Сапфо. «До богів подібний…», «Жереб мені випав такий». Поетизація кохання, краси в поезіях Сапфо



Скачати 121.47 Kb.
Дата конвертації26.06.2019
Розмір121.47 Kb.

Тема: Сапфо. «До богів подібний…», «Жереб мені випав такий». Поетизація кохання, краси в поезіях Сапфо.
Мета: зацікавити особистістю Сапфо, показати багатство її художнього світу; сприяти розвитку почуття прекрасного; розвивати навички виразного читання і аналізу поетичного твору; виховувати любов до поезії, естетичні смаки, пошану до глибоких людських почуттів.
Обладнання: мультимедійний комплекс, поетичні тексти, репродукції картин Рафаеля «Парнас», Давида «Сапфо і Фаон», Лоуренса «Сапфо і Алкей», фото скульптури Бурделя «Сапфо», аудіозапис мелодій.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами віртуальної екскурсії у музей
Випереджальні завдання: підготувати повідомлення про Сапфо, переказ міфів, вивчити вірші про кохання
Епіграф: Дев’ять на світі є муз, як засвідчують люди; не вірте,

Бо вже й десята прийшла – Лесбосу донька Сапфо.



Платон
Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Психологічне налаштування

Слово вчителя. Добрий день, діти! Я вам бажаю успіху та наснаги сьогодні на уроці і пропоную дібрати асоціації до кожної букви слова

У - успішний

Р - радісний

О - оптимістичний

К - класний

Які приємні асоціації! Будемо сподіватися, що і наш урок пройде в атмосфері творчості, радості, співпраці.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(Учениця грає на скрипці. Звучить уривок з вірша В. Висоцького «Балада про кохання». (Слайд №1). Кохання – це таємниця.)



Когда вода Всемирного потопа

Вернулась вновь в границы берегов,

Из пены уходящего потока

На сушу тихо выбралась Любовь,

И растворилась в воздухе до срока,

А срока было сорок сороков.

И чудаки еще такие есть –

Вдыхают полной грудью эту смесь

И ни наград не ждут, ни наказанья.

И, думая, что дышат просто так,

Они внезапно попадают в такт,

Такого же неровного дыханья …

Я поля влюбленным постелю –

Пусть поют во сне и наяву!

Я дышу – и, значит, я люблю!

Я люблю – и, значит, я живу!

         


 1. Слово вчителя.

Як ви вже зрозуміли, ми будемо говорити про кохання. Хоча у вас ще невеликий життєвий досвід, але й у будь-якому віці важко відповідати на запитання: «Що таке кохання?» І все ж таки спробуємо визначити розуміння цього поняття.



2.  Мікрофон.

      -  Що таке кохання?



IIІ. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя.

Про кохання написано багато. Адже це таке почуття, коли завмирає серце, тремтить душа, хочеться писати вірші й співати.

Давайте з вами зробимо екскурс у минуле й згадаємо, що говориться в міфах Давньої Греції про кохання.

 2. Перевірка випереджальних завдань.



(Переказ міфів.)

(Слайд № 2. Е. Норман. «Пігмаліон і Галатея»)

Великий кіпрський митець Пігмаліон ненавидів жінок і жив самотньо, уникаючи шлюбу. А одного разу зробив він з блискучої білої кістки статую дівчини незвичайної вроди. Йому здавалося, що вона дихає, ось-ось зрушить з місця і заговорить.

Годинами милувався скульптор своїм творінням. Він дарував їй намисто, серги, вдягав розкішне вбрання, прикрашав голову вінками, квітами. Так йому хотілося, щоб статуя ожила. І тоді Пігмаліон звернувся до Афродіти дати йому дружину таку ж прекрасну, як він створив.

І о щастя! Повернувся художник додому, а Галатея (морська богиня) ожила: «Б’ється її серце, в очах світиться життя».

(Слайд № 3. Ф. Лемуан. «Афродіта і Адоніс».)

А ще одна антична легенда розповідає про те, як грецька богиня кохання й краси Афродіта, кваплячись на побачення до коханого Адоніса, наступила на кущ білих троянд. Божественна кров Афродіти зафарбувала білі троянди, зробивши їх символом закоханих.
IV. Оголошення теми та мети уроку ( Слайд  № 4.Тема, епіграф.)

Червоні троянди будуть символом і нашого уроку. Отже, тема уроку: «Сапфо. «До богів подібний…», «Жереб мені випав такий». Поетизація кохання, краси в поезіях Сапфо» (запис у зошити). Поетична тема – «Десята муза». Сьогодні ми ознайомимося з фактами життя поетеси, прослідкуємо, як розкривається тема кохання й краси у її поезії, а також визначимо місце Сапфо серед інших відомих імен в мистецтві. Епіграфом будуть слова відомого давньогрецького поета і державного діяча Платона:

Дев’ять на світі є муз, як засвідчують люди; не вірте,

Бо вже й десята прийшла – Лесбосу донька Сапфо.

Наприкінці уроку ви спробуєте дати відповідь, чому епіграф звучить так.
V. Вивчення нового матеріалу


  1. Вступне слово вчителя.

«Я невелика на зріст, але своїм іменем можу наповнити всі країни», - такі слова Овідій вклав в вуста Сапфо.(Демонстрація портрета поетеси. Слайд № 5).

Талановиту давньогрецьку поетесу дійсно пам’ятають у всьому світі. Хоча, говорячи про її життя, стверджувати можна лише одне – Сапфо існувала. А от як – про це склали легенди. Поринути у світ Давньої Греції, світ Сапфо нам допоможуть екскурсоводи, оскіль зараз я запрошую вас відвідати віртуальний музей творчості Сапфо. Слухаючи повідомлення, спробуйте визначити, що допомогло поетесі розкрити свій талант.


2. Виступ екскурсоводів з демонстрацією слайдів

Отже, перша зала: «Вільна Сапфо».

1 екскурсовод:

Сапфо, Сапфо Мілітенська. Справжнє її ім’я Псапфа.

Народилася близько 610 року до н. е. на острові Лесбос в місті Ересі. Острів був вдало розміщений на суднохідних шляхах, і до нього прямувало багато купців.(Слайд № 6 із зображенням Лесбосу).

Моряків, окрім м’якого родючого клімату, приваблювала ще одна особливість Лесбосу: тут народжувались найгарніші дівчата Еллади. В такому чудовому місці виросла Сапфо. Правда, дитинство її не можна назвати щасливим. За переказом, Сапфо була дочкою аристократа Скомона, що займався торгівлею, і жінки на ім’я Клеїс. Мала трьох братів. Їй було всього 6 років, коли вона стала сиротою. Впливові родичі відправили дівчинку в Мілітени – столицю Лесбоса. Там Сапфо навчилась ткацтву, співу, танцям, грі на музичних інструментах. І вже у юному віці, озброївшись лірою, складала вона свої перші рими. За свідченням сучасників, Сапфо була невисокого зросту, дуже смаглява, з живими блискучими очима і довгими темними локонами уздовж щік. (Слайд № 7 із зображенням Сапфо)






2 екскурсовод: друга зала: «Розкута Сапфо».

Через політичні обставини, приблизно в 17-літньому віці, Сапфо з родиною довелося тікати з Лесбоса на Сицилію. Почалися переслідування аристократів, замішаних у замаху на тирана Мірсіла. Лише у 595 році до н.е., коли Сапфо було вже за 30, вона змогла повернутися на Лесбос і оселитися в Мілітенах. За переказом, нею захопився поет Алкей. Він звернувся до неї:



(рольова гра)
Алкей :

Сказати хочу дещо тобі одній,

Але, як тільки глянеш на мене ти,

Уста мої змикає сором,

Перед тобою стою безмовний.

Молода дівчина проспівала у відповідь:



Сапфо:

Коли б твій намір чистий і добрий був,

Тоді б і слово легко злетіло з уст,

І вниз очей не опускав би,

Сміло сказав би, чого бажаєш.

Цей історичний факт підтверджується зображенням обох поетів на давньогрецькій вазі. (Слайд № 8)

Алкей захоплювався Сапфо-жінкою і поважав як поетесу, але серце її завоювати не зміг.
3 екскурсовод: третя зала: «Любляча Сапфо». (Слайд № 9)

Сапфо вийшла заміж за вельможу Керколая, від якого народила доньку Клеїс. Існування шлюбу з аристократом Керколаєм і дочки Клеїс підтверджує лірика поетеси:



Читець(учениця): Дівчинка у мене гарна.

Наче квітка золотая,

Пречудової подоби

Моя Клеїс дорогая.

За всі Лідії багатства,

Хоч така вона мала,

І за весь наш любий Лесбос

Я б її не віддала.

Але доля була до неї жорстокою: з невідомих причин її чоловік швидко зійшов у царство Аїда, а незабаром за ним попрямувала і їхня маленька донька.
4 екскурсовод: четверта зала: «Натхненна Сапфо». (Слайд № 10)

Сапфо організувала своєрідну школу – літературний гурток молодих дівчат, який вона сама назвала «будинком муз». Там поетеса навчала своїх подруг складати й співати пісні, танцювати, розуміти й цінувати прекрасне.

Саме в рамках цієї школи й для своїх учениць написала Сапфо більшість пісень - елегій, весільних епіталам, гімнів, які ввійшли в 9 книг.

Поетеса вважала, що людина мусить прагнути бути красивою: «Боги відвертаються від негарних». Кожен вірш Сапфо пройнятий жагучим любовним почуттям – для неї кохання було і метою, і сенсом, і способом життя.

 На думку вчених, лірика Сапфо виникла на основі народної любовної пісні. Як і у фольклорних творах, любовна тематика поєднується з описами чудової природи: розливів морів, ніжного світанку. (Слайд № 11)

(Слайд із зображенням моря, світанку під музичний супровід).


5 екскурсовод: пята зала: «Обожнювана Сапфо». (Слайд № 12)

Ім’я Сапфо в перекладі означає «ясна», «світла». Тому й випромінювала вона це світло все життя. Недарма за античної доби цінували її поезію. На Лесбосі карбували монети із зображенням поетеси. Пісні її співали у всіх грецьких землях. Метрикою, розробленою Сапфо, користувалися поети нових часів.

Платон, відомий філософ, назвав поетесу «десятою музою». Письменник Стробон назвав її чимось дивовижним, говорив, що «даремно буде шукати в історії жінку, яка могла витримати, хоча  б приблизне, порівняння з Сапфо в поезії».

Відомо, що до нас дійшли тільки фрагменти її творів, за винятком 3 – 5 віршів, що збереглися майже повністю, а також численні свідчення про поетичний талант Сапфо. Афінський правитель Солон казав, що не хотів би вмерти, не почувши нових пісень поетеси.



6 екскурсовод: шоста зала: «Легендарна Сапфо». (Слайд № 13)

Ім’я Сапфо окутане легендами. За однією з них Сапфо покінчила життя самогубством через кохання, кинувшись у море зі скелі на о. Левкадія. Відповідно до цього переказу, під кінець життя Сапфо знову захопилася чоловіком – молодим греком Фаоном, що перевозив пасажирів з Лесбосу на азійський берег, але не знайшла взаємності.




Правда це, чи ні? Море не повідає нам цієї таємниці. Але українська поетеса Леся Українка, яка знала поезію Сапфо, ще будучи тринадцятирічною дівчиною, під сильним враженням легенди про смерть Сапфо, присвятила їй вірш. (Слайд № 14)


Сафо

Над хвилями моря, на скелі,

Хороша дівчина стоїть,

В лавровім вінку вона сяє,

Співецьку ліру держить.

До пісні своєї сумної

На лірі вона приграє

Із піснею тою – у серці

Велика їй туга встає:

В тій пісні згадала і славу

Величну свою, красний світ,

Лукавих людей, і кохання,

І зраду, печаль своїх літ,

Надії і розпач…Дівчина

Зірвала лавровий вінець

І в хвилях шумливого моря

Знайшла своїй пісні кінець.
4. Сьома зала «Талановита Сапфо». Гронування «Асоціації».

Вчитель: Дякуємо нашим екскурсоводам за детальну розповідь. Пропоную підсумувати і узагальнити почуте. Та перш за все скажіть, якби вам треба було зобразити талант яким-небудь плодом, що б це було? Обгрунтуйте. (Виноградне гроно. Талант багатогранний, має безліч складових, немов ягідок на гроні). А яким явищем неживої природи можете уявити Сапфо? Чому?(Сонце – то палюче і нищівне, як пристрасть, то лагідне і тепле, як кохання, але однаково необхідне).
Гронування на тему «Що вплинуло на розквіт таланту Сапфо?»(Називають складові виноградного грона. Слайд 15)
Орієнтовний вигляд:
ТАЛАНТ







навчання багатство неординарність

в школі внутрішнього

світу

емоційність рівне чуттєвість

становище з

чоловіками



Висновок: Поезія Сапфо сповнена сильних пристрастей, бурхливих почуттів, пов’язаних з коханням, яке майже завжди приносить ліричній героїні страждання і є "непоборним чудовиськом”, що несе одночасно і горе, і радощі. Поетеса закохана в красу людини, вона відкриває складний світ людської душі, світ почуттів і пристрастей. Вона закохана і в природу, яку вміє своєрідно побачити, відчути і передати нам її красу. У цьому відкритті світу людини і природи найбільша заслуга Сапфо, цього від неї вчились усі наступні поети.

Які ж поезії Сапфо збереглися в повному обсязі? Сьогодні ми їх спробуємо виразно прочитати.


(Слайд № 16. Сапфо. Звучить музика Дебюсі. «Лунный свет».)

5.  Виразне читання вірша Сапфо «До богів подібний…»

Завдання за змістом прочитаного вірша.

-У вас на партах лежить «Додаток». Виберіть слова, якими б можна було охарактеризувати настрій поезії. (Надзвичайно схвильований, емоційний, сумний, сповнений страждання).

- Визначте тему вірша? (Відображення почуттів кохання і ревнощів).

- Якою ви уявляєте ліричну героїню? (У вірші зображено психічний та фізичний стан героїні. Вона страждає від кохання).
-Чи використовуються у творі слова «кохання», «кохати», «любов»? Чому?

Які ключові слова допомагають передати почуття ліричної героїні? («Мовить не можу», «язик німіє», «очі не бачать»)



- Яка головна думка поезії? (Кохання полонило всю душу, для закоханої не існує нічого, крім кохання).

- Які художні засоби використала поетеса у вірші? (Епітети: ніжне бриніння голосу, принадний усміх, пломінь тонкий, трава пожовкла; порівняння: до богів подібний, мов трава пожовкла; метафори: ловитьусміх, язик німіє, пломінь пробігає, смерть надлітає.)

- У чому проблема героїні? (Вона закохана безнадійно. Чоловік, якого вона обожнює, ніколи їй не належатиме. ЇЇ кохання нещасне)

6. Проблемне питання

- Чи можна сказати, що Сапфо – майстер відтворення душевних порухів людини?

Муки й шал кохання – основна тема поезій Сапфо. У чому ви переконаєтеся, ознайомившись з поезією «Жереб мені випав такий…»

(Учитель читає частину вірша.)

- А що можна любити всім серцем?

7. Виразне читання вірша поетеси «Жереб мені випав такий…». (Слайд 17)

- Чи схожий настрій цього вірша з попереднім? (Ні. Він оптимістичний, життєрадісний).

- Яка тема поезії? (Любов до життя, радісне його сприйняття, оспівування краси і розкоші)

- У чому лірична героїня бачить красу? ( У вмінні жити, милуватися природою, радіти життю).

- Як у вірш входить тема природи? (Ласка весни, краса, сяйво сонця. Краса природи зливається з радісним сприйняттям життя, доповнює його)



- Яка основна думка твору? (Любов до краси, до життя - невідємна частина її сутності. Доля ліричної героїні (її жереб) дуже щаслива)

- У чому вбачає поетеса своє призначення? (В оспівуванні радощів життя)


Як ви вже чули, поетеса розробила свою метрику, яка стала називатися «сапфічною строфою». Розвитку ж вона набула у творчості Горація. Але в перекладах важко дотримуватися цієї метрики.

Відкрийте «Додаток» і подивіться, що таке «сапфічна строфа»? (Слайд 18)



«Сапфічна строфа» – складний за ритмікою чотиривірш, у якому перші три рядки мають 11 складів, четвертий – 5.
VІ. Рефлексія Восьма зала «Творча Сапфо»

1. Робота в групах (Слайд № 19)

Завдання:



1 група – гронування на тему «Яка вона – Сапфо?»

(Зробити на «промінцях» написи навколо портрету Сапфо.

2 група – сенкан про «Кохання»

Кохання


Прекрасне, чисте

Піднімає, окрилює, дарує

Приносить відчуття великого щастя

Подарунок





3 група - афоризми про кохання, які стосуються творчості Сапфо

На виконання завдання учням відводиться 3 хвилини.
2. Прийом «Мікрофон».

«Новаторство Сапфо полягає в тому, що вона…» (відкрила в поезії світ людини і природи; перша в світі оспівала красу жінки; створила власну строфу; першою в літературі зображає внутрішній стан людини за зовнішніми ознаками; першою починає писати про щире почуття жінки).

Запишіть свої висловлювання в зошит.
3. Повторне звернення до епіграфа. (Слайд№ 20)

Чому Платон називає Сапфо «десятою музою»? (Вона, подібно музі, надихала інших митців писати про кохання, обожнювати світ природи, світ власних переживань).


4. Слово учителя

Ось і підійшла до завершення наша екскурсія віртуальним музеєм лірики Сапфо. У кожному музеї є Книга відгуків і побажань. Уявімо, що ми також розгортаємо таку книгу, щоб залишити в ній свої відгуки і вражнення від зустрічі з прекрасним світом поезійСапфо.





5. Метод «Незакінчені речення» Найбільше в поезії Сапфо мене вразило…

У мене залишиться світлий спогад про зустріч з поезією Сапфо, тому що…

Я зрозумів(ла), що поезія Сапфо це…

6. Оцінювання навчальних досягнень учнів

7. Заключне слово вчителя (Слайд № 21)

Кохання, мабуть ще десь спить у одному з куточків вашого серця. Але прийде час, воно прокинеться і озветься до вас. Американський філософ Еріх Фромм говорив так: «Коли я люблю людину, я люблю людей, люблю світ, люблю життя». То ж і ви любіть людей, світ, житття і будьте коханими.


VІІ. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру «Лист до Сапфо»; творче завдання (за бажанням): створити власну поезію на довільну тему. (Слайд № 22)



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка