Текст для контрольного читання мовчки (6 кл.) Олександр Довженко1Скачати 49.88 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір49.88 Kb.

ТЕКСТ ДЛЯ КОНТРОЛЬНОГО ЧИТАННЯ МОВЧКИ (6 кл.)

Олександр Довженко1

(1894-1956)


Козацький рід Довженків відомий від середини XVIII століття. Діда вабило до хліборобства, тож він прикупив землі на Чернігівщині. Тут, у селі В’юнища, яке було передмістям маленького повітового містечка Сосниці, народився майбутній славетний кінорежисер.

Хоч поле й було немале, та земля виявилася неродючою, тож жила сім’я незаможно, і Сашків батько не вилазив із наймів.

Дітей було чотирнадцятеро, одне за одним вони помирали, і в цьому була трагедія родини. До повноліття дожило лише двоє — Олександр і його сестра. У згадках про дитинство в уяві Олександра Довженка передовсім поставали «плач і похорон». Він ніжно любив матір, про яку писав: «Народжена для пісень, вона проплакала все життя, проводжаючи назавжди».

Особистість майбутнього митця, його творчу індивідуальність формувала стихія природи, передовсім чудові наддеснянські краєвиди. Тут усе вражало, манило й захоплювало. У зрілому віці Довженко напише про своє дитинство кіноповість «Зачарована Десна».

Батько й мати були неписьменні, та синові прагнули дати освіту. У парафіяльній школі малий навчався з охотою і був з усіх предметів першим учнем.

У мріях хлопець линув то в світ архітектури і мореплавства, то в сферу розведення риб і вчителювання… З усіх захоплень перемогло останнє: юнак вступив до Глухівського вчительського інституту. Щоб син міг учитися, батькові довелося продати чималу частину землі.

В інституті Довженко вперше познайомився з українськими книжками. Українські видання були заборонені, тож читати доводилося потайки. Навіть розмовляти українською студентам було заказано. Інститут готував обрусителів краю.

Після закінчення інституту в Глухові Довженко переїхав до Києва, де вступив до Комерційного інституту. Крім того, він став вільним слухачем на природничому факультеті університету. А коли відкрилась Академія мистецтв,  Довженко вступив і туди. Як бачимо, інтереси в юнака були різноманітні.

Довженкові довелося попрацювати не лише вчителем (викладав природознавство, географію, фізику, малювання), а й дипломатом і художником-карикатуристом, спробувати свої сили в театрі. Та його темперамент, масштабне мислення та буйна фантазія не вміщалися в коробці театрального залу і сцени. Олександра вабило кіно, він чітко розумів, що без цього мистецтва дальший розвиток української культури неможливий.

Як кінорежисер Довженко дебютував на Одеській кінофабриці трьома кінокомедіями. Наступний, четвертий кінофільм звався «Звенигора» і був наскрізь поетичний. Фахівці досі дивуються, як у невеликій стрічці Довженко зумів умістити мало не всю тисячолітню історію України. У «Звенигорі» нашу землю показано від прадавніх часів аж до наших днів.

Це був перший справді національний кіновитвір, і ним було закладено основи українського кіномистецтва. Так у світовому кіно почалася українська епоха.

Останнім німим кінотвором і одночасно першим довженківським кіношедевром став фільм «Земля». Його визнано одним із десяти найкращих фільмів усіх часів та народів.

Одним із найвідоміших творів О.Довженка стала кіноповість «Україна в огні» — оповідь про трагедію українського народу в роки другої світової війни. Митець засуджує війну, звеличує силу духа українців, стверджує невмирущість нації.

«Створити твір, достойний великості мого народу, — ось єдина мета, єдиний зміст мого життя. Благослови, Господи, мої нетвердії руки…» — написав митець у щоденнику.

Мешкаючи в Москві, Довженко мріяв повернутися в Україну., просив хоч серце своє поховати під українським небом, над Дніпром, на горі. «Прийми його, - звертався він до України в щоденнику. - Воно тобі весь вік молилось, не проклинаючи ні однієї з чужих земель».

Олександра Довженко – класик світового кіно, і його фільми є візитною карткою нашого національного кінематографа. ( 515 сл.)


• Вибери правильну відповідь
1. Довженків рід походив із

А селян

Б міщан

В козаків

Г купців

2. Трагедія родини полягала в

А бідності

Б неписьменності батьків

В смертях дітей

Г непристосованості до життя на землі

3. Про своє дитинство Довженко розповів у творі

А «Земля»

Б «Зачарована Десна»

В «Звенигора»

Г «Повість полум’яних літ»

4. Особистість майбутнього митця було сформовано

А художньою літературою

Б фольклором

В природою

Г родиною

5. До того, як стати режисером, Довженко працював

А учителем, дипломатом, ху дожником-карикатуристом

Б учителем, ху дожником-карикатуристом, письменником

В художником-карикатуристом, письменником, лікарем

Г видавцем, художником-карикатуристом, письменником

6. Як кінорежисер Довженко дебютував на кінофабриці

А в Києві

Б в Одесі

В в Чернігові

Г в Глухові

7. Олександра Довженка вабило кіно, тому що

А його захоплювала нова справа

Б його цікавили нові мистецькі засоби

В він розумів, що без нього розвиток української культури неможливий

Г він прагнув зробити українське мистецтво конкурентоспроможним

8. Першим справді національним кіновитвором Довженка є

А «Звенигора»

Б «Земля»

В «Зачарована Десна»

Г «Україна в огні»

9. Одним із десяти найкращих фільмів усіх часів та народів визнано фільм

А «Зачарована Десна»

Б «Звенигора»

В «Земля»

Г «Україна в огні»

10. Оповідь про трагедію українського народу в роки другої світової війни подано в фільмі

А «Земля»

Б «Звенигора»

В «Україна в огні»

Г «Повість полум’яних літ»,

11. Зміст життя Довженка полягав у

А досягненні найвищих висот у мистецтві кіно

Б створенні твору, достойного великості його народу

В здобуття українським кіно світового визнання

Г правдивому відтворенні народного життя

12. Творчість О.Довженка уособлює

А красу української природи

Б тисячолітню історію України

В трагедію українців у роки війни

Г національний кінематограф українців1Див. Зошит для тематичного оцінювання навчальних досягнень з української мови. 6 клас / Глазова О.П. — К. : Видавничий дім «Освіта», 2014. http://www.osvita-dim.com.ua/index.php?form_page=6111Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка