Тема. Жив на землі поет…



Скачати 82.21 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір82.21 Kb.

Українська література

8 клас

(мова навчання - українська)

Тема. Жив на землі поет…

Мета: формувати вміння відтворювати окремі факти життя В.Сосюри; познайомити зі змістом поезій «Сад», «Васильки»; витлумачити літературознавче поняття інтима лірика; вдосконалювати навички роботи з ліричним твором, а саме: виділяти ключові слова, працювати зі словами-образами, в яких розкривається зміст і краса тексту, цілеспрямовано читати ліричний твір, відповідаючи на запитання за його змістом, знаходити художні засоби, пояснювати їх роль у творі, давати власну оцінку прочитаному; розвивати образне мислення школярів, продемонструвавши можливості слова у створенні образів, викликати бажання самостійно створити невеличкий твір за темою уроку, застосувавши одержану на уроці інформацію; виховувати найкращі моральні якості: любов до рідної землі, відчуття єдності людини з природою, ніжне ставлення до коханої людини.

Тип уроку – формування практичних умінь та навичок

Обладнання: мультимедійна установка, літературні анкети, волошки з написами «Біографічна довідка», «Поетична творчість», «Літературна критика», магнітна дошка, матеріали для створення квіткової галявини: квіти, клей, галявинки, схеми сенкана.

Хід уроку

Слайд № 1 «Волошки»

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд № 2 «Жив на землі поет…»

Слово учителя

Він золоту життя анкету вже заповнив,

Залишивши такий глибокий слід.

І говорити можна, безумовно,

Що це сміливий і високий був політ.

Його поезія не спала –

Вона надбанням нашим стала.

А слово, мовлене в ту днину,

В наш час кричить: «Любіть Вкраїну!»



(Учитель звертає увагу на портрет В.Сосюри та епіграф)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку, постановка навчальних завдань.

Перед вами портрет неперевершеного майстра слова і його слова: «Ні! Я зовсім іще не заповнив золотої анкети життя». Ви здогадалися про кого піде мова на уроці? (Діти відповідають).

«Жив на землі поет…» - така тема нашого уроку.

А що ви очікуєте почути сьогодні на уроці? (Діти відповідають).



Слайд № 3 «Завдання уроку»

Так, це буде завданням нашого уроку. А крім того, - це ще одна тема для цікавого спілкування з учителем, батьками, одне з одним, можливо, хтось із вас напише вірш, і це буде одним із способів самовираження. Чи не так?

Отже, сьогодні ми спробуємо заповнити золоту анкету життя В. Сосюри. Слайд № 4 «Літературна анкета»


  • Що таке анкета?

Зверніть увагу на анкету, що лежить перед вами. Роздивимося її.

У графі «Очікуваний результат» поставте кількість балів, які плануєте заробити на уроці.



  • Які розділи містяться в анкеті? (Біографічна довідка, поетична творчість, літературна критика).

  • Про що може розповісти анкета? (Дати вичерпну інформацію про людину, тим більше, що ми будемо заповнювати не звичайну, а літературну анкету.)

Зверніть увагу, що заповнюючи кожний розділ, відповідаючи на запитання, ви заробляєте певну кількість балів. Обов’язково вносьте їх у відповідний рядок. Якщо ви помилилися або почули інформацію, якої у вас нема, зробіть відповідні записи в колонку «Додатки, виправлення». В кінці уроку ми підрахуємо загальну кількість балів і зробимо висновок, чи збіглися очікування з результатом роботи на уроці.

ІV. Актуалізація знань



І. Біографічна довідка

Починається анкета з біографічної довідки.



Слайд № 5 «Біографічна довідка»

Заповнити її нам допоможуть знання біографії поета. Ви повинні самостійно записати лише ключові слова – відповіді на запитання.



  • Де і коли народився В.Сосюра?

  • Чим з дитинства захоплювався поет?

  • Участь поета у військових діях.

  • Чим займався В.Сосюра після війни?


Взаємоперевірка робіт з коментарем.
Учитель прикріплює на дошку волошку з написом «Біографічна довідка»
V. Формування практичних умінь та навичок у процесі виконання завдань
ІІ. Поетична творчість

Слайд № 6 «Поетична творчість»
Отже, більшу частину свого життя В.Сосюра займався літературною творчістю.

Зверніть увагу, як про неї висловився поет Борис Олійник, з творчістю якого ми будемо знайомитися на наступному уроці.



Учень читає висловлювання.
У творчості В.Сосюри абсолютно відсутній поділ на особисте, інтимне і суспільне, громадянське. У нього – кохання, Батьківщина, праця, політика – стояли завжди в одному емоційному ряду глибоко особисто.

Борис Олійник

  • Чи є незрозумілі слова?

  • Як ви розумієте висловлювання Б. Олійника?

  • Висновок: твори поета на будь-яку тему відбивають його глибоко особисті переживання.

  • Які вірші В.Сосюри ви вже знаєте?

Слайд № 6 «Поетична творчість», поява назв поезій


  • Прочитаймо поезію «Любіть Україну!» ланцюжком.

Слайд № 7 «Поетична творчість», «Любіть Україну!»

  • Продовжуємо самостійно заповнювати анкету.

        • Коли написаний вірш «Любіть Україну!»?

        • Які життєві ситуації спонукали до написання поезії?

        • Чому В.Сосюру було звинувачено в націоналізмі?

        • Яка головна думка твору? (Заклик любити Батьківщину)

Самоперевірка анкет.

Слайд № 7 «Поетична творчість», «Любіть Україну!»

з відповідями
Саме ця любов спонукала поета до написання не менш патріотичного твору. Називається він «Сад».

Слайд № 8 «Сад»

  • Які асоціації викликає у вас слово «сад»?

  • А ось у В. Сосюри сад асоціюється з Україною, яка мала важку долю. Послухайте декілька рядків з цієї поезії і зверніть увагу на завдання, що треба виконати.

  • Запишіть слова-символи.

  • Визначте художні засоби.

  • Випишіть рими, з’ясуйте характер римування (перехресне, суміжне, кільцеве)

Учитель читає уривок з поезії

Учні працюють в парах

Озвучування результатів роботи в парах, запис до анкети

Слайд № 8 «Сад» з відповідями

Так, наші пращури пережили багато лихих годин.



  • А що б вам допомогло вижити в складних умовах? (Діти роблять припущення)

Кохання

Слайд № 9 «Клод Тильє»

Ось як висловився про нього французький письменник 19 ст. Клод Тильє: «Бути коханим – це значно краще, ніж бути багатим, адже бути коханим – значить бути щасливим».

А ось як оспівано кохання у поетичних рядках В. Сосюри.

Слайд № 10 «Поетична творчість», «Васильки»


  • Спробуйте уявити почуте.

Слайд № 11 «Волошкове поле»

Учитель читає напам’ять вірш «Васильки»

Слайд № 12 «Поетична творчість», «Васильки»

Учні називають зорові образи, які записали в анкети,

пояснюють їх значення.

Слайд № 12 «Поетична творчість», «Васильки»

з відповідями

Оцінювання роботи в анкетах

  • Діти, подивіться в підручник на стор. 154 і скажіть, скільки років знадобилося поетові для написання цього твору? (20 років)

  • Чому так багато? (проніс кохання до дружини Марії через усе життя)

  • Чим приваблює цей вірш? (автор щиро розкриває читачам свої найпотаємніші, найглибинніші почуття).

Слайд № 13 «Інтимна лірика»

  • Твори, провідним мотивом яких є любовні переживання ліричного героя належать до інтимної лірики (любовної).

Учні записують

Який висновок можете зробити, глибше познайомившись з творами В.Сосюри? (Діти роблять висновок про те, що поет однаково глибоко переймається почуттями як громадянськими, так і особистими; знаходить для вираження думок неабиякі форми, зорові образи; ліричні твори різні за жанром).

Учитель прикріплює на дошку волошку з написом «Поетична творчість »
ІІІ. Літературна критика

Так, і про це неодноразово писала літературна критика.



Слайд № 14 «Літературна критика»

  • Що таке критика? (розгляд, оцінка когось, чогось з метою виявлення та усунення вад; коментар, судження, оцінка, аналіз)

  • Що таке літературна критика? (частина літературознавства, яка визначає місце і значення окремих творів і творчості письменника загалом; має важливу роль для формування естетичних смаків, духовного світу людини)

  • Для чого вона потрібна?

Слайд № 15 «Літературна критика», визначення

  • Що ж пише літературна критика про В.Сосюру?

Слайд № 16 «Літературна критика», завдання

  • Знайдіть у підручнику висловлювання, прочитайте їх і випишіть ключові слова.

Перевірка завдання

Слайд № 17 «Літературна критика», ключові слова

Учитель прикріплює на дошку волошку з написом «Літературна критика»

Слайд № 18 «Портрет В. Сосюри»

VІ. Рефлексійно-оцінювальний етап

Зверніть увагу, що ми з вами заповнили літературну анкету і можемо підрахувати кількість балів. Обміняйтесь, будь ласка, анкетами, підведіть підсумки. Чи збігаються результати уроку з очікуваннями.
Сьогодні ми часто зверталися до образів-символів, асоціацій, виписували ключові слова. А з якими кольорами асоціюється у вас творчість і постать В.Сосюри?

Уявімо, що знаходимося на квітковій галявині. Які квіти ви побачили на ній? Прокоментувати свій вибір спробуйте за допомогою сенкана. Що це таке, допоможуть пригадати довідки, що лежать на партах.



Сенкан – це вірш, який синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання, яке описує тему.

Схема

І. Іменник

ІІ. 2 прикметники

ІІІ. 2 дієслова

ІV. Речення

V. Синонім до іменника



Учні заповнюють галявини квітками й вивішують на магнітну дошку.

Слайд № 19 «Волошкове поле»

Коментують вибір кольорів, читають сенкани

Слайд № 20 «Волошки»
VІІ. Підведення підсумків.

Так, діти, жив на землі поет… А як можна ще прочитати тему уроку? (Учні ставлять логічні наголоси в різних місцях, пояснюють свій вибір).



Слайд № 21 «Вірш учителя»

Слово вчителя

Друзі!


Якщо душа заклякла і мовчить,

Якщо не радує її чарівна мить,

І якщо серце сховано за мури,

Згадай рядки митця Сосюри.


І знов волошки зацвітуть,

І зрозумієш щастя суть.

І небо України голубе

Тебе, як мати рідна, пригорне.



Слайд № 22 «Домашнє завдання»

На згадку про нашу зустріч, прийміть оці волошки з віршами, зверніть увагу на домашнє завдання на зворотньому боці.

VІІІ. Домашнє завдання.


  • Доберіть мелодію до вірша «Васильки» або проілюструйте його, за бажанням вивчіть вірш напам’ять;

  • Напишіть твір-мініатюру «Соловей України».


Слайд № 23 «Волошкове поле»

Додаток до уроку
Сенкан – це вірш, який синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання, що описує тему.

Схема

І. Іменник

ІІ. 2 прикметники

ІІІ. 2 дієслова

ІV. Речення

V. Синонім до іменника



Наприклад:

І. Поле

ІІ. Волошкове, сонячне

ІІІ. Шепоче про кохання, співає знов

ІV. Я йду і озираюся навколо

V. Любов

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка