Тема. Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею Мета



Дата конвертації04.01.2018
Розмір42.1 Kb.

Тема. Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею
Мета: прочитати легенду, визначити її тематичне спрямування,

з’ясувати роль та місце пісні в житті українського народу;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити власні

висновки, вчити дітей бути спостережливими, логічно

мислити; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття

поваги, пошани, любові до рідної мови, пісні, землі, віру в

кращу долю України, бажання жити і працювати для неї.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: ілюстрації до твору, мультимедійна презентація.

Теорія літератури: повторити, що називається легендою, міфом.
Епіграф. Своїм походженням і суттю своєю пісня є

мистецтвом загальнонародним… (І.Я.Франко)
Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. 1. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайди 1-2)

2. Мотивація навчальної діяльності школярів.


ІV. Основний зміст уроку
Аналіз народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею


  1. Виразне читання твору за ролями.

  2. Визначення жанру твору. (Це – народна легенда)

  3. Словникова робота. Пригадати, що називається легендою. (Слайд 3)


Легенда – переказ про події або людей, оповитий казковістю, фантастичністю. Легенда – один із жанрів не казкової народної прози, розповідь про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якого диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне. Водночас сюжет легенди базується на реальних або допустимих фактах; легендарний герой може мати свій праобраз у реальному житті, в історичній дійсності.


  1. Легенда найближче стоїть до міфу. (Слайд 4)

Міф – переказ про незрозумілі явища природи, історичну подію, богів, героїв, демонів, духів.

  1. Назвати спільні та відмінні риси легенди і міфу. (Слайд 5)

Спільне: і в легенді, і у міфі йдеться про фантастичні події.

Відмінне: в основі легенди лежить розповідь про реальні історичні події, реальних історичних осіб, які залишаються в народній пам’яті.


  1. Особливості народної легенди. (Слайд 6)

  • Розповідь про суспільні і побутові події.

  • Наявність фантастики (казкові герої, фантастичні події, надприродні явища, чудодійні предмети).

  • Невелика кількість основних дійових осіб (дві-три).

  • Вільна побудова.

  • Прозова форма (рідше – віршова).

  • Малий об’єм.




  1. Визначення теми народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею. (Слайд 7)

Зображення дівчини-України, яка звернулася до Бога за допомогою у зв’язку зі стражданнями, що терпить її земля від «пролитої крові й пожеж».


  1. Основна думка твору. (Слайд 8)

Серед всіляких скарбів, талантів, здібностей, обдаровань пісня є неоціненним даром.


  1. Бесіда за змістом легенди. (Слайд 9)

  • Кого і чим саме наділив Господь?

  • Як у творі зображена поведінка дівчинки?

  • З яким горем звернулася дівчина-Україна до Всевишнього?

  • Як зрозуміти слова Господа про те, що пісня уславить дівчину на цілий світ?

  • Які були подальші дії дівчини після отримання нею пісні від Всевишнього? Що свідчить про щирість подарунка, який вона отримала?

  • Чим пояснити те, що дівчина-Україна із ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ?

  • Яким перед нами постає Бог?

  • Через що Україна страждає і терпить всілякі страждання?

  • Як характеризується дівчина, яка пісню, тобто славу на цілий світ не залишила собі, а «…з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ»?

  • У чому значення народної легенди?


V. Закріплення набутих знань
Знайди відповідність (Слайд 10)


Перевір себе (Слайд 11)


  • Французи – елегантність і краса;

  • угорці – любов до господарювання;

  • німці – дисципліна і порядок;

  • росіяни – владність;

  • поляки – здатність до торгівлі;

  • італійці – хист до музики;

  • українці – любов до пісні, поетичність.


V. Підсумок уроку

Рефлексія.

Продовжити речення.

Сьогодні на уроці


  • мені сподобалось…

  • я дізналась (дізнався) про …

  • я зрозуміла (зрозумів), що…


VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання



  1. Намалювати ілюстрацію до легенди

(якою ви уявляєте дівчину-Україну?)

2. Написати твір-продовження сюжету легенди.



  1. Повторити вивчений матеріал (ст. 10 – 25).





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка