Текст для переказу з творчим завданням (1О-11 класи) Іван КавалерідзеСкачати 26.59 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір26.59 Kb.

ТЕКСТ ДЛЯ ПЕРЕКАЗУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ (1О-11 класи)

Іван Кавалерідзе

Його доля нагадує гілку грузинського дерева, яку прищепили на українській землі, де вона розквітла буйним квітом. Уся творчість Івана Петровича Кавалерідзе пов’язана з нашим краєм – Сумщиною, Полтавщиною, з Києвом.

Дід його, Васо Кавалерідзе, - грузин. Після Кавказької війни доля закинула його на Полтавщину, де він прижився. Син Васо Петро одружився з українкою Килиною Кухаренко. У них народився син Іван, якому доля подарувала довге й прекрасне творче життя.

Вражає широта творчих зацікавлень Івана Кавалерідзе – скульптура, кіно і драматургія. У кожному з цих мистецтв він сягнув висот.

За освітою Іван Кавалерідзе – художник, мистецтва скульптури він навчався в Київському художньому училищі, Петербурзькій академії мистецтв і в приватній студії в Парижі. Доробок Кавалерідзе у скульптурі вагомий: пам’ятники Тарасу Шевченкові у Ромнах, Сумах, Полтаві, кілька пам’ятників Григорію Сковороді, пам’ятник княгині Ользі в Києві (нині маємо його копію). Почесне звання народного артиста України Кавалерідзе одержав за успіхи в режисурі кіно (кінофільми «Запорожець за Дунаєм», «Григорій Сковорода», «Повія» та інші). Він є автором кількох п’єс. Цілком правомірно говорити і про багатогранність обдарування митця, і про його художню енциклопедичність.

Справою життя Івана Кавалерідзе стала «сковородинська» тема. Образові Григорія Сковороди митець присвятив понад півстоліття творчих шукань. Мабуть, у характері художника було щось споріднене з вільнолюбною, незалежною вдачею філософа. Сковорода був близький йому своїми ідеями, поглядами на призначення людини. Сковородинське бачення життя з погляду вічності, крізь призму Всесвіту глибоко запало в душу Кавалерідзе ще в молоді роки.

Плекаючи в думках образ Сковороди, Кавалерідзе не міг, звичайно, знати, коли, за яких обставин і в якому виді мистецтва він його створить. Потяг до історичної теми скульптор відчув ще працюючи над пам’ятником княгині Ользі та слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію, що його 1911 року встановили в Києві ( Іванові було двадцять чотири роки).

Замовлення на пам’ятник Сковороді для міста Лохвиці 1922 року з нагоди двохсотріччя з дня народження філософа було для Кавалерідзе сюрпризом. Умови були такі несприятливі, що на них не погодився б жоден інший скульптор: грошей на пам’ятник бракувало, не було граніту, бронзи, строк роботи був украй стислим (усього півроку).

Образ філософа Квалерідзе створив за чотири місяці. Такого напруженого періоду йому ще не доводилося переживати. Хтозна, чи упорався б скульптор із завданням, якби образ Сковороди не носив у серці і в думках задовго до роботи над пам’ятником.

Особливістю лохвицького пам’ятника є його відмінність від попередніх зображень філософа. У ньому немає ні впливу прижиттєвого портрета Сковороди, ні пізніших варіантів цього портрета, ні вже відомих скульптурних зображень філософа. Щодо пластичності силуету та матеріалу виготовлення це була цілком сучасна скульптура початку ХХ століття.

Після лохвицького пам’ятника Кавалерідзе створив цілий ряд погрудних портретів філософа,кілька барельєфів, меморіальну дошку для будинку Києво-Могилянської академії, поставив кінофільм «Григорій Сковорода».

Вінцем «сковородіани» став пам’ятник, споруджений 1977 року в Києві на Червоній площі, відкритий, коли майстрові виповнилось дев’яносто. Ясним поглядом дивиться Сковорода на Києво-Могилянську академію. Цей погляд – не звичайна людська замріяність, у ньому – пророча упевненість у щасливій будуччині свого народу.Сковорода любив світ, людей. Іван Кавалерідзе до кінця життя залишався вірним образові Сковороди, думки якого стали для нього зерном, що дало щедрий ужинок. (За Д.Степовиком, 394 сл.)
Завдання: завершити переказ описом однієї з робіт Івана Кавалерідзе (пам’ятника Григорію Сковороді в Києві чи в Лохвицях, пам’ятника княгині Ользі в Києві або інших творів), висловити власне ставлення до описаного твору монументальної скульптури.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка