Так зароджується дружба. Г. Тютюнник



Скачати 48.35 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір48.35 Kb.

Тема: Так зароджується дружба. Г.Тютюнник «Ласочка»

Мета: прочитати, проаналізувати пригоду, яка трапилася з дідом Арсеном, і зробити висновки про стосунки учасників пригоди – їхню поведінку та вчинки, про те, чи зможемо ми з вами скористатися порадами автора у майбутньому; навчатися читати правильно, швидко, виразно; стисло переказувати, використовуючи слова та словосполучення тексту; навчати бачити прекрасне в житті і дорожити ним, зокрема, з розумінням ставитись до «братів наших менших» - звірів.

Обладнання: портрет письменника, матеріал для словникової роботи, малюнок лисиці, зорова фізкультхвилинка, карточки з тестовими завданнями, виставка творів письменника.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного письменника Г. Тютюнника.

Вправа «Дослідник» ( самостійне ознайомлення з біографією письменника, стаття підручника).

Вправа «»Гроно». Розповідь про письменника супроводжується побудовою асоціативного куща.

Вправа «Передбачення»

 Прочитайте заголовок твору. – Чи можете ви сказати про кого буде розповідатися в оповіданні?



Тлумачення слів

Ласочка – зменшене пестливе слово до слова ласка.
Ласка - невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.
Ласочка – ласкава назва дівчини.
Ласувати – їсти що-небудь смачне.
Ласолюб, ласун – охочий до всього смачного.
Ласкавий – доброзичливий.

ІІІ. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу.

1.Первинне читання тексту учнями.

2.Словникова робота

Туркотіли припутні – воркували лісові, дикі голуби.

Вепри з виводками – дикі кабани із своїми малятами.

Скімлення – протяжне, жалібне звучання.

Закортіло – дуже захотілося.

Нажива – принада для ловіння риби, наживка.

Дзяволить – пискливо тихенько гавкає.

Дрібушить – швидко перебирає лапами.

Ожеледець – тонкий шар льоду на поверхні землі.

3.Бесіда за прочитаним

 Про кого йдеться в оповіданні? ( Про старого рибалку діда Арсена).

 Про яку пригоду написане оповідання? ( Про те, як зустрілися і подружилися Арсен і лисеня).

4.Читання тексту по логічно закінчених частинах.

5.Складання плану



  1. Риболовля.

  2. Ласунка.

  3. Товариші-рибалки.

  4. Довга зима.

  5. Радісна зустріч.

6.Аналіз фактичного і образного змісту тексту в поєднанні із розбором художніх засобів.

Вибіркове читання. І частина «Риболовля»

 Прочитайте опис ранку. Які фарби і звуки сповіщали про його прихід?

Фарби: червоніло небо, бродив туман підзолочений сонячним промінням.

Звуки : туркотіли, вистукували, лунко тріщало, хро-хро, хря-хря.



ІІ частина «Ласунка» ( відповіді на запитання, читання «прикритого» діалогу).

 З ким і як зустрівся дід Арсен? ( Дід Арсен побачив лисеня, коли воно з’явилося високо на кручі, супроти човна, і тоненько скімлило).

 Чому воно там з’явилося? ( Лисеняті закортіло рибки)

 Що ж робило лисеня? ( Просило рибки)

 Хто ж нам передав розмову? ( Автор)

 То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? ( Бо воно хотіло поласувати рибкою).

Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачненьке. Маленьке лисеня було ласолюбом.

ІІІ частина «Товариші-рибалки» ( читання «ланцюжком»)

 Про що розповів автор у цій частині? ( Про те, як рибалили Арсен і Ласочка)



Зорова фізкультхвилинка «Чайка»

4 частина «Довга зима» ( детальний переказ)

5 частина «Радісна зустріч»

 Прочитайте опис дорослої лисиці?

 Прочитайте опис Ласоччиного лисеняти.


  1. Робота в групах

Характеристика головних героїв оповідання.

І група – Яким ви уявляєте Арсена? ( небагатослівним, мудрим, спостережливим, привітний, щедрий, небайдужий, турботливий)

ІІ група – Скажіть, якою була Ласочка? ( розумна, працьовита, скромна, ненабридлива, спостережлива, терпелива, витримана, здібна, відповідальна).

 То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою?

( Дружні, товариські)

То чого ж навчає нас автор, яка ж головна думка оповідання?

( шанувати природу – товаришувати з братами нашими меншими).


  1. Виконання тестових завдань. Взаємоперевірка.

Тестові завдання

1.Вранці з нічного пасовиська поверталися:

А)кози; б) лисиці в) вепри

2.На кручі Арсен побачив:

а)вепра б)лисицю в)лисеня

3.Лисичка будила Арсена, коли:

а)хотіла їсти; б)він засинав; в)поплавок поринав у воду

4. Кому Арсен ловив рибу?

а)лисичці б)собі; в) бабі та внукам.

5.У великої лисиці очі були:

а) хитрі; б) розумні; а) веселі.

6.Поки лисеня їло рибу, Лисичка:

а) сиділа нерухомо; б) бігала по березі; в) просила ще


  1. Вправа «Сенкан» Ключові слова

Ласочка Арсен

Розумна, прудка Добрий, щирий

Рибалила, просила, ловили Куняв, зрозумів, пригостив

Ніколи не підводила Арсена. Не прогнав звіра, пригостив

Друг Рибак

Підсумок уроку

 Чи сподобався вам урок?

 Які риси характеру необхідно в житті людини для мирного співіснування з іншими в навколишньому середовищі?

(скромність, витривалість, працьовитість, турботливість, відповідальність).



Домашнє завдання І група виразне читання оповідання, переказ прочитаного, ІІ група скласти тести.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка