увагу на обпаз білої чайки , що зустрічається у багатьох творах, спробуйте його пояснити.

(Учні визначають образи – символи, виразно читають уривки із творів, де вони зустрічаються.)

ВЧИТЕЛЬ. Як бачимо, поетеса різнопланова і багатогранна. Як обдаровану творчу людину, її хвилювали питання, що ставить собі кожен справжній митець: хто я такий? Для чого живу на світі?

Відповіді на ці питання вона дає у творі, який називається “ Не кажи, брате мій, що я марно живу...”

( учень читає вірш )

ВЧИТЕЛЬ. Для кращого розуміння цього твору спробуємо зробити його ідейно – художній аналіз. Перш за все визначимо вид поезії.

УЧЕНЬ. Це ліричний твір.

УЧИТЕЛЬ. Яка його тема та ідея?

УЧЕНЬ. У цьому творі поетеса визначає роль митця у житті суспільства:

Я прийшла у цей світ із незнаних країв,

Я придбала там вільную душу,

Ясну молодість дум і гармонію слів,

І на землю це нести я мушу.

УЧЕНЬ. Ідея вірша – справжній поет не може коритися складним життєвим обставинам, не має права йти на компроміс із своєю совістю:

І не кориться він сильним світу цього,

Ані владі. Ні сумніву й ночі,

І собі він ні срібла, нічого того,

Ані гарної слави не хоче!

ВЧИТЕЛЬ. Чи має твір сюжетну основу?

УЧЕНЬ. Ні, цей твір сюжету не має.

ВЧИТЕЛЬ.Що ви можете сказати про ліричного героя цієї поезії? Хто він? Який він?

УЧЕНЬ. Ліричним героєм є сама авторка:

Я співаю пісні, ніби птах в небесах,

Наче ранок, що ніч заміняє,

Серед лиха і зла отой спів на устах

Ніби хвиля у морі буяє.

Мені здається, що почуття, думки, переживання ліричного героя вірша співвідносні зі світосприйманням Христини Алчевської.

ВЧИТЕЛЬ. Так, дійсно, прочитайте ще раз епіграф до нашого уроку, згадайте твори, з якими ознайомились. Готуючись до нього, і ви переконаєтесь, що образ птаха, білої чайки над розбурханим морем є наскрізним у творчості поетеси. Як ви розумієте цей символ?

УЧЕНЬ. Чайка символізує свободу, чистоту. Любов до життя.

ВЧИТЕЛЬ. Ми знаємо, що для розкриття ідейно – художнього змісту твору велике значення мають ті мовні засоби, якими користується поет, насамперед тропи і фігури. Назвіть і визначте їх у аналізованому вірші.

УЧЕНЬ. ЕПІТЕТИ: гарної слави, пісня свобідна, сил маленьких, вільную душу, ясну молодість, віру незламну.

МЕТАФОРИ: віру в душу ховаю, придбала душу, на землю нести я мушу вільную душу, ясну молодість дум, гармонію слів, спів наповнює душу, я, повная світла, пісня розквітла.

ПОРІВНЯННЯ: співаю, наче птах, співаю, наче ранок, спів, ніби хвиля буяє.

МЕТОНІМІЯ: сильним світу цього.

ГІПЕРБОЛА: тьми ворогів.

ІНВЕРСІЯ: нести я мушу, не кориться він.

АНАФОРА: ані влади, ані гарної слави, я прийшла, я придбала.

ВЧИТЕЛЬ. Завершуючи аналіз цього поетичного твору, спробуємо визначити виражені в ньому почуття. Адже призначення поезії – торкатися найтонших струн душі, пробуджувати все найкраще в людині. Що ж висловлює Христя Алчевська у своєму вірші?

УЧЕНЬ. Поетеса сумнівається у правильності обраного нею життєвого шляху, але не схильна коритися долі. Вона вірить, що її пісня розквітне і назавжди залишиться у серці народу.

ВЧИТЕЛЬ. Нарешті, ми не можемо не відзначити безперечної духовно – естетичної цінності твору. Як ви думаєте, у чому вона полягає?

УЧЕНЬ. Вірш вчить нас бути наполегливими у досягненні мети, жити за законами совісті, добра і честі. Христя Алчевська ствердила невмирущу силу мистецтва, непохитну віру в силу слова.

ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

Творчість Христини Олексіївни Алчевської викликає у нас законну гордість, бо поетеса народилась і виросла в Харкові. Саме наше місто стало її “ малою батьківщиною”, тут вона навчилася розрізняти добро і зло, до нього прикипіла всім серцем. Зовсім недавно вулицю Артема у Харкові перейменовано на вулицю Алчевських на честь родини діячів культури та меценатів кінця ХІХ – початку ХХ століття.



ІУ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Систематизувати матеріал, зібраний до уроку. Створити куточок “ Сузір’я родинного таланту”

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка