Слов’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №41



Дата конвертації05.02.2019
Розмір103 Kb.
ТипУрок

Презентація з української мови: Іменник

Клас: 8

Тема уроку: Іменник як частина мови Слайд №1. Мета: Розширити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене питання, складати з ним словосполучення, вживати в реченні. Розвивати і корегувати зв’язне мовлення, уяву, спостережливість, кмітливість, самостійність, творчі здібності учнів, поповнювати словниковий запас учнів іменниками, уміння аналізувати, узагальнювати мовні явища. Виховувати в учнів почуття патріотизму, звичку уважно ставитися до товаришів, сприяти створенню дружного дитячого колективу, виховувати бажання бути справжнім другом.

Обладнання: Презентація уроку Power Point, відео фрагмент із мультфільму «Сонячний каравай», пісня «Справжній друг»- мінус, фізкультхвилинка до уроку, музика Шопен, відео «Квітковий феєрверк», картки «Вільне письмо», завдання від Бджілки (картки), картки - прислів’я, картки для створювання павутинки «Іменник», загадка, підручники, мультимедійна дошка, малюнок сонечка.

Хід уроку

I Вступна частина

1. Організація класу до уроку.



Слайд №2 .

1.Ось і все, дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Сьогодні урок відкритий для всіх.

Багато гостей. Тож вітаємо їх.

- Ласкаво просимо!

2. Психолого-педагогічний настрій.

1. Прийом «Незвичайний початок» під музику Шопена.

Слайд №3 «Діти в школі на уроці»

- Урок я почну зі слів видатного українського письменника Володимира Сосюри.



Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Володимр Сосюра.

- Я запрошую вас на урок української мови. Я переконана, що у нашім класі зібралися справжні українці, які шанують і люблять рідне українське слово.



До рідної мови, до рідного слова

Ми повертаємось знову і знову,

Щоб краще все знати, щоб нове пізнати,

Розпочинаємо ми працювати.

- Діти, є така китайська мудрість: «Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам’ятаю. Дай можливість діяти, і я навчусь». Так сьогодні ми з вами на уроці будемо вчитися працювати і не і не просто працювати, а досліджувати граючись.

- А для цього сядьте зручно! Усміхніться. Заплющить очі й тихо промовте за мною: «Я вчуся. Я хочу вчитися. Я працюю. Я готовий до праці». Налаштуйтесь на роботу. Покладіть долоню на серце. Відчуваєте, як воно б’ється – теж працює. От і ми попрацюємо на уроці. Ви все вмієте, ви все знаєте,ви розумні, творчі учні. Розплющить очі.

II Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності


  1. Робота над загадкою.

Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива,

Без неї пісні не співати,

Без неї слова не сказати.

- Хто, діти, цей незвичайний помічник? (Мова)

- У творі «Мандри Гулівера» один вчений вважав, що промовляння слів призводить до зношення легенів, отже і до скорочення життя людини. Тому він пропонував використовувати для вираження думок і почуттів речі.

- Як ви гадаєте, чи можуть речі замінити слова при спілкуванні?

- Мова є найважливішим засобом спілкування людей. Наша мова – безмежний океан слів - довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних.

2. Інтерактивна гра «Мікрофон» (Запитання-відповіді)

- А ц чого складається наша мовлення? (З речень) А речення?

- Що виражає речення?

- Як пишеться початок речення?

- Що ставиться в кінці?

3. Гра «Відгадай героя».

- Сьогодні ми зробимо ще один крок в Країну назв, країну чудову, яка нас чекає й збагачує мову. Ми поговоримо на уроці про такі слова, які називають все, що нас оточує, ми їх бачимо, чуємо, називаємо його іменем предмет. А назва їм? А ви мені зараз допоможете дізнатись!



Хто ти? Що? Твоє ім’я?

Іменна моя сім’я.

Знають всіх їх поіменно,

А зовуть мене….. (іменник)

4. Інтерактивна вправа «Мозкова атака»

- Давайте згадаємо, що ж таке іменник?

- Що означає іменник?

- На які питання відповідає?

- Чому одні іменники відповідають на питання що?, а інші на питання хто?

III Основна частина

1. Оголошення теми та мети уроку.


  1. Зустріч з іменником. (Учень)

Ой, як довго мандрував

І до вас у клас попав.

Та які ж ви всі гарненькі,

І слухняні, й чепурненькі!

- Привіт, любі друзі! Давайте познайомимося. Мене звуть Іменник. Який я щасливий, що бачу вас. І я дуже хочу з вами товаришувати, а ви? Хочете? Тоді для цього вам треба виконати декілька моїх завдань. Ви любите казки? Тоді вам сюди! Отже зараз на уроці ви здійсните подорож казковим лісом і завітаєте до мене в гості, де вас буде чекати сюрприз. А для цього вам потрібно буде мандрувати незвичайними, навіть казковими місцями, де ви повинні будете знаходити мене серед слів, складати зі мною словосполучення, вставляти в речення і складати їх зі мною. А також будете вчитись дружити. Так що? Вирушаєте в подорож?

2. Слайд №4 «Подорож казковим лісом».

- Зараз ми з вами підемо в казкову подорож за знаннями у чарівний ліс, де нас жде багато цікавого.

- Казкова подорож розпочнись!

2. Закріплення вивченого та систематизація знань

1. Читання вірша учнем на слайді.

Слайд №5 «Вірш про іменник».

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло - визначати речі.

2. Цікава інформація.

- В 11 – томному словнику української мови налічується 13500 слів і половина з них іменники. Виходить, що майже кожне друге слово в нашій мові – іменник. Так що продовжуємо шлях в велику країну під назвою «Іменник».

3. Запис дати і теми уроку в зошитах.

Слайд №6 «Число. Класна робота. Іменник».

4. Дидактична гра «Знайди зайве слово». Усно.

Слайд №7.

Вода, квітка, водний.

- Правильну стежку у лісі вибере той, хто назве слово від метеликів.

- Докажіть, що ви зробили вірний вибір.

- Складіть речення із словом квітка.

5. Хвилинка – веселинка. Діалог між учнями.

- Грицю, у твоїй письмовій роботі аж десять грубих помилок. Чи могло б їх бути менше?



- Могло б, якби робота була трохи коротша!

- Вірно зрозумів вчительку Гриць?

- А що треба робити, щоб було менше помилок? (Вчити правила і застосовувати їх в роботі. )

6. Гра «Е чи И?» Письмово.

Слайд №8 «Правильно напиши»

- Це завдання потрапило від грибочка, який хоче перевірити ваші знання.

- До якої частини мови відносяться записані слова?

- Яке правило треба згадати, щоб правильно написати слова? (Ненаголошені голосні»

- Як треба перевірити ненаголошену голосну? (Підібрати перевірочне слово, щоб на ненаголошену голосну падав наголос).
Е И

оз…ро

гр…бок

з…рно

с…ло

з…ма

- Запишіть у 2 стовпчика слова, вставте потрібну голосну.

7. Гра від Ельфа «Зачаровані слова». Усно.

Слайд № 9 «Зачаровані слова».

- Розгадайте ребус.



7Я 40А ЇН (сім’я, сорока, воїн)

- Вставити пропущені голосні, щоб утворилось слово.



Р Й Д Г Л С Т К (райдуга, листик)

- До якої частини мови належать дані слова?

- Чи всі з них відповідають на питання що?

8. Інтерактивна гра «Цікавий випадок»

Слайд №10 «Цікавий випадок»

- Продовжуємо нашу подорож. Де нас чекає білочка, вона пропонує із слів назв істот утворити назви неістот.

- Із слів назви істот утворіть назви неістот.

курча - …. (ручка)

осел - … (село)

сокіл - …( лісок)

- На які питання відповідають утворені слова?

- До якої частини мови належать?

9. Фізхвилинка. Відео.

- Ви втомились? Саме час — дружно відпочити і знайому фізхвилинку в гості запросити.

10. Інтерактивний метод «Вільне письмо». Відео фрагмент із мультфільму «Сонячний каравай).

Картки «Вільне письмо». Письмово.

- А зараз ми зустріли мудру Сову. Вона пропонує вам подивитися відео фрагмент із мультфільму і записати на картках «Вільне письмо» всі назви предметів, які відповідають на питання хто? в цьому фрагменті.

Бабуся, їжак, зайчик, зяблик, лисичка, білочка, мишка.

- Порахуйте скільки їх. (7)

- До якої частини мови належать слова?

- Кого не назвала бабуся пригощав жителів ліса? (Мишку)

- Як можна назвати одним словом цих тварин: їжак, білочка, зайчик, лисичка? (Звірі)

- Складіть словосполучення зі словами бабуся, лисичка, зайчик?



Індивідуальна робота. Картки.

- Списати іменники, які відповідають на питання хто?



Бабуся, ліс, білочка, дерево, зайчик, листочок, лисичка.

11. Анаграма. Усно.

Слайд №11 «Заморочки від грибочка».

- Дана анаграма. Букви у слові переплутані. Утворіть зрозуміле слово. (Дружба).



Бадруж

12. Пісня «Справжній друг» - мінус із словами. Співають учениці 1 куплет та приспів.

- Ми не випадково прослухали цю пісню., бо сьогодні на уроці мова у нас піде про найдорожчу цінність людини – дружбу, про важливість її у нашому житті, так як людині завжди потрібен друг.

- Чому людині потрібен друг?

- Що є найважливішим у дружбі?

- Чи згодні ви з автором пісні?

- Я ви розумієте слово дружить?

- Дружить – означає гратися дружно, не ображати один одного, не битися, а ділитися іграшками та гостинцям, допомагати, коли другові потрібно.

13. Гра «Будь уважним!» Усно.

- Мудра Сова хоче, щоб ви були уважними і порахували іменники у вірші, а потім їх назвали.

- Порахуйте і назвіть іменники.

Твій друг

Твій друг тобі віддасть усе:

І свій квиток на карусель,

І цвях, іграшку і літак,

Та не за щось, а просто так.

- Яке із слів відповідає на па питання хто?

- Підберіть до слова друг синонім. (Товариш)



14. В гостях у підручника. Письмово.

Вправа №119, стор. 53(2 речення).

Слайд №12 «Цікава хатинка».

- Будьте уважні, адже на нашому шляху цікава хатинка-підручник. А це значить, що зараз прийшов час попрацювати з книжкою. Під музику «Справжній друг -мінус».

- Спишіть 2 речення.

1 група – списати 1 речення, підкреслити іменники.

2 група – списати 2 речення, підкреслити іменники, зверху поставити над іменниками питання.

Дружба – найцінніший скарб. Без вірного друга велика туга.

15. «Калейдоскоп мудрих думок». Гра «Добавлялочка».

Перевірка домашнього завдання.

- Вам було задано додому завдання: підібрати і вивчити прислів’я про дружбу. Зараз я перевірю як ви це зробили. Я буду їх читати, а ви закінчувати, а з них складемо калейдоскоп. (Таблички)



Людина без друзів, що дерево без … (коріння).

Чоловік без друга, що їжа без … (солі).

Як прийде туга, пізнаєш … (друга).

- Яку частину мови ви добавили?

- Як ви розумієте останнє прислів’я?

- Отже, у нас вийшов своєрідний «калейдоскоп» мудрих думок, а як відомо, «народна мудрість вчить, як на світі жить». Тож пам’ятайте їх. Спишіть останнє прислів’я.

16. Самостійна робота по карткам «Абетка дружби» ( по варіантам). Письмово.

Слайд №13 «Картки від бджілки».

- Бджілка та її діти пропонують вам самостійно попрацювати з «Абеткою дружби» за варіантами.

- Візьміть ваших бджілок. Погляньте на «Абетку дружби». Прочитайте її. Згодні ви, що для справжньої міцної дружби ми повинні мати усі написані риси характеру?

- Якою частиною мови виражені ці слова?

-

1 варіант. Вибрати і записати 4 риси характеру, які ви вважаєте потрібними для вас і ваших друзів. (Маленькі бджілки)

2 варіант. + Дописати зверху питання до цих слів.(Середні бджілки)

3 варіант. + Скласти речення з одним із слів. (Великі бджілки)

17. Інтерактивна вправа «Ерудити». Усно.

Слайд №14 «Поетична спроба». Усно.

- Зараз ми з вами потрапимо до хатинки, де її мешканці пропонують нам стати поетами.

- Складіть вірш, добавляючи слова.

Дружба, дружба над усе,

Дружба радість нам … (несе).

Дружба всім нам дорога,

Дружба жити … (помага).

- Який іменник повторюється в цьому вірші?

- Складіть речення зі словом дружба.

У праці нам допомагає дружба.

- Будьте завжди чуйними, ввічливими, не кажіть образливих слів, прізвиськ, поважайте дівчат.

- Бажаю, щоб у кожного з вас був справжній друг і тоді над вашою дружбою засяє сонечко. (Малюнок)

IY Заключна частина


  1. Підсумок уроку.

1. Інтерактивна вправа «Складання павутинки» до слова іменник. Робота в парі на дошці. Картки.

А зараз до пари робота окрема,

Тут дуже старатись і думати треба.

частина мови назва предмета

Іменник

хто? що?

назви істот назви неістот

2. Перевірка вправи «Складання павутинки».

- Погляньте на складену павутинку. Правильно вона зроблена?

- Тоді вам треба зустрітися з крихіткою Єнотом і відповісти на йог питання.

3. Інтерактивна вправа «Прес-опитування».

Слайд №15 «Зустріч з крихіткою Єнотом».

- Яку частину мови ви вивчили?

- Іменники означають …. І відповідають на питання …?

4. Казковий ліс прощається з вами.

Слайд №16 «Казковий ліс і його мешканці прощаються з вами».

- Ось і закінчилась наша мандрівка до казкового лісу. Чи сподобалася вона вам? Чим саме?

- Ви дуже добро попрацювали і можете пишатися своїми знаннями. Бо ви активні, творчі, розумні, енергійні, самостійні і дуже талановиті діти.

2. Оцінки.

Оцінювання своїх знань дітьми «Вибери мішок з подарунками».

- Я дуже рада за вас, за ваші успіхи, тому я хочу . щоб кожен із вас



дав оцінку тому, як він працював на уроці. У вас на столі по 3 мішечка з подарунками: один дуже великий – дуже гарно працював на уроці, середній – гарно працював, маленький – недостатньо працював. Виберіть кожен собі мішок по заслузі. Молодці!

Слова у мові. Назви наче звичні.

Ми любим їх – красиві, поетичні!

Вони велику силу мають,

Слова нам всім допомагають.

І нам вони потрібні знову,

Щоб прикрашати рідну мову!

3. Д/З – Вправа № 119, ст.23. Дописати вправу, підкреслити іменники – 1 група, 2 група – над іменниками поставити питання.

Слайд №17. Домашнє завдання

  1. Заключне слово Іменника. Учень.

- Ну ось і все. Ми знову зустрілись. Мені дуже сподобалась ваша робота на уроці. Ви добре подолали шлях через казковий ліс, не боялись труднощів, здолали успішно всі перешкоди, щоб знову зустрітися зі мною. Я задоволений вашими знаннями про мене, вони стали міцнішими і тому я протягаю вам руку дружби. Тепер ми будемо з вами зустрічатися частіше. А зараз для вас мі обіцяний сюрприз!

2. «Квітковий Феєрверк» Відео.

Слайд №18 «Сюрприз для переможців».

Годинник невтомно показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

До нових зустрічей!

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка