Тема. Цивільний шлюб. Мета: дати уявлення про поняття «цивільний шлюб»Скачати 132.2 Kb.
Дата конвертації11.05.2018
Розмір132.2 Kb.
ТипКодекс

Тема. Цивільний шлюб.

Мета: дати уявлення про поняття «цивільний шлюб», розкрити

позитивні та негативні сторони цивільного шлюбу, особисті

немайнові та майнові права, обов`язки «подружжя»; пояснювати,

використовуючи положення статей Сімейного кодексу України, умови

розірвання шлюбу та проблеми які виникають при цьому; аналізувати

цивільний шлюб з правової точки зору на підставі норм сімейного

права; виховувати толерантність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: круглий стіл.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми, мети уроку.

Епіграф

Щасливий шлюб - це, насамперед, співробітництво, коли обидва докладають зусилля, обидва вносять свій внесок у побудову затишного родинного гнізда.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.


 • Що таке шлюб?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Проблемне питання.

Цивільний шлюб: За чи Проти.

На попередньму уроці учні були поділені на групи, які одержали випереджальні завдання.

Розповідь вчителя.

На сьогодні відносини між чоловіком і жінкою можна називати «фактичним шлюбом», коли, по-перше, пара проживає на одній території, по-друге, веде спільне господарство і, по-третє, не реєструє свої відносини в органах державної влади.

Цивільний шлюб народився в Нідерландах у XVI столітті. Для початку варто згадати, звідки пішов вираз "цивільний шлюб". Він бере початок з ситуації, коли шлюб вважався офіційно і остаточно оформленим, якщо партнери визнали одна одну подружжям як перед суспільством (тобто зареєструвалася в держустанові, суді, РАЦСі і т.п.), так і перед Богом (тобто . обвінчалися). Але в якийсь момент, по-перше, з'явилися люди, які заявляють про свію невіру в Бога, по-друге, пари стали спідкатися з тим, що не можуть зареєструвати свої відносини за законами Церкви, бо щось в їхньому минулому цим законам суперечить (церква не визнавала розлучення, різне віросповідання подружжя тощо). Так от люди, які починали жити "невінчані", і вважалося уклали "цивільний шлюб".

Сьогодні ситуація змінилася. У нашій країні шлюб юридично може бути визнаний таким тільки після реєстрації в РАЦСі. Всі інші випадки закон іменує "співжиттям" і в судовому порядку вони можуть бути прирівняні до шлюбу. Але ми про це говорити не будемо - хоча ті, хто на таке "співжиття" йдуть, обов'язково повинні зважити всі його юридичні аспекти. Ми на уроці торкнемося моральної, психологічної та юридичної сторін.

На Заході цивільний шлюб практикується давно. Останнім часом такі відносини стали популярні й у нас. Все більше пар вважають, що перед РАЦСом необхідно пожити разом, придивитися, примірятися до майбутнього чоловіка.

На даний момент в Україні зареєстровано 40% громадянських шлюбів. Й 60 % офіційних шлюбів.

Відомо, що за цивільний шлюб ратують чоловіки. Побоюючись втратити незалежність, вони розхвалюють «вільні, цивілізовані відносини, прийняті в усьому світі». Жінкам же миліше скромний штамп у паспорті. «Та що він змінює?» - Обурено вигукує він. «Мені спокійніше буде» - відповідає вона, не в силах пояснити причин своєї любові до штампів. Винна інтуїція. Жінка, навіть якщо вона абсолютно не знайома з законами, серцем чує підступність вільного шлюбу.Робота з батьками та гостями уроку:

 • Ваше ставлення до цивільного шлюбу. Аргументуйте власну точку зору.

Робота в групах.

І група. Статисти.

(Група одержала завдання: дослідити ставлення до цивільного шлюбу мешканців нашого селища.)( Слайд 5-7)Розповідь вчителя

Як ми бачимо, різні точки зору, різні позиції.

Цивільні відносини, з одного боку, мають багато плюсів. Свобода - психологічна і документальна, продовження романтичного періоду, можливість легко розлучитися. З іншого боку, цивільний шлюб має під собою гострі підводні камені. І стосуються вони аж ніяк не романтики.

На Заході цивільний шлюб - поняття правове. У Штатах, жінка, в подібній ситуації, може подати позов про визнання співжиття шлюбом. Довівши факти тривалого спільного проживання, появи разом на людях, статевих відносин, вона отримує права законної дружини. У Домініканській Республіці, якщо люди жили разом більше 4 років, вони мають право на спільне майно як подружжя. А у Франції співмешканці можуть укласти пакт громадянської солідарності, в якому визначаються майнові відносини.

А що ж у нас? У випадку з шлюбомом офіційним все ясно. Сімейний кодекс захищає подружжя і у випадку розлучення обоє отримують половину майна. Що ж робити у випадку з шлюбомом неофіційними? Чи може бути оформлений шлюбний договір? Права дітей.

На ці питання нам дасть відповідь група юристів.

ІІ група. Юристи.

( Виступ учнів, які на основі Сімейного кодексу розкривають правові аспекти «цивільного шлюбу».) ( Додатак 1)ІІІ група. Журналісти.

(Група цікавилася думками тих, хто живе зі своїми партнерами без оформлення формальностей.) (Додаток 2)Розповідь вчителя.

Прихильники і противники цивільного шлюбу не втомлюються ламати списи, сходячись в нескінченних битвах. Психологи, соціологи та інші фахівці намагаються розібратися, добре це чи погано. А ті, хто з різних причин все ж таки не поспішає в РАЦС, щоб офіційно оформити свої відносини, все одно продовжують жити "без штампу".ІVгрупа.Психологи.

(Учні розглядають цивільний шлюб з психологічної точки зору)(Додаток 3)Евристична бесіда

- Що ж таке цивільний шлюб?Розповідь вчителя

Сьогодні 45% українців позитивно ставляться до спільного життя до шлюбу. Причому 82% з них - молоді люди від 18 до 29 років.

Прихильники різних точок зору сходяться в одному: середня тривалість цивільного шлюбу серед українців становить чотири роки. При цьому більшість цивільних дружин (близько 90%) вважають себе заміжніми, а близько 85% цивільних чоловіків стверджують, що вони неодружені.

Кожен має свою думку про цивільний шлюб, але головне — це гармонія, любов і відданість між двома людьми. Якщо це є, то їм самим вирішувати, як будувати своє щастя.

Кожен з вас одержить пам’ятки і сам вирішить в майбутньому свою долю. (Додаток 4)

V.Підсумки уроку.

Рефлексія

Розгляд проблемного питання.


 • Чи змінилась ваша точка зору щодо цивільного шлюбу?

VІ. Домашнє завдання.

 1. Твір-роздум «Моя майбутня сім`я»

 2. За матеріалами ЗМІ підібрати приклади, пов`язані із взаємними правами членів сім`ї.Додаток 1

Юристи

Пункт 40 Сімейного кодексу говорить : «Шлюбний контракт - це угода між громадянами, що вступають у шлюб, або законним подружжям, яке регулює їх майнові відносини під час спільного життя, а також при розлученні ». У перекладі на людську мову це означає, що укласти шлюбний договір можуть тільки законне подружжя. Навіть у разі підписання документа до весілля, в силу він набуде тільки в момент удару печатки в паспорт. Цивільні ж подружжя укласти шлюбний контракт не мають права .

Порада

Якщо цивільним подружжям є що ділити у разі розлучення, то слід подбати про це заздалегідь. А саме - вести докладну бухгалтерію, фіксувати всі витрати, покупки. Спільне майно краще оформляти в часткову або спільну власність. У цьому випадку є шанс відсудити своє. Тих же, хто знехтує цією порадою і після «розлучення» спробує довести свої права на майно, швидше за все, чекає розчарування. Жоден такий позов в україському суді поки не виграв, хоча спроби були.Спільна дитина

Відповідно до ст.125 Сімейного кодексу України, у випадку, якщо мати і батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:

За заявою матері та батька дитини. Така заява може бути подана в органи РАЦС як до, так і після народження дитини. Якщо батько неповнолітній, то органи РАЦС обов'язково повідомлять його батькам, опікуну, піклувальникам про запис його батьком дитини.
2. За рішенням суду. Це відбувається при відсутності спільної заяви або заяви батька дитини. Підставою для визнання батьківства будуть будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані у порядку, визначеному Цивільно-процесуальним кодексом України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, яка сама утримує і виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Також позов може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Коли ж у цивільному шлюбі з’являються діти, то, за згодою чоловіка, вони можуть бути зареєстровані на нього. Тоді, у випадку розірвання цивільних стосунків між батьками, діти матимуть право на отримання матеріальної допомоги, тобто аліментів.Аліменти

Якщо чоловік і жінка, які перебувають у громадянському шлюбі, вирішили "розлучитися", права їхньої спільної дитини не повинні обмежуватися. Ст.180 СК України встановлює для обох батьків обов'язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття. І якщо один із батьків ухиляється від цього, настає його обов'язок щодо сплати аліментів.

Для подачі позову в суд про виплату батьком аліментів потрібний відповідний пакет документів. Зокрема, додається копія свідоцтва про народження дитини (із вказівкою батька). У заяві варто вказати, що батько дитини не бере участі в її вихованні й утриманні, порушуючи, таким чином, норму закону (статтю 180 Сімейного кодексу України). Додаються докази цього або вказуються свідки, які можуть це підтвердити. Навіть якщо прямих підтверджень немає, в заяві обов'язково потрібно зазначити, що ви живете окремо, виховуєте дитину самостійно і контактів із колишнім громадянським чоловіком не маєте.

Розподіл майна

Розподіляти можна тільки спільне майно, але для цього хтось повинен визнати факт спільної сумісної власності на нього. Статтею 74 Сімейного кодексу України встановлено, що якщо жінка і чоловік проживають однією родиною, але не перебувають між собою у шлюбі, майно, нажите ними за час спільного проживання, належить їм на правах спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Хоча, треба відзначити, щодо розподілу майна після громадянського шлюбу ще немає достатньої судової практики.

У разі укладання одним із такого подружжя стосовно спільного майна договору, який потребує оформлення в нотаріуса або підлягає державній реєстрації, згода іншого не вимагається. При зареєстрованому шлюбі така згода не тільки вимагається, а й має бути належним чином оформлена (нотаріально засвідчується). Оскільки цивільні відносини не визнаються законом, у разі розлучення співмешканці не мають законних прав на спільне майно. Наприклад, якщо цивільна дружина не працювала, а вела домашнє господарство, після розлучення з чоловіком вона може легко опинитися на вулиці. Недарма девіз цивільного шлюбу - з чим прийшов, з тим і пішов. У таких ситуаціях більше потерпають жінки, оскільки чоловіки заробляють гроші, на них оформляються спільна власність, житло, фірма...

Спадщина

Згідно зі статтею 1264 цього Цивільного кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до відкриття спадщини. Однак, зрозуміло, що навіть за такої умови частка фактичного чоловіка або дружини буде значно меншою, ніж та, яку він або вона могли б отримати в зареєстрованому шлюбі.


.

Додаток 2

Журналісти

- Така форма шлюбу дуже навіть зручна, без печатки в паспорті, без усякої відповідальності, обов'язків, прав. Я пробувала, мені сподобалося (Наталя, 25 років).


- Найскладніше для мене - це стан "соціальної неповноцінності": я - і дружина, і не дружина. Найважче - з батьками, які не вірять у наші стосунки і постійно проводять зі мною "профілактичні" бесіди. Я думаю, що якби ми пішли в загс, усе було б інакше (Ольга, 29 років).
- Я за цивільний шлюб, люди зараз стали зі складними характерами, краще спочатку нехай пізнають одне одного, то, може, буде менше ускладнень, що закінчуються розлученнями (Олександр, 43 роки).
- Ми думали, що пізнаємо одне одного краще, живучи у цивільному шлюбі, але, пізнавши, не захотіли далі жити разом, розійшлися. Шкода потрачених років (Світлана, 33 роки).
- Ми живемо у цивільному шлюбі багато років, усе нормально. Я пожив у звичайному, мені вистачило. Штампом людину однаково не втримаєш, це повинно бути у свідомості (Сергій, 38 років).
- Я хочу вийти заміж, набрид мені цей цивільний шлюб. Увесь час гублюся, коли дзвоню йому на роботу, і мене запитують, хто дзвонить. Не знаю, що говорити: дружина, коханка, подруга життя? Та й із заміжніми подругами почуваю себе якоюсь неповноцінною. А так хочеться весілля, плаття, фати, обручки! (Ганна, 30 років).
- Та все це дурниця! Якщо люди бояться підписувати папери, значить, усе це несерйозно, для чоловіків - це дуже зручно, бо їх і дітьми не втримаєш (Олена, 44 роки).
- Якщо люди кохають, значить потрібно довіряти одне одному. Цивільний шлюб на цьому й будується (Олексій, 31 рік).
- У принципі, зараз поняття цивільного шлюбу модне і сучасне, але я по собі знаю, якби у моєму паспорті стояв штамп, я б ставилася до всього по-іншому, більш відповідально (Ольга, 23 роки).
- У цивільному шлюбу є можливість навчитися спільно господарювати, розподіляти фінанси і обов'язки. Якщо любовні стосунки не розіб'ються об побут - можна сміливо вступати у законний шлюб (Назар, 26 років).
- Цивільний шлюб - це гра у родину, а ігри зазвичай закінчуються. Це щось таке надумане, несправжнє, "понарошку", начебто прикинутися чоловіком і дружиною, навіть спільне господарство при цьому мати, дітей. Я вважаю, що це - відмова від відповідальності, яку люди не хочуть взяти на себе (Надія, 50 років).
- Я негативно ставлюся до цивільного шлюбу. Люди не несуть відповідальності за свого партнера. У будь-який момент можна розвернутися, піти, адже ніхто нікому нічого не винен. Якщо немає шлюбного завіту, якими б благими не були наміри людей, однаково нормальних стосунків, як у звичайній родині, не виходить. Умови інші (Павло, 55 років).
- Коли живеш у цивільному шлюбі, таке відчуття, що жінка, з якою живеш, - не твоя, не належить тобі до кінця (Ігор. 33 роки).
- Я сам прожив у цивільному шлюбі кілька років, і можу сказати одне: чим довше це триває, тим нижча ймовірність, що відбудеться реєстрація. У цивільному шлюбі у людей виникає деяке відчуття тимчасовості, несерйозності взаємин, втім, як і багато чого в житті: тимчасова робота, тимчасові друзі. І якщо зрада або ще щось відбувається, набагато легше просто зібрати речі і піти (Олександр, 30 років).

- Я проти цивільних шлюбів тому, що для жінки це так само серйозно, як законний шлюб, а для чоловіка - просто чергова інтрижка, він не несе відповідальності за жінку, дитину, майбутню сім'ю. Світлана, студентка, 22 роки:

- Ніхто не знає, чи витримають почуття тиск побуту, який, як відомо, вбиває кохання. А раптом виявиться, що ви абсолютно несумісні? Сова і жайворонок, чепурун і нечупара. Цивільний шлюб може вберегти від таких несподіванок.(Олександр, художник, 26 років)

Додаток3

Психологи

У психологів своя точка зору щодо шлюбу «на пташиних правах». Проте сходяться вони на тому, що в такому союзі одна половинка все-таки страждає, найчастіше – жінки.


– Історично шлюб почав визнаватися та підкріплюватися священиками, коли була заборона на полігамію (понад два партнериЩе в середні віки жили спільно. Сучасний незареєстрований шлюб не має чітких табу. Партнери вільні у всьому: сьогодні – з тобою, завтра – з іншою (іншим). З іншого боку, дуже рідко двох людей у цивільному шлюбі влаштовує така позиція. Найчастіше один хоче такої свободи, а інший на неї погоджується через те, що кохає другу половинку і боїться її втратити. Одній половинці, якій потрібна свобода, нічим це не загрожує, а інша половинка отримує невроз. Якщо це жінка, то вона боїться завагітніти, тому що не знає, чим цей союз обернеться для неї. Вільний шлюб повинен базуватися на внутрішній дорослості, впевненості, відповідальності за свої вчинки. 

Психологи всього світу кажуть: якщо бути чесним, то майже немає жінок, які б не хотіли мати офіційний шлюб. Навіть затяті кар’єристки і бізнес-вумен на якомусь етапі задумуються про штамп у паспорті та дітей, а не лише про гарний відпочинок з коханим і стабільне сексуальне життя. Однак знайдеться багато бажаючих перевірити свої стосунки, просто поживши разом, які не бачать у цьому нічого поганого. Однак більшість жінок сприймають цивільний шлюб як і звичайний. Є сім’я, чоловік, потрібно займатися хатніми справами і, скажімо так, поводитися так, як це належить заміжній жінці. До того ж штамп і обручка забезпечують певний статус у суспільстві. Це, може, не так важливо у великих мегаполісах, але у районних центрах, де всі про всіх знають, таке рідко схвалюється. Також жінкам важко зрозуміти, чому коханий не наважується зробити все офіційно, якщо каже, що штамп нічого не вирішує.

А тепер кілька порад для тих, хто хоче з цивільної дружини перетворитися на офіційну. Для початку визначимо ваші шанси на перемогу.

Ви живете разом менше чотирьох років.

Ця ситуація найбільш виграшна з точки зору психологів. У вас найбільші шанси почути марш Мендельсона. По-перше, тому, що перша закоханість ще жива, а перший час «притирання» ви благополучно минули, тим самим довівши, що цілком можете існувати на одній території. Сміливо приступайте до обробки громадянського чоловіка на предмет оформлення відносин. Це дуже підходящий момент - чоловік розуміє, що знайшов свою єдину, переконався, що жити вдвох цілком зручно, і при цьому не розгубив романтичних настроїв. У вас всі шанси стати дружиною!Ситуація друга: ви живете більше чотирьох років і дітей у вас немає.

Саме на цьому терміні починаються перші розчарування і пізнавання один одного «в реальному світі». Простіше кажучи, з очей падають рожеві окуляри і ви бачите чоловіка у всій красі. Як правило, жінки, більш тверезо приймаючі світ, як і раніше хочуть заміж. По-іншому йде з чоловіками. На цьому «строк» ​​вам буде вже набагато складніше переконати громадянського чоловіка оформити шлюб. Він вже живе з вами і має все, що хоче - улюблену жінку поруч, облаштований нею побут і ... чистий паспорт. Саме зараз починаються вічні суперечки на тему: «Люба, ну що тобі дасть цей штамп?» Шанси у вас є, але доведеться попотіти.Ситуація третя: ви живете давно і у вас є діти.

В принципі, вам наші поради не потрібні. Це ваш свідомий вибір і напевно ви вже зійшлися в думці з чоловіком, що «штамп нічого не дає». На цьому «строк» ​​жінка переконує себе в користі вільного шлюбу і навіть намагається його пропагувати. Це свого роду захисна реакція психіки. Шансів створити офіційний шлюб практично немає - через відсутність бажання обох сторін.Плюси «громадянського шлюбу»:
1. Набутий безцінний досвід спільного життя.
Такий шлюб потужно «грає» на психології пари, обидва намагаються ставитися один до одного трепетно , дорожать одне одним.
2. Не потрібно знайомитися з усіма родичами.
3. У «цивільному шлюбі» пара намагається підкорити свою половинку знову і знову.
4. Людині, який раніше був у шлюбі, як правило, не хочеться знову поспішати з офіційним шлюбом, не хочеться ризикувати і поспішати, такі люди вважають за краще вільні стосунки.
5. Свобода як документальна, так і психологічна.
Мінуси «громадянського шлюбу »:
1. Цивільний шлюб не має правових наслідків. Цивільні відносини не визнаються законом, у разі розлучення співмешканці не мають законних прав на спільне майно.Недарма девіз цивільного шлюбу з чим прийшов, з тим і пішов.

 1. Не регулює обов`язків батьків щодо дітей, як це робить ст.65

Сімейного кодексу.

 1. Не надає дітям права приймати прізвище і наслідування майна (ст.62 і 77)

 2. Не захищає права на повагу до індивідуальності ( ст.5)

 3. Не покладає обов`язок піклуватися про сім`ю ( ст.61)

 4. Не захищає права дружини на материнство і право чоловіка на батьківство ( ст.5)

 5. Не захищає право фізичний і духовний розвиток, розподіл обов`язків, право на особисту приватну власність ( ст.24)

 6. Не захищає право на сумісну власність подружжя (ст.22)

 7. Дослідники стверджують, що таке« подружжя »негативно впливає на дітей, часто діти у таких шлюбах народжуються недоношеними, слабенькими.

10. Рівень відповідальності один перед одним набагато нижче, ніж в офіційно зареєстрованих стосунках. Підсвідомо людина допускає ймовірність зради і як наслідок розставання.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка