Тема. Іван Малкович. Оптимістичний пафос, віра в перемогу добра у поезії «Із янголом на плечі»



Дата конвертації11.01.2018
Розмір81.3 Kb.
ТипУрок

8 клас

Тема. Іван Малкович. Оптимістичний пафос, віра в перемогу добра у поезії «Із янголом на плечі».

Мета: ознайомити учнів із основними віхами життєвого і творчого шляху І. Малковича; навчити виразно та усвідомлено читати вірш «Із янголом на плечі», знаходити його прихований зміст; удосконалювати навички висловлення власних роздумів, навіяних поезією; розвивати естетичний смак; виховувати оптимістичне сприйняття світу.

Цілі уроку

Учні повинні знати:



  • короткі відомості про І. Малковича;

  • зміст поезії «Із янголом на плечі»;

  • прихований зміст твору.

Учні повинні вміти:

  • виразно читати вірші;

  • вирізняти основні деталі, символи, ключові слова, формувати ланцюжок асоціацій;

  • порівнювати їх із власним життєвим досвідом;

  • синтезувати новий (вторинний) продукт на основі асоціацій.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: фото І. Малковича; слайди із зображенням янгола.

Дорогу осилить той, хто йде.



Народна творчістьhttp://tvorchestvo.files.wordpress.com/2010/12/filigran2.jpg?w=200&h=300
Хай кожен в цім світі спасеться,

хай світить з-за темних круч

довкола кожного серця

віри Твоєї обруч.



Іван Малкович
Ангел – охоронець повернувся

І назирці йде за мною знов.



Іван Потій

Хід уроку

І. Орієнтування.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку. У кожного на парті – паперовий ангелик. Це ваш янгол. Намалюйте йому посмішку (як на смайлику). От вам і посміхнувся янгол.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Переглядаючи Інтернет-видання, натрапила на статтю: «Діти з львівських лікарень малюють янголів». У ній говорилося про те, що діти з відділень онкохірургії, гематології (Чорнобильська лікарня), неврології створюють власних ангеликів (хто з пластиліну, хто з паперу, хто малює кольоровими олівцями, фарбами). Їм допомагають лікарі.

  • Чому ангелів? Навіщо?

  • На що сподіваються ці діти?

ІІ. Цілевизначення і планування навчальної діяльності.

  1. Повідомлення теми, мети уроку; вибір особистісно значущих цілей із запропонованого переліку, доповнення власними.

  2. Визначення способів діяльності.

  3. Планування роботи.

ІІІ. Реалізація мети.

  1. Робота з підручником. Прочитайте статтю про Івана Малковича. Випишіть із тексту власні назви.

  2. Обговорення прочитаного.

  • Про що розповіли географічні власні назви? (Про місце народження, навчання і проживання І. Малковича).

  • Які відомості про поета і видавця дають виписані власні назви, що в лапках?

«Веселка», «Молодь», «Соняшник»видавництва, у яких працював письменник.

«Білий камінь», «Ключ», «Вірші», «Із янголом на плечі» – його поетичні книги.

«Подорожник», «Антонич» – вірші, які свідчать про чистоту душі поета, повагу до інших майстрів слова, зокрема Богдана-Ігоря Антонича.


Зарядка для пам’яті. Які поезії

Б.-І. Антонича вивчали у п’ятому класі?


«А-ба-ба-га-ла-ма-га» – видавництво, засноване Іваном Малковичем, яке випускає дитячі книги українською мовою.

  • Про що свідчать двічі вжиті слова Божа опіка, Бог? (Про віру митця в Бога, яка допомагає людині ставати кращою, світлішати душею).

  1. Слово вчителя. Чи кожна людина має свого ангела-охоронця? Святий Василій Великий навчав, що кожен віруючий має біля себе ангела як захисника, який веде по шляху життя, допомагає долати спокуси, остерігає від гріха, захищає від фізичних нещасть. Папа Римський Іван Павло ІІ у 1986 році підтвердив існування ангелів, він говорив, що ангели – це «великі незнайомці» наших днів.

  2. Виразне читання поезії «Із янголом на плечі» вчителем, учнями (про себе).

  3. Аналіз поезії за орієнтовним алгоритмом. (Додаток 3).

Словникова робота. Коментар до жанру твору, вказаний автором: старосвітська балада.

Старосвітська (асоціації: стара, як світ; давня; вічна), бо автор порушує вічні проблеми буття.



Бесіда .

  • Які ознаки балади має вірш І. Малковича?

  • Зачитайте епізоди, які вас вразили. Які емоції вони викликали?

  • У поезії цікаві образи. Назвіть їх (свіча, хтось, янгол, маятник життя, Ірод).

Робота в групах. Об’єднайтеся у 5 груп. У кожної групи є чистий аркуш,

на якому записана тема роботи; кольорові олівці, маркер.

Завдання (записані на дошці).


  1. Випишіть і вкажіть художній засіб (чи засоби), якими змальовано цей образ.

  2. Сформулюйте і запишіть асоціації, які викликав цей образ.

  3. Що символізує образ?

  4. Опираючись на власні досвід і знання, вкажіть, у яких творах мистецтва, у повсякденному житті ви зустрічали цей образ.

  5. Якого кольору цей образ? Розфарбуйте слово-символ або створіть малюнок.

Учні звітують про виконану роботу. Учитель доповнює, вносить власний коментар до символіки образів.

Приклади виконаної роботи.

Свіча.

Художні засоби: епітет Господня; метафора не дихає свіча.

Асоціації: свічка, вогонь, життя, тепло, віск, ніч, вечір, любов, очищення, світло, сутінки.

Символізує чистоту і віру в Бога; життя.

Досвід: на Різдво і на Великдень свічка – необхідний атрибут.

Хтось.

Художні засоби: епітети самотньо, лелійно, гарячі (вуста);

порівняння як дитя; дієслова-синоніми: бреде, іде, не вештав, не тинявся, йде і йде.



Асоціації: людина, чоловік, якась особа, особистість, віруючий, християнин, подорожній, самотня людина, грішник, втомлена людина, старець, хтось помирає.

Символізує людину, яка проходить крізь життєві випробування, помиляється, не зупиняється, визнає провини.

Досвід: Хтось – це кожен із нас; «У житті – як на довгій ниві: не пройдеш, ноги не вколовши», «Життя прожити – не поле перейти».

Вітер.

Художні засоби: епітет вировий;

Асоціації: холод, виття вітру, скрип, буря, вихор, пронизує, гасить свічку, стихія, неспокій, прохолода, свіжість.

Символізує стихію, випробування долі, перешкоду.

Досвід: влітку вітер позносив дахи з будівель, поломив дерева; українська пісня «Сильний вітер» («…не ламай у чистім полі білі квіти»); пісня Марусі Чурай «Віють вітри, віють буйні»; дума «Буря на Чорному морі», «Слово про похід Ігорів» (Ярославна звертається до вітру).

Ірод.

Художні засоби: епітет моровий;

Асоціації: зло, нещастя, переслідування, Біблія, душа, вбивця.

Символізує зло, перешкоди на життєвому шляху.

Досвід: Біблійний образ Ірода; фразеологізм іродова душа.

Маятник життя.

Художні засоби: епітет сірий; метафора жене його у спину.

Асоціації: шлях, натхнення, годинник, час минає, символ, знак.

Символізує швидкоплинність життя, час , який спливає.

Досвід: Франсуа Війон, «Балада прикмет» («Живи – надії не втрачай»); Б. Олійник, «Вибір».

Янгол.

Художні засоби: епітет ледь живий; метафора стогне янгол.

Асоціації: охоронець, турбота, натхнення, оберіг.

Символ чистоти, дороговказу у житті.

Досвід: ангел у колядках; день мого ангела; не можна плювати через праве плече, бо там сидить ангел; розписи у церкві.

  1. Узагальнююча бесіда.

  • Які образи поезії є протилежними за емоційним забарвленням, а які доповнюють один одного?

  • Які настанови можна взяти з поезії, щоб уберегти себе від зла?

Бути цілеспрямованим: не вештатися, не тинятися.

Бути оптимістом: завжди іти вперед.

Молитися до свого ангела: «Янголе, не впадь з плеча».


  • Який основний мотив поезії? (Вибір життєвого покликання).

Слово вчителя. На сайті видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» розміщені такі слова Сергія Коваля про Івана Малковича:

Хвалебних од Івану вистача.

Він заслужив на шану і повагу,

бо, не прогнавши ангела з плеча,

створив для нас «А-ба-ба-га-ла-ма-гу».

Перше видання «А-ба-ба-га-ла-ма-ги» «Українська абетка» 1992 року починалося з «ангела» на літеру «а». Віршика-молитву Івана Малковича навчив тато. Може, саме тому цей образ головний і в збірці «Із янголом на плечі», і на багатьох малюнках у книгах, виданих завдяки Малковичу.



Домашнє завдання.

Для учнів із достатнім і високим рівнем навченості. 1. Записати схему вірша, визначити віршовий розмір. 2. Скласти свою молитву до ангела-охоронця або привітання з Днем ангела другові.

Для учнів з початковим і середнім рівнем навченості. Знайти і переписати у зошити молитву до ангела.

Для всіх. Вивчити напам’ять поезію «Із янголом на плечі».

ІV. Рефлексія та оцінювання.

  • Уявіть себе композитором. Яку музику ви написали б до поезії?

  • Вірш Івана Малковича покладений на музику.

Ось послухайте, як інтерпретували її і Марія Бурмака, і Тарас Чубай (гурт «Плач Єремії»).

Звучать фрагменти пісні. (Пісні на слова І. Малковича можна прослухати на сайті www.pisni.org.ua).



  • Чи задоволені своєю роботою на уроці? Який етап уроку був найважчий? Який найлегший?

  • Якого кольору ваш настрій? Розфарбуйте цим кольором свого янгола.

Додаток 3

Орієнтовний алгоритм асоціативного аналізу поетичного твору

  1. Виокремити рядки, строфи, які справили найбільше враження.

  2. Виділити найяскравіші художні деталі.

  3. Сформувати ланцюжок асоціацій, які викликали ці деталі та епізоди.

  4. Порівняти їх із власним життєвим досвідом, мистецькими та іншими літературними творами, використавши паратекстуальний матеріал.

  5. Витворити символи, схеми, опорні конспекти, сценарії, рекламні релізи обговорюваного твору на основі асоціативного ланцюжка.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка