Сучасні форми роботи бібліотекиСкачати 430.22 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації28.02.2019
Розмір430.22 Kb.
  1   2   3

Сучасні форми роботи бібліотеки

Експрес-бюлетень фахової інформації


Сучасна шкільна бібліотека - це не тільки місце зберігання інформації, а, насамперед, інформаційно-ресурсний центр, що здійснює повноцінне інформаційне та методичне забезпечення навчально-виховного процесу. Серед форм і методів роботи шкільної бібліотеки, спрямованих на підвищення рівня інформаційної культури, поряд із традиційними широко використовуються і нові форми популяризації книги і читання, підвищення інформативної грамотності учнів. Пропонуємо ознайомитися із новими формами роботи шкільної бібліотеки та використовувати їх у бібліотечно-бібліографічній діяльності
січень 2017

Підготував методист з бібліотечних фондів КУ «ММК»

Нарольська К.В.

січень 2017


Сучасна шкільна бібліотека - це не тільки місце зберігання інформації, а, насамперед, інформаційно-ресурсний центр, що здійснює повноцінне інформаційне та методичне забезпечення навчально-виховного процесу. Пріоритетними завданнями такого центру сьогодні є формування інформаційної культури особистості учнів; сприяння подоланню світоглядного протиріччя між книжковою культурою вчителя та інформаційно-телевізійною культурою учнів; зміцнення соціального партнерства школи в оновлюваному соціокультурному середовищі. Серед форм і методів роботи шкільної бібліотеки, спрямованих на підвищення рівня інформаційної культури, поряд із традиційними широко використовуються і нові форми популяризації книги і читання, підвищення інформативної грамотності учнів. На допомогу шкільним наводимо словник сучасних форм організації роботи бібліотеки
А

Айстопер (від англ. eуе stopper – дослівно «той, що зупиняє очі»)- це об’єкти (живі й неживі), що привертають увагу користувачі. Наприклад, при оформленні книжкової виставки, присвяченої тваринам, розмістити морських свинок, кота …

Академія читацька - цикл заходів (уроків), присвячених навчанню користувачів основам інформаційної культури.

Акція-позитив «Хоббі проти залежності» - пропозиція замінити шкідливі звички на цікаві хобі, дізнатися про які можна на книжковій виставці.

Арт-зустріч - зустріч з мистецтвом.

Арт-година - година мистецтва.

Асамблея - різновид літературного вечора, стилізована під епоху ХVIII століття. У Росії асамблею насаджував Петро I. На асамблеях танцювали, грали в шахи, пили каву і, на відміну від салонів ХIХ століття, практично не вели розумних розмов. В бібліотечних умовах можливі творчі виступи як читачів, так і бібліотекарів.Асорті - захід з набором різноманітних тем і форм роботи.

Аукціон знань - творчий захід, різновид вікторини, сприяє  прищепленню інтересу до пізнання, розширенню кругозору, зростанню творчої активності учасників, придбанню  знань усіма учасниками. Інтелектуальне розвага. На аукціоні «продається» питання чи приз і його можна «купити»: «покупка» відбувається шляхом пред'явлення будь-яких знань, затребуваних «продавцем».  По суті, це відкрите змагання на краще знання теми - приз отримує той, хто відповість останнім. Зберігається атрибутика аукціону: кафедра, молоток, дзвіночок.

Аукціон інтелектуальний - інтелектуальне змагання, де можна «продати» і «купити» матеріалізовану в книзі, репродукції, платівці, фотографії, слайді духовну цінність. «Покупка» відбувається шляхом пред'явлення будь-яких знань, затребуваних «продавцем».  Мета: зміцнення авторитету  Знання, стимулювання інтересу до інтелектуальних і художніх цінностей, джерел інформації. 

Аукціон літературний - літературна гра, де копіюються правила справжніх аукціонів: виграє той, чий правильну відповідь на запропоноване запитання буде останнім і самим повним. У «торги» вступають знавці літературних творів. Самі начитані отримують можливість «купити» книгу. Для проведення гри необхідно заготовити книги для «продажу», а також питання, на які буде запропоновано відповісти учасникам аукціону. Наприклад: перерахувати назви книг, де в назвах зустрічається цифра (колір, ім'я, кличка тварини і т. д.). На аукціон можуть бути виставлені і «речі» літературних героїв.

Б

Бал літературний - літературно-музична композиція з підвищеною урочистістю, більш суворим етикетом і класичним набором літературних тем, наступних в заздалегідь визначеним порядку.

Бал-літ-маскарад - костюмований бал літературних героїв..

Бенефіс - захід, що влаштовується на честь одного автора (книги, твори, читача).

Бенефіс книги - захід, що влаштовується на честь однієї книги.

 Бібліо-глобус  - захід, присвячений книгам про історію, культуру, традиції різних країн, подорожах і мандрівників.Бібліо-кафе - форма заходу, побудованого за типом кафе, де в меню замість блюд подаються книги  наприклад  «У "Бібліоменю" входять книги на будь-який смак: від класичних книжкових страв до самих смачних і вишуканих!».

Бібліокараван - цикл виїзних заходів, виставок, оглядів, об'єднаних однією темою, і представлених в різних організаціях і установах.

Бібліокрос - акція, спрямована на залучення до читання книг з певної теми або за певний час, виграє той читач, який прочитає найбільшу кількість книг.

Бібліолото - захід, що проходить у вигляді гри «лото».

Бібліоогляд  контрастний - огляд, в який включені різні книги ( контрастні) за стилем, жанром, темі (драйв-книга, релакс-книга, еліт-книга, статус-книга, книга-шок, книга-сенсація і т.д.).

Бібліокараван – цикл виїздних заходів, виставок, оглядів, які об’єднані одною темою і представлені в різних організаціях і установах.

Бібліоліцей - цикл заходів з поглибленим вивченням будь-яких тем.

Бібліоліцей для малюків - цикл розвиваючих заходів для дітей дошкільного віку.

Бібліомікс (від англ. mix – змішувати)- тематичний бібліографічний огляд, до якого включають різноманітні бібліотечні документи: книги, періодичні видання, відео-,кіно-,фоно-,фотодокументи, електронні видання, плакати, посилання на інформаційні ресурси тощо.

Бібліопригода - цікавий захід, сценарій якого складений як захоплююча  пригода, ланцюг несподіваних подій для учасників.

Бібліотечний уікенд - відпочинок в бібліотеці.

Бібліотерапія – заходи з прослуховуванням музики, участю психолога, трав’яним чаюванням.

Бібліотрансформер – це максимально повна фактографічна та бібліографічна інформація про об’єкт бібліографування, розміщена з використанням різних форм і засобів. Наприклад, бібліотрансформер, присвячений творчості того чи іншого письменника, може складатися з таких частин (модулів), як от: книжкова закладка, інформаційна листівка, інформаційно-бібліографічний словничок, мультимедійний урок-презентація, біобібліографічний покажчик, відео вікторина та відео урок.

Бібліофреш – (англ. fresh – свіжий) бібліографічний огляд новинок.

Бібліошоу – бібліотечний  захід - яскравий, показний, розрахований на галасливий зовнішній ефект.

Біржа інформаційна - спеціально організована розвага, яка сприяє розвитку інформаційно-бібліографічної ерудиції читачів, що імітує роботу біржі. Як відомо, біржа - місце оптового продажу товарів за зразками, де брокери (маклери) допомагають продати або придбати товар. Бібліотечний «товар» інформація про джерело (книгу, журнал, газету і т. д.). «Брокери» самі шукають товар, вивчають його і рекламують (продають). Роль брокерів виконують читачі. Вони ведуть «банківські книги» куди заносять замовлення - завдання для підготовки до біржових торгів; знайти цікаву книгу з певної тематики, відшукати в ній самий цікавий епізод, підготувати коротку розповідь про книгу. Бібліотекар переглядає записи, коригує їх, допомагає радою.

Бієнале книжкова - це виставка книг на певну тему, яка проходить раз на два роки.

Буккроссинг (англ. вookcrossing) - хобі та громадський рух, що діє за принципом соціальних мереж і близький до флешмобу. Буккроссинг — це процес визволення книг. Людина, прочитавши книгу, залишає («звільняє») її у громадському місці (парккафепоїзд, станція метро), для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати; та у свою чергу повинна повторити процес. Спостереження за «подорожжю» книги здійснюється через спеціальні сайти в Інтернеті.

Буктрейлер (від англ. booktrailer;  book – книга, trailer- тягач, причіп) – це короткий відеоролик ( тривалістю 3 хв.) за мотивами книги, що є сучасною формою реклами книги, засобом її просування, заохочення до читання. Основне його завдання – яскраво та образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача. Такі бібліотечні відеоролики знімаються як про сучасні книги, так і про ті, що стали літературною класикою.

Бульвар бібліотечний – захід, який проводиться на вулиці з ціллю реклами книги і читання.

Бюро літературних новинок - захід щодо просування новинок літератури серед читацької аудиторії, пропаганда кращих літературних імен, у тому числі через організацію творчих зустрічей.


В

Вернісаж - захід, присвячений художній творчості, що проводиться в урочистій обстановці, на якому присутні спеціально запрошені особи.

Вернісаж літературний - захід, присвячений ілюстраторам книг, що проводиться в урочистій обстановці.

Вечір бібліографічний - вечір, присвячений бібліографії, з використанням бібліографічних методів і форм роботи.

Вечір бібліотечний - комплексний захід, що поєднує пізнавальні та цікаві елементи, міжособистісне спілкування учасників, художнє (літературне, образотворче, музичне) оформлення. Може бути на будь-яку тему: вечір історичний, вечір красного письменства, вечір загадковий, вечір краєзнавчий, вечір критики і вихвалянь, вечір відпочинку, вечір пам'яті, вечір-фантазія, вечір сім'ї, вечір сміху / гумору, вечір-зустріч, вечір-дискусія, вечір-комплімент і ін.

Вечір-гурман любителів… жанру – вечір, присвячений окремому жанру літератури, який підготували з урахуванням та підкреслюванням кращих сторін даного жанру.

Вечір-елегія - музичний або ліричний вечір, присвячений поетичним або музичним творам, перейнятим меланхолійним, сумним настроєм.

Вечір книги - присвячується фактам і подіям, викладеним  у творах друку, а також життя і діяльності авторів. Можна познайомити читачів з громадським діячем, письменником, ученим, художником або розкрити один  або декілька творів. Проводяться вечори, що знайомлять з діяльністю (творчістю) кількох осіб або цілої художньої школи. Вечір книги найкраще супроводжувати музикою або номерами художньої самодіяльності, підібраними з урахуванням теми і залучаючи професіоналів (по можливості). На вечорі можуть виступити автор книги і прототипи героїв, люди, що брали участь у подіях, описаних у книзі.

Комільфо-вечір  (вечір хороших манер) - вечір, присвячений етикету.

Вечірка літературна - зустріч друзів, знайомих (зазвичай увечері) для обговорення літературних творів, присвячена літературним темам, проведена в невимушеній, дружній обстановці .

Вечір поетичного настрою - масовий захід, який присвячується поезії, супроводжується читанням віршів всіма присутніми або більшістю.

Вечір-портрет - захід, мета якого розкрити різні грані особистості героя вечора, ознайомити читачів з його біографією і творчістю. Героєм вечора може бути місцевий старожил, заслужений лікар або педагог, народний умілець, письменник, художник, герой-земляк і т.п. Найбільший ефект захід приносить коли присутня герой вечора. Захід проводиться також як і літературний вечір.

Вечір-присвята - вечір, присвячений комусь або чомусь. 

Вечір-реквієм,  вечір пам'яті, присвячений сумним або трагічним датам історії.

Вечір художнього читання - спеціально організована  програма виступів у неформальній  обстановці. Читці один на один зі слухачами, без гриму, декорацій, бутафорії, світлових ефектів, виконують композиції з відомих творів, читають вірші чи оповідання.

Вечірка світська у бібліотеці- зустріч друзів, знайомих (звичайно ввечері) для спільного проведення часу, відпочинку, розваги в невимушеній, дружній обстановці.

Виставка-адвайзер (виставка-консультація) – у перекладі з англійської – adviser – радник, консультант. Приклад виставки-адвайзер: «Що читати сучасній молоді?», «Як обрати професію?» (З профорієнтації) та ін. На такого роду виставках обов'язково повинен бути представлений методичний матеріал: консультації, рекомендації, пам'ятки по темі виставки. Огляд цієї виставки перед аудиторією теж проводиться у формі консультації.

Виставка- арт-досьє    «Майстерність Івана Миколайчука» (виставка у відділі мистецтв, на якій представлено книжки, журнали, вирізки з газет про життя й творчість митця).

Виставка-аукціонпрезентація - поєднують літературу про окремого народного майстра чи окремий вид народної творчості з популяризацією самих виробів.

Виставка-вернісаж - демонстрація книг і картин або репродукцій картин за визначеною тематикою, але акцент робиться на репродукціях.

Виставка-вікторина - передбачає наявність питань вікторини і експозицію  літератури, яка допомагає.

Виставка-гербарій – припускає наявність власне гербарію і книг, періодичних видань про ці рослини. Наприклад: «Лікарські рослини ... району ».

Виставка-декорація – є основною і природною декорацією масового заходу в бібліотеці. На її тлі проводять захід, з неї беруть в ході дії книги і предмети, до них звертаються. Вона може жити і після масового заходу, як самостійна виставка.

Виставка-діалог - це діалог двох точок зору, двох авторів, де експонується література авторів із діаметрально протилежними поглядами на проблему питання.

Виставка-досьє  - є виставкою документів, фактів, даних, творів із певного питання, за допомогою яких користувачеві надається можливість самостійно визначити свою позицію, дати відповідну оцінку події, явищу.

Виставка-екскурсія – вулицями міста, музеями Буковини, бібліотеками краю.

Експрес-виставка -  це позапланова оперативна виставка з актуальної теми, книги, статті.

Електронна виставка - це показ певної книги через слайд, супроводжується  виступом бібліотекаря.

Жанрові виставки «Детектив очима жінки», «Образ - Обличчя - Доля - Книга», «Таємниці планети, фантастики та пригод» «Поетів сяючий гурток», «Думки у слові стверджують себе», «Сім сонат для щастя» (поезія) ,«Жіночі голоси у вітчизняній літературі» «Країна мрій та фантастики», «Чарівний світ казки»,«До нас завітав Коломбо» (детективи), «Історичний калейдоскоп», «Усміхаємось, сміємось, регочемо» (до Дня сміху ).

Жива виставка – на даній виставці експонуються не тільки книги, статті з журналів і газет, ілюстровані матеріали, але й передбачається присутність живих істот – це можуть бути рибки в акваріумі, папуга, хом'ячок, черепаха та ін..

Виставка забутих книг – завдання таких виставок –нагадати про змістовні художні і науково-популярні книги, які з певних причин не користуються популярністю у читачів.

Виставка-заклик (імпульс, гасло) – головне її призначення – привернути увагу до проблеми, теми, вона має спонукати до дії та починатися словами «Зупинись ...», «Не нашкодь ...», «Бережись ...», «Пам'ятай ...» та ін. Матеріали, представлені на виставці, мають носити емоційний, яскравий, неординарний характер.

Виставка-ікебана -  представляються книги з цієї тематики. Обов'язкова наявність композицій із квітів, виготовлених майстринями. Наприклад, «Прекрасне  із саду та від самої природи».

Виставка-ім’я – бажано, щоб це був цикл виставок «Олександр», «Анна», «Володимир» і т.д. Їх мета – познайомити з історичними особистостями, що мають ці імена, поетами і письменниками, літературними і біблійними героями. Їх доцільно організовувати до ювілейних дат, днів народження і днів ангела.

Виставка-інсталяція – виставка, яка представляє собою просторову композицію, створену з різноманітних елементів – побутових предметів, промислових виробів та матеріалів, природних об’єктів, фрагментів текстової й візуальної інформації.

Виставка-колаж - носить рекламно-інформаційний характер. Тут представляються книги, які описують виготовлення колажів. Обов'язково виставляються  колажі («Я і мистецтво»);

Виставка-конкурс - біля виставки розміщується плакат з умовами конкурсу на кращий малюнок, вірш, розповідь на відповідну тему. Зазначається дата, місце проведення. Підсумки роботи збираються в підготовлений конверт на виставці.

Виставка-конфлікт – одна з різновидів "психологічних виставок". Основна мета виставки – допомога читачеві у вирішенні будь-якої конфліктної ситуації, допомога у пошуку можливих шляхів виходу з неї.

Виставка-кросворд - передбачає обов'язкову наявність кросворда або чайнворда за темою виставки, оформлення його крупним планом і представлення літератури, в якій можна знайти відповіді.

Виставка-музей – може називатися «Музей народної казки». На ній представляються збірники казок, платівки, дитячі малюнки, поробки. Така виставка приверне увагу і дітей, і дорослих. Постійнодіючою може стати виставка-музей, присвячена місцевим промислам. На ній збираються вироби народних умільців. Акцент цієї виставки робиться на предметний план.

Мультимедійна виставка - поєднання різних форм подання інформації: текстової, графічної, звукової, нерухомих та рухомих зображень.

Виставка-настрій – читачам пропонується самим поставити книги на виставки: «Цю книгу я візьму з собою на безлюдний острів», «Цю книгу я візьму з собою в космічну подорож», «Цю книгу я візьму з собою в похід» і т. д.

Виставка одного жанру - така виставка представляє книги одного жанру - казки, фентезі, романи і т.д. Вона може не лише задовольнити читацькі потреби, але й дає змогу дізнатися про нові книги певного жанру.

Виставка-осуд або антивиставка – на такій виставці можуть бути представлені книги, зіпсовані і не повернуті читачами (білий лист з муляжем на ньому каталожної картки, де крім запису книги вказується прізвище, ім'я, по батькові читача -боржника). Це один з ефективних способів у боротьбі з боржниками).

Виставка – панорама «Чорнобиль у спогадах та фотознімках».

Виставка-питання - підбірка цікавих питань та книг, періодики ,в яких читачі знайдуть відповіді на ці питання; У заголовку виставки міститься питання, на яке дається відповідь за допомогою літератури, представленої на виставці.

Виставка-подорож – розміщує літературу про подорожі, відкриття, далекі планети.

Виставка-полеміка – влаштовується з метою допомоги читачеві у формуванні світогляду, повідомлення його про цікавий, актуальний дискусійний матеріал. Обов'язкова наявність полемічного матеріалу, відгуків на нього, що відображає різні точки зору.

Виставка-порада -  розміщуються книги, які описують, підказують, радять з якогось питання.

Виставка – портрет «Письменник століть».

Виставка-пошук – щоб користувачі були з каталогами та картотеками бібліотеки на «ти», можна розробити виставку-пошук, наприклад: «Історія України в особах». Виставити на огляд лише частину літератури, яка є в бібліотеці, запросити читачів, розбити їх на 2 команди і дати завдання: за 45 хвилин за допомогою каталогів і картотек знайти всю відсутню літературу і розмістити її на вітрині виставки.

Виставка-прем’єра - пропаганда кращих творів українських авторів.

Виставка-приманка – виставка у вікнах бібліотеки. Наприклад, виставка нових книг. Широко використовується на Заході, як додатковий спосіб «заманити» читача до бібліотеки.

Виставка-ребус – дана виставка супроводжується плакатом з ребусом «Спробуй відгадай ...». Книжкова виставка повинна стати частиною, а краще – основою цілого комплексу заходів, присвячених певній темі. У цей комплекс можуть входити найрізноманітніші форми бібліотечної роботи: бесіди, гучні читання, бібліографічні огляди, вікторини, ігри, конкурси, дні народження літературних героїв, обговорення книг, годинник здивувань, дні інформації, дні бібліографії та ін..

Виставка – рейтинг основана на оцінці книг читачами. Наприклад: «Рейтинг читацьких пріоритетів», «Найкращий детектив» тощо.

Виставка-реквієм -  розташовуються книги, присвячені якійсь визначній історичній події.

Виставка-словник – мета цієї виставки – пояснити значення будь-яких термінів і понять, а також представити додаткову інформацію про них. Для виставки-словника можуть бути обрані різні поняття і терміни – економічні, політичні,мистецтвознавчі, літературознавчі. Назвами розділів виставки стають поняття та їх визначення, взяті зі словника і оформлені на окремих аркушах паперу як цитати. Поруч розташовуються книги, статті з газет і журналів, що містять докладну інформацію про ці поняття.

Виставка-суперечка - охоплює два чи більше поглядів із означеного питання.

Виставка-сюрприз – з маленьким, недорогим, але приємним презентом, який відвідувач виставки забирає із собою. Наприклад, до виставки «День сміху» можна підготувати смайли з кольорового паперу.

Виставка-хобі -   поряд із книгами, статтями з періодики експонуються предмети, власноручні вироби, виготовлені за порадами, кресленнями, схемами, викройками з представлених книг, журналів. Наприклад: «Макраме - це просто...», «Іграшка цікава, весела, забавна», «Таємниці бісерного мистецтва».

Виставка - хроніка «Гортаючи календар ХХ сторіччя».

Виставка-цікавинка «Книжковий світ в мініатюрах».

Відеозахід або його частина, пов'язане із записом і відтворенням відеоінформації, що несе інформацію про зображення і демонструє його.

Відеовікторина - вікторина з використанням відео-фрагментів.

Відеоекскурсія - екскурсія, записана і відтворюється за допомогою відеоапаратури, відеоподорож «Стежками буковинського краю», віртуальна мандрівка.

Відеокраєзнавча прогулянка «Пам’ятник, я тебе знаю!» – знайомство з пам’ятниками та скульптурними композиціями м. Чернівці.    

Відеокруїз - захід - подорож (круїз) з використанням  відеоматеріалів.

Відеолекторій - лекторій, що використовує відео-фрагменти.

Відеосалон - цикл заходів, де показуються відеоматеріали (фільми, кліпи і т.д.).

Відеоурок - урок, побудований за допомогою відеоматеріалу.

Відкрита кафедра - нова форма виховної роботи, метою якої є розвиток соціальної та громадянської орієнтації. Учасники можуть вибирати для себе будь-яку роль: президента, депутата, директора будь-якої організації, установи, підприємства.

Відкритий мікрофон - форма, при якій група людей виступає перед колективом на актуальні для присутніх теми. Теми можуть ставитися до організації життя групи, соціальним перетворенням, взаєминам у цьому колективі. Мікрофон «відкритий» для всіх бажаючих.

Візитка літературна - захід, що складається з коротких характеристик будь-яких творів, книг, авторів, поданих у цікавій (можна театралізованої) формі.

Віртуальна книжкова виставка - це публічна демонстрація в мережі Інтернет за допомогою засобів веб-технологій віртуальних образів спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших носіїв інформації, а також загальнодоступних електронних ресурсів, рекомендованих віддаленим користувачам бібліотеки для огляду, ознайомлення та використання.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка