Тема: Краса І сила кохання як матеріал художнього осмислення в новелі «За мить щастя» Олеся Гончара. Узагальнений образ миті життя, філософія миті щастя людини Мета



Скачати 63.93 Kb.
Дата конвертації14.03.2019
Розмір63.93 Kb.
ТипПрограма

иьпл

Тема: Краса і сила кохання як матеріал художнього осмислення в новелі «За мить щастя» Олеся Гончара. Узагальнений образ миті життя, філософія миті щастя людини

Мета:

  • розкрити ідейно-художній зміст новели Олеся Гончара «За мить щастя» у філософському (миттєвість щастя та висока ціна за нього) та моральному (вічна проблема добра і зла) аспектах;енгке

  • удосконалювати навички аналізу прозового твору;

  • сприяти розвитку комунікативної, читацької, соціальної компетентностей; критичного мислення; творчих здібностей учнів;

  • виховувати високоморальні людські якості

Тип уроку: урок інтерпретації та аналізу художнього твору

Форма: мультимедійний урок

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, тексти новели Олеся Гончара «За мить щастя» (на кожну парту), Кримінальний кодекс України, підручник з правознавства (для роботи творчої групи)

Методи і прийоми: інтерактивні ( «відеозустріч» із письменником, мультимедійна презентація); словесні (евристична бесіда з елементами аналізу, навчальний діалог); проблемно-пошукові (диспут, прогнозування теми уроку, створення проблемної ситуації)

Джерела:

  • Гончар Олесь. Чари-Комиші. Новели. - К.: Дніпро, 1975. - 319 с.

  • Інтернетресурси: http://lib.rus.ec/a/; http://go.mail.ru/search

  • Енциклопедія педагогічних енциклопедій та інновацій/Автор-укладач Н.П.Наволокова. – Х.: Вид.група «Основа», 2010. – 176 с.

  • Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень. Українська література 10-11кл/ ЖулинськийМ.Г., Семенюк Г.Ф., Мовчан Р.В., Сулима М.М. - 2010

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:



  • формулювати й виражати свої думки стосовно морально-етичних ситуацій у житті та творах художньої літератури;

  • аргументовано, переконливо доводити свою точку зору під час дискусій;

  • співвідносити власну думку із думкою загальноприйнятою.

Орієнтовний план проведення уроку

І. Активізація опорних знань учнів:енгке

1. Літературний відеодиктант (8 хв.)

2. Мотивація навчальної діяльності (5хв.)

ІІ. Вивчення нового матеріалу:


  1. Евристична бесіда з елементами аналізу (6хв.)

2.Створення проблемної ситуації (1 хв.)

3.Ділова гра (7 хв.)

4. Перегляд відеоролику (1 хв.)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу та формування вмінь та навичок

1. «Відеонастанова» Олеся Гончара учням ( 1хв.30 сек.)

2. Творча робота в групах (10 хв.)

ІY. Підсумок уроку (4 хв.)

Y. Анонс наступного уроку (1 хв.)

YІ. Домашнє завдання ( 30 сек.)

Перебіг уроку

І.1. Активізація опорних знань учнів: (1-8 слайди)

Робота в зошитах

Переглянути «відеосюжети»; визначити, яких подій у житті Олеся Гончара вони стосуються; розподілити у дві колонки за асоціацією «чорне-біле», обґрунтувати свій вибір.

2. Фронтальна перевірка: у вигляді навчального діалогу: обґрунтування учнями вибору відповіді.

Із якими філософськими категоріями співвідносяться ці два кольори?

Доведіть на прикладі життєвого шляху Олеся Гончара, що і добро, і зло мають подвійну сутність.

Які з подій життя письменника можна віднести і до «чорного», і до «білого»? Доведіть свою думку.



3. Мотивація навчальної діяльності

Життя людини, як то кажуть, схоже на зебру: воно з білих і чорних смуг, хочемо ми цього чи ні. Це ви побачили і на прикладі життя Олеся Терентійовича. Тому і в літературі не можна не знайти твору, де б не розглядалася вічна проблема вибору, тобто проблема боротьби добра і зла. Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо зміст новели «За мить щастя» у цьому аспекті та з’ясуємо, хто ж насправді є вбивцею (слайд 9).енгке



ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Евристична бесіда з елементами аналізу (слайд 10)

а) перегляд уривку художнього фільму «Все побеждает любовь» за новелою Олеся Гончара «За мить щастя»;

б) Чи була мадярочка Лариса якась особлива? Поясніть, посилаючися на текст, чому Сашко Діденко закохався в неї «з першого погляду».

Чому вибір заміжньої, вихованої за християнськими заповідями жінки впав на незнайомого їй парубка? Як ставиться до цього автор?

Що саме захищав солдат, пустивши автоматну чергу? Знайдіть у тексті цитату на підтвердження вашої думки.

Чим заплатив він за мить щастя? Чи вважав Діденко цю ціну завеликою?

Чому в більшій частині своєї новели Гончар приділяє увагу не першій зустрічі Сашка з Лорі, не військовому суду, а опису психологічного стану хлопця під час очікування вироку на гауптвахті? Чи можна стверджувати, що ці дні були найщасливішими днями в житті Діденка? Знайдіть рядки на підтвердження цієї думки в новелі.

Чому ситуація під час суду складалася не на користь солдата-переможця?



2.Створення проблемної ситуації

а) Які аргументи на виправдання Сашка Діденка можна навести?

Що міг би заперечити прокурор? Чому в новелі фактично відсутній опис суду? Поєднайте цю обставину з політичною ситуацією в країні того часу.

Якою могла б бути дискусія між захистом та звинуваченням?



3.Ділова гра. Форма проведення – «Мікрофон»

Уявіть себе режисером кінострічки за новелою Олеся Гончара «За мить щастя». Яких героїв ви ще б увели у сценарій? Яку точку зору стосовно вчинку Сашка вони би поділяли?



4. Перегляд відеоролику за кінострічкою «Все побеждает любовь»

а) Попереднє слово вчителя енгке

Такий фільм уже існує. Його створено на кіностудії О.Довженка під назвою «Все побеждает любовь». Зіставте свою точку зору із творчим задумом режисера. Увага на екран (слайди 11-13).

Поясніть, чому фільм, знятий за україномовним твором, українська кіностудія озвучує російською мовою.

б) Священик засуджує Сашка за вбивство чоловіка Лорі, але чи погоджується він з таким вироком для Діденка? У своїй відповіді посилайтеся на Біблію (слайд 14).

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу та формування вмінь та навичок

а) «відеонастанова» Олеся Гончара учням (слайд 15);

б) творча робота в групах («законники» - «політики» - «представники громадськості»)

Побудуйте фанфіки, спроектувавши сюжет новели «За мить щастя» в сьогодення: місце подій – одна з європейських країн, він - заробітчанин, вона -жінка його роботодавця. Розв’язку поясніть, враховуючи зміни в законодавстві, сучасну політичну ситуацію та місце України у світі.

(Матеріали для виконання творчої роботи: Кримінальний кодекс України, підручник із правознавства, інтернетресурси, якщо дозволяють умови, їх пошук здійснюється під час роботи)

в) обмін думками в процесі дискусії



ІY. Підсумок уроку

Багато віків філософи билися над питанням, що є добро і що є зло. Спливали віки, один політичний устрій змінював інший. Але добро залишалося добром, а зло – злом.

Спробуйте дати власне визначення цим філософським поняттям за допомогою представленої таблиці.


ЗЛО

ДОБРО

1.Сила, що карає

2.Обмежене в часі

3.Приховує істину

4.Вчинки, підпорядковані

власній користі


1.Сила, яка рятує

2.Безмежне

3.Спроможне відшукати істинуdragon

4.Має величезну силу

Що є зло в новелі «За мить щастя»? Що є в ній добро? Обгрунтуйте свою думку.



Війна – найстрашніше зло. Суворі закони воєнного щастя примусили Сашка Діденка заплатити за мить щастя занадто високу ціну – життя. Чи означає це, що війна перемогла? Ні, адже кохання перемогло, бо воно не підкорюється нікому й нічому. Вічний двобій добра і зла на цей раз закінчився перемогою добра.

Y. Анонс наступного уроку: (перегляд відеоролика з коментарем викладача). У житті цього письменника тісно переплелися чорні і білі кольори, а сам він писав чорною і білою фарбами.

YІ. Домашнє завдання. Прочитати автобіографічну новелу Г. Тютюнника «Три зозулі з поклоном»чсмее




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка