Тема. Б. Хмельницький: політик, дипломат, полководецьДата конвертації26.10.2017
Розмір46 Kb.
ТипУрок

Урок-дискусія

Тема. Б.Хмельницький: політик, дипломат, полководець.
Мета: сформувати знання про Б.Хмельницького як державного діяча; розвивати вміння самостійно набувати знання; виховувати інтерес до минулого.

Тип уроку: формування знань і вмінь за допомогою нових форм і методів навчання.

Обладнання: підручник, відеозапис фільму «Вогнем і мечем»; роздавальний матеріал; надруковані на аркушах сенкани; документи; портрет Б.Хмельницького; таблички, презентація.Очікувані результати: на основі вивчення теми учні зможуть характеризувати діяльність історичної особи; пояснювати особливості діяльності Б.Хмельницького як політика, дипломата, полководця; висловлювати власну думку стосовно діяльності Б.Хмельницького.
Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя: Чи дивились ви хоч раз телепередачу «Перший мільйон?» Я хочу розповісти вам про один випадок в цій грі, якось одна з учасниць мала змогу виграти 250000 гривень, але їй завадили… 5 гривень, точніше незнання такої важливої сторінки з історії України, як життя та діяльність Б.Хмельницького. Діяльності саме цієї видатної людини і присвячена тема сьогоднішнього уроку. А до «Першого мільйона» та 5 гривень ми повернемося наприкінці уроку.

Далі пропоную учням висловитись з приводу їх очікувань від уроку. Разом з учнями формулюємо завдання уроку:  • розглянути діяльність Б.Хмельницького як політика, дипломата, полководця, визначити його роль в історії України;

  • дати оцінку діяльності Б.Хмельницького.


ІІ. «Вирішення проблеми». Практична робота.

Слово вчителя. Перш ніж приступити до безпосереднього розгляду діяльності Б.Хмельницького, допоможіть мені вирішити проблему. Я склала вам декілька сенканів, однак комп’ютерний вірус наробив у них декілька помилок. Давайте разом виправимо їх.

Щоб ефективно вирішити цю проблему, пропоную попрацювати в парах. Якщо не заперечуєте, нехай це будуть пари такі, як ви сидите за партами. Парам пропоную ознайомитися з темами сенканів і вибрати один із запропонованих.

Виправте помилки і подумайте, чи пов'язаний ваш сенкан із темою уроку.

У результаті уроку учні роблять висновок, що історію національно-визвольної війни 1648 – 1657 рр. не можна уявити без Б.Хмельницького.


ІІІ. Усвідомлення змісту.

Пропоную учням розглянути окремо діяльність Б.Хмельницького як політика, як дипломата, як полководця.Б.Хмельницький як полководець

Перша підтема розглядається за допомогою методу «Мозковий штурм». Спочатку учні записують у зошити назви битв національно-визвольної війни. Далі прошу називати битви у хронологічній послідовності, закріплюючи в цей час заготовлені таблички з назвами битв і їх дати на дошці. Пропоную учням назвати риси характеру, які продемонстрував Б.Хмельницький під час цих битв, і зупиняюся на такій рисі характеру, як військова хитрість.

Для прикладу військової майстерності гетьмана демонструю учням уривок із фільму «Вогнем і мечем», у якому показано хід Жовтоводської битви.

Слово вчителя. Зараз ми розглядаємо військові події ХVІІ ст. А яка війна закінчилася на території нашої країни близько 70 років тому? Під час цієї Великої Вітчизняної війни генералів, які відзначилися, нагороджували орденами російських полководців О.Суворова, М.Кутузова і… гетьмана Б.Хмельницького. Про що це свідчить?

Учні роблять висновок про визначний військовий талант Б.Хмельницького.


Дослідницько-пошукова робота за висловами видатних істориків.
Б.Хмельницький – політик.

Після того, коли разом з учнями визначимо зміст поняття «політик», пропоную опрацювати вислови видатних істориків про Б.Хмельницького.Політик – людина, яка приймає участь у справах держави.

Пантелеймон Куліш писав, що Богдан Хмельницький «наш квітучий край обернув на пустиню, засипану попелом і засіяну кістками наших предків. Він надовго зупинив успіхи культури в нашій північній Слов’янщині».
Микола Костомаров вважав, що Хмельницький пішов «кривим шляхом», став зрадником і кривоприсяжником.
Володимир Антонович зазначав, що Богдан Хмельницький «зробив на її (України) користь усе, що в умовах його часу й культури може зробити людина талановита, щиро віддана інтересам народу, з крайнім напруженням духовних і інтелектуальних сил».
Михайло Грушевський дійшов висновку, що «як провідник, двигач і насильник мас він показав себе дуже яскраво, але політиком був невеликим. І оскільки керував політикою своєї козацької держави, виходила вона не дуже мудро»
Отак-то, Богдане!

Занапастив єси вбогу

Сироту Україну!

Т.Шевченко

У результаті опрацювання завдань учні роблять висновок, що головною заслугою Б.Хмельницького було створення української держави.


Б.Хмельницький як дипломат.

Пропоную учням висловити власну думку з приводу значення поняття «дипломат».Дипломат – особа, представник держави у здійсненні зовнішньої політики.

Слово вчителя. Вашим домашнім завданням було дослідити, із якими країнами Б.Хмельницький налагоджував стосунки. Хотілося б послухати ваші повідомлення.

Учні доповідають про свої дослідження і прикріплюють на дошці табличку з назвою країни, яку вони опрацювали.

Наприкінці роботи учні роблять висновок про те, що Б.Хмельницький був досить хорошим дипломатом і підтримував зв’язок з багатьма країнами.
Рефлексія.

Пропоную учням зробити загальний підсумок діяльності Б.Хмельницького за допомогою методичного прийому «Сенкан». Учні складають сенкани за ключовим словом «Богдан Хмельницький». Бажаючі зачитують свої сенкани.Вправа «Кільце».

Наприкінці уроку повертаємося до питання про «Перший мільйон», яке було порушено на початку уроку.Слово вчителя. Отже, яке ж завдання отримала учасниця цієї гри? Вона мала відповісти на питання: «Де розташована церква, яку зображено на п'ятигривневій банкноті?»

  • А чи зможете ви дати відповідь?

Учні дають правильну відповідь: «На хуторі Суботів, який належав Б.Хмельницькому».
ІV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання.

Підготуватися до уроку узагальнення (контрольна робота).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка