Старшого шкільного віку "Корекція відхилень в особистісному розвитку учнів, та розвиток морально-духовних цінностей"Сторінка1/5
Дата конвертації14.01.2019
Розмір0.76 Mb.
  1   2   3   4   5


(Додаток № 7)ТРЕНІНГОВІ ЗАНЯТТЯ З УЧНЯМИ
СТАРШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

"Корекція відхилень в особистісному розвитку учнів, та розвиток морально-духовних цінностей".

Основна мета корекційних занять - подолати в учнів - старшокласників будь-які прояви відхилень в особистісному розвитку, залучити до самопізнання себе як неповторної особистості, сприяти усвідомленню власної значущості, навчити ставити мету і досягати наміченого, формувати мотивацію самовиховання й саморозвитку.

Дані корекційні заняття орієнтовані на розвиток позитивної життєвої орієнтації, передбачають розвиток уявлень про особистісне зростання, спрямовані на пізнання себе, своїх почуттів та інших людей. Впливає на розвиток позитивного "Я" – образу, спрямовує до самоствердження, розвиває віру в себе і свої можливості.ЗАНЯТТЯ І
Тема: "Моє ставлення до себе".

Основна мета: - залучити старшокласників до самопізнання, сприяти усвідомленню власної значущості, цінності, допомогти сформувати впевненість у собі, умінні ставити мету і досягати наміченого, формувати мотивацію самовиховання і саморозвитку.

 1. Гра "Хто ти?"

Ведучий 10 разів запитує учасників: "Хто ти?", - а члени групи записують на аркушах відповіді, які починаються зі слова "Я -… (учень, егоїст, чесна людина та ін.). Потім вони пронумеровують ці думки за значущістю таким чином, щоб та думка, яка найбільше характеризує учасника, стояла на 1-му місці, а та, яка характеризує найменше – на останньому. Ведучий пропонує порахувати, які думки про себе переважають: позитивні чи негативні та замислитись, із чим це пов'язано. Той, хто бажає, може прочитати думки про себе іншим. Ця вправа дає можливість відкрити в собі щось нове, усвідомити речі, які раніше повністю не усвідомлювалися. Одночасно вона дає можливість глибшого знайомства з іншими учнями групи.

 1. Гра "Частина мого "я".

Ведучий пропонує учасникам згадати, якими вони бувають у різних ситуаціях, залежно від обставин. Після цього він пропонує намалювати ці різні частини "Я". Це може бути символічний малюнок.

 1. Гра "Я – реальне" і "Я – ідеальне"

Ведучий пропонує учням намалювати себе такими , якими вони є насправді і такими , якими хотіли бути. Після цього проводяться обговорення, ведучий може запитати чи важко було це малювати, чи цікаво і т.д.

 1. Гра "Опудало"

Тренер говорить, що кожна людина має недоліки. Чи настільки вони страшні, як ми часом собі уявляємо? Уявіть, що в центрі кола стоїть дуже несимпатичне опудало, таке, яке ставлять на городах, щоб лякати птахів. Воно наділене всіма такими якостями, які ми вважаємо за свої недоліки.

Той, хто визнає за собою якийсь недолік, звертається до нього зі словами: "Жалюгідне опудало, ти… (називає недолік). Учень, зокрема і ведучий, називає власні недоліки. Ведучий записує те, що називають учасники і після закінчення гри зачитує. Члени групи обговорюють позитивні сторони названих "недоліків", однак акцентують не на них якостях, які назвали самі, а на якостях інших членів групи. 1. Гра "Чарівна крамниця"

Ведучий запитує учнів, які риси характеру їм притаманні. Потім він пропонує уявити, що він знаходиться в чарівній крамниці, де він – продавець. Кожен учень може обміняти риси (мудрість, сміливість, чесність, лінощі тощо), яких, на його думку, забагато і ними можна поділитися із іншими, або ті, яких він хоче позбутися, на риси, яких йому не вистачає. "Покупець" здає свої риси, а "продавець" цікавиться, чи є те, що потребує "покупець", і скільки він міг би здати взамін.

Під час обговорення учні діляться думками, чи кожна людська риса є цінною.ЗАНЯТТЯ ІІ

Основна мета: - залучити старшокласників до самопізнання, сприяти усвідомленню власної значущості, цінності, допомогти сформувати впевненість у собі, умінні ставити мету і досягати наміченого, формувати мотивацію самовиховання і саморозвитку.

 1. Гра "Заміна негативних думок про себе на позитивні"

Пригадайте ваші невдачі, які й нині впливають на ваше життя, поведінку й самопочуття. Напишіть 10 таких речень.

А тепер спробуйте замінити негативні думки про себе на позитивні. Це можна зробити 3-ма способами: • Звернутися до свої прав (якщо ти думаєш, що не такий, як усі, то можеш замінити таку думку на іншу: "Завжди я мушу все злагоджувати" - "Я маю право на помилку").

 • Звернення до позитивного досвіду на дану тему ("Я нерішучий". Є ситуації, у яких мені вдається швидко приймати рішення").

 • Заміна прикметників ("Я товста – Я - апетитна).

Ведучий пропонує обговорення.

 1. Гра "Подолання труднощів"

Учнівські групи почергово за допомогою міміки та жестів показують, як вони переборюють життєві труднощі. Можна накреслити крейдою стежку, яка символізує життєвий шлях, поставити на ній різні перешкоди.

 1. Гра "Заборонений плід"

Учнівські групи почергово показують, як вони поводитимуться в ситуації, коли їхні бажання не збігаються із зовнішніми нормами поведінки. "Заборонений плід" кладеться на стілець, що стоїть у центрі кімнати. Кожен повинен підійти до стільця, і показати, що він зробить із "забороненим плодом". 1. Гра "Мій девіз"

Тренер розказує про середньовічну традицію розміщувати на брамі замку, на щиті рицаря розовий герб із девізом. Після цього він пропонує придумати свій девіз, який виражає життєве кредо, ставлення до світу учнівської групи. Можна ускладнити завдання і запропонувати скласти девіз зі слів, які починаються на ту саму букву, що й ім'я.

 1. Гра "Мій герб"

Після закінчення роботи над девізом ведучий пропонує кожному намалювати свій герб.

Заняття завершується обговоренням та підбиттям підсумків.


ЗАНЯТТЯ ІІІ

Медитація "Золотий мандрівник"

Сядьте зручно у кріслі. Замружте очі й глибоко дихайте. Уявіть, що золоте світло поступово наповнює ваше серце, руки і ноги. Тіло починає світитися. Ви глибоко дихаєте, випромінюючи золоте світло. Ви стаєте все світлішим.

Уявіть, що у вашому серця знаходиться золота куля світла. Це – золотий мандрівник. Подивіться, куди він вас поведе, послухайте, що він вам говорить. Після цього відкрийте очі.

Тепер золотий мандрівник завжди з вами. Він може їхати з вами в автобусі або машині, іти до школи… Ви можете думати про нього як про енергію, мир, силу або світло, що несе любов.Гра "Міцне дерево"

Учні діляться на пари. Ведучий пропонує: "Похитайтеся з носків на п'ятки, при цьому плавно притискаючи п'ятки до підлоги.

Похитайтеся, доки не відчуєте легке роз тяжіння у литках.

Постійте кілька секунд, напруживши м'язи ніг, живота і грудей. Відчуйте себе твердим і незламним, як міцне дерево, коріння якого входить глибоко в землю, яке здатне витримати будь-яку негоду. Нехай партнер легко штовхне вас у плече.

Опирайтеся поштовху.

Залишайтесь у цій позі стільки, скільки захочете. Розслабтесь і пройдіться. Зверніть увагу на свої відчуття. Ви відчуйте, як зросла ваша впевненість у своїх силах, стійкість та витривалість.Гра "Бомбардування"

Учень сідає у крісло в центрі кола і вислуховує думки про свої сильні сторони, позитивні риси, у яких ситуаціях вони виявилися. Потім "бомбардування" отримує наступний учень групи. Потім наступний і т.д.

Таким чином, учні не тільки мають можливість підняти свою самооцінку, а й учаться знаходити міцні сторони інших людей, надавати їм психологічну підтримку, а також приймати її.

Гра "Мої сильні сторони"

Кожен член групи на аркуші записує всі свої якості, які вважає сильними сторонами. Після цього кожен зачитує те, що він написав, а потім запитує "Які ще сильні сторони я маю?" – інші члени групи доповнюють його список, а він за ними записує.

Потім тренер запитує: "Що з того, про що говорила група, збігалося, а що – ні?", "Що ви любили робити до цього часу?" З ким із групи вам вдалось подружитись?"

(Додаток № 1)ПРОГРАМА
КОРЕКЦІЇ СПІЛКУВАННЯ
СТАРШОКЛАСНИКІВ


Спілкування— це складний багатоплановий процес встановлення і розвитку контактів і зв'язків між людьми, що народжується потребою в спільній діяльності і включає в себе обмін інформацією і вироблення стратегії взаємодії.

Спілкування має свої функції:

1. інформативно-комунікативна охоплює процеси формування, передання та прийому інформації;

2. регуляційно-комунікативна полягає в регуляції поведінки;

3. афективно-комунікативна характеризує емоційну сферу людини. Виділяють три сторони спілкування:


 • Комунікативна

 • Інформативна

 • Перцептивна

Виділяють також основні два види спілкування:

1—Вербальне, в якому зазвичай використовуються два варіанти мови: усна і писемна. Писемна мова—це та, якої вчаться в школі і вважають ознакою освіченості людини. Усна мова—це слова, речення...

2—Невербальне (міміка, пантоміміка, запахи, візуальна, кіневтетична, акустична інформація). Тобто, це засоби спілкування, які регулюють процес спілкування, створюючи психологічний контакт між партнерами; збагачує значення слів, спрямовує визначення словесного тексту; є інформацією про емоційний стан.


Програма розвитку комунікативних здібностей

та навичок в старшокласників
Мета корекції: розвиток комунікативних здібностей, умінь і навичок. Завдання корекції:

1. знайомство з навиками спілкування (вербальне, невербальне);

2. допомога у надбані навику встановлення контакту з людьми;

3. ознайомлення з поняттям активності в комунікативному процесі;

4. розвиток вміння розпочинати і завершувати розмову, виділяти етапи в спілкуванні;

5. допомога в усвідомленні поняття вербальна агресивність, розвиток навички безконфліктного спілкування;

6. розвиток вміння співробітництва в комунікативному акті.

Предмет корекції: комунікативні якості, властивості, навички старшокласників.

Об'єкт корекції: старшокласники із проблемами в комунікативній діяльності.


ЗАНЯТТЯ №1
Ціль заняття: створення приємної емоційної атмосфери; знайомство один з одним; виявлення значимості комунікації в житті.

"Імена"

Психолог пропонує дітям сісти в коло. Після цього просить кожного назвати своє повне ім'я і по-батькові. Задача всіх інших учасників—назвати, передаючи по колу, як можна більше варіантів цього ім'я (наприклад, Лариса, Лора, Ларочка...).

Після цього учасники діляться своїми відчуттями коли називали їх імена, і коли вони називали чиєсь.

" Знайомство на лавочці"

Ведучий пропонує зіграти сценку. Для цього необхідно двоє учасників. Один сідає на крісло (лавочку), задача іншого підсісти до сидячого на лавочці, познайомитись із ним, розпочати бесіду.

Завдяки цій грі учні можуть спробувати входити в контакт з іншими людьми.

"Сліпе слухання"

(На демонстрацію неефективності передачі інформації без зворотного зв'язку)

Вправа виконується в парах. Члени кожної пари сідають за стіл так, щоб на бачити рук один одного (перегородка, ширма). Кожному члену пари видається по 7 сірників. Одному із них ведучий складає якусь фігурку із 7-ми сірників. Задача цього гравця пояснити іншому як скласти аналогічну фігурку. Забороняється дивитись на те, що складає другий гравець, задавати запитання один одному. Потім перегородка знімається, порівнюється результат і зразок. Учасники обговорюють складності, які виникали під час виконання роботи.


"Зламаний телевізор"

Ведучий просить старшокласників стати в колонку (плечима один до одного із сусідів і лицем до спини іншого). Ведучий підходить до крайнього учасника, просить його обернутись, доторкнувшись до його плеча і тихенько, на вухо говорить назву відомого фільму. Після того, як перший учасник зрозумів назву, він обертається і доторканням до плеча наступного в колоні учасника викликаючи його на невербальний діалог. Перший пояснює другому пантомімічно назву фільму (1 хв.). після того, як вичерпається час, перший обертається, а другий передає пантомімічно інформацію третьому і т.д., до тих пір, поки останній учасник не отримає інформацію про назву фільму.

Наступним етапом є отримання інформації, починаючи з останнього учасника, про назву фільму і свої відчуття в процесі гри.

ЗАНЯТТЯ №2
Ціль заняття: знайти оптимальні аспекти при співробітництві в процесі спілкування. "Картонний замок"

Матеріали: Для кожної малої групи необхідно 20 аркушів кольорового картону розміром 6\10 і по одному скотчу.

Інструкція: Розділіться на дві (три) групи. Кожна група повинна побудувати свій замок. Для цього ви отримаєте 20 аркушів картону і скотч. Будь-ласка, не використовуйте в своїй роботі більше нічого. У вас 10 хвилин. А тепер ще один важливий момент—не спілкуйтесь один з одним.

Після 10-ти хвилинного будування команди повинні показати свій замок. Аналіз вправи:

Чи вистачило вашій групі матеріалу?

Як працювала ваша група?

Хто у вашій групі розпочав будівництво?

Хто у вас був ведучим?

Який настрій панував у групі?

Що було приємним і неприємним у вашій роботі?

Як ви розуміли один одного?

Чи важко було обходитись без слів?"Заснути на плечі"

Ведучий пропонує зіграти сценку. Для цього необхідно розбити групу на пари, бажано "дівчина-хлопець", кожна пара сідає на зсунуті по двоє стільці. Після цього ведучий зачитує інструкцію: уявіть, що ви їдете в автобусі довгий період, ваш сусід з ліва дуже хоче спати. Він кладе свою голову на ваше плече і поволі засинає. Як ви на це реагуєте?"Телепатія"

Ведучий пропонує учасникам виявити чи можливий феномен телепатії. Для такої перевірки необхідно спробувати самим зробити певні дії.

Психолог просить учасників "заплющіть очі, з'єднайте долоні рук, потім повільно розводіть руки." Запитує "що ви відчуваєте?". "Знов наближуйте руки, ваші відчуття?".

Наступним кроком стає робота в парах. Ведучий знову зачитує інструкцію: направте долоні рук один на одного. Налаштуйтесь. Один з вас заплющує очі. Партнер інтенсивно передає йому певний образ. Через 3-5хв. Розплющіть очі і опишіть все що відчували: колір, тепло, важкість, рух, контур... Після опису і обговорення, цей етап проводиться ще раз із зміною ролей.ЗАНЯТТЯ №3
Ціль заняття: знайомство з етапами розмови, розвиток вміння розпочинати, продовжувати і завершувати розмову.

"Розслаблення"

Ведучий садить учасників у позу "кучера" чи іншу зручну для них. При наявності коврика, можна лягти.Інструкція: "Повністю розслабте свої м'язи, руки, ноги... Викиньте із голови всі думки. Вам дуже зручно... Очі закриті... Ви розслаблені...розслаблені... Ваші думки далеко... Ваше тіло легке... Ви навіть можете літати...Вам приємно..."

Час контролює ведучий."Захват ініціативи в діалозі"

Двоє учасників сидять в центрі кола. Один із них починає діалог з мимовільної репліки. Другий повинен підхватити розмову, але при цьому постаратись якомога швидше переключити співбесідника на свою тему.

Після того, як всі учасники спробують себе в одній і іншій ролі відбувається обговорення результатів.


" Історія з продовженням"

Інструкція: Сядьте, будь-ласка, всі в одне коло. Вам спільними зусиллями необхідно буде скласти історію.

Я почну якусь розповідь а після того як закінчу хтось підхватить сюжет і буде продовжувати розповідь, потім наступний і т.д., доки всі не висловлять своєї частини історії.Аналіз вправи:

Чи сподобалась вам наша історія?

Щоб ти розповів по-іншому, якби сам розповідав цю історію?
ЗАНЯТТЯ № 4
Ціль заняття: знайомство з поняттям активного слухання, виділення ознак поганого і хорошого активного слухання

"Інтенсивна фізична взаємодія"

Ведучий просить учасників сісти в коло і за його командою вони повинні помінятись місцями з іншим учасником. Обмін місцями відбувається на основі певної ознаки. Тобто ведучий говорить: "А зараз міняються ті, в кого чорні черевички; зелені очі; хто є дуже веселим; кому подобається Марійка і т.д.)"Тройка"

Учасники поділяються на тройки: розповідач—слухач—спостерігач. Розповідач щось розповідає, слухач використовує різні техніки активного і пасивного слухання, спостерігач оцінює різні аспекти взаємодії при діалозі. Після цього учасники обмінюються ролями.

Після вправи всі обмінюються враженнями.

"Поезія"

Учасники сідають в коло. Ведучий дає інструкцію: "Зараз я скажу якусь фразу. Задача наступного учасника—знайти римуючий рядок до моєї фрази, після цього наступний учасник римує свій рядок із другим (з тим, який римувався до першого) і так дальше по колу. Ведучий записує всі варіанти.

Після того як всі учасники придумають свій римований рядок ведучий зачитує вірш. Учасники обговорюють свої враження.
ЗАНЯТТЯ № 5
Ціль заняття: знайомство з базовими навиками спілкування; невербальні елементи спілкування.

"Ловля молі"

Ведучий вказує на одну із учасниць, пропонує їй бути хазяйкою, в якої вдома завелось багато молі і вона запросила сусідів (всі інші учасники) допомогти їй знищити комах. Дальше ведучий пропонує всім учасникам групи вбити по 10 штук молі і перший демонструє як це робити: хлопками в повітрі, по плечах учасників, по предметах в кабінеті." Колір—жестом?"

Кожен учасник повинен пантомімічно по черзі показувати свій улюблений колір. Необхідною умовою є демонстрація якості кольору, а не предмет, який має таке ж забарвлення, чи тим більше вказування на об'єкти, які присутні в приміщені. Забороняється будь-які словесні репліки, лише мімічні чи пантомімічні асоціації, які викликає даний колір. Після того, як інші учасники відгадають колір, наступний учень демонструє свій.

Замість кольору можна запропонувати: відчуття смаку, звуки муз інструментів, пори року, тварин...

"Дзеркало"

Гра проводиться в парах, де один сідає напроти одного на відстані 1-1,5 метра. Один із учасників—дзеркало, інший—той, хто дивиться в дзеркало. Завдання "Дзеркала" точно копіювати всі рухи (міміка, пантоміміка) того, хто дивиться в дзеркало, але не промовляючи ні слова.

Після гри іде обговорення своїх відчуттів, зауважень...

ЗАНЯТТЯ № 6
Ціль заняття: продовження пропрацювання навиків використання вербальних і невербальних елементів спілкування.

"Дві хвилини віддиху"

Ведучий садить учасників у позу "кучера" чи іншу зручну для них. При наявності коврика, можна лягти.Інструкція: "Перенесіться мисленнєво туди, де вам буде добре. Можливо це звичне для вас місце, де ви любите віддихати, а можливо це місце вашої мрії. Побудьте там... Робіть те, що вам приємно...Або нічого не робіть, як ви хочете... Побудьте там, де вам добре декілька хвилин".

"Емоції"

За жеребієм кожен учасник вибирає якусь написану на аркуші паперу емоцію. Після не тривалого обдумування кожен по-черзі пантомімічно показує цю емоцію, інші повинні відгадати що саме демонструється. Запропоновані емоційні стани: гнів, агресія, радість, закоханість, задоволення, страх, очікування, смуток, сором і ін."Незакінчене речення"

На стільці в середині кола сідає учасник, тренер напроти нього. Він пропонує закрити очі і слідувати його інструкції: "Зараз я скажу незакінчене речення. Ти повинен повторити його і закінчити, тобто довести до крапки. Потім я знову дам незакінчене речення і ти поступиш із ним аналогічно. Постарайся нічого не змінювати в тій частині, яку я даю". Після того, як перший учасник закінчить завдання, на його місце сідає наступний і т.д.(по 3 речення для кожного учасника). Коли всі учасники відбудуть завдання, пропонується кожному розповість про свої враження, спостереження, що сподобалось, а що ні. Для старшокласників можна запропонувати, щоб незавершені речення задавали вони.ЗАНЯТТЯ № 7
Ціль заняття: розглянути причини агресивної вербальної поведінки; виявити можливі шляхи її усунення.

"Сварка"

Ведучий пропонує зіграти сценку. Для цього необхідно розбити групу на пари, бажано "дівчина-хлопець".Інструкція: Дівчина і хлопець сидять на одному стільці. їх пози повинні показувати, що між ними серйозна сварка. Потім без слів вони повинні повільно помиритись.

"Рукопотискання"

Учасники поділяються на дві команди і придумують собі назву. Наступний крок— стають у дві колонки, одна колонка на проти іншої і починають рухатись у напрямі одна до одної. Схоже на привітання у футболі, потискують один одному руки, говорять щось приємне, підбадьорюють."Сіамські близнюки"

Матеріали: кожній парі перев'язочний бинт, або м'який платок; аркуш паперу і фломастер.

Інструкція: Розберіться на пари. Сядьте за стіл, якомога ближче до свого партнера. Я положу перед вами аркуш паперу. Ваша задача—намалювати картину, але руки у вас будуть зв'язані один з одним. Ведучий повинен обмотати передпліччя і лікті дітей так, щоб права рука дитини, що сидить зліва, була забинтована із лівою рукою сидячого з права. Дати дітям два фломастера різного кольору, щоб вони тримали їх зв'язаними руками.

Малювати можна лише зв'язаною рукою. Ви можете розмовляти. Малюйте все, що вам захочеться. Для кожної картини відводиться час: 10 хв.

Після того, як час вичерпається учасники показують свої картини.

Можливий і варіант коли одному із партнерів зав'язують очі і лише йому дозволяється малювати. А інший партнер буде управляти рухами руки "сліпого" грака. Після цього відбувається обмін ролями в парі.

Можливий варіант, коли учасникам забороняється спілкуватись між собою. Аналіз вправи:

Наскільки тобі вдалось співпрацювати з партнером?

Чи обговорювали ви, що саме будете малювати?

Як ви розподілили між собою, хто які частини малюнку буде малювати?

Що тобі більше всього сподобалось?

Що було найскладнішим?

Яким чином ви знаходили спільну мову в діяльності?
ЗАНЯТТЯ № 8

Ціль зайняття: знайомство з комунікативними функціями, показати різні позиції при спілкуванні.

"Приставання до дівчини в ліфті"

Ведучий пропонує зіграти сценку. Для цього необхідно розбити групу на пари, бажано "дівчина-хлопець".Інструкція: уявіть що ви обоє незнайомих людей зайшли в ліфт, який їде на 40-й поверх. Хлопцеві сподобалась дівчина-попутник і він починає приставати до неї. Як вона себе буде поводити?

"Малюнок по колу"

Ведучий просить намалювати різні геометричні фігури. Для цього він дає один аркуш паперу і перший малює якусь фігуру. Потім він передає аркуш по колу і кожен повинен намалювати ту фігуру, яку вкаже попередній учасник. Обов'язкова умова—спілкуватись на вербальному рівні забороняється і конкретно пантомімічно показувати фігуру, чи вказувати на якийсь предмет в приміщенні, а необхідно мімічно показати ознаку даної фігури. Замість фігури можна використовувати якийсь об'єкт.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка