Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва



Скачати 42.83 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір42.83 Kb.

Світова література 8 клас
Тема. Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва.

Мета: розкрити характерні ознаки художньої літератури як мистецтва слова та показати її відмінність від інших видів мистецтва; формувати навички аналізу художнього твору на прикладі поезії В. Вордсворта «До прекрасного»; розвивати навички виразного читання; виховувати любов до літератури та повагу до людини.

Обладнання: виставка творів, які вивчатимуться у 8 класі, репродукції картин відомих художників, фонозаписи, портрет В. Вордсворта

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Мистецтво – це людська діяльність,

яка полягає в тому, що одна людина певними зовнішніми знаками

передає іншим пережиті нею почуття,

а інші заражаються цими почуттями й переживають їх.

Л.М. Толстой

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні знову покликав вас до себе світ літератури – такий відомий і такий таємний, з добром і злом, з коханням і зрадою, зі своїми радощами і бідами.



Бесіда

  • Пригадайте, що вивчає література.

  • У якій формі існувала література в прадавні часи?

  • Що ми називаємо фольклором?

  • Які асоціації виникають у вас із словом «мистецтво»?

  • Чи відображає мистецтво дійсність?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Погляньте навколо себе: нас оточує прекрасний світ літератури. Зупинись, придивись, вслухайся – і у твоєму серці також розквітне краса, адже справжнє мистецтво невіддільне від краси. Скільки є видів мистецтва? На це питання ми спробуємо з вами відповісти, прогулявшись вулицею Мистецтва. А супроводжувати нас буде гід, який допоможе вам розібратись з різними видами мистецтва.



Методичний коментар: учитель демонструє презентацію, що містить ілюстрації різних видів мистецтва у супроводі музики. Підготовлений учень (учні) допомагає зрозуміти, чим відрізняється література від інших видів мистецтва.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Ми з вами прогулялися вулицею Мистецтва.



1. Бесіда

  • Що об’єднує усі види мистецтва?

  • Чим відрізняється література від інших видів мистецтва?

2. Робота з підручником

Учні читають статтю підручника про силу художнього слова та, працюючи у парах, складають по 3 запитання до тексту статті.



3. Слово вчителя про Вільяма Вордсворта

Вільям Вордсворт – визначний англійський поет першої половини 19 століття. Його називають «неперевершеним майстром пейзажу», адже поет володів неабияким даром бачити красу природи очима художника. Саме в природі Вордсворт знаходив невичерпне джерело свого натхнення. Теми для своїх творів поет знаходив у повсякденному житті.



  1. Читання учителем вірша «До прекрасного» В. Вордсворта в перекладі М. Стріхи.

  2. Словникова робота.

Благодать – щастя, блаженство, стан цілковитого задоволення життям.

6. Аналіз поезії В. Вордсворта «До прекрасного»

  • Який настрій вірша? (Піднесений)

  • Про які види мистецтва йдеться в поезії? (Живопис (пензель), література (перо))

  • Який вплив мистецтва на людину?

  • Що дарує мистецтво людині? (Благодать)

  • Про яку благодать йдеться у вірші? (Мистецтво здатне очистити душу, сприймати і розуміти прекрасне)

  • Автор називає мистецтво «дитя весни, і літа, й падолисту». Чому?

  • Що таке пейзаж?

  • У чому поет бачить силу й значимість мистецтва? (Мистецтво увічнює життя людини і природи, воно може зупинити мить життя і навіки її зберегти).

  • Якими епітетами В. Вордсворт характеризує мистецтво? (Святе, стримане, просте, повне змісту).

  • Чи є у вірші звертання? (Так, до мистецтва)

  • Що ми називаємо словом «святиня», «святе»? (Щось значуще, величне).

  • А що для вас є святим?

  • Що називає прекрасним В. Вордсворт?

  • Що дає поетові підстави говорити про силу мистецтва?

  • Чи необхідне мистецтво людям?

- Визначте тему та основну думку цієї поезії (Тема поезії: захоплення безмежною силою мистецтва. Провідна думка: мистецтво в «пензлі чи пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать»).

7. Робота з епіграфом. Чи перегуються думки російського письменника Л. Толстого та англійського поета В. Вордсворта?

8. Робота в групах.

І група. Скласти твір-роздум «Краса природи». Як пов’язана краса природи із діяльністю людини?

ІІ група. Скласти твір-роздум «Краса людини». Чи кожна людина може бути красивою і що для цього потрібно?

ІІІ група. Скласти твір-роздум «Краса мистецтва». Хто створює красу мистецтва?



V. Підсумок уроку

1. Літературна п’ятихвилинка. Учитель читає вірш О. Ніколенко « Мистецтво»

Мистецтво незбагненне й незрівнянне –

Його не може розум осягнуть,

Є в ньому вічна і священна тайна,

Що кличе людство на духовну путь.

Чому обличчя змінюють епохи?

І час від часу інша новина?

Здається наче розібрались трохи,

Але відкрилась більша глибина.

Мистецтво піднімається на крилах

До вищої мети між інших мет,

Воно летить невпинно і нестримно,

Шляхи його, мов спалахи комет.

То величає, то сміється їдко,

То говірке, то стримує вуста,

Примхливе і вибагливе нерідко,

А інколи грайливе, як дитя.

Воно, як жінка, чарівне й прекрасне,

Вдиха натхнення яблуневий цвіт,

Та якщо жінка із роками гасне,



Краса мистецтва не рахує літ.

2. Встановіть відповідність:

  1. Література А. Мистецтво танцю

  2. Музика Б. Мистецтво звуку

  3. Живопис В. Мистецтво слова

  4. Хореографія Г. Мистецтво пензля

  5. Театр Д. Мистецтво містобудування

  6. Архітектура Е. Мистецтво акторської гри

VІ. Домашнє завдання. 1. Називати характерні ознаки художньої літератури як мистецтва слова. 2. Виразно читати (за бажанням вивчити напам’ять) сонет Вільяма Вордсворта «До прекрасного». 3. Підібрати афоризми, прислів’я приказки про книгу, літературу, слово.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка