Тема: Діалог. Розділові знаки при діалозі



Скачати 69.03 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір69.03 Kb.
ТипУрок

Українська мова

5 клас


Урок № 35

Дата: 20.11.2017

Тема: Діалог. Розділові знаки при діалозі.

Мета: поглибити знання учнів про діалог; розглянути правила постановки розділових знаків при діалогах;удосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння реконструювати монологічний текст у діалогічний; навчити учнів розрізняти побутові, ділові, художні і навчальні діалоги; розвивати навички розігрування діалогів, вміння школярів працювати колективно та самостійно; збагачувати словниковий запас учнів;  виховувати культуру спілкування.

Очікувані результати: учні вирізняють діалог у тексті; знаходять діалог тексті; правильно виділяють діалог у тексті, оформлюють пунктуаційно та інтонаційно діалог. 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал (картки)
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Установчо-мотиваційний етап. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми «Речення з прямою мовою». Ознайомлення учнів із ходом навчальної діяльності.



Наш урок сьогодні буде дуже цікавий, оскільки ми з вами будемо працювати над темою, яка вам уже трішки знайома. Але чи пам’ятаєте ви її?

Отже, тема нашого з вами уроку сьогодні – діалог. Давайте запишемо тему уроку в зошит, ми пригадаємо, що таке діалог, навчимося розрізняти види діалогів, розвиватимемо навички розігрувати діалоги та виховуватимемо у кожного із нас культуру спілкування.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників

1. Перевірка домашнього завдання

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Спостереження над мовним матеріалом

1.1. Робота з підручником. Вправа 210 ст. 86 – 5 хв. (слайд 8)

Прочитайте текст. Скажіть, хто бере участь у розмові. Визначте тему та основну думку тексту.

ЖЕНЧИК

Ще й сонце тільки-тільки підвело свій вінець, ще сизо й синьо туманились роси, коли мене розбудив тато:



— Вмивайся, Михайлику, та й поїдемо жати.

— Я зараз. А де ж дід Корній?

— Він уже, мабуть, перший сніп зв’язав.

— Чого ж ви мене раніше не збудили?

Тато сумно всміхнувся:

— Жалів, дитино, бо хто тебе потім, як одкотишся од нас,пожаліє у світі?

— Ой, таточку...

— Біжи, біжи, вмивайся. Мама вже, дивись, шляхом наполе йде.

— Гарних женчиків собі маю, — зустріла нас мама біля жита. — Поглянь, Михайлику, на схід сонця і починай на щастя жати (За М. Стельмахом).

Як записано пряму мову в тексті?

2. Засвоєння теоретичних понять

2.1. Робота з підручником

А тепер попрацюйте самостійно. Для вас у підручнику вміщений матеріал на сторінці 87, прочитайте його, запам’ятайте пунктограму.

Розмова двох осіб називається діалогом. Діалог складається з реплік. Кожна репліка пишеться з нового рядка, без лапок, перед нею ставиться тире.

Пунктограма:Тире при діалозі

Якщо після репліки в діалозі є слова автора, то ставляться ті самі розділові знаки, що й при прямій мові.

2.2. Коментар вчителя

Якщо перед реплікою стоять слова автора, після них ставимо двокрапку. Якщо слова автора стоять після репліки, то після неї ставимо кому або знак оклику, чи знак питання, а потім — тире. Слова автора після репліки записуємо з малої літери.

Але можуть бути й інше пунктуаційне оформлення. Якщо репліки беруться в лапки і записуються підряд без слів автора, то між ними ставиться тире. «Доброго дня, діти!» — «На добридень, любий учителю!» — «Чи сьогодні добре ви вчились?» — «Та добре, оцінки отримували, але трошки поведінка підводить» — «Що ж робити мені з вами, милі мої?» — «Ви тільки не засмучуйтеся, ми виправимося!» — «Я хочу, щоб ви добре вчились, друзі, але й про поведінку не забувайте!».

2.3. «Словничок»

Монолог - це висловлювання однієї особи, розраховане на слухача.

Діалог - розмова двох осіб.

Полілог – розмова, в якій бере участь кілька осіб.

Репліка – висловлювання кожного мовця.

2.4. Коментар вчителя

Залежно від стилю мовлення діалоги бувають побутові, ділові, художні і навчальні. Побутовий діалог використовується у повсякденному спілкуванні у невимушеній обстановці. Діловий діалог застосовується в офіційно-діловому стилі. Навчальний діалог визначається як форма спілкування між учителем і учнем або між учнями. Художній діалог використовується у художніх творах між героями.

Невід'ємними компонентами діалогу є міміка і жести.

Репліки співрозмовників, чергуючись, висвітлюють певну тему. Вони можуть містити повідомлення, запитання, спонукання до повідомлення чи відповіді на поставлене запитання.



3. Формування умінь та навичок

3.1. Робота в групах

І група.

1. Пригадайте і запишіть загальновживані слова-привітання.

2. Поясніть з якої нагоди вони вживаються і з якою метою.

ІІ група.

1. Пригадайте і запишіть загальновживані слова-звертання.

2. Поясніть розділові знаки при звертаннях.

ІІІ група.

1. Пригадайте і запишіть загальновживані слова-побажання.

2. Поясніть розділові знаки при діалозі.

3.2. Робота з підручником. Вправа 211 ст. 87(усно)

Прочитайте вірш Миколи Романченка. Визначте репліки в діалозі.

ЩО ТАКЕ АКРОСТИХ?




Ти, Максимку, щось притих.

Я читаю акростих!

Що ж воно таке за штука? —

Запитав дідусь онука.

Перші літери рядків

зверху вниз я разом звів.

Ось і вийшло слово з них,

це, дідусю, — акростих.




* Проаналізуйте ситуацію спілкування (тему й основну думку діалогу, мету й умови спілкування). Хто є учасниками діалогу?

3.3. Трансформація речень. Вправа 213 ст. 88 - 4 хв. (слайд 19)

Учні виконують вправу у зошиті з коментуванням. Перевірка за слайдами.

Запишіть подані речення у формі діалогу.

Михайлик запитав у Олега, чи розв’язав він задачу. Олег відповів, що вже розв’язав. Тоді Михайлик попросив, щоб друг пояснив йому, як цю задачу розв’язувати. Олег сказав,що допише вправу з української мови, а потім обов’язково допоможе товаришеві.



3.4. Творча робота (індивідуально за картками) - для встигаючих учнів

Запишіть речення у формі діалогу.

Казала зима літу: «Ти не хазяйка». «Як,— каже літо,— у мене все є». А зима каже: «А так, не хазяйка,— каже зима,— що у тебе все на дворі ночує, а я усіх як ніч — так у хату і зберу».

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Де сховався діалог?»

* Щоб трошки відпочити та визначити наскільки вправно ви можете визначити діалог я пропонує вам пограти. Я буду читати уривки творів із української літератури, а ви позначатимете наявність діалогу у ваших картках. Якщо почули діалог, ви маєте поставити знак плюс, якщо діалогу немає – мінус.



Уривок 1.

- Здоров, добрий чоловіче!

- Здоров!

- Скажи, будь ласкавий, чоловіче, як тепер лучче жити: чи правдою, чи неправдою?

- Е-е-е!... Добрі люди! Де ви тепер правду знайдете? («Про правду і кривду»)

Уривок 2.

- Чого ви, тату, зажурилися? Що пан казав?

- Та тут, дочко, таку пан загадку загадав, що я й не надумаю, що воно й є.

- А яка ж загадка, тату?

- Та така: що є у світі ситніше, прудкіше, миліше над усе? («Мудра дівчина»)

Уривок 3.

Господи, яке страхіття! Наш Микита скрутився, мов муха в окропі: що тут робити? куди дітися? Недовго думаючи, він шмигнув у найближчі отворені сіни, а з сіней на подвір’я. Скулився тут і роздивляється, куди б то сховатися, а сам надслухує, чи не біжать пси. Ого! Чути їх! Уже близько!(І.Франко «Фарбований Лис»)



Уривок 4.

— Ну, коли так,— каже чоловік,— то винось дітей з хати. Повиносили вони дітей, самі повиходили... Глянув чоловік на хату — жалко йому стало добра! А людину ще більше жалко! Взяв та й підпалив. Так ураз хата полум'ям і взялася — де й ділась. А замість неї постала інша хата, така гарна та пишна.

А дід стоїть та тільки всміхається.

— Бачу,— каже,— сину, що з вас трьох тільки ти сам не розминувся з правдою. Живи ж щасливо!

Тут одразу пізнав чоловік цей свого названого батька-діда. Кинувся до нього, аж його вже й нема, бо то не дід був, а Правда людська.(«Названий батько»)

2. Бліц-опитування

Що називається діалогом?

Що таке репліка?

Що ви навчилися на сьогоднішньому уроці?

Які види діалогів ви запам’ятали?

У яких стилях мовлення діалог використовується найчастіше?

Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.



VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання

1. Підручник: § 20 вивчити правила. Вправа 215


















Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка