Сценарій відкритого уроку з світової літератури у 6 класі



Скачати 79.65 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір79.65 Kb.





Тема: Дік Сенд - головний герой роману « П'ятнадцятирічний капітан».

Мета: охарактеризувати образ головного героя роману «П'ятнадцятирічний капітан»; продемонструвати привабливість образу Діка Сенда; розвивати навички аналізу художнього образу; виховувати шанобливе ставлення до позитивних вчинків і рис характеру людей, зокрема до цілеспрямованості, працьовитості, здатності до самопожертви.
Обладнання: тексти роману «П'ятнадцятирічний капітан», творчі проекти учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
1 .Мотивація навчальної діяльності.

Пазли з висловом- епіграфом розкладені на партах.

Чого не знає людина? Людина не знає тільки межі своєї сили.

Монгольська народна мудрість

(Перша група складає перше речення, друга - друге)

Прочитайте повністю цей вислів, записаний на дошці.

Чи стосується він образу головного героя роману Ж. Верна Діка Сенда?

Мета нашого уроку охарактеризувати образ головного героя, зрозуміти, в чому його привабливість.


2. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя. Образ головного героя роману цікавий і багатогранний. На попередньому уроці ми вже відзначали силу характеру Діка Сенда.

Спробуймо образ головного героя, який викликає таке прихильне ставлення читачів, охарактеризувати цілісно.


2.1. Актуалізація опорних знань. План характеристики художнього образу (записаний на дошці)






1.

Ім'я.




2.

Походження.




3.

Портрет героя.




4.

Характер.




5.

Мрія героя.




6.

Самохарактеристика.




7.

Відгуки про героя інших героїв.




8.

Авторська характеристика.


2.2. Робота в мікрогрупах та презентація учнями своїх творчих проектів.






Слово вчителя. Ви всі дома готувалися до характеристики Діка Сенда. Працювали три творчі групи; художників, поетів, акторів. Крім того, кожен з вас підготував цитатний матеріал до образу головного героя. Я думаю, що цей образ справив на вас велике враження, яке втілилось у ваших творчих проектах. Мабуть найкраще почати нашу розмову про героя з поетичного слова. Будь ласка, слово нашим юним поетесам Рибакіній Юлі та Логвиненко Олі.

Закінчивсь день… Я знов беру

У руки книгу і сідаю

На місце, де завжди сиджу

Я вечорами і читаю.

Відкрито перші сторінки,

І знову диво - я не вдома.

На «Пілігримі» я пливу

В далекий край та невідомий.

Полоще вітер в парусах,

І вірний друг - в вогонь і в воду:

Сміливий, мужній капітан

Дік Сенд - ну що тепер незгоди?



Нехай лютує буря й шторм.

Нехай безумствує Негору.

Врятуєм разом ми рабів

Й дорогу знайдемо додому.

Дік Сенд – улюблений герой,

Дік Сенд – без праці ані днини.

Як він, я прагну у житті

Добитися звання Людини.
Про які риси характеру нашого героя говориться в цій поезії?

То який же він, наш юний капітан? Яким ви його собі уявляєте?

(Усне словесне малювання)

А яким уявили собі п'ятнадцятилітнього капітана наші художники?

(презентація роботи групи художників)

Чи згодні ви з таким трактуванням образу Діка Сенда?

А зараз давайте звернемося до тексту роману і подивимось, як описує свого героя Жуль Верн.

(характеристика образу за планом, п.1-3 з використанням цитатного матеріалу)

Ми з вами описали зовнішність героя і бачимо, що учні, які працювали над проектами, створили образ романтичного і привабливого персонажа, використовуючи текст роману. Але найкраще про людину говорять її вчинки. Скажіть, які випробування випали на долю Діка Сенда? (загибель екіпажу корабля та необхідність прийняти на себе командування шхуною)

Так, саме ця трагічна подія показала силу духу героя. Наша група акторів приготувала інсценізацію цього вирішального епізоду.






Інсценізація « Перше випробування»

1. Д.С. Ви хочете поговорити зі мною?

2. Н. Ні, я хотів би поговорити з капітаном Халлом, а якщо його немає, то з боцманом Говіком.

3. Д.С. Але ж вам добре відомо, що обидва вони загинули?

4. Н. То хто тепер командує на кораблі?

5. Д.С. Я. Капітан «Пілігрима» тепер я.

6. Н. Ви?! П'ятнадцятирічний капітан?

7. Д.С. Так. П'ятнадцятирічний капітан.

8. М.У. Так. На судні є капітан - капітан Дік Сенд! Прошу це пам'ятати. І знайте - він зуміє добитись послуху від кожного.

9. Т. Капітане Дік, мої товариші і я - віднині ваші матроси. Доброї волі нам не бракує. Все, що ми здатні зробити за вашими наказами, зробимо!


10. М.У. Том і його товариші - славні люди, ти можеш на них покластися.

11. Д.С. Я знаю. Я навчу їх морської справи й ми разом керуватимемо «Пілігримом». У гарну погоду це легко. А в погану... Ну що ж поборемось з негодою і врятуємо вас, місіс Уелдон, вашого малого Джека і всіх інших! Я відчуваю, що здатен це зробити.

12. М.У. Дякую, Дікук. З нами вже немає капітана Халла. Вся команда загинула разом з ним. Доля корабля в твоїх руках. Я певна, Діку, що ти врятуєш корабель і всіх нас.

13. Д.С. Так, місіс Уелдон, я постараюсь це зробити.

14. Дж. А я? Невже я ні в чому не зможу допомогти моєму другові Діку?

15. М.У. Звичайно, зможеш, любий мій хлопчику. Тебе теж навчать керувати судном, і я певна, коли ти стоятимеш за стерном, вітер буде супутний.

16. Дж. Звичайно! Обіцяю тобі.



17. Д.С. Так. Добрі юнги приносять кораблеві супутнии вітер. Це знають старі моряки. А зараз, друзі мої. ви повинні виконати все, шо я скажу.

18. Т. До ваших послуг, капітане Дік! Ми до всього готові.


Які риси характеру проявляються у Діка в цьому епізоді? Як відносяться до нього інші герої?

2.3.Робота в мікрогрупах.



1 гр. Записати всі випробування, які випали на долю Діка Сенда.

2 гр. Перерахувати риси характеру героя, які він проявив під час цих випробувань.

2.4.Продовження роботи з цитатним матеріалом за планом ( пп. 6-8)


3. Рефлексія.

  • « Мозкова атака». Обговорення проблемного питання: чому роман називається « П'ятнадцятирічний капітан, якщо більшість подій розгортаються далеко за бортом « Пілігрима»?

Словникова робота: з'ясування прямого та переносного значення слова «капітан».




  • Підсумкова бесіда.

Чи збігається ваше ставлення до Діка Сенда із ставленням до нього автора та героїв роману?

Як ви розумієте бажання героя «стати людиною»? Яке значення він вкладав в ці слова? Чи досягає Дік поставленої перед собою мети? Які факти, описані в романі, свідчать про це? Які риси характеру роблять образ Діка Сенда привабливим?


4.Оцінка діяльності окремих учнів і мікрогруп.
5.Домашнє завдання.

Дібрати цитати до характеристики Геркулеса. Групі художників намалювати його портрет, групі дослідників підготувати повідомлення про героя давньогрецьких міфів Геркулеса.





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка