Т. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало»



Скачати 100.48 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір100.48 Kb.
ТипУрок


Урок 1

Тема: Т.Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало».

Прийом контрасту.



Мета: повторити і поглибити знання учнів про життя і творчість Т.Шевченка, проаналізувати автобіографічний твір, в якому прослідковується мотив всеперемагаючого життєлюбства, доброти, любові; ознайомити школярів з контрастом як художнім прийомом; розвивати пам'ять, увагу, допитливість, сприяти виробленню в учнів навичок виразного читання, ідейно-художнього аналізу твору; формувати світогляд школярів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Т.Шевченка, рідного краю, народу, прищеплювати риси доброти, співчуття.

Тип уроку: засвоєння нових знань (урок - дослідження).

Обладнання: портрет Шевченка, виставка творів, малюнки до поезії, ілюстрації Шевченка, фільм про Шевченка.


Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Створення настрою.

- Доброго дня! Розпочинаємо урок. Щоб урок пройшов вдало, ефективно давайте створимо гарний настрій собі. Посміхніться один одному та побажайте приємного своєму сусідові.

- Бажаю доброго дня!

-… гарних оцінок;

- …здоров'я;

-… успіхів на уроці;

- … бути уважними, впевненим у собі;

-… щоб здійснювалися ваші мрії і бажання, щоб вас поважали і любили.

-…працювати творчо й активно.

- Добре. Дякую. А я бажаю вам, щоб цей урок був цікавий і захоплюючий.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

1.Робота з епіграфом

- Прочитайте, будь ласка, епіграф до сьогоднішнього уроку

Покоління поколінню

Про тебе розкаже.

І твоя, Кобзарю, слава

Не вмре,не поляже.

- Про кого, на вашу думку, говориться у цих рядках?

- Вірно, сьогодні на уроці ми повторимо і поглибимо знання про життя і творчість Т.Г.Шевченка, ознайомимося із автобіографічною поезією «Мені тринадцятий минало», а також з новим художнім прийомом контрастом. Відкрили зошити, записали дату і тему уроку «Т.Г.Шевченко. Творче життя поета. Мотив всепереможного життєлюбства, доброти, любові у поезії «Мені тринадцятий минало». Контраст як художній прийом».



2. Технологія «Озвучення очікуваних результатів на уроці.

- Скажіть, будь ласка, яких результатів ви б хотіли очікувати на цьому уроці? Запишіть спочатку свої очікуванні результати на листочки, потім із них ми викладемо квітку.

- Я бажаю на уроці поглибити знання про життя і творчість поета;

- Я хочу навчитись аналізувати поезію «Мені тринадцятий минало»;

- Хочу дізнатися, що таке контраст;

- Хочу розвивати пам'ять, увагу, вміти правильно і гарно висловлювати власні думки;

- Бажаю навчитись плідно працювати у групах;

- Хочу уміти виразно читати поетичні твори.

- У кінці уроку ми повернемось до очікування результатів, визначимо чи всі вони здійснилися.

Наш урок буде проходити нетрадиційно, у формі уроку-дослідження.

Клас поділено на 4 творчих дослідницьких груп.

1 група – «Біографи»

2 група – «Літературознавці»

3 група – «Актори»

4 група – «Художники»

Кожна група мала своє завдання, на уроці представники груп будуть знайомити нас із своїми дослідженнями.



ІІІ.Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1.Слово вчителя

На літературному видноколі у ХІХ ст. зійшла нова яскрава зірка Тараса Григоровича Шевченка. Ця постать є славою і гордістю українського народу. Мабуть, немає українця, який не чув би ім'я Шевченка. Видатного поета і художника знають у всьому світі. Чим же заслужив славу наш великий Кобзар? Над цим питанням працювала творча група «Біографи». Вони розкажуть про життєвий шлях Шевченка.



2.Захист досліджень творчих груп.

1 біограф «Дитячі роки Шевченка».

Всього 47 років прожив Тарас Шевченко. Серед них 24 перебував у кріпацтві, 10- на засланнях, практично всі інші під жандармським наглядом. Проте, все, що зробив великий Кобзар, залишає назавжди його серед живих, утверджує як геніального нашого сучасника і далекоглядного пророка. Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в с.Моринці Звенигородського повіту Черкаської області в родині кріпаків. Тарас був третьою дитиною, всіх дітей було шестеро. З рідні найбільше хлопчик любив свою старшу сестру Катерину. У 12-річному віці він залишається сиротою, його віддають у науку до сільського дяка, який вчив юнака читати й писати.



2 біограф «Шевченко як художник».

Тоді ж у нього проявився неабиякий потяг до малювання. На щастя, його поміщик, пан Енгельгардт, побачив незвичні здібності хлопця, і вже в Петербурзі, забажавши зробити зі свого кріпосного Тараса домашнього живописця, пан посилає його на 4 роки в навчання до різних живописних справ цехового майстра Ширяєва. Майбутній митець захоплюється Санкт-Петербурзькими білими ночами, змальовує у Літньому саду скульптури. Він знайомиться із земляком художником Сошенком, згодом з художником Брюлловим, поетом Жуковським, Веніціановим, Є.Гребінкою. Петербурзькі друзі Шевченка розробили план звільнення з кріпацтва молодого талановитого художника. Для цього у 1838 році вони розіграли у лоторею портрет Жуковського, написаний Карлом Брюлловим і за виручені 2500 тисячі викупили Тараса в Ендельгардта. Наступного ж дня після виходу на волю Шевченко почав відвідувати заняття в Академії мистецтв і став одним із найулюбленіших учнів Брюллова.

За картину «Хлопчик-жебрак, який дає хліб собаці» Шевченко був удостоєний срібної медалі Академії, його малюнки купували видавці всіляких видань.

3 біограф «Шевченко як письменник».

До цих часів належать і перші літературні здобутки талановитої молодої людини. У 1840 році з’являється перше видання збірки Шевченківського «Кобзаря». У невеличкій книжечці вміщено 8 віршів поета. Після її появи Кобзарем почали називати самого Шевченка. Повне зібрання творів Шевченка налічує 12 томів: «Кобзар», дев`ять повістей, п’єса «Назар Стодоля», кілька уривків з драматичних творів, щоденник і листи.

З осені 1860 року Шевченко тяжко хворіє. 9 березня 1861 року в нього був день народження. А наступного ранку поета не стало. За 2 місяці, виконуючи заповіт, друзі перевезли його прах в Україну і поховали на Чернечій горі біля Канева. Повне зібрання творів Шевченка налічує12 томів:»Кобзар», 9 повістей, п’єса «Назар Стодоля», кілька уривків із драматичних творів, щоденник і листи.

3. Пояснення вчителя

Творчість Т.Шевченка поділяється на 4 періоди:



  1. Рання творчіть (1837-1843 р.р.)

  2. Творчість під назвою «Золота пора» (1843-1847 р.р.)

  3. Невольницька поезія (1847-1857 р.р.)

  4. Творчість після заслання (1857 – 1861 р.р.)

- Запишіть періоди творчості у зошит.

4. Міні-дослідження (робота в групах)

Відкрийте підручник на стр.54

1 група – ознайомлюється з ранньою творчістю

2 група - з періодом «Золота пора»

3 група – «Невольницькою поезією»

4 група – «Творчістю після заслання».

- Зараз представник від кожної групи захистить своє міні-дослідження.

5. Дослідження і виступ представника творчої групи

«Літературознавця».

-А зараз представник з дослідницької групи ознайомить вас з поняттям автобіографічний твір.

-Багато творів Шевченка є автобіографічними. У літературознавчому словнику є визначення поняття «автобіографічний твір». Це твір, головним героєм якого є сам автор. Так, наприклад, у поезії «Доля» Шевченко писав про те, як долав труднощі першої науки, у поезії «Якби ви знали, паничі» поет згадує своє тяжке дитинство.

Автобіографічний характер мають і такі чудові ліричні твори, як: «І виріс я на чужині…», «І золотої й дорогої», «Ми в купочці колись росли», «І досі сниться під горою».

- Дякую. У1847 році на початку заслання в Орській фортеці , коли туга за рідним краєм особливо загострилась, поет згадує своє дитинство, а саме події, коли після невдалої спроби навчитися малювати у лисичанського дяка-маляра, повертається він у Кирилівку, де пасе громадську череду. Про це і йдеться у автобіографічному вірші «Мені тринадцятий минало».

6. Виступ творчої групи «Актори»

-Творча група «Актори» підготувала інсценізацію вірша «Мені тринадцятий минало»



7. Ідейно – художній аналіз поезії

а) Читання мовчки вірша

-Прочитайте, будь ласка, вірш на ст. 54 самостійно. Зверніть увагу на те, якими настроями він перейнятий.

б) Бесіда з учнями

- На скільки частин можна поділити вірш?

-Який настрій хлопчика-пастуха у кожній частині?

- Настрій ліричного героя протягом всього твору різний. Спочатку хлопчик веселий, радісний, він захоплюється навколишньою природою, на душі у нього приємно і любо, що аж хочеться молитись. Але різко цей настрій змінюється, у 2 частині він навіть починає плакати, все навколо здається йому поганим. І коли його помітила дівчина-подружка, яка утерла йому сльози, поцілувала його, настрій вмить знову змінився, на душі стало приємно.

- Чим викликана зміна настрою?

- Я вважаю, що зміни у настрої викликані роздумами хлопчика про те, що він сирота, що в нього нічого немає: ні хати, ні ягнят, що Бог йому нічого не дав, що краще б умерти, ніж так жити.

- Знайдіть і прочитайте рядки, в яких про це сказано.

-А чому знову змінюється настрій?

- А знову змінюється настрій на краще , йому приємно, що в нього є люба подружка, яка може підтримати у тяжку хвилину.

- Яким можна назвати вчинок дівчини? (добрим, милосердним)

- Зачитайте ці рядки.

- Яку роботу виконувала подружка Тараса? (вибирала плоскінь). Зверніть увагу на зноску, прочитайте , що таке плоскінь.

- Які біографічні факти наявні у творі?

- Ми знаємо, що батьки Шевченка були кріпаками і рано померли на панщині, залишивши Тараса повною сиротою.

-В дитинстві його подружкою була дівчина-сусідка Оксана Коваленко. Вона була першим незаплямованим коханням поета , її він не забув до смерті. Саме про неї йдеться у вірші. Дехто з літературознавців вважають , що саме Оксані Коваленко присвячений вірш.

- Типовою чи винятковою була доля головного героя в зображеній у вірші Україні?

- На мою думку, доля героя типова, бо так жила більшість українців, які не мали волі та щасливої долі через гноблення народу панами.



8. Словесний малюнок

- Спробуйте уявити місцевість, де відбувалися події. Опишіть її.

- Я уявляю поле, пагорб чи вигін за селом, зарослий бур`янами.

- Розкажіть, яким бачите малого Тараса.

- Я бачу білоголового хлопчика в поношеному, подертому одязі: сорочці і штанях, який сидить на землі із книгою у руках.

- На скільки частин можна поділити твір.

-На 3.

9. Виступи творчої групи «Художники»

- Завдання цієї групи було намалювати ілюстрації до поезії та зобразити твір у вигляді палітри кольорів.

1 учениця. Я намалювала малюнок до 1 частини. На ілюстрації хлопчик у бур`янах, який пасе худобу і приязно молиться.

2 учень. На моєму малюнку я відтворив 2 ч. – безрадісне дитинство Тараса. Ви бачите темне небо, вдалині чорні хати, а на передньому плані малу дитину, що плаче.

3 учень. Я намалювала хлопчика і дівчинку, яка втішає малого, заспокоює, цілує.

4 учениця. Я зобразила вірш у вигляді палітри кольорів. Я використала різні кольори: жовтий, голубий, зелений – символізують радісний, веселий настрій хлопчика; темно-червоний і чорний свідчить про зміну настрою – сироті тяжко живеться, він страждає від того, що нічого не має, немає до кого прихилитися. У кінці, як бачимо, кольори повторюються – це говорить про життєстверджувальний характер поезії, бо в тяжкі хвилини іноді знаходяться і миті щастя.



10. Захист дослідження групи «Літературознавці».

- Представник творчої групи «Літературознавці» ознайомить із художнім прийомом контрастом.

1 учень. Одним із найпоширеніших художніх прийомів у літературі є контраст.

Слово контраст походить від французького слова contrast.

Котраст - це різко окреслена протилежність у чомусь: у рисах характеру, у властивостях предметів чи явищ. Ця фігура побудована на використанні антонімічних пар. Цей прийом із давніх-давен зафіксований в усній народній творчості, наприклад, у казках, думах, прислів’ях.

У творах Шевченка, контраст – це не просто художній прийом, а мистецький підхід, метод пізнання дійсності, у якій було аж надто багато протиріч. Це прийом протиставлення багатих і бідних, невільників і вільних людей, чесних і безчесних, підлих та справедливих, щасливих та нещасних. За допомогою контрасту автор передає глибину і мінливість відчуттів, зміну настрою, увиразнює такі протилежності, як добро і зло, краса і повторність.

За основу вірша «Мені тринадцятий минало» Шевченко взяв прийом контрасту: 1і 3 частини протиставляються другій.

11. Робота в групах. Міні-дослідження.

1 група – визначає тему і основну думку, записує у зошити;

2 група – виписує епітети з поезії;

3 група – виписує метафори;

4 група – записує групи антонімів, антонімічні рядки.

Тема: зображення безрадісного дитинства Тарасика, коли він, будучи кріпаком , випасав панську худобу.

Основна думка: співчутливе ставлення до хлопчика; засудження страшних часів кріпацтва, коли людина не мала власних прав і вимушена страждати.

Епітети: любо стало, приязно молитись, весело було, небо голубеє, тяжкі сльози, чужі ягнята, господнє небо.

Метафори: господнє небо, ягня веселилось, сонце гріло, сонце запекло, сонце рай запалило, село почорніло, боже небо, небо помарніло, сонце засіяло.

Антоніми: сонце гріло – та недовго сонце гріло;

приязно молилось – недовго молилось;

чогось так весело було - хлинули сльози, тяжкі сльози;

не дав мені Бог нічого - неначе все на світі стало моє.

- Як бачимо, Шевченко використав багато антонімічних рядків, це і підтверджує, що вірш побудований на основі контрасту.



IV.Підсумок уроку.
- Що нового ви дізнались на уроці?

- Чого навчились?

- Чи досягли ви очікуваних результатів?
V.Домашнє завдання.
1. Вивчити напам’ять вірш «Мені тринадцятий минало».

2.Скласти кросворд «Життя і творчість Шевченка» із головним словом «Шевченко».

3.Прочитати баладу «Тополя».
VI.Виставлення оцінок.

-Мені приємно відзначити роботу учнів на уроці високими балами. Це свідчить про те, що ви зацікавились постаттю Шевченка, сподіваюсь, що серед вас будуть такі, які самостійно продовжуть знайомитись зі спадщиною письменника.



Дякую за урок.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка