Тарас Шевченко поема «Марія». Жінка уособлення краси на землі, Свята Мати джерело добра, яке змінює світ



Скачати 107.92 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір107.92 Kb.

Тема: Тарас Шевченко поема «Марія». Жінка – уособлення краси на землі, Свята Мати – джерело добра , яке змінює світ.

Мета: : опрацювати ідейно-художній зміст поеми Т. Шевченка «Марія», виділити біблеїзми в поемі, розкрити захоплення поета красою материнства, готовність матері на самопожертву, наголосити на символічному способі втілення жіночої теми; удосконалювати вміння аналізувати і порівнювати героїв різних творів, виховувати любов до жінки, яка є уособленням краси на землі, джерелом добра, що змінює світ.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Шевченка, Іконописне зображення Богородиці, репродукції картин Т.Шевченка «Марія», «Катерина», ілюстрації на біблійну тематику.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Вступне слово вчителя

У багатьох своїх творах Т.Шевченко доземно вклоняється жінці – матері, сестрі, коханій, подрузі, кріпачці чи покритці. Їхні долі – це символ долі всіх українок, які злилися в поезії Кобзаря у величний багатостраждальний образ матері –України.

У листі від 1 січня 1850 року з Орської фортеці Т.Шевченко пише: « Єдина моя розрада тепер – це Євангелія. Я читаю її без вивчення, щодня і щогодини. Колись я думав аналізувати серце матері за життям святої Марії, непорочної Матері Христової, але тепер мені і це за злочин матимуть..». Адресата цього листа ви дізнаєтесь, розв̓ язавши вправу з ключиком.


  1. Ім ̓ я автора байок «Ведмежий суд», «Човен», зб. байок «Малоросійські приказки» Євген Гребінка

  2. Автор пісні «Рідна мати моя..» Малишко

  3. Кому належать слова : « Поема "Наймичка" належить до найбiльших трiумфiв правдивоï штуки й мусить вважатися найкращим доказом великоï генiальностi Шевченка»? Франко

  4. Ім̓ я москаля із поеми «Катерина» Іван

  5. Ім̓ я головної героїні із поеми «Наймичка»? Ганна

  6. Хто написав портрет В.Жуковського, який розіграли на аукціоні? Брюллов

  7. Як звали сина наймички Ганни? Марко

К Л Ю Ч И К: якщо ви правильно відповіли на питання, то по другій літері кожного слова ви відгадаєте ім ̓ я адресата Шевченкового листа. (Варвара Рєпніна)

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Історія створення (повідомлення вчителя)

Отже, з листа ми бачимо, що головним джерелом поеми Шевченка є саме євангельська легенда про Марію, Йосипа та Ісуса. Безперечно, поет знав її з дитинства. Образ Богородиці завжди жив у його серці. І останній період творчості, а саме з 1857 по 1861, Шевченко багато пише творів на біблійну тематику: «Юродивий», «Неофіти», «Ісаія. Глава 35» і поему «Марія». Роботу над поемою він розпочав ще під час перебування в Україні влітку 1859р, у цьому ж році і закінчив її, повернувшись до Петербурга. Оскільки Шевченко суттєво відійшов від біблійної версії про непорочне зачаття, церква сприйняла цей твір досить негативно і за життя опублікувати свій твір Кобзар не зміг. Уперше поема побачила світ аж у 1876році, та й то за кордоном, коли вийшов другий том празького видання «Кобзаря». В Росії публікація «Марії» ще довго залишалася справою неймовірною, адже навіть у 1911 році Петербурзька судова палата добилася вилучення з «Кобзаря» за редакцією В. Домницького цього твору.



2.Бесіда

МАРІЯ

Жіноче ім'я давньоєврейського походження. Походить від єврейського імені Міріам. Значення імені досить неоднозначне. За деякими версіями, це і «гірка, запечалена», і «відкинута», і «вперта». Православна традиція перекладає ім'я як «пані».



3. Робота над змістом поеми «Марія»

- У чому Т. Шевченко вбачає святість матері? («Святая сило всіх святих, Пренепорочная, благая!»)

- Чому життя Марії у теслі було райським? Яку роботу вона виконувала?

- Чим пояснити зміни, які відбулися з Марією після того, як її залишив гість?

- Що змусило Йосипа одружитися з Марією?

- Яке покарання мала понести героїня, не одружившись? («А то б цеглиною убили»)

- Через що Марія з Йосипом вирушили до Віфлеєма? Якими почуттями були охоплені подорожуючі? Чим це викликано?

- Що мав на увазі Т. Шевченко, зазнаючи: «Марія сина привела /Єдиную тую дитину, /Що нас од каторги спасла»? Через що жінка вимушена була віддати свою щойно народжену дитину чабанам?

- За що було розіп’ято Ісуса? Як це сприйняла його мати?

- Як склалася подальша доля матері Ісуса? Чому по смерті її теж, як і сина, було розіп’ято ченцями?



4. Лексична робота

Характерною особливістю твору є широке використання біблеїзмів, що зумовлене сюжетом зі Святого Письма.

- Знайдіть приклади біблійної лексики і, по можливості, з ̓ ясуйте значення слів.

- З якою метою Шевченко зберігає біблеїзми у творі? ( Біблеїзми надають поемі піднесеності, урочистості, пафосності , величності)

Шевченко вбрав Богородицю в український одяг, поселив у бідній українській хатині, дав їй долю української дівчини.

- Що хотів сказати, донести цим Шевченко?



( У кожному українському серці живе Бог, любов Матері і Сина, живе доброта, самопожертва, ласка)

5. Словникова робота

- Хітон  — у стародавніх греків  вид сорочки чоловічого та жіночого нижнього одягу, яку шили з льону.

- Фавор гора —гора, що стоїть окремо від інших, висотою 588м. у східній частині Ізраїльської долини

- Назаре́т, Вифлеєм, Єрусалим – священні міста в Ізраілі

- Ланіти – щоки

- Кесар – володар, монарх

- Еммануїлз нами бог

- Месія – помазаник

- Ніл – річка в Африці, одна з двох найбільших за довжиною річкових систем у світі

Шапличок -невисока широка дерев'яна посудина, що має вигляд зрізаної бочки.

- Голго́фа  — пагорб, на якому було розіп'ято Ісуса Христа. За описами, це місце розташоване поблизу Єрусалима, протеде саме невідомо.

- Бурнус- плащ з цупкої вовняної тканини з каптуром,вид жіночого верхнього одягу.

- Сіон  — пагорб південно-західної частини Єрусалима

- Ме́мфіс — столиця Древнього Єгипту в епоху Древнього царства.

6. Ідейно – художній аналіз поеми

5.1. Тема: розповідь про народження Ісуса і страждання, яких зазнала Марія зі своїм сином. 
5.2. Ідея: засудження тоталітарного режиму, який нівечив і гнобив люд (Ірод); возвеличення Ісуса за його прагнення присвятити своє життя на благо народу. 
5.3. Основна думка: «Як в світі жить, людей любить, / За правду стать! За правду згинуть! / Без правди горе!» 
5.
4. Жанр: поема з елементами біблеїзму. 
5.5. Композиція:

Експозиція: своєрідний пролог, в якому: 
а) поет зазначає про святість матері і визначає власну місію у відтворенні поневоленого життя простого люду»; 
б) знайомство з Йосипом і його наймичкою Марією. 
Зав’язка: вагітність Марії, її вінчання з Йосипом, народження дитини (Ісуса). 

Кульмінація: розіп’яття дитини матері, її смерть від голоду. 
Розв’язка: «…а ти… / Мов золото в тому горнилі, / В людській душі возобновилась, / В душі невольничій, малій, / В душі скорбящей і убогій»

Коментар учителя

«Марія» - це твір, котрий сам пройшов крізь муки і страждання. Це своєрідний підсумок теми жінки – покритки, філософське її осмислення. Образ Марії символічний. Найвищу місію жінки – матері Т. Шевченко вбачає не лише в кровній, а й в духовній єдності. Ось як відгукується про творчість Шевченка М. Рильський: «Такого полум̓ яного материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, в жодного з поетів світу. Нещасливий в особистому житті, Т.Шевченко найвищу і найчистішу красу світку бачив у жінці, у матері.»



7. Проблемні питання:

- У кожній із вивчених поем про жіночу долю син символізує майбутнє. Доведіть , що найбільший духовний зв̓ язок із сином існував саме у Марії?

- Катерина, Ганна, Марія… Чи переживає еволюцію у творчості Кобзаря образ жінки – покритки? Яку з них він підносить на найвищий п̓ єдестал?

«Сходинки життя» Марії



БОГ

святість

продовження справи сина

Голгофа


Іде за сином

молитва

гріх через довіру (покритка)

Коментар учителя

На третю, найвищу до всевишнього, сходинку, підіймається Марія. Вона очистила свій формально-церковний гріх спасінням проти плоду цього гріха – спаса, який приніс спасіння людям. Але не тільки це. Після розп’яття Сина Пречиста Діва, хоч сама падала трупом від болю й скорботи, знайшла духовні сили надихнути “своїм святим очисним словом” апостолів, що виявилися нетвердими й душеубогими (бо ж люди). Ця слабка, змучена жінка єдина в найтяжчу хвилину не втратила віру, підхопила добро, не дала його зупинити – уможливила майбутній порятунок людства, яке вбило її дитину. Отак покритка стала Покровою – заступницею і надією стражденного світу.



V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Метод «Мікрофон»





  1. У чому полягає святість образу Марії та її сина?

  2. Чим виправдані страждання Марії, жінки, матері, святої?

  3. Над чим змушує Т. Шевченко задуматися читача своїм твором?

  4. Кого можна вважати святим? Визначте власні критерії святості.

Відповідь оформіть за допомогою прийому «Доміно» (Святість — доброта — чемність — щирість — допомога людині у скрутний для неї час — безкорисливість — самопожертва заради інших…)

- Як у сучасному житті люди ставляться до святих образів?



2. Евристична бесіда

- Чи в однакових суспільних умовах жили героїні?

- Що спільного між героїнями поем ?

- Як ви вважаєте, образ якої героїні є трагічний, якої - величний, а чий - героїчний? Свою думку обгрунтуйте.

- Чи актуальні проблеми, порушені автором у поемах, на сьогодні?

- Чому змінилося ставлення суспільства до матері – одиначки?



3. « Кола Вена »

Порівняння образів головних героїнь : Катерини, Ганни, Марії

Катерина Ганна Марія




Відмовляється шукати

шлях до Бога,

чинить гріх – доброта,

самогубство , наївність,

сина прирікає на лагідність,

смерть. покритка.


Підкорилась Божій волі, Не втратила віру в Бога

спокутує свій гріх спасінням

долає спокусу доброта, плоду,

самогубства, наївність, покритка стає Покровою

лагідність, (заступницею і надією

спокутує свій гріх - покритка. стражденного світу)

дбає про долю сина



  1. Коментар учителя

Зрозуміло, син у цих трьох поемах (”Катерина”, “Наймичка”, “Марія”) є символом майбутності й добра. Катерина, розчавлена злом, зрікається будучини та довіреного їй Господом добра. Ганна ж спромогається переступити пекельний біль, приймає будучину і фізично продовжує добро (рятує, виховує, плекає сина). Марія продовжує добро ще й духовно – не тільки спасає. Виховує Спасителя, а й підхоплює синову справу після його загибелі, оберігає останню нить, що єднає нас, смертних, зі Всевишнім.

Тож і в людини, якщо вона хоче бути Людиною (богоподібною істотою), немає іншого виходу, як відповідати на зло Добром, а неминучі гріхи свої перетворювати у достоїнства.

Життєвий шлях людини – сходження вгору, до омріяного ідеалу. Сходинку за сходинкою долає людина, але часом під впливом певних обставин падає, скочується донизу.

5. Підготовлений учень читає виразно поезію П.Тичини «Пам'яті моєї матері»


VІ. Оцінювання. Домашнє завдання


  1. Скласти словничок порад будь – якій героїні (на вибір)

  2. Написати листа героїні

  3. Підготувати повідомлення про особистісну лірику поета.

Список використаної літератури:


  1. Авраменко О.М., Дмитренко Г.К., Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ «Грамота» 2009р.

  2. Бочарник У.В., Українська література плани – конспекти. – Видавництво «Ранок» 2007 р.

3.Єременко О.В., Українська література. Хрестоматія для 9 класу. – ТОВ «Видавничий дім Весна» Харків 2012р.

4.Пахаренко В. І., Шкільне Шевченкознавство – навчальний посібник. – Брама – Україна 2007р.

5. Авраменко О.М., Дмитренко Г.К., Книжка для вчителя. Українська література.- Київ «Грамота» 2009р.

6. www.testsoch.com.ua



7.www.gorodenok.com.ua

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка