Сучасна бібліотека – інформаційний, дозвіллєвий центрДата конвертації08.01.2019
Розмір97.5 Kb.

Сучасна бібліотека – інформаційний, дозвіллєвий центр

місцевої громади

(З досвіду роботи Чернівецької районної бібліотеки)
М. А. Китасюк
У статті висвітлюється робота бібліотеки на сучасному етапі. Особлива увага приділяється роботі з читачами, організації змістовного дозвілля населення, популяризації літератури інноваційними формами і методами
Ключові слова: сучасна бібліотека, інновації, поповнення бібліотечних фондів, імідж та реклама книгозбірні, інформаційні послуги.
Той, хто не дивиться

Вперед, опиниться

Позаду…

Дж. Герберт, англ.

Поет (1593–1633).
Бібліотека – це «живий» багатогранний організм, який володіє безліччю можливостей і змінюється разом із суспільством у цілому та з кожним читачем зокрема. Щоб функціонувати бібліотеці, як повітря, потрібні читачі. Цей постулат стимулює всю бібліотечну діяльність, усі процеси, спрямовані на задоволення потреб реальних та потенційних користувачів нашої бібліотеки.

Кожна епоха у становленні світової культури формує своє ставлення до інформації та, відповідно, до її носіїв. Упродовж тривалого періоду історії людства ними були книги. Змінюються ставлення людини до інформації, до її носіїв, стан людини з огляду на істотне збільшення інформації. Риси згаданого інформаційного зламу притаманні не лише нашій добі. Тому природними є спроби звернення до історичного досвіду людства, а саме тих поколінь, які переживали типологічно схожі періоди.

На думку відомого дослідника М. Т. Петрова «функція культури – відновлення, реставрація, відродження цінностей давньої культури (…). П’єр Паоло Верджеріо писав: «Якщо ми самі нічого не здатні створити, ми повинні цілими та неушкодженими передати книги нащадкам». Це вже концепція» [1, c. 33]. Так само добре відомо, що далеко не всі, навіть освічені та світські діячі, радісно вітали появу книгодрукування і потрібен був певний час, аби друкована книжка здобула належну повагу. Однією з її безперечних переваг стала доступність, з часом – загальнодоступність. Це, відповідно, не могло не вплинути як на стан та характер бібліотечних установ, що зберігають книжки, забезпечують охочим можливість ними користуватися, так і на ставлення до них людей.

Бібліотеки в Ассирії, Єгипті, Китаї з незапам’ятних часів приділяли належному облаштуванню своїм «сховищам книжок», щоб публічне читання стало комфортним і цікавим способом пізнання світу. Приміром, в Александрійській бібліотеці власне книгозбірню доповнили ботанічним і зоологічним садами, обсерваторією, опудалами тварин, медичними й астрологічними інструментами доступними відвідувачам. Відтоді спектр послуг, насамперед інформаційних, у бібліотеках відчутно зріс.

Послуги бібліотеки розвиваються за інноваційними напрямами з використанням різноманітних креативних форм роботи. Завдяки цьому інформація, яку отримують користувачі, стає доступнішою та розгалуженішою. Зокрема, в соціокультурній роботі бібліотеки з’явилися такі нові форми, як, наприклад, літня альтанка з книгою, літературний пінг-понг, бібліофреш, айс-стопер, бібліоквест тощо. Рівень інноваційної діяльності є одним із критеріїв оцінювання роботи бібліотеки. Його підвищення позитивно позначається на якості послуг, що їх надає книгозбірня, поліпшення бібліотечного сервісу.

Нові формати спілкування, творчі акції, майстер-класи – все це дуже подобається відвідувачам. Добра репутація бібліотеки – найкраща реклама.

Сучасна бібліотека – це обладнаний за останнім словом дизайнерської думки інформаційний, дозвіллєвий центр місцевої громади. Це також центр суспільного життя, оазис комфортного перебування, спілкування, діалогу культур.

Бібліотека постійно змінюється залежно від того, яких послуг на даний момент потребує суспільство, чого воно чекає від своєї бібліотеки. У 1991-ті не було книг і підручників ми активно працювали на допомогу освіті, настала епоха Інтернету – стали центрами доступу до Всесвітньої мережі, у людей виникла потреба знайти комфортне місце для інтелектуального спілкування та відпочинку – бібліотеки стали «третім місцем».

Книгозбірні залишаються чи не єдиними в громаді безкоштовними закладами, які дають можливість і розвиватися, і удосконалюватися, і знайти орієнтир для себе в житті в плані освіти та занять різними видами творчості.

Читальня – єдине місце в сільській місцевості, де можуть збиратися люди повишивати чи пов’язати, поділитися своїми враженнями [2, c. 16].

Важливим орієнтиром діяльності бібліотеки є читач нового покоління з його запитами, потребами та проблемами, адже перед сучасною молоддю чи не щодня постають виклики сьогодення. Як здобути освіту, досягти успіху, реалізувати творчі здібності, обрати життєвий шлях, зробити найкращий вибір.

Для молоді готуються дайджести, інформаційні огляди, організовуються зони рекламних матеріалів «Нове законодавство 2017 року», «Ринок праці», «Соціальний захист населення», «Світ професій», «Путівник абітурієнта у Вінницькі вузи».

Постійно в полі зору бібліотеки – соціокультурна діяльність. Переважна більшість масових заходів усе ж таки розрахована на залучення до читання й творчості юнацтва. Перевага надається розкриттю невідомих сторінок української історії, донесенню до молоді всього розмаїття української літератури, звичаїв, традицій, обрядів нашого народу.

Для популяризації читання неможливо обійтись без співпраці з тими, хто створює літературу – з письменниками.

У стінах бібліотеки проводяться презентації книг місцевих письменників. Великий інтерес і зацікавленість користувачів викликають конкурси на кращий власний поетичний чи прозовий твір серед користувачів юнацького віку.

Усі часи мають свої тренди, та, окрім книжки, нічого кращого для розвитку особистості світ ще не вигадав.

Юнацтво сьогодні читає, просто змінюються підходи, форми.

У більшості людей, особливо у молоді, сьогодні кліпове мислення, навкруги величезні обсяги інформації, а бібліотеки – це своєрідні навігатори у пошуку потрібного.

Одним із наших пріоритетів у роботі – є створення умов для підвищення престижності читання, формування у людей смаку на якісну літературу. За останні два роки у країні з’явилось багато нових авторів, цікавих книжок, тож потрібно, щоб люди про них знали, говорили, хотіли читати.

Систематичні презентації новинок у бібліотеці «Українська книга року», «Письменник кличе на урок», «Мистецтво книги».

Ми вважаємо, що сьогодні можливе застосування будь-яких форм бібліотечної роботи, аби вони цікавили людей. Сьогодні працівники районної бібліотеки прагнуть задовольнити потреби кожної конкретної особистості, враховуючи інтереси користувачів різних вікових категорій. Наприклад, у роботі з юнацтвом ми намагаємось відволікти їх від вуличних «пригод», залучити їх до бібліотечних акцій, флешмобів, клубу за інтересом «Правове поле».

В останні роки в бібліотечно-інформаційному середовищі більшого значення набуває маркетинг. Ця тенденція має свої причини – зростаюча конкуренція бібліотекам з боку різноманітних інформаційних агентств, організацій, що беруть на себе інформаційні функції, розширення відкритого доступу до інформації через Інтернет.

Якщо раніше ми могли собі дозволити не реагувати на зовнішні фактори впливу, то сьогодні ми повинні діяти активно. Бібліотечні заходи стали змістовними та цікавими, завдяки відеороликам, буктрейлерам, відеопрезентаціям. Це сприяло збільшенню кількості читачів бібліотеки.

Активно в роботу бібліотеки впроваджуються інноваційні форми, серед яких: книжкові інсталяції, флешмоби, інформаційні фуршети, піар-акції.

Створюються інформаційні куточки, зони території на актуальні проблеми сьогодення: «Виборче законодавство (Актуальні проблеми ОТГ)», «Права військовозобов’язаних під час мобілізації», «Інформація для переселенців», «Землевласник має право».

Бібліотекарі надають соціальну, інформаційну та емоційну підтримку кожному користувачеві. Дана тема розкривалась на викладах літератури.

Кожен п’ятий житель селища досягнув похилого віку, тож із старінням населення один з пріоритетів бібліотеки – створити нові можливості для спілкування, навчання та саморозвитку.

При бібліотеці діє клуб «Золота осінь».

Клуб «Золота осінь» – своєрідний символ, візитна картка Чернівецької центральної районної бібліотеки. Адже основна мета його створення – повноцінне дозвілля кому за 50, пенсіонерів, одиноких людей та людей похилого віку. Його учасники – це активні небайдужі люди, які вміють зробити своє життя наповненим та цікавим, незалежно від віку.

Кожне засідання клубу – це не просто концерт, підготовлений працівниками бібліотеки, а захід, у який вкладається часточка душі його учасників,організаторів і ведучих. Вже стало традицією в клубі відзначати новорічно-різдвяні свята, свято учасників Другої світової війни, ветеранів збройних сил, усіх солдатів мирного та воєнного часу, жіноче свято. Улюбленими стали для учасників Дні гумору, Дні матері, Дні перемоги, Дні людей похилого віку. Відмічаються на засіданнях і родинні свята: золоті, смарагдові, діамантові весілля, Дні іменинника тощо. Клуб «Золота осінь» – це дійсно велика сім’я, в яку приходять хороші гості. Сьогодні клуб є універсальним колективом. Головним його надбанням є згуртованість літніх людей з різних куточків cелища, з різним творчим досвідом, кожен з яких поповнює скарбничку напрацювань клубу. Захоплення ж членів клубу найрізноманітніші. Є в ньому і рукодільниці, і куховарки, є справжні берегині української пісні, є і свої поети, декламатори, гумористи. Спілкування очищає розум і серце, а людину робить добрішою. Адже спілкуючись між собою, люди забувають про побутові проблеми, життєві негаразди. Недарма девізом клубу обрані слова «Спілкуймось! Цікаво відпочиваймо, радіймо гармонії життя».

Бібліотека приділяє велику увагу роботі з людьми з обмеженими можливостями. Створено безперешкодний доступ до приміщення бібліотеки категорії населення з фізичними можливостями. Книгозбірня стала територією партнерства і толерантності.

Бібліотека – провідник соціальної реклами. Поширення соціальної реклами щодо позитивного іміджу сім’ї та її соціальної підтримки, турбота про людей похилого віку, інвалідів «Допоможи ближньому», «Тепла осінь», «Подаруй дитині радість».

Важливі аспекти життя суспільства, духовні цінності активно пропагуються бібліотечними закладами в межах проведення масових заходів, організації тематичних книжкових виставок, бесід з читачами різних вікових категорій.

Для створення і підтримання позитивної думки про бібліотеку, забезпечення бажаного ставлення до неї громади фахівці закладу співпрацюють зі ЗМІ, використовуючи різні форми інформування: це статті, інтерв’ю та коментарі з певних питань діяльності книгозбірні.

Як наголошував відданий бібліотечній справі А. Й. Лучко: «Суспільство ставить перед нами вимоги і покладає надії» [3, c. 9].

Кожна бібліотека прагне до максимального розкриття змісту своїх ресурсів.

Вважаємо, що сьогодні бібліотека повинна мати оновлений бібліотечний фонд, 80 % документів якого мають бути видані за останні 10 років. Стараємося поповнити фонд сучасною українською літературою, кращими зразками світової літератури в українському перекладі, книгами національно-патріотичного спрямування, що популяризують ідеї зміцнення української державності.

«Пріоритет – україномовна книга. Особливо сьогодні, коли бібліотеки є одним зі значних елементів у формуванні інформаційно-культурного простору» – відмітила Лариса Нікіфоренко, начальник Управління соціокультурного розвитку регіонів Міністерства культури України [4, c. 2].

«Бібліотека – у кожен дім» – девіз нашої книгозбірні.

Сьогодні наша бібліотека – це місце зустрічі не тільки з книгою, а й з людьми, осередок відпочинку, дозвілля. Незважаючи на те, що сучасна людина, крім книги, має безліч можливостей отримати необхідну інформацію, бібліотека живе. Найбільше ми пишаємось нашими користувачами. Їх запити, інтереси завжди були, є і будуть в центрі уваги бібліотекарів. Для них ми добираємо періодичні видання, надаємо нові бібліотечні послуги, готуємо найрізноманітніші свята, конкурси та розваги.

Правда, «бібліотеки нині перебувають у перехідному становищі – від переважання традиційних ресурсів і читачів до переважання цифрових ресурсів і шанувальників бібліотеки з числа постійних «мешканців» комп’ютерних мереж («нетманів», як кажуть наші англомовні колеги). Врахування проблем переходу – архіважлива справа, суть якої в оптимізації, гармонізації, інтеграції традицій і новаторства. Щоб не вийшло так, що традиційні методи роботи ми занедбаємо, а нових не виробимо. А це часом нам прямо-таки загрожує. Завдання полягає в тому, щоб одночасно продовжувати збір, накопичення традиційних бібліотечних ресурсів і задовольняти інформаційні потреби традиційних читачів і максимально освоювати новітні інформаційні ресурси та відповідати на запити «цифрового» покоління. Тоді бібліотеки в перехідному періоді вистоять і впевнено ввійдуть у інформаційне середовище. Читач перехідного періоду різноманітний. І всі його категорії бажані для бібліотеки» [5, c. 3].

Змінився менталітет бібліотекарів, доброзичливі бібліотечні фахівці стають креативними, винахідливими й суперпрофесійними [6, c. 16]. У недалекому майбутньому бібліотека видозмінюватиметься, але головною рушійною силою залишається бібліотекар, який забезпечуватиме духовний розвиток особистості, сіятиме розумне, добре і вічне. Яким же має бути бібліотекар? На які цінності орієнтуватиметься? Як ставитиметься до обраної професії? Саме ці запитання бентежать душу професіоналів бібліотечної справи.Адже непрочитаних книжок, незнаних імен, невідомих нам творів і наукових розробок вистачить на все життя, аби кожен його день минав у товаристві вірної супутниці розумної людини – книги.
Список використаних джерел


  1. Кушнарьова, М. Бібліотеки раннього італійського Ренесансу: від приватних до публічних / М. Кушнарьова // Бібл. вісн. – 2017. – №1. – С. 33.

  2. Біловицька, Н. Бібліотека перетворилася на коворкінг / Н. Біловицька // Уряд. кур’єр. – 2017. – № 125. – С. 16.

  3. Лучко, А. Проблеми формування фондів бібліотек / А. Лучко // Бібліотеки і розвиток культури та духовності на Вінниччині: матеріали конференції бібліотечних працівників. – Вінниця, 1993. – С. 9–14.

  4. Пріоритет – україномовна книга: [колегія Міністерства культури] // Культура і життя. – 2016. – № 33. – С. 2.

  5. Онищенко, О. Бібліотека і «цифрове» покоління: нова ситуація – нові форми роботи / О. Онищенко // Бібл. вісн. – 2016. – № 5. – С. 5.

  6. Найкращі бібліотеки – 2016 // Літ. Україна. – 2016. – 6 груд. – С. 16.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка