Тема: и та І в кінці прислівників Мета



Скачати 52.55 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір52.55 Kb.

Тема: и та і в кінці прислівників

Мета: навчити учнів знаходити в словах і пояснювати за допомогою вивчених правил орфограму "и та і в кінці прислівників"; виробляти вміння правильно писати слова з цією орфограмою; розвивати увагу, логічне та
образне мислення, навички мовленнєвої діяльності, спостережливість; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до мови, зацікавленість у навчанні, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, презентація з теми.

Хід уроку

Слайд 2

  1. Організаційний момент

День добрий, друзі, ще один урок

До вас прийшов за розкладом сьогодні.

Отож озбройтесь книгою й пером,

Щоб упірнуть у мовну нам безодню.



Слайд 3

  1. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Девіз уроку: Думати –колективно,

Вирішувати – оперативно,

Писати – безпомилково,

Отримати знання – обов’язково.



Слайд 4

  • Побажайте собі успіху!


Слайд 5

  • А я в свою чергу бажаю вам:

Слухати з роззявленим ротом (уважно);

• Зарубати собі на носі (добре запам′ятати);

• Працювати не покладаючи рук (багато й старанно).


  1. Актуалізація опорних знань

Метод мозкового штурму.

  1. Слухати з роззявленим ротом, зарубати собі на носі… Що об’єднує ці фрази? (Фразеологізми).

  2. А що таке фразеологізми?(Стійкі сполучення слів. Можемо замінити одним словом).

  3. Як ми можемо замінити ці фразеологізми?(уважно, добре, багато, старанно).

  4. До якої частини мови належать слова «уважно», «добре», «багато», «старанно»? (Прислівник).

Слайд 6

  1. В якому розділі науки про мову вивчають прислівник? (Морфологія).

  2. Яка це частина мови? (Самостійна, незмінна).

  3. Означає? (Ознаку дії, ознаку предмета, ознаку іншої ознаки).

  4. Відповідає на питання? (Як? Де? Куди? Коли? Чому? Скільки? Навіщо?)

  5. Синтаксична роль? (Обставина, частина присудка).


4.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Слайд 7

1.Мовне спостереження. Гра «Четверте зайве».
1. Опівночі, насторожі, тричі, міцно.

2. Верхи, заввишки, солодко, навкруги.

3. По-українськи, ласкаво, по-ведмежи, по-вовчи.

- Чому міцно, солодко, ласкаво зайві?



Слайд 8

  • Прослідкуємо закономірність в написанні и та і в кінці прислівників.

  • Отже, який ми висновок можемо зробити?

Слайд 9

  • Ознайомимося із правилом написання "и та і в кінці прислівників".

Слайд 10.

Робота з підручником.

  • Розгорніть підручник на с.222, зачитайте правило ще раз.

Виконання впр. 412 на с. 222 (усно). Прочитати, визначити прислівники, пояснити їхній правопис.

Слайд 11.

Дослідження. Робота із словником.

Прочитати слова вголос, правильно наголошуючи їх. Списати слова, вставляючи пропущені и або і. Обґрунтуйте написання. Які з поданих слів стилістично забарвлені (характерні для розмовного мовлення)?

(Кожний учень підходить до дошки, обирає слово, правильно вимовляє й розподіляє у дві колонки И чи І. Незрозумілі прислівники знаходять у словнику). Додаток 1.

Навсидячки, уповні, наразі, по-українськи, по-англійськи, гопки, навприсядки, навшпиньки, навпомацки, поодинці, непереливки, опівночі, наввипередки, потайки, невтямки, поночі, позаочі.

Слайд 12-13. Відпочинок. Фізкультхвилинка.

Слайд 14

Життєва ситуація. Діалог.

Уявіть, що ви замовляєте письмовий стіл у свою кімнату. Бажані розміри: ширина- 50 см, довжина – 120 см, висота – 100 см. Розіграйте діалог, використавши наступні прислівники для повідомлення бажаних розмірів стола.


Завдовжки, завширшки, заввишки, завглибшки, завбільшки, завтовшки.
Слайд 15

Творче конструювання. Самостійна робота.

Утворітьвід поданих слів прислівники, поясніть написання кінцевої букви.



По, молодець; по, заєць;

в, ніч; три; без, вість; на, вік;

за, в, глибина; на, в, круг; мовчати; по, люди; в, осінь.
Слайд 16

«Мікрофон». Гра «Слово - речення»(усно)

-Уявть, що ви зараз даєте інтерв’ю, але незвичайне. А у вигляді гри «Слово - речення». Умови гри.

Вчитель, тримаючи у руках мікрофон, підходить до учня і каже: “Слово”, учень називає слово-прислівник, який закінчується на і або и , учитель вказує на іншого учня і каже: “Речення”, той складає речення із цим прислівником.


Слайд 17

Скарбничка народної мудрості. Робота із деформованими прислів’ями.

1.Що маєш робити, …

2.Без діла жити - …

3. Хто спішить, …

4. Ледачому …

5. Грамоті вчиться - …

6. Письменний бачить поноч(и, і) більше, …

7. Хто нічого не робить

все нікол(и, і).

той нікол(и, і) не має часу.

завжд(и, і) пригодиться.

те зроби сьогодн(и, і).

як неписьменний удень.

тільк(и, і) небо коптити.

той двіч(и, і) робить.


  • У кожного з вас на парті є закінчення цих прислів’їв. Давайте їх поєднаємо. (Учні обирають відповідні закінчення прислів’їв.)

  • Запишіть у зошити прислів’я, яке вам найбільше сподобалось.

  • Якою темою об’єднані ці прислів’я? (Навчання, освіта)


Слайд 18

  • Як ви розумієте вислів: «Вчитися ніколи не пізно»?

  • Свої міркування вдома оформіть у творі-роздуму.



Слайд 19

  • А як працювати над твором-роздумом вам допоможуть пам’ятки, які знаходяться у вас на партах.


Пам′ятка
«Як працювати над твором-роздумом»



  • Продумайте тему та основну думку роздуму.

  • Коротко й чітко сформулюйте основні тези роздуму.

  • Доберіть переконливі докази (факти із життя, власних спостережень, літератури тощо).

  • Зробіть відповідні висновки.

  • Уживайте для зв′язку частин роздуму такі слова: бо, через те що, тому що, отже, таким чином та ін.




  1. Закріплення вивченого матеріалу


Слайд 20

Ігрове завдання.

Вставте пропущені и або і.

Трич..., поноч..., по-заяч..., до реч..., оддалік..., верх..., вдвіч..., отутечк..., по- геройськ..., навесн..., вкуп..., трох..., щоноч..., по-молодецьк... .

Условах, якізакінчуютьсянаИ, підкреслітьтретювідпочаткубуквуіпрочитаєтезакінченнявисловуФрансуаВольтера: «Коли закінчуєш хорошу книгу, здається, що прощаєшся...».




  1. Підсумок уроку

Слайд 21

Метод «Незакінчене речення».

  1. Сьогодні на уроці я ...(навчився, дізнався..)

  2. Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що…

  3. Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалося…


Оцінювання

Слайд 20


  1. Домашне завдання.

Слайд 21

  • Обов′язковий мінімум: вивчити правило на с. 222, впр. 414.

  • Тренувальний рівень: впр. 417.

  • Творчий рівень: скласти твір-роздум на тему: «Вчитися ніколи не пізно».


Слайд 22

  • Свої роздуми ви можете мені відправити на електронну пошту.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка