Способи підтримання надійності та забезпечення конструктивно-експлуатаційних властивостей авіаційної технікиСторінка1/8
Дата конвертації23.06.2019
Розмір0.64 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8

ГЛАВА 3. СПОСОБИ ПІДТРИМАННЯ НАДІЙНОСТІ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНСТРУКТИВНО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ АВІАЦІЙНОЇ ТЕХНІКИ
3.1. Забезпечення надійності технічних об'єктів

3.1.1. Фактори, що впливають на надійність об'єктів


Технічні об'єкті в процесі експлуатації зазнають різних зовнішніх впливів, які можуть викликати зміни характеристик надійності (безвідмовності). Ці впливи, або іншими словами, фактори, які впливають на надійність, можуть бути суб'єктивними або об'єктивними.

Суб'єктивні впливи на авіаційну техніку відбуваються в процесі застосування (як правило, льотний склад) і в процесі технічного обслуговування та ремонту (інженерно-технічний склад). При цьому неправильні дії оператора, які обумовлені нестачею знань, досвіду, недбалістю, а також поганою організацією роботи, можуть привести до відмов і погіршенню надійності.

З іншого боку якісне технічне обслуговування АТ як при підготовках до польоту, так і на регламентних роботах дозволяє підтримувати заданий рівень надійності і своєчасно виявляти приховані відмови або попереджати поступові. При цьому наробіток на. відмову незначно падає (раннє виявлення відмов), але за рахунок того, що відмови виявляються на землі, а не в повітрі, підвищуються характеристики безпеки польотів (середній наліт на льотну подію). Якщо під надійністю будемо розглядати тільки безвідмовність в польоті, то кваліфіковане оперативне технічне обслуговування (обслуговування перед вильотом і після прильоту) підвищує наробіток на відмову в польоті (відмови на землі не враховуються). Тому командування служби озброєння (інженерне - авіаційної служби) розробляє та включає у всі види планування робіт окремим пунктом систему заходів по забезпеченню надійності авіаційної техніки в ході експлуатації ([2]с.46-47).

З усіх видів робіт на авіаційній техніці, які проводяться інженерно-технічним складом, дійсно підвищити рівень надійності дозволяють доробки АТ промисловістю, при яких замінюються малонадійні агрегати, а також ремонтні роботи в першу чергу на авіаремонтних заводах, які призвані замінити частину агрегатів ЛА, що відпрацювали встановлений ресурс.

Об’єктивні фактори, які впливають на пристрої та змінюють їх рівень надійності, можна поділити на дві групи:

1) загальні впливи, яких зазнають окремі конкретні зразки;

2) часткові впливи, яких можуть зазнавати окремі конкретні зразки.

Як загальні, так і часткові впливи можуть бути постійними або змінними.

До об'єктивних факторів (впливів) належать (рис.3.І):

І) особливі умови роботи;

2) кліматичні впливи;

3) біологічні впливи.

Особливі умови роботи визначаються призначенням і типом технічного об'єкту. Приклади особливих умов роботи: тяжкий температурний режим або ударно-вібраційний режим, агресивне хімічне середовище, радіація, падіння атмосферного тиску і т.і.

Надійність усіх об'єктів сильно залежіть від температурного режиму їх роботи. Особливо складним є сполучення важкого температурного режиму з ударами та вібраціями. Ці перші два види особливих умов роботи є основними факторами, які визначають більш низьку, ніж в інших галузях техніки, надійність транспортних систем (авіаційна техніка, автомобільний транспорт і т.і.).
Рис. 3.1.


Суттєвий вплив на надійність електронної апаратури чинить ядерна радіація. Елементи цієї апаратури можуть незадовільно працювати завдяки безпосередньому впливу радіоактивного випромінювання, або наслідку обох причин. Часто ядерна радіація впливає сумісно з іншими факторами, особливо в ядерній енергетиці та військовій справі, тому вивчати вплив ядерної радіації на надійність елементів достатньо складно.

Шкідливий вплив клімату може виявлятись в основному за рахунок високої чи низької температури повітря, підвищеної його вологості, особливо в тропічних країнах, а також із-за наявності різних сумішей у повітрі. Тому транспортування авіаційної техніки в тропічні країни здійснюється у герметичне запаяних контейнерах, в коробках, залитих парафіном при наявності силікогелю-осушувача.

Серед біологічних факторів найбільше значення мають дія грибку (плісені), комах і гризунів. Якщо вказати в цілому про літальний апарат, то на його безвідмовність впливає відсутність зіткнення з птахами.Вплив температурного режиму

Теплова енергія надходить до пристроїв ЛА двома шляхами:

І) зовні - від зовнішніх по відношенню до пристрою, що розглядається, джерел, тепла (відсіки двигунів, нагрів ЛА на стоянці);

2) внутрішньо - за рахунок внутрішніх джерел тепла (нагрів елементів електронних схем, тертя механічних деталей).

Збільшення складності та прагнення зменшення розмірів технічних пристроїв приводить до концентрації високих температур, а шлях застосування стійких до високих температур елементів не завжди є ефективним. В авіації найбільш часто використовують такі напрямки для поліпшення температурного режиму:

- зведення до мінімуму виділення тепла;

- захист найбільш чутливих елементів або їх заміна при доводці апаратури;

- ефективне усування тепла, що виділяється.

Захист найбільш чутливих елементів полягає у зменшенні можливостей теплообміну між термічно активними та пасивними, але чутливими до тепла елементами (розміщення в різних блоках, екрани, перегородки, термічні відводи, вентилятори, охолоджуюче повітря та рідини).

Так, на довідних випробуваннях на надійність бортового обладнання винищувача США F/А-І8А було встановлено, що в результаті підвищення температури виникає до 40 % відмов. Із-за підвищеного рівня вібрацій – 27 %, вологості до 19 %. влучання пилу та піску - до 6 %, із-за ударних перевантажень і падіння атмосферного тиску на висоті - решта 8% (рис.3.2). Випробування проводились на різні види впливу температури : короткочасний, тривалий в діапазоні від б5°С до 85°0 на час вмикання до 4-х годин. Загальна тривалість випробувань склала 6000 льотних годин, що відповідало призначеному технічному ресурсу літака з доводками елементів, що відмовляли найчастіше.
27% вібрація


8% удари, атм. тиск40% температура19% Вологість6%

пил, пісок
Рис. 3.2 Розподіл факторів, що впливають на надійність обладнання ЛА.

На літаку F-22, який проектувався за програмою АTF полегшення температурного режиму було забезпечено розміщенням більшості обладнання в стійках з використанням рідинної системи охолодження до температури І6°С.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка