Тема. А. М´ястківський «Казка про яблуню». Мета: читати «Казку про яблуню»



Скачати 64.01 Kb.
Дата конвертації14.04.2019
Розмір64.01 Kb.

Тема. А. М´ястківський «Казка про яблуню».

Мета: - читати «Казку про яблуню» А. М´ястківського;

  • працювати над вдосконаленням навичок техніки читання;

  • тренуватися у виразному читанні тексту;

  • розвивати критичне мислення, спостережливість, увагу;

  • розвивати діалогічне мовлення;

  • виховувати любов до природи, бажання піклуватися про неї, зробити оточуючий світ кращим;

  • формувати уміння вчитись, комунікативну та соціальну компетентності.

Обладанання: 1) осінній листочок; 2) плакат у формі дерева з листочками та пташками; 3) білі аркуші паперу; 4) програвач; 5) таблиці для роботи над розширенням кута зору, розвитку анципації; 6) роздатковий матеріал для словникової роботи.

Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку.

1. Вчитель перевіряє готовність учнів до уроку.

2. Створення позитивної атмосфери.



Метод «Комплімент». Діти разом стають в одне коло. Вчитель ставить запитання.

  • Діти, хто знає, що таке компліменти? (відповіді дітей).

  • Навіщо і кому їх говорять? (відповіді учнів).

  • Тож, почнемо урок з компліментів. Я передаю ось цей осінній листочок – символ і красу живої природи - своїй сусіді разом з компліментом. А він, с свою чергу, зробить комплімент тому, хто праворуч. (Останній учень робить комплімент вчителеві). Нагадаю, що компліменти потрібно робити не стосовно зовнішнього вигляду, а про внутрішні якості людини.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  • Давайте згадаємо, як називається велика тема з читання, яку вивчаємо. («Буду я природі другом).

  • З якими творами вже познайомилися? Назвіть авторів.

  • А ще на попередніх уроках ми почали працювати над проектом «Людина – друг природи». Давайте згадаєм, що вже підготували.

(Увага зосереджується на плакаті у формі дерева, на якому у формі листочків та пташок записані основні напрямки природоохоронної діяльності).

(На листочках написи: «не толочити траву», «доглядати за рослинами», «прикрашати навколишній світ», «спостерігати за явищами природи», «турбуватися про тварин», «робити шпаківні, годівнички», «не неволити тварин» та ін.)

- Навіщо потрібно це робити?

- Сьогодні ми продовжимо вивчення теми «Буду я природі другом». Познайомимося з казкою про яблуню А. М´ястківського, будемо працювати над вдосконаленням навичок техніки читання, виразності. Будемо розвивати вміння критично мислити та продовжимо роботу над проектом «Людина – друг природи».

- Ознайомтесь, будь ласка з планом уроку. (Учні читають на дошці назви основних етапів уроку: «Розминочка». «Перевірялочка», «Вивчалочка», «Розбиралочка», «Складаночка», «Відпочивалочка», «Цікавинка», «Завершалочка» та ін.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Отже, переходимо до першого етапу уроку – «Розминочка»


  1. Дихальна та артикуляційна гімнастика:

(читання на видосі)

БТМПВЧФКНШЛЖЗЦС

КВМСПЛБШГРДБЛСТ

ПРЛГНТВСЧЦФБХНМ

ВМРГКТБДЗЩЗБЧВН

ФЩМЖДШХЧМКПБРВС

ПТКЗРМВДГБФКЗРЧ

  1. Вправи з крапкою, пірамідами для розширення кута зору.

Вправи з точкою

МИ* ТИ   ВО*НА

         2
     3  *  8
         5

Вправи з пірамідками

3-------4--------7

10--------5---------41

24------------6-------------55

45---------------8----------------94

36-------------------9-------------------14

87---------------------------19---------------------------79

3. Вправи на розвиток антиципації

ма..а пар..а
Випав сн... . Петрусь ловить... .

  1. Логічне інтонування. Прочитати віршик, виділивши логічним наголосом слово під цифрою 1(2, 3, 4, 5).

1 2 3

Побажаю деревцю і пташці

1 2 3 4

щоб вони жили у мирі і у щасті.

  1. «Перевірялочка». Перервірка д/з. (Казка «Жаль, та не дуже, плакала б, та не хочеться» І. Сенченка).

а) Підручники у дітей закриті. Вчитель читає домашній текст і навмисно робить заміни слів. Діти повинні на слух «упіймати» ці заміни і виправити.

Піймав Юрчик Горобця (Синицю). Чого тільки не малював (придумував) Юрчик, щоб їй страшно (скучно) не було. Не хочу в клітку, хочу додому (в ліс)! Полетіла шукати собі їжу (своїх подружок-синичок).


б) Вчитель зачитує з дошки початок та кінець, або середину речення, діти повинні відшукати його в тексті і прочитати.

А в саду...(вже осінь).

Вночі заморозок упав...(на землю і все вкрив срібним інеєм).

Та там же холодно:... (то вітер, то дощ, то мороз)!

Як тут у клітці гарно,... (як все виблискує)!

Жаль мені,...(та не дуже).

Плакала б,...(та не хочеться)!

в) Виправлення спотворених речень, записаних на дошці.

- Чого тільки не вигадував хлопчик, щоб їй весело було. (Чого тільки не придумував Юрчик, щоб їй не скучно було!

- Хіба в тебе немає ні цих намистинок, ні черепочків, ні блискіток? (Хіба тобі не жаль ні цих намистинок, ні черепочків, ні блискіток?)

Вилетіла Синичка з дупла, сіла на підвіконня.

г) перевірка творчих робіт учнів (малюнки до казки і підписи до них реченням із тексту. Клас перевіряє, на скільки точно дібрані речення.

- Так, чому вчить нас ця казка? (Неможна неволити тварин). Метод «Ходимо навколо – говоримо навколо»


По команді вчителя діти починають рухатися по класу. Після одного оплеску у долоні учні зупиняються і починають давати відповідь на питання учневі, що опинився найближче до нього. Після двох оплесків діти продовжують рухатися по класу. і т.д. По закінченню – 2- учня озвучують свої відповіді.

«Оплески як подяка».

ІУ. «Вивчалочка» (Вивчення нового матеріалу).

1. Словникова робота. Робота в парах. Прочитайте, спитайте один в одного, що означають ці слова та вирази. Вони стануть у нагоді під час вивчення нового матеріалу.

узлісся вільце

дичка прозора, наче скло

ліс буя корячок

порічка щепа

зжовтів господа

довкіл осоння

чухрати

«Цікавинка» (Цікаві повідомлення дітей про селекцію яблунь) «Оплески як подяка».

2. Первинне сприймання тексту.

«Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися».

- Отже, на початку уроку ви почули, що сьогодні познайомимося з твором А. М´ястківського «Казка про яблуньку». Спочатку давайте пригадаємо, що про яблуньку вам вже відомо. Що саме про яблуньку ви хотіли б узнати на уроці? (Учні відповідають, результати заносяться до таблиці).


Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Яблунька – фруктове дерево.

Бувають зелені, жовті, червоні.

Дуже смачні і корисні.

Вміщують мікроелемент – залізо.

Зустрічається у народних казках.

Яблука полюбляють тварини і люди.



Як росте яблунька?

Як доглядати за деревом?





  • Наприкінці уроку ми заповнимо і третю колонку таблиці і підсумуємо, чи виправдалися ваші передбачення.

  • А тепер час познайомитися із казкою. Метод «Передбачення». Вчитель читає твір, діти слідкують за текстом із білим аркушем, що закриває подальший матеріал. Під час читання вчитель робить зупинки і ставить питання «Як ви вважаєте, що було далі?».Заслуховуються варіанти відповідей. Далі вчитель пропонує дізнатися, чия думка була найближчою до змісту. У такий спосіб читається весь текст. «Оплески як подяка». «Відпочивалочка» (фізхвилинка).

3. Повторне читання казки ( читання за диктором (звукозапис), наввипередки, «Небо – земля» - до кінця).

У. Закріплення матеріалу.

«Розбиралочка». Заповнення третьої колонки таблиці:


Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Яблунька – фруктове дерево.

Бувають зелені, жовті, червоні.

Дуже смачні і корисні.

Вміщують мікроелемент – залізо.

Зустрічається у народних казках.

Яблука полюбляють тварини і люди.



Як росте яблунька?

Як доглядати за деревом?



Яблуня буває дика і культурна.

Яблуню можна прищеплювати, пересаджувати.

Існують різні сорти яблук.

Рослини дають нам красу, плоди, захищають





УІ. «Завершалочка». Метод «Одне слово» (Учні на аркушику у формі паперу записують стисло, свої думки щодо збереження природи, озвучують їх та фіксують на стилізованому дереві-проекті «Буду я природі другом»). «Оплески як подяка».

УІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.

Рефлексія. Метод «Мікрофон». «Вітер дме...»Вчитель озвучує фрази. Учні, що згодні з ним, підводяться коло парти.

Вітер дме для тих, хто сьогодні гарно працював на уроці.

Вітер дме для тих, хто дізнався про щось нове.

Вітер дме для тих, хто був уважним на уроці.

Вітер дме для тих, кому є що розповісти про сьогоднішній урок.

Вітер дме для тих, хто буде докладати зусиль, щоб зберегти та примножити природу.

Вітер дме для тих, хто йде з уроку у гарному настрої.

«Оплески як подяка».

УІІ. Домашнє завдання:

- с. 93-94 виразно читати, переказувати, відповідати на питання;



- творче завдання – знайти матеріал у енциклопедичній літературі про щеплення дерев.

Скачати 64.01 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка